Autor Subiect: Potopul mondial din zilele lui Noe  (Citit de 35804 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #60 : Decembrie 31, 2016, 11:20:31 pm »
Fii mai atent alta data, nu "totalitatea exclude țara sau regiunea", ci referintele care indica totalitatea pamantului, totalitatea vietuitoarelor si a oamenilor, nu doar o parte a lor. Geneza 2:11,13 se refera clar la o anumita regiune indicand numele ei, nu e cazul potopului.

Citat
Totalitatea viețuitoarelor și a oamenilor se poate referi la fel de bine și la toți oamenii și toate animalele dintr-o regiune
Nu se poate referi la asa ceva daca nu se indica acest lucru.

Cu muntii hai sa-ti explic babeste: cum de n-a gasit porumbelul nici un loc unde sa puna piciorul daca varfurile muntilor se vedeau iesind deasupra apelor?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #61 : Ianuarie 01, 2017, 12:26:59 am »
Citat
Cu muntii hai sa-ti explic babeste: cum de n-a gasit porumbelul nici un loc unde sa puna piciorul daca varfurile muntilor se vedeau iesind deasupra apelor?

Dar porumbelul nu a găsit niciun loc odihnă pentru talpa piciorului, astfel încât sa întors la el în corabie. New American Standard

Citat
Nu se poate referi la asa ceva daca nu se indica acest lucru.

Ooo, începi și tu să faci axiome personale?

Geneza 13:9 - Nu-i oare toata tara inaintea ta? Mai bine desparte-te de mine: daca apuci tu la stanga, eu voi apuca la dreapta; daca apuci tu la dreapta, eu voi apuca la stanga.

Iov 42:15 - In toata tara nu erau femei asa de frumoase ca fetele lui Iov. Tatal lor le-a dat o parte de mostenire printre fratii lor.

Partea roșie de mai sus putea fi tradusă și „tot pământul”, după alegerea traducătorului.
« Ultima Modificare: Ianuarie 01, 2017, 12:29:32 am de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #62 : Ianuarie 01, 2017, 12:37:58 am »
Învata sa citești contextul:

Geneza 13:1, 6 Avram s-a suit din Egipt în ţara de la miazăzi, el, nevastă-sa şi tot ce avea, împreună cu Lot. Şi ţinutul acela nu-i încăpea să locuiască împreună, căci averile lor erau aşa de mari încât nu puteau să locuiască împreună.

Iov 1:1 Era în ţara Uţ un om care se numea Iov. Şi omul acesta era fără prihană şi curat la suflet. El se temea de Dumnezeu şi se abătea de la rău.

E identificată țara? Ai vazut?

Citat
Dar porumbelul nu a găsit niciun loc odihnă pentru talpa piciorului, astfel încât sa întors la el în corabie.
Băbește: cum de n-a gasit porumbelul nici un loc unde sa puna piciorul daca varfurile muntilor se vedeau iesind deasupra apelor?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #63 : Ianuarie 01, 2017, 12:30:24 pm »
Geneza 4:14 -  Iata ca Tu ma izgonesti azi de pe fata pamantului; eu va trebui sa ma ascund de fata Ta si sa fiu pribeag si fugar pe pamant; si oricine ma va gasi, ma va omori."

De pe care pământ a fost izgonit Cain?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #64 : Ianuarie 01, 2017, 05:22:36 pm »
Pai nu ziceam sa inveti sa citesti contextul?

blestemat eşti tu, izgonit din ogorul acesta, care şi-a deschis gura ca să primească din mâna ta sângele fratelui tău

Citat
Citat
Băbește: cum de n-a gasit porumbelul nici un loc unde sa puna piciorul daca varfurile muntilor se vedeau iesind deasupra apelor?
Va sa zica nu stii sa raspunzi la intrebarea asta?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #65 : Ianuarie 01, 2017, 06:30:13 pm »
Of, of Lovelogic! Bine spune David, să citești contextul. De ce nu ții cont de sfatul lui? Vezi tu, și la școala teocratică te învață lucrul acesta elementar. Se pare că ai lipsit și de la această lecție. :)
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #66 : Ianuarie 01, 2017, 06:33:57 pm »
Văd că nu-ți place să răspunzi la unele întrebări. Poate le consideri personale sau nu ai încă răspuns la ele. Să știi că ar fi relevant răspunsul tău. Altfel pari că nu ești prea convins de convingerile tale. :)
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #67 : Ianuarie 01, 2017, 07:14:31 pm »
Citat
Totalitatea viețuitoarelor și a oamenilor se poate referi la fel de bine și la toți oamenii și toate animalele dintr-o regiune

După logica ta aceste versete:

” 6 Când oamenii au început să se înmulţească pe faţa pământului şi li s-au născut fiice,+ 2 fiii adevăratului Dumnezeu+ au văzut+ că fiicele oamenilor erau frumoase şi şi-au luat soţii, pe cele pe care le-au ales. 3 Atunci Iehova a zis: „Spiritul meu+ nu va avea răbdare la nesfârşit cu omul,+ căci el nu este decât carne.+ De aceea, zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani“.+
4 Nefilimii* erau pe pământ în acele zile, dar şi după aceea, când fiii adevăratului Dumnezeu au continuat să aibă relaţii cu fiicele oamenilor şi ele le-au născut fii: aceştia sunt puternicii de altădată, bărbaţii cu renume.
5 Iehova a văzut că răutatea omului era foarte mare pe pământ şi că orice înclinaţie+ a gândurilor inimii lui era tot timpul numai spre rău.+ 6 Şi lui Iehova i-a părut rău+ că-i făcuse pe oameni pe pământ şi s-a mâhnit în inima lui.+ 7 Astfel, Iehova a zis: „Am să-i şterg de pe faţa pământului pe oamenii pe care i-am creat,+ de la om până la animalul domestic, până la orice altă creatură care se mişcă şi până la creatura zburătoare a cerurilor,+ fiindcă îmi pare rău că i-am făcut“.+ 8 Dar Noe a găsit favoare în ochii lui Iehova.
9 Aceasta este istoria lui Noe.
Noe era un om drept.+ El era ireproşabil printre oamenii din vremea lui. Noe umbla cu adevăratul Dumnezeu.+ 10 Cu timpul, lui Noe i s-au născut trei fii: Sem, Ham şi Iafet.+ 11 Şi pământul s-a stricat sub privirile adevăratului Dumnezeu+ şi pământul s-a umplut de violenţă.+ 12 Atunci Dumnezeu s-a uitat spre pământ şi iată că era stricat,+ căci orice carne îşi stricase calea pe pământ.+
13 Apoi Dumnezeu i-a zis lui Noe: „A venit timpul să nimicesc orice carne,+ căci pământul s-a umplut de violenţă din cauza lor, şi iată că îi voi nimici împreună cu pământul.+ 14 Fă-ţi o arcă din lemn de copac răşinos.+ Arca s-o faci cu compartimente şi s-o acoperi cu catran pe dinăuntru şi pe dinafară.+ 15 Iată cum s-o faci: lungimea arcei să fie de trei sute de coţi, lăţimea de cincizeci de coţi+ şi înălţimea de treizeci de coţi. 16 Să faci arcei un ţohar [acoperiş sau fereastră] şi până sus să mai fie un cot, iar intrarea arcei să fie pe partea laterală.+ Să-i faci primul nivel, al doilea nivel şi al treilea nivel.
17 Şi iată că eu voi aduce potopul+ de ape pe pământ ca să nimicesc orice carne de sub ceruri în care este forţă de viaţă.+ Tot ce este pe pământ va pieri.+ 18 Dar închei un legământ cu tine: să intri în arcă, tu, fiii tăi, soţia ta şi soţiile fiilor tăi împreună cu tine.+ 19 Din orice creatură vie, din orice carne,+ să aduci câte două în arcă pentru a rămâne în viaţă împreună cu tine.+ Să fie un mascul şi o femelă. 20 Dintre creaturile zburătoare după specia lor şi dintre animalele domestice după specia lor,+ dintre toate celelalte creaturi care se mişcă pe pământ, după specia lor, vor veni la tine câte două, ca să rămână în viaţă.+ 21 Şi tu să-ţi iei orice fel de hrană, orice este bun de mâncat.+ S-o strângi la tine şi ea să-ţi fie hrană ţie şi lor“.”
   
ar trebui să sune nu așa cum sunt scrise, ci altfel: adică, acolo unde se vorbește de pământ, tot pământul,tot ce este pe pământ, etc, noi ar trebui să înțelegem că e vorba de ceva local.

          Logic, dacă e așa, înseamnă că dumnezeu a văzut răutatea doar a oamenilor locali, pe ei s-a supărat și doar pe ei i-a pedepsit. L-au enervat și animalele locale, sălbatice dar și domestice,precum și creaturile zburătoare de sub cerurile locale, și doar zona locală s-a umplut de violență. Logic, înseamnă că cu ceilați oameni, animale,restul creaturilor care nu erau locali ....n-a avut nimic. Ăștia nu l-au supărat. Ca urmare n-avea de ce să-i distrugă. Înseamnă că noi ăștia care ne tragem din cei care n-au avut două paie cu potopul din zona în care trăia Noe, suntem privilegiați și chiar ok în relația cu cel de sus. Ca urmare n-avem nevoie de mântuire. Frate, păi asta înseamnă că suntem deja salvați. Ura! Ura! Ura!
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #68 : Ianuarie 02, 2017, 12:33:27 am »
Citat
Pai nu ziceam sa inveti sa citesti contextul?

blestemat eşti tu, izgonit din ogorul acesta, care şi-a deschis gura ca să primească din mâna ta sângele fratelui tău

Bravo, David! Ăsta e contextul. În plus, cuvântul pentru „ogor” este același pentru „pământ” și este „adamah”.

În NW, acest verset este redat: „Acum blestemat şi alungat eşti de pe pământul acesta, care şi-a deschis gura ca să primească din mâna ta sângele fratelui tău.”

Și tot el este contextul la Geneza 6:1: „Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului si li s-au nascut fete,”

Putem compara cu Geneza 4:14:  Iata ca Tu ma izgonesti azi de pe fata pamantului; eu va trebui sa ma ascund de fata Ta si sa fiu pribeag si fugar pe pamant; si oricine ma va gasi, ma va omori.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #69 : Ianuarie 02, 2017, 04:09:53 am »
N-am zis eu ca trebuie sa înveți sa citești contextul?

"Geneza 4:11, 14 Acum, blestemat eşti tu, izgonit din ogorul acesta (LOCAL), care şi-a deschis gura ca să primească din mâna ta sângele fratelui tău! Iată că Tu mă izgoneşti azi de pe faţa pământului(LOCAL); eu va trebui să mă ascund de Faţa Ta şi să fiu pribeag şi fugar pe pământ (NON-LOCAL), şi oricine mă va găsi mă va omorî.”

Urmează apoi o înșiruire a cine s-a împreunat cu cine si ce plozi au avut, poveste lunga de un capitol intreg cu o întindere de mai multe secole/milenii , situația din cap 4 nu continua in cap 6.

Deci nu stii sa raspunzi la intrebarea aia, te-ai cam blocat ha? ;)
« Ultima Modificare: Ianuarie 02, 2017, 04:13:22 am de David »
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #70 : Ianuarie 02, 2017, 02:26:53 pm »
Doar că după ce se vorbește despre "povestea lungă" a lui Cain pe pământul lui, la Nod, relatarea continuă cu ce se întâmplă pe ogorul de unde a fost izgonit.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #71 : Ianuarie 02, 2017, 04:27:09 pm »
Asta o fi una din decretele tale. Aștept demonstrația :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #72 : Ianuarie 02, 2017, 05:17:54 pm »
X ≠ Y
{A,E} ⊂ X
C ⊂ A
=> C ⊂ X
C -> Y
=> C ⊂ Y
 N ⊂ A
=> N ⊂ X

unde X e ogorul
« Ultima Modificare: Ianuarie 02, 2017, 05:19:33 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #73 : Ianuarie 02, 2017, 05:36:52 pm »
Evident gresita, nota 4 ;) O data ca presupui ca Noe nu s-a miscat de langa "ogorul" stra-stra-...-stramosului lui (Adam) timp de secole, si ca pamantul din capitolul 6 e acelasi cu pamantul local din cap 4, desi cap 4 contine in acelasi loc si pamantul non-local. Astea trebuie sa le demonstrezi, ori tu simplu reafirmi ce trebuie demonstrat.

Citat
X ≠ Y
{A,E} ⊂ X
C ⊂ A
=> C ⊂ X
C -> Y
=> C ⊂ Y
 N ⊂ A
=> N ⊂ X
« Ultima Modificare: Ianuarie 02, 2017, 05:40:42 pm de David »
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #74 : Ianuarie 03, 2017, 10:28:14 am »
Nu te bucuri că există context, nu?

Apropo de Cain, să vedem ce se spune despre nepoții lui:
Geneza 4:20, 21 - Ada a nascut pe Iabal: el a fost tatal celor ce locuiesc in corturi si pazesc vitele.
21. Numele fratelui sau era Iubal: el a fost tatal tuturor celor ce canta cu lauta si cu cavalul.


Pazesc și cântă sunt traduse bine pentru că în ebraică erau tot la prezent. Deci, nepoții lui Cain au supraviețuit potopului.
« Ultima Modificare: Ianuarie 03, 2017, 10:38:07 am de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?