Martorii Lui Iehova > Doctrină

Unşi şi neunşi?

(1/5) > >>

valeriu:
Aceasta este o altă gafă a Societăţii Watch Tower.   Trebuie să existe între creştini aceste două categorii: unşi şi neunşi? Ne-a învăţat aşa ceva Isus sau apostolii? A depus Isus două jertfe sau a făcut două legăminte  cu cei ce-L urmau? Nici vorbă de aşa ceva!

Efeseni 4:4 – 7.  „Este un singur trup, un singur Duh, după cum şi voi aţi fost chemaţi la o singură nădejde a chemării voastre.
  Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
  Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai presus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.
  Dar fiecăruia din noi harul i-a fost dat după măsura darului lui Hristos.”

David:

--- Citat din: valeriu din Octombrie 21, 2013, 08:03:06 pm ---  Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.

--- Terminare citat ---
Nu este un, sunt mii. Crestinismul vostru este un Babel nesfarsit de Isusi diferiti, credinte diferite, botezuri diferite. De ce? Pt. ca biblia este un slab si confuz indrumator, se preteaza la jdemii interpretari.


--- Citat ---  Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai presus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.

--- Terminare citat ---

Nu este, mai gandeste-te.

valeriu:
David! Ca de obicei, nu răspunzi la subiect. De fapt, asta ţi-e menirea, să duci discuţia în altă parte.
Aşteptam să mă întrebi dacă eu sunt uns sau neuns sau ceva de genul.  :)

David:
Nu esti uns nici măcar cu toate alifiile :)
Si am răspuns chiar la subiect, ti-am adresat afirmatiile.

valeriu:
În sfârşit! Pentru prima dată ai spus ceva adevărat despre mine!  :) Mulţumesc!!! Nu sunt uns, nici măcar cu alifie pentru ochi (Apoc.3:18). Har Domnului că „văd” fără să folosesc „alifie”.

Cum stăm cu cele două grupări din WTS, cu unşii şi neunşii? Desigur, nu pe tine te întreb.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă