Autor Subiect: "Întoarce-te la Iehova"  (Citit de 4734 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
"Întoarce-te la Iehova"
« : August 10, 2015, 02:58:37 pm »
Aţi văzut broşura „Întoarce-te la Iehova”?
Câtă ipocrizie, viclenie şi făţărnicie din partea autorului, a corpului de guvernare!!!
După toate faptele lor rele, mai îndrăznesc să citeze din Ezechiel 34:11, 12: „Mă voi îngriji … de oile mele”. Oare de ce trebuie IEHOVA să intervină şi să se îngrijească El însuşi de oile Lui? Să vedem ce spune IEHOVA prin acest prooroc: Ezechiel 34:2 – 10.  „Fiul omului, prooroceşte împotriva păstorilor sufleteşti ai lui Israel! Prooroceşte, şi spune-le lor, păstorilor: „Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Vai de păstorii lui Israel, care se pasc pe ei înşişi! Nu trebuie păstorii să pască turma?
3  Voi mâncaţi grăsimea, vă îmbrăcaţi cu lâna, tăiaţi ce e gras, dar nu paşteţi oile.
4  Nu întăriţi pe cele slabe, nu vindecaţi pe cea bolnavă, nu legaţi pe cea rănită; n-aduceţi înapoi pe cea rătăcită, nu căutaţi pe cea pierdută, ci le stăpâniţi cu asuprire şi cu asprime!
5  Astfel ele s-au risipit, pentru că n-aveau păstor; au ajuns prada tuturor fiarelor câmpului, şi s-au risipit.
6  Turma Mea rătăceşte pe toţi munţii şi pe toate dealurile înalte; oile Mele sunt risipite pe toată faţa ţării, şi nimeni nu îngrijeşte de ele, nici nu le caută!”
7  De aceea, păstorilor, ascultaţi Cuvântul Domnului!
8  „Pe viaţa Mea, zice Domnul Dumnezeu, pentru că oile Mele au ajuns de jaf şi sunt prada tuturor fiarelor câmpului, din lipsă de păstor, pentru că păstorii Mei n-au nici o grijă de oile Mele, ci se păşteau numai pe ei înşişi, şi nu păşteau oile Mele” -
9  de aceea, păstorilor, ascultaţi Cuvântul Domnului!
10  Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Iată, am necaz pe păstori! Îmi voi lua înapoi oile din mâinile lor, nu-i voi mai lăsa să-Mi pască oile, şi nu se vor mai paşte nici pe ei înşişi; căci Îmi voi izbăvi oile din gura lor, şi nu le vor mai sluji ca hrană!”


Vă rog insistent: trimiteţi aceste versete (Ezechiel 34:2 - 10) corpului de guvernare şi oricărui „păstor” WTS!

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: "Întoarce-te la Iehova"
« Răspuns #1 : August 11, 2015, 12:08:39 pm »
ma doare fix in fata poolii de wtb&ts si brosurile ei.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: "Întoarce-te la Iehova"
« Răspuns #2 : August 14, 2015, 11:46:22 pm »
Plângerile lui Ieremia 5:21  „Întoarce-ne la Tine, Doamne, şi ne vom întoarce! Dă-ne iarăşi zile ca cele de odinioară!”
Şi pe acest verset îl foloseşte „sclavul” în broşura sa, dar este scos din context. Aici, dacă bine observăm, nu avem o oaie rătăcită, ci toată turma: Plângerile lui Ieremia 5:7  „Părinţii noştri, care au păcătuit, nu mai sunt, iar noi le purtăm păcatele.
8  Robii ne stăpânesc, şi nimeni nu ne izbăveşte din mâinile lor.
9  Ne căutăm pâinea cu primejdia vieţii noastre, căci ne ameninţă sabia în pustie.
10  Ne arde pielea ca un cuptor, de frigurile foamei.
11  Au necinstit pe femei în Sion, pe fecioare în cetăţile lui Iuda.
12  Mai marii noştri au fost spânzuraţi de mâinile lor; Bătrânilor nu le-a dat nici o cinste
13  Tinerii au fost puşi să râşnească, şi copiii cădeau sub poverile din lemn.
14  Bătrânii nu se mai duc la poartă, şi tinerii au încetat să mai cânte.
15  S-a dus bucuria din inimile noastre, şi jalea a luat locul jocurilor noastre.
16  A căzut cununa de pe capul nostru! Vai de noi, căci am păcătuit!”

Cât timp au ţinut aceste nenorociri? Tot proorocul Ieremia ne răspunde: Ieremia 25:11 „Toată ţara aceasta va fi o paragină, un pustiu, şi neamurile acestea vor fi supuse împăratului Babilonului timp de şaptezeci de ani.
12   Dar când se vor împlini aceşti şaptezeci de ani, voi pedepsi pe împăratul Babilonului şi pe neamul acela, zice Domnul, pentru nelegiuirile lor; voi pedepsi ţara Haldeilor, şi o voi preface în nişte dărâmături veşnice.”


Cum s-a arătat şi prin alte subiecte, cei 70 de ani de robie s-au  terminat, iar primul vinovat este chiar „sclavul”, adică corpul de guvernare. Aşa că, toată turma trebuie să se întoarcă la IEHOVA, nicidecum la o organizaţie condusă de nişte oameni. Trist este că doar o mică rămăşiţă se va întoarce la Domnul!

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: "Întoarce-te la Iehova"
« Răspuns #3 : August 22, 2015, 01:25:49 pm »
L-au pomenit şi pe proorocul Ilie. Nu de frică a fugit el în pustiu (căci aşa spune corpul de guvernare în broşură), ci IEHOVA l-a trimis (1Regi 17:3). Dar că poporul se închina la Baal (18:21), şi că şchiopăta de ambele picioare ( ca şi astăzi),  asta n-a mai observat WTS. E clar că Ilie nu era „oaia rătăcită”.  :)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: "Întoarce-te la Iehova"
« Răspuns #4 : August 22, 2015, 10:11:26 pm »
Am vazut pe JW.org cintece de lauda aduse zeului evreilor "jehova".
Ma gindesc cit de cretin trebuie sa fi(eu am fost :D) sa lauzi un zeu care permite violarea copiilor(care ramin traumatizati pe viata) ;care permite moartea a milioane de copii din cauza foamei(malnutritiei) si tu imbecilu de iehovist sa cinti ode partidului comunist iehovist,aca teroristului Iehova?
Religia iehovista imbecilizeaza oameni care altfel ar putea fi normali;dar nu mai sint.Si-au pierdut mintile datorita indoctrinarii si spalarii pe creier intensive.

Orce iehovist imbecil daca ia biblia in mina va vedea in testamentul vechi ,crimele acestui zeu odios.
Zeu care nu stie cum sa-si rezolve problemele decit prin eliminarea "creatiei "lui.
Un zeu incopetent,violent,insetat de singe si razbunare;in fapt intruchiparea poporului evreu din acele timpuri care intradevar nu era mai violent ca alte popoare;atunci asa erau timpurile ....

Un zeu partinitor ,cu un popor pe care il ajuta ca acesta sa intre in posesia celor mai bune paminturi si bunuri.Un zeu care omora batrini,copii ,femei gravide ,chiar si animale;doar pentru ca s-au aflat in sfera de interes al evreilor.

Si uite ca datorita manipularii si spalarii pe creier iehovistii lu peste, fanii acestui zeu,ii aduc ode de multumire si chiar sint citeva milioane.De ce sa ne miram ca nici 10 la % din omenire nu sint oameni cu adevarat inteligenti.

Omenire jalnica,iehovisti jalnici;ce nu faceti voi pentru viata vesnica ....;aceasta minciuna monumentala?

Jalnicii iehovisti se lasa condusi si controlati de politia sectei batrinii;niste ipocriti imbecili si vicleni calificati la cursuri de trening intensiv tinut de secta.

Epurarea batrinilor sa facut de mult,au ramas cei cu caractere de sclavi supusi si lingai ai celor 7 pitici care se auto intituleaza (debilii) corpul de guvernare.

Peste cine guverneaza imbecilii astia? v-ati prins peste oitele proaste care s-au lasat prinse in vraja acestei secte viclene.

Daca te-ai prins cine sint si ai parasit secta ,sectantii te vor sicana in continuare;prin imixtiuni in familia ta,evitare(un abuz ce are rolul de a te face sa te intorci in secta);deci nu exista liber arbitru in aceasta secta ;ai sefi carora trebuie sa te supui;daca nu te vor baga in tribunalul lor penibil unde vei fi judecat(comitet judiciar)

Imbecilii se cred stat in stat ,si-s niste increzuti ca  cred ca zeul lor criminal este cu ei ;Sa fim seriosi HAHAHAH.

DE aceeia imi permit sa vorbesc asa, fara absolut nici o frica, pentru ca eu nu cred in acest zeu penibil care nu face nici doua parale, asa cum nu face zeu THOR.


Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: "Întoarce-te la Iehova"
« Răspuns #5 : August 23, 2015, 11:26:44 am »
Stiu ca "Intoarcete la Iehova" este titlul unei brosuri scoasa de iehovisti recent.Am primito si eu de la un iehovist care mi-se afiseaza ca el e altfel decit colegii lui....si se simtea jignit pentru ca il bag in aceiasi oala .Bine inteles ca nu am citit nici o fraza.

Secta asta a inceput ca o editura tipografica ,care isi dorea succes in afacerea cu carti,normal.Editura "Turnu de Veghere" continea normal aberatiile doctrinare ale patronului.Colpotorii,vestitorii de azi, erau platiti sa raspindeasca aceste publicatii;azi ipocritii astia vicleni au obtinut o clasa de "vestitori" care fac aceasta munca gratis.

Cum sa reusit sa se ajunga la aceasta performanta? Simplu,prin perfectionarea metodelor de spalare a creierului(care nu sint doar povesti)In peste 100 de ani pe care ii are secta menegerii acestei corporatii au perfectionat aceste metode de manipulare .

Stiu ca nu e usor de parasit aceasta secta;o prietena imi zicea ca i-au trebuit zece ani sa reuseasca;si a fost sprijinita in acest demers;ce sa zic RESPECT!

Si mie mi-a trebuit o lovitura in plex  data de Iubitorii batrini,javrele wts.Nu pot sa zic ca a fost usor,dar se poate.Cel mai mult imi pare bine ca pe copilul meu l-am scos de acolo si va avea parte de o viata normala.(atit cit se poate in lumea asta)

Imi pare rau ca nu am intrat in conflict cu batrinii cu ani in urma, ca plecam mai repede din secta;altii am vazut ca au facut carare la batrini cu tot felul de probleme;eu abia dupa fo 20 de ani am avut prima confruntare cu ei.

Secta e panicata si incearca sa-si tina turma de fraieriti unita,spunid ca noi "apostatii" ne facem treaba noastra care o stim mai bine...sa-i denigram;,,,,,in special noi ii DEMASCAM!

Realizati de ce extrem de putini se mai boteaza la iehovisti(in special doar copii de-ai martorilor;pentru ca criticii sectei isi fac treaba foarte bineee.

Dar cum zicea cineva...cine se aseamana se aduna;ce am lasat eu in urma;niste ipocriti,inchizitori,manipulatori ,MINCINOSI,hartuitori,fanatici.

Aceasta secta are are capacitatea de retentie ce-a mai mica dintre sectele cunoscute;ce inseamna asta?;ca foarte multi o parasesc.Dupa ceva ani ajungi la o saturatie ;iti vine sa vomiti cind auzi de la microfon aceleasi imbecilitati,cind vezi manipularea pe fata,cind vezi obsesia pentru religie,indoctrinarea si multele programe saptaminale;sa nu vorbesc de congrese, ca imi vine sa vomit.

Sincer,imbecilii astia din congregatia Viilor Baia Mare au crezut ca eu ma voi plimba cu revistele lor imbecile pina in ziua cind voi crapa pe drum cu ele. :D .incercind sa conving fraieri? hahahahahaha  Va las pe voi ma redusi mintal ce sinteti, in frunte cu guru vostru Bindiu Titu si gasca lui de lingai.

Deci mare atentie ,cei care va insotiti cu martorii ,va jur ca in doua luni puteti fi prinsi in mreaja lor si veti ajunge niste sclavi de tip modern-iar in viitor daca va veti trezi din "hipnoza",va va parea foarte rau.DEci evitatii pe iehovisti ca pe dracu :))



 
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))