Autor Subiect: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”  (Citit de 23682 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #15 : Septembrie 04, 2014, 11:36:35 am »
Sunt curios şi eu care sunt profeţiile false din cap. 4

Cum am mai spus: nu profeţiile sunt false! Interpretările lor sunt false, desigur, interpretările WTS!  :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #16 : Septembrie 04, 2014, 02:55:03 pm »
Cine se nelinisteste mai profet fals? Ai băut gaz de la duhu sfant?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #17 : Septembrie 04, 2014, 02:55:57 pm »
Profetiile sunt clar false, Isus n-a venit in sec I.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #18 : Septembrie 04, 2014, 10:40:56 pm »
Despre mia de ani nu stiu prea multe, este posibil să nu fie literală. Ceea ce ştiu este că Revelaţia a început să se împlinească atunci, adică în secolul 1.
(Revelaţia 1:1) . . .O revelaţie a lui Isus Cristos, pe care i-a dat-o Dumnezeu ca să le arate sclavilor săi lucrurile care trebuie să se întâmple în curând. . . .
(Revelaţia 1:3) . . .Fericit este cel care citeşte cu voce tare şi cei care aud cuvintele acestei profeţii şi respectă lucrurile scrise în ea, căci timpul fixat este aproape.
(Revelaţia 22:10) . . .Şi mi-a mai spus: „Nu sigila cuvintele profeţiei din acest sul, căci timpul fixat este aproape.

Ultimul verset de mai sus este în contrast cu un verset din Daniel unde i se spune să sigileze cuvintele, deoarece implinirea este departe.

(Romani 16:20) . . .Iar Dumnezeul care dă pacea îl va zdrobi în curând pe Satan sub picioarele voastre.
Conform versetului de mai sus, eu cred că Diavolul 'a fost deja zdrobit', chiar în secolul 1.

Referitor la Revelaţia 20 nu ştiu prea multe (în afară de interpretarea Martorilor). Oricum cartea Revelaţia este simbolică, aşa că prefer să mă bazez mai mult pe ceea ce este scris în alte cărţi biblice mai clar.

Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #19 : Septembrie 05, 2014, 02:26:38 am »
Pai asta-i problema, ca in NT totul se termina in secolul I, singura carte care merge mai departe fiind apocalipsa de la cap. 20 incolo, deci esti cam lasat pe dinafara. N-ai raspuns la intrebarea mea, unde se incadreaza situatia ta in biblie? Dupa ce vine Isus pe nori - ca ai zis ca a venit deja, desi nu exista absolut nimic istoric care sa confirme acest eveniment mondial la care trebuiau sa fie martore toate natiunile pamantului - deci dupa ce vine Isus pe nori, ce se mai intampla cu crestinii nascuti dupa?

Iti dai seama ca dupa tine Satan este legat si aruncat deja in abis? Ca cica domnia de 1000 a inceput deja demult? De unde stii ca mia este simbolica? Si simbolica in ce sens? Citeste Apoc. 20 si spune-mi cum te regasesti tu acolo.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #20 : Septembrie 06, 2014, 07:47:20 pm »
Chiar te aşteptai ca Biblia să vorbească despre mine personal? Sau despre situaţia mea? Chiar nu înţeleg, ce ar fi trebuit să spună Biblia despre situaţia mea? Aici cred că gândeşti ca WTS: ei tot ce găsesc în Biblie aplică la ei, mai ales profeţiile, iar tu vrei să spui că Biblia este autentică doar dacă vorbeşte despre zilele noastre. Încă o dată: de ce ar trebui ca Biblia să vorbească despre ceea ce se întâmplă sau despre situaţia din 2014?

(Matei 24:30) . . .Atunci va apărea în cer semnul Fiului omului şi atunci toate triburile pământului se vor bate în piept tânguindu-se şi îl vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere şi cu mare glorie.

Versetul nu spune "naţiunile pământului", ci triburile pământului şi eu cred că se referă la triburile israelitilor răspândite pe tot pământul.(despre asta sper sa mai scriu cand am sa mai analizez)
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #21 : Septembrie 07, 2014, 07:17:32 am »
De ce sa ma refer la tine personal, esti cumva special? Am intrebat destul de clar " deci dupa ce vine Isus pe nori, ce se mai intampla cu crestinii nascuti dupa"? Nu esti tu unul dintre acestia? Deci unde vorbeste biblia de situatia voastra?

Nu stiu conform carei logici "triburile pamantului" sunt triburile israelitilor? Daca era vorba doar de evrei s-ar fi zis "toate triburile lui Israel", nu ale pamantului. De ce mergi impotriva textului si preferi sa restrangi totul la Israel? Pt ca astfel maresti probabilitatea ca evenimentul sa fi avut loc (nimeni dintre natiuni nu a semnalat asa ceva)? Si daca ar fi vorba doar de Israel - desi nimic din text nu ne indreptateste sa acceptam acest lucru - cand a fost vazut Isus venind pe nori de tot Israelul? Cand, si unde avem confirmarea in istorie?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #22 : Septembrie 07, 2014, 01:36:23 pm »
Credincioşii s-au regăsit în Biblie în toate timpurile, cu atât mai mult cei de astăzi se regăsesc în toată Biblia, începând de la scrierile lui Moise, în proorocii, în psalmi, în Evanghelii, în epistole şi din plin în Apocalipsa. Aceasta este partea frumoasă a Bibliei, că ne regăsim în ea, mai ales că urmează deznodământul (nu sfârşitul lumii).
Cei ce se cred că-s din maimuţă e clar că nu se regăsesc în Biblie.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #23 : Septembrie 07, 2014, 01:38:39 pm »
Profetiile sunt clar false, Isus n-a venit in sec I.

Isus nu a spus că va veni în secolul I, dimpotrivă, a zis: „Nu este treaba voastră (a apostolilor) să ştiţi vremurile sau soroacele…”

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #24 : Septembrie 07, 2014, 01:40:57 pm »
Cine se nelinisteste mai profet fals?
Minţi fără scrupule, David! Se vede de la distanţă că te deranjează lupta mea împotriva WTS! Dacă WTS ar fi duşmanul nostru comun, ar trebui să-ţi convină ce fac eu, măcar să-ţi vezi de ale tale cum fac ceilalţi atei de pe forum. Se vede că eşti omul lor, al WTS-ului.

Şi dacă tot te satisface să-mi zici profet fals, iaca, am anticipat bine, cu doi ani înainte, că unsul WTS (sclavul fidel) va fi stârpit şi s-a întâmplat întocmai (WTS are acum alt sclav fidel compus doar din câteva persoane), am anticipat bine că „râul Eufrat” va seca – adică canalul cu literatură al WTS, la scurt timp după aceea volumul ei s-a înjumătăţit. Vă anunţ că urmează se sece complet. Şi multe altele.

Tu nu ai fost în stare nici măcar să-mi dovedeşti că eşti ateu.

Davide! Nu te osteni să-mi răspunzi căci nu pentru tine postez, ci pentru cei ce au ochi de văzut! De tine doar mă folosesc aşa cum se folosea Domnul de măgăriţa lui Balaam. :)




Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #25 : Septembrie 07, 2014, 08:23:37 pm »
Credincioşii s-au regăsit în Biblie în toate timpurile, cu atât mai mult cei de astăzi se regăsesc în toată Biblia, începând de la scrierile lui Moise, în proorocii, în psalmi, în Evanghelii, în epistole şi din plin în Apocalipsa. Aceasta este partea frumoasă a Bibliei, că ne regăsim în ea, mai ales că urmează deznodământul (nu sfârşitul lumii).
Cei ce se cred că-s din maimuţă e clar că nu se regăsesc în Biblie.

Credinciosii cred ca-s buricul pamantului, de aia se regasesc in biblie. Desi sunt si ei din "maimuta", ca Valeriu.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #26 : Septembrie 07, 2014, 08:27:23 pm »
Profetiile sunt clar false, Isus n-a venit in sec I.

Isus nu a spus că va veni în secolul I, dimpotrivă, a zis: „Nu este treaba voastră (a apostolilor) să ştiţi vremurile sau soroacele…”
Pai chiar ca a spus ca vine in secolul I (si lovelogic e de acord):

MT 10:23 Când vă vor persecuta într-o cetate, să fugiţi în alta! Adevărat vă spun că nu veţi termina de străbătut cetăţile lui Israel înainte să vină Fiul Omului!

Lu 21:27 Atunci Îl vor vedea pe Fiul Omului venind pe un nor, cu putere şi mare slavă. 28 Când vor începe să se întâmple aceste lucruri, îndreptaţi-vă şi ridicaţi-vă capetele, pentru că răscumpărarea voastră se apropie!

29 Le-a spus apoi o pildă:

– Uitaţi-vă la smochin şi la toţi copacii. 30 Când vedeţi că deja înfrunzesc, ştiţi că de acum vara este aproape. 31 Tot aşa şi voi, când vedeţi că se întâmplă aceste lucruri, să ştiţi că Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. 32 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până când nu se vor întâmpla toate aceste lucruri.

Marcu 14:62 Sunt. Şi Îl veţi vedea [Sanhedrinul] pe Fiul Omului şezând la dreapta Puterii şi venind cu norii cerului!

Vezi ca esti nu doar profet fals, ci si prost Valeriu?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #27 : Septembrie 07, 2014, 08:33:45 pm »
Cine se nelinisteste mai profet fals?
Minţi fără scrupule, David! Se vede de la distanţă că te deranjează lupta mea împotriva WTS! Dacă WTS ar fi duşmanul nostru comun, ar trebui să-ţi convină ce fac eu, măcar să-ţi vezi de ale tale cum fac ceilalţi atei de pe forum. Se vede că eşti omul lor, al WTS-ului.

Esti prost căcălău, ma deranjeaza ca esti un crestin prost de tip WTS, ma doare in fund de "lupta" ta impotriva WTS - cum lupti tu ma impotriva WTS, din fotoliu? LOL. Mai prost om ca tine nu poate exista pe planeta asta, acuzandu-ma pe mine de a fi omul WTS. Esti de rasul curcilor primitiv semidoct.

Citat
Şi dacă tot te satisface să-mi zici profet fals, iaca, am anticipat bine, cu doi ani înainte, că unsul WTS (sclavul fidel) va fi stârpit şi s-a întâmplat întocmai (WTS are acum alt sclav fidel compus doar din câteva persoane)
Ai anticipat tu pe dracu, unde ai anticipat? Ce uns WTS ma, esti debil? Si nu zici tu mai sus ca unsul WTS mai exista? LOL, nu vezi ce prost esti? A fost starpit cica o parte din el, haha.

Citat
, am anticipat bine că „râul Eufrat” va seca – adică canalul cu literatură al WTS, la scurt timp după aceea volumul ei s-a înjumătăţit. Vă anunţ că urmează se sece complet. Şi multe altele.
Ai anticipat iar pe dracu. Raul Eufrat din profetia biblica e literatura WTS? Tu clar ai virusul WTS in cap, crezi ca WTS e buricului pamantului ma!

Citat
Tu nu ai fost în stare nici măcar să-mi dovedeşti că eşti ateu.
Hahaha, trebuie eu sa-ti dovedesc ca sunt ateu? De cand ma, te-ai imbatat cu duhu sfant?

Citat
Davide! Nu te osteni să-mi răspunzi căci nu pentru tine postez, ci pentru cei ce au ochi de văzut! De tine doar mă folosesc aşa cum se folosea Domnul de măgăriţa lui Balaam. :)
Gura prostane, aici nu dai ordine căprar debil.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #28 : Septembrie 09, 2014, 03:07:12 pm »

Gura prostane, aici nu dai ordine căprar debil.
Întotdeauna a durut adevărul! Ai crezut că poţi prosti pe toată lumea? Vorba ta te dă de gol şi arată cine eşti cu adevărat! Miile tale de postări, toate lovesc în ex-martori şi niciuna în WTS.
Ateismul nu a fost niciodată un pericol pentru WTS. Spune-i argumentele tale unui pionier de pe stradă, oricât de slab ar fi el pregătit tot nu ai nici o şansă să te creadă. Cu ex-martorii stă treaba altfel. Pentru ei, după ce ies, le rămân puţine alternative şi aici veniţi voi cu psihologia voastră şi vă cad uşor în plasă. Un astfel de ex-martor căzut în plasa voastră nu mai este periculos WTS-ului.  Acesta-i scopul! Tare aş mai vrea să văd ce vei avea de spus după ce WTS se va prăpădi. Aici asta ar trebui să discutăm.  ;)


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Când vor zice: „Pace şi siguranţă!”
« Răspuns #29 : Septembrie 10, 2014, 01:46:02 am »
Adevarul o durea - probabil stii din experienta - dar tu numai prostii mincinoase debitezi. Ia da orbu dreacului o raita pe forum daca spui ca n-am lovit in draga ta WTS. Chestia e ca pt. mine WTS e o prada prea mica, pe cand tu o ridici la rang maxim. Eu nu dau nici un pârț pe WTS, tu esti toata ziua cu WTS in gura, esti pur si simplu obsedat de WTS. Eu prefer tinte mai mari ca potarnichea ta WTS, ma duc direct la radacina și mă cac in gură lui Iehova. Pricepi ievohist prost?

Citat
Ateismul nu a fost niciodată un pericol pentru WTS. Spune-i argumentele tale unui pionier de pe stradă, oricât de slab ar fi el pregătit tot nu ai nici o şansă să te creadă.
Auzi iehovistule, da tu esti chiar specializat in aberatii din astea? La mine au functionat argumentele astea, si am abandonat mai mult decat WTS, am abandonat toată șatra de minciuni până la Iebuba al tau. Din cati "apostati" stiu majoritatea sunt atei bai, deci iata ca necredinta e un pericol pt WTS.

In ce priveste "prapadirea WTS", mai asteapta mult si bine prostovane, nu cumva astia castiga din in ce in ce mai multi adepti? Tu ai picat de pe luna? Ar trebui sa discutam ceva mult mai apropiat, venirea lui Isus cu norii in 2015, ca imediat am si ajuns in 2015. Ce zici profet fals, te arunci singur in lacu de foc odata ce se dovedeste ca esti un profet mincinos?
« Ultima Modificare: Septembrie 10, 2014, 01:49:20 am de David »
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19