Autor Subiect: Experienta Dianei  (Citit de 32153 ori)

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
Experienta Dianei
« : Aprilie 24, 2013, 02:21:01 am »
am avut si eu o experinta cu acesti oameni,am fost indragostita si inca mai sunt de ei,am crezut ca l-am apucat pe Dumnezeu de picior ,am fost in culmea fericirii pentru un anumit timp,vazand cata iubire si cata pace exista acolo. Insa spiritul critic nu m-a parasit niciodata si am inceput sa mai arunc cate-o privire pe internet,sa mai citesc cate-o carte despre ei si uite asa unele intrebari au luat amploare...si am cazut din nori :) caci eram total cu capul in nori,v-am spus,indragostita pana peste cap de ei...eram gata sa las totul pentru ei,m-as fi botezat cat mai repede insa tot timpul ratiunea m-a indemnat sa fac pasi marunti...ori o fi fost cel rau dupa cum ar insinua ei foarte lejer...(ca ce le mai place sa vada raul peste tot,chiar si acolo unde nu e)

Insa apoi analizand mai bine,eliberata de `vraja` lor si cuprinsa de o noua vraja  :)-ma indragostisem pe bune,de data asta de un baiat DIN LUME-( va dati seama ce travaliu sufletesc pe capul meu la gandul ca trebuie sa o las balta si sa traiesc doar la nivel platonic iubirea asta astfel am sa cad din dizgratiile lui Iehova si adio lume noua si tot ce presupune ea)-am inceput sa pun la indoiala bunatatea lor intrebandu-ma des daca nu cumva zambetul si iubirea lor nu sunt decat superficiale sau mai rau poate chiar prefacute...nu stiu din instinct...pe unii i-am simtit buni iar pe altii in schimb prefacuti...

Nu am mers in continuare cu studiul,caci aveam inca dubii iar  sora cu care studiam si unul dintre batrani au considerat  ca ar fi cazul sa ma opresc pana nu imi rezolv dubiile...practic am fost abandonata...bine intr-un mod foarte elegant,dar pe mine m-a durut un pic


si  azi am inca dubii....sunt foarte impartita...nu stiu unde e adevarul...tind sa cred ca nicaieri,decat in biblie si ca nu exista pe pamant nici o organizatie care detine monopolul si ca adevarati crestini cu iubire autentica sunt imprastiati prin lume

citesc despre unii oamnei ca sunt in perfecta comuniune cu Domnul,aud  despre penticostali ca fac minuni,despre baptisti,carsimatici si cati or mai fi...iar eu am senzatia ca o sa ajung la o suta de ani tot cautand adevarul....

Ma consoleaza mult versetul din ioan 14:6...in lipsa sentimentului de siguranta pe care ti-l ofera certitudinea detinerii adevarului absolut in mijlocul unor oameni de care te atasezi in timp(iar ei habar nu au insensibilii pamantului ,pentru ei noi astia invataceii suntem doar niste persone din lume fara scop si fara Dumnezeu si fara sentimente)-bine,admit ca unii chiar asa sunt inainte de a lua contact cu ei,eu una sunt un exemplu in privinta asta,prin ei,prin Biblie mi-am schimbat total viata fiindca mi-am schimbat total valorile iar acum stiu ca tot ceea ce conteaza este matei 6 cu 33 si ca parere personala cred ca ceea ce conteaza cel mai mult este capacitatea noastra de a imita intr-o mai mica sau mai mare masura  iubirea  lui Iehova sau Iahve ca nici nu mai stiu si asta ma scoate din minti.

voi ce parere aveti,chiar exista vreo biserica ceva? sau totul tine doar de noi si El iar apartenenta la o biserica,congregatie sau mai stiu eu ce turma chiar nu conteaza?
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #1 : Aprilie 24, 2013, 07:27:31 am »
Bine ai venit Diana.

voi ce parere aveti,chiar exista vreo biserica ceva? sau totul tine doar de noi si El iar apartenenta la o biserica,congregatie sau mai stiu eu ce turma chiar nu conteaza?

Nu exista nici o biserica. Mai rau decat atat, nu exista nici macar un dumnezeu :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #2 : Aprilie 24, 2013, 06:07:22 pm »
Diana, Bun venit! Îţi recomand să vizionezi " Lumi Paralele". Merită. David zice "mai rău decât atât", eu zic: "din ce în ce mai bine".
Eliberarea o vei simţi mai încolo...

Filmul îl găseşti aici:
http://filme-online-gratis.com/blog/2011/03/30/worlds-2008/
« Ultima Modificare: Aprilie 24, 2013, 06:16:26 pm de Cineştiecine »

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #3 : Aprilie 24, 2013, 09:22:15 pm »
Bine ai venit, Diana! Fă-te comodă şi răsfoieşte pe aici. :)


Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #4 : Aprilie 27, 2013, 09:07:01 pm »
Bine ai venit, Diana! Sunt de acord cu tine că adevărul e acolo în Biblie şi rugându-te pentru spiritul sfânt vei căpăta priceperea de a înţelege adevărurile biblice. Dumnezeu tratează cu fiecare persoană la nivel individual, indiferent că face parte din biserica baptistă, penticostală, adventistă sau e Martor al lui Iehova. Important e să analizezi singură, fără prejudecăţi chestiunile, să nu te laşi influenţată de extreme.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #5 : Aprilie 27, 2013, 09:14:20 pm »
Citat
Sunt de acord cu tine că adevărul e acolo în Biblie

Adevarul nu e acolo in biblie:

Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui

Biblia gresita, sau cuvantul lui Dumnezeu?

Si as mai putea mentiona si greselile care se bat cap in cap cu stiinta secolului 21.

Citat
Dumnezeu tratează cu fiecare persoană la nivel individual
Dzeu nu trateaza de fapt cu nimeni.

Citat
să nu te laşi influenţată de extreme
Ar fi o extrema sa nu credem in existenta lui mos Craciun?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #6 : Aprilie 28, 2013, 10:41:28 pm »
Cum apare o oita ratacita de turma, cu se ivesc 20 de pastori gata s-o ocroteasca si s-o treaca parleazul in turma lor.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #7 : Aprilie 29, 2013, 11:29:34 am »
Bun venit dunia,

Majoritatea dintre noi au trecut prin aceleași etape. Îndoieli, revoltă, căutări, găsiri?.

Sfatul meu este să încerci apele singură, fără prejudecăți și să vezi în ce te regăsești. Cu timpul apele o să devină mai limpezi.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #8 : Mai 25, 2013, 03:25:59 am »
Diana, Bun venit! Îţi recomand să vizionezi " Lumi Paralele". Merită. David zice "mai rău decât atât", eu zic: "din ce în ce mai bine".
Eliberarea o vei simţi mai încolo...

Filmul îl găseşti aici:
http://filme-online-gratis.com/blog/2011/03/30/worlds-2008/


l-am vazut acum doi ani,prietenul meu` impotrivitor` l-a gasit pe net si m-a rugat sa-l vizionam impreuna.l-am vizionat,apoi am criticat aspru fata care s-a lasat vrajita de baiat si a uitat de credinta...eram foarte critica pe atunci cu cei care aleg placerea trecatoare a pacatului in defavoarea aplicarii normelor divine...
in pare rau insa ca cu timpul si pe mine m-a vrajit destul de mult prietenul meu si am comis aceeasi greseala,pacat (sau poate nu? :)) ca tanara protagonista din film
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #9 : Mai 25, 2013, 03:31:50 am »
Bun venit dunia,

Majoritatea dintre noi au trecut prin aceleași etape. Îndoieli, revoltă, căutări, găsiri?.

Sfatul meu este să încerci apele singură, fără prejudecăți și să vezi în ce te regăsești. Cu timpul apele o să devină mai limpezi.


  Bun gasit! Multumesc pt rasp si pt sfat...cam asa fac acum...citesc in continuare Biblia si ma rog pentru adevar mai mereu...
 Dar tu , ai gasit?
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #10 : Mai 25, 2013, 03:37:05 am »
Cum apare o oita ratacita de turma, cu se ivesc 20 de pastori gata s-o ocroteasca si s-o treaca parleazul in turma lor.

:) macar am zambit in noaptea asta. fain nominativ de oita mi-am castigat...tu  in schimb cam ce ai fi berbecutz? pastorul e Isus cam asa am dedus eu din Scripturi...dar in lipsa lui ce ma fac? Eu nu stiu ce insemna a avea o relatie cu Domnul Isus  asa cum afirma unii frati evanghelisti. Tanjesc si eu dupa senzatia aia de complet...of doamne...
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #11 : Mai 25, 2013, 03:45:31 am »
Salut,multumesc de raspuns. tu spui ca trateaza cu fiecare pers in parte ,si asta o admit,ca el doar ne cerceteaza pe fiecare in parte si stie de ce anume avem nevoie....dar  apoi nu ne atrage el intr-o turma,in turma sa,poporul sau,alesii sai?
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline LUCIFER

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 22
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #12 : Iunie 02, 2013, 03:52:03 am »
Bine ai venit in haita de lupi .Noi vanam oitzele lui iehova .Asa ca ,pofta mare .
"Ego sum lux mundi qui sequitur me non ambulabit in tenebris sed habebit lucem vitae".

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #13 : Iulie 11, 2013, 10:57:23 am »
Dunia draga.....ai o singura problema: l-ai pus pe primul loc pe acel baiat "din lume".....

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Experienta Dianei
« Răspuns #14 : Iulie 11, 2013, 03:24:40 pm »
Cine vorbește de băgat ca musca-n lapte...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19