Autor Subiect: Cetatea cea mare este împărţită în trei părţi  (Citit de 4469 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Cetatea cea mare este împărţită în trei părţi
« : Noiembrie 11, 2015, 08:46:42 pm »
Apocalipsa 16:19  „Cetatea cea mare a fost împărţită în trei părţi, şi cetăţile Neamurilor s-au prăbuşit. Şi Dumnezeu Şi-a adus aminte de Babilonul cel mare, ca să-i dea potirul de vin al furiei mâniei Lui.”

Cum am mai spus, Cetatea cea mare – „Babilobul”, este acea parte falsă din doctrina Societăţii Watchtower. „Locuitorii” Cetăţii celei mari sunt cei ce răspândesc această doctrină falsă. Apocalipsa 16:19 tocmai se împlineşte acum! Cetatea cea mare  este deja împărţită în trei părţi. Care sunt aceste trei părţi? O primă parte sunt unşii, a doua sunt beteliştii şi pionierii speciali, iar a treia sunt ceilalţi pioneri. Cu mii de ani înainte, proorocul Ezechiel ne spune şi cum vor fi nimiciţi aceştia: Ezechiel 5:11, 12 „De aceea, pe viaţa Mea! zice Domnul, Dumnezeu: pentru că Mi-ai pângărit locaşul Meu cel Sfânt cu toţi idolii şi toate urâciunile tale, şi Eu Îmi voi întoarce ochii de la tine; ochiul Meu va fi fără milă, şi nu Mă voi îndura. O treime din locuitorii tăi va muri de ciumă, şi va fi nimicită de foamete în mijlocul tău: o treime va cădea ucisă de sabie în jurul tău; şi o treime o voi risipi în toate vânturile, şi voi scoate sabia după ei.”
Bineînţeles că nu despre o moarte literală se vorbeşte aici, ci de una spirituală. Ca şi grupare IEHOVA îi consideră morţi. Se pare că unşii „au murit” dintr-odată, ca şi de ciumă. Şi în mijlocul poporului fiind, au murit de foamete spirituală căci IEHOVA nu le-a mai făcut nici o descoperire (Isaia 29:10, 11). Beteliştii şi pionierii speciali sunt „ucişi” chiar de „sabia” corpului de guvernare, fiara  pe care „călărea” (Apoc. 17:3, 16, 17). Ceilalţi pionieri, cei fără subsidiu, mai mici fiind, rămân dezorientaţi şi-i ia vântul (Efeseni 4:14).

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Cetatea cea mare este împărţită în trei părţi
« Răspuns #1 : Noiembrie 13, 2015, 10:59:04 am »
Vezi ca 2015 e pe trecute... :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Cetatea cea mare este împărţită în trei părţi
« Răspuns #2 : Ianuarie 24, 2016, 08:26:43 pm »
Vezi ca 2015 e pe trecute... :)

Unde eşti Satană? Hai c-a trecut 2015, hai să ne batem şi să te înving, că şi alţii s-au bătut cu „fiarele” (în Efes) şi au biruit!  :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Cetatea cea mare este împărţită în trei părţi
« Răspuns #3 : Ianuarie 25, 2016, 03:10:58 am »
Satană e mă-ta Valeriule :) Sau tactu' prost din cer?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Cetatea cea mare este împărţită în trei părţi
« Răspuns #5 : Ianuarie 26, 2016, 10:59:49 pm »
Satană e mă-ta Valeriule :) Sau tactu' prost din cer?

Scuză-mă, n-am vrut să te calc pe coadă, dar s-a întâmplat! Nu cu tine vorbeam, ci cu cel din tine! Provocarea de mai sus a fost un test. Am vrut să mă conving încă odată dacă eşti omul WTS-ului, ai înghiţit momeala, eşti omul lor! Şi dacă tot i-ai adus în discuţie pe părinţi, tat-u acela (Geneza 3:1) părea mai înţelept decât tine, nu-i semeni în privinţa aceasta, prea uşor ai înghiţit momeala!  ;D  Într-al doilea rând, mai am nişte lucruri de spus pe aici, (desigur, pentru alţii, nu pentru tine) şi-mi este mai greu să le expun într-un monolog, aşa că mă folosesc de tine. Sigur că nu-ţi place să te jignesc, dar tu asta ai făcut câţiva ani faţă de mine, acum e rândul meu să-ţi cântăresc cu aceiaşi măsură. Hai, dii mă Bator, împreună vom reuşi!  :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Cetatea cea mare este împărţită în trei părţi
« Răspuns #6 : Ianuarie 26, 2016, 11:20:05 pm »
Ai reușit sa mai postezi un mesaj lipsit de substanța, bravo iehovistule :) Ti-e ciuda ca te-a lăsat Isus cu buzele umflate și-n 2015?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Cetatea cea mare este împărţită în trei părţi
« Răspuns #7 : Ianuarie 29, 2016, 08:42:10 pm »
Cum? Ai băut toată substanţa şi tot nu şti ce e? Păi, asta nu era de băut!  ;D

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Cetatea cea mare este împărţită în trei părţi
« Răspuns #8 : Ianuarie 30, 2016, 05:20:28 pm »
Probabi ai ramas fara medicamente de vorbesti fara sens din nou? Sau ti-e doar ciuda ca te-a lăsat Isus cu buzele umflate și-n 2015?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19