Autor Subiect: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova  (Citit de 13857 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #45 : Martie 10, 2019, 09:24:30 pm »
Citat
Poate că e o surpriză pentru tine, dar lumea nu se reduce la Hitler, Stalin și Ceaușescu. Și dacă nu mă înșel, mi se pare că ăștia sunt un pic cam morți.
Corect. Doar ca tu afirmi ca "lucrarea lui Iehova e perfecta", pe când eu n-am spus așa ceva despre societatea omeneasca. Cu dictatorii astia pe care cica dzeu i-a pus, a dat-o grav in bara nu?

Citat
Dregătorii din Romani nu se referă la președinți, ci la autoritățile polițienești, cele care se ocupă cu infracțiunile.
Dregatorii sunt stapanitorii, domnitorii, cineva care se afla într-o pozitie de conducere - poate mai vrei să consulti un lexicon din când in când? Nici vorba de "autoritati politienesti", asta o fi epistola lui lovelogic către forumul MLI. Mai vezi și 13:1 - stapanirile cele mai inalte, descriere caruia dictatorii - Stalin, Hitler, Pol Pot, Ceausescu - corespund. Eu înțeleg ca ai fi jenat ca dzeu a pus asemenea descreierati la putere, dar asta. nu justifica să-ti faci tu propria ta epistola și apoi să mi-o servesti mie cu titlul "epistola lui Pavel către romani".

Citat
Hai, nu mai gândi ca un martor.

Mica 6:8 - Ţi s-a arătat, omule, ce este bine, şi ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubeşti mila şi să umbli smerit cu Dumnezeul tău?
Curioasa chestie, când tu dai dovada in acest citat de tocmai lucrul care ma acuzi pe mine :D Nu i s-a aratat nici unui pagan așa ceva, Mica se adreseaza evreilor.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #46 : Martie 10, 2019, 10:38:39 pm »
Citat
Dregatorii sunt stapanitorii, domnitorii, cineva care se afla într-o pozitie de conducere - poate mai vrei să consulti un lexicon din când in când? Nici vorba de "autoritati politienesti", asta o fi epistola lui lovelogic către forumul MLI.

1 Petru 2:13,14 - 13. Fiti supusi oricarei stapaniri omenesti, pentru Domnul: atat imparatului, ca inalt stapanitor, cat si dregatorilor, ca unii care sunt trimisi de el sa pedepseasca pe facatorii de rele si sa laude pe cei ce fac bine.

Citat
Curioasa chestie, când tu dai dovada in acest citat de tocmai lucrul care ma acuzi pe mine :D Nu i s-a aratat nici unui pagan așa ceva, Mica se adreseaza evreilor.

1 Tesaloniceni 4:11 - Sa cautati sa traiti linistiti, sa va vedeti de treburi si sa lucrati cu mainile voastre, cum v-am sfatuit.

1 Timotei 2:1,2 - Va indemn, dar, inainte de toate, sa faceti rugaciuni, cereri, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii, pentru imparati si pentru toti cei ce sunt inaltati in dregatorii, ca sa putem duce astfel o viata pasnica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.

Galateni 5:22 - Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, blandetea, infranarea poftelor. Impotriva acestor lucruri nu este lege.

Galateni 6:2 - Purtati-va sarcinile unii altora si veti implini astfel legea lui Hristos.

Na, ai și din Noul Testament.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #47 : Martie 16, 2019, 03:11:43 am »
Citat
1 Petru 2:13,14 - 13. Fiti supusi oricarei stapaniri omenesti, pentru Domnul: atat imparatului, ca inalt stapanitor, cat si dregatorilor, ca unii care sunt trimisi de el sa pedepseasca pe facatorii de rele si sa laude pe cei ce fac bine.
Rom 13:1 Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte, căci nu este stăpânire care să nu vină de la Dumnezeu. Şi stăpânirile care sunt au fost rânduite de Dumnezeu.

Citat
1 Tesaloniceni 4:11 - Sa cautati sa traiti linistiti, sa va vedeti de treburi si sa lucrati cu mainile voastre, cum v-am sfatuit.

1 Timotei 2:1,2 - Va indemn, dar, inainte de toate, sa faceti rugaciuni, cereri, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii, pentru imparati si pentru toti cei ce sunt inaltati in dregatorii, ca sa putem duce astfel o viata pasnica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.

Galateni 5:22 - Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, blandetea, infranarea poftelor. Impotriva acestor lucruri nu este lege.

Galateni 6:2 - Purtati-va sarcinile unii altora si veti implini astfel legea lui Hristos.

Deci nu paganilor, ma bucur ca ti-ai dat seama ca ai gresit.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #48 : Martie 16, 2019, 08:12:03 pm »
Citat
Deci nu paganilor, ma bucur ca ti-ai dat seama ca ai gresit.

Ți-am mai zis-o și ți-o mai zic: tu privești Biblia din perspectiva doctrinei martorilor. Dacă scapi de asta, mai vorbim.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #49 : Martie 17, 2019, 12:42:28 am »
Deci raspuns zero. Nici nu poate fi altfel, e clar din biblie ca zeul n-a cerut nimic in general paganilor. Și mai e clar ca Hitler și restul a fost pusi de zeu, hahaha, dar nu, activitatea lui e perfecta  ;D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #50 : Martie 17, 2019, 11:17:47 am »
Citat
Deci raspuns zero. Nici nu poate fi altfel, e clar din biblie ca zeul n-a cerut nimic in general paganilor.

Deci, din nou ai rămas la mentalitatea martorilor. Martorii se chinuie să spună că au ajuns în toată lumea, că toți trebuie să le audă doctrina și, cică, Dumnezeu nu a spus nimic păgânilor.

Ai luat ce am spus la punctele 16 și 19 și le-ai aplicat din perspectiva martorilor.

16 -
Citat
Deci, în ce sens este Biblia superioară normelor martorilor?

În timp ce Dumnezeu nu a condamnat niciodată un neisraelit pentru că se închina la alți dumnezei, martorii îi condamnă pe care îi slujesc aceluiași Dumnezeu cu cea mai mare pedeapsă, dacă nu-i slujesc așa cum spun ei.

19 -
Citat
Vechiul Testament: Niciunui neisraelit nu i s-a sugerat că ar trebui să își schimbe zeul la care se închină, și că ar trebui să se închine la Dumnezeul israeliților.

Oricum, Dumnezeu le-a cerut și le cere și păgânilor ceva: să se boteze.

Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #51 : Martie 17, 2019, 05:52:53 pm »
Citat
Deci, din nou ai rămas la mentalitatea martorilor. Martorii se chinuie să spună că au ajuns în toată lumea, că toți trebuie să le audă doctrina și, cică, Dumnezeu nu a spus nimic păgânilor.
Tu ești prea obsedat de martori ca să crezi altceva. Dimpotriva, martorii sunt aceia care spuna ca biblia e adresata intregului pământ și ca se adreseaza intregii lumi. Chiar pozitia care cica o combati, ti-o insusesti.

Citat
În timp ce Dumnezeu nu a condamnat niciodată un neisraelit pentru că se închina la alți dumnezei ... Vechiul Testament: Niciunui neisraelit nu i s-a sugerat că ar trebui să își schimbe zeul la care se închină

Și ai uitat să spui ca VT prezice ca neisraelitii se vor alipi de Israel in inchinarea la zeul evreilor, și ca paganii sunt condamnati in VT pentru inchinarea lor, zeii lor sunt falsi cica, etc. Deci nu mai arunca praf in ochi.

Citat
Oricum, Dumnezeu le-a cerut și le cere și păgânilor ceva: să se boteze.
Unde, in evanghelia după lovelogic? LOL
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #52 : Martie 17, 2019, 10:59:12 pm »
Citat
Tu ești prea obsedat de martori ca să crezi altceva. Dimpotriva, martorii sunt aceia care spuna ca biblia e adresata intregului pământ și ca se adreseaza intregii lumi. Chiar pozitia care cica o combati, ti-o insusesti.

Spre deosebire de martori, eu nu văd Biblia ca fiind esențială pentru salvare. Este utilă, da; dar se poate și fără ea.

2 Timotei 3:16, 17 - Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.


Citat
Și ai uitat să spui ca VT prezice ca neisraelitii se vor alipi de Israel in inchinarea la zeul evreilor

Asta a fost o prezicere despre ce urmau să facă niște oameni care au ales din proprie inițiativă să facă asta, fără să li se impună.

Citat
și ca paganii sunt condamnati in VT pentru inchinarea lor

Ca să cred asta îmi trebuie material, ceva palpabil...

Citat
zeii lor sunt falsi

Asta nu îl făcea condamnabil pe cel (păgânul) ce se închina lor.

Romani 2:14 - Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege;

Citat
Unde, in evanghelia după lovelogic? LOL

1 Petru 3:21 -  Icoana aceasta inchipuitoare va mantuieste acum pe voi, si anume botezul, care nu este o curatare de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Isus Hristos,



Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #53 : Martie 18, 2019, 01:18:36 am »
Citat
Spre deosebire de martori, eu nu văd Biblia ca fiind esențială pentru salvare. Este utilă, da; dar se poate și fără ea.
Asta e pe lângă, n-am zis niciunde despre tine așa ceva, nici ca ideile tale coincid 100% cu ale martorilor. Dar ideea asta a lor ca biblia e adresata tuturor este o idee care o impartasesti cu ei. Eu nu cred așa ceva.

Citat
Asta a fost o prezicere despre ce urmau să facă niște oameni care au ales din proprie inițiativă să facă asta, fără să li se impună.
LOL, nu cred ca terorismul zeului tau poate intra la categoria "din proprie inițiativă, fără să li se impună"...

Citat
Ca să cred asta îmi trebuie material, ceva palpabil...
Biblia nu e palpabila?

Citat
Asta nu îl făcea condamnabil pe cel (păgânul) ce se închina lor.
Poate nu in biblia pe care ai scris-o tu. In cealalta biblie da.

Citat
Romani 2:14 - Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege;
Sigur ca neamurile incalcand porunca de a se inchina la idoli și zei falsi, "fac din fire lucrurile Legii" :D :D :D

Citat
1 Petru 3:21 -  Icoana aceasta inchipuitoare va mantuieste acum pe voi, si anume botezul, care nu este o curatare de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Isus Hristos,
Acum poți să imi dai și un verset in care paganii sunt invitati să se boteze - adica ce trebuia să faci in loc să dai versetul asta.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #54 : Martie 18, 2019, 05:42:35 pm »
Citat
Asta e pe lângă, n-am zis niciunde despre tine așa ceva, nici ca ideile tale coincid 100% cu ale martorilor. Dar ideea asta a lor ca biblia e adresata tuturor este o idee care o impartasesti cu ei. Eu nu cred așa ceva.

Când am zis eu că Biblia este adresată tuturor? Din nou mă citezi aiurea.

Citat
LOL, nu cred ca terorismul zeului tau poate intra la categoria "din proprie inițiativă, fără să li se impună"...

Deci o prezicere că 10 oameni vor apuca poala unui iudeu este terorism. Îndată ai să spui că și îndemnul biblic: „iubirea voastră să crească” este tot terorism.

Citat
Biblia nu e palpabila?

Vorbărie goală. Dă dovezi-le, dacă le ai. Dacă nu, taci!

Citat
Poate nu in biblia pe care ai scris-o tu. In cealalta biblie da.

Idem





Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #55 : Martie 18, 2019, 07:44:24 pm »
Citat
Sigur ca neamurile incalcand porunca de a se inchina la idoli și zei falsi, "fac din fire lucrurile Legii"

Aici trebuie să îți dau dreptate, pentru că da, se poate!

Citat
Acum poți să imi dai și un verset in care paganii sunt invitati să se boteze - adica ce trebuia să faci in loc să dai versetul asta.

Dacă tu nu înțelegi un verset simplu, cum să îți dau unul mai profund?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #56 : Martie 19, 2019, 03:41:03 am »
Citat
Când am zis eu că Biblia este adresată tuturor? Din nou mă citezi aiurea.
Când ai zis? Atunci când ai spus ca păgânii sunt invitați la botez. Vezi dacă îți uiți elucubrațiile? :D

Citat
Deci o prezicere că 10 oameni vor apuca poala unui iudeu este terorism. Îndată ai să spui că și îndemnul biblic: „iubirea voastră să crească” este tot terorism.
Poți să incetezi să te mai prefaci, nu ține. Ai uitat ca îți răspund la pretenția “de bună voie și nesiliți de nimeni”? Avertizarea asta terorista o știi?:

“Căci neamul şi împărăţia care nu-ţi vor sluji vor pieri şi neamurile acelea vor fi în totul nimicite. ”

De bună voie, hahahahahaha... Iar chestia cu iubirea, să fim serioși, gluma asta tine doar la cei spălați pe creier. Iubirea aproapelui era o porunca data in VT, laolaltă cu aia de omor al aproapelui. Iubește-l, dar omoara-l.

Citat
Vorbărie goală. Dă dovezi-le, dacă le ai. Dacă nu, taci!
Hopa, s-a enervat fratele, LOL. Scuze, tot uit ca dialoghez cu un habarnist vizavi de biblie. Dacă tu nu stii ca paganii sunt condamnati in biblie pentru ca se inchina la alți zei sau pentru practicile lor religioase, ești cel mai de plans om de pe acest forum. Chiar vrei mura-n gura? Un exemplu:

14 Aşa vorbeşte Domnul: „Câştigurile Egiptului şi negoţul Etiopiei şi ale sabeenilor, oameni de statură înaltă, vor trece la tine şi vor fi ale tale. Popoarele acestea vor merge după tine, vor trece înlănţuite, se vor închina înaintea ta şi-ţi vor zice, rugându-te: ‘Numai la tine Se află Dumnezeu şi nu este alt Dumnezeu afară de El’.” 15 Dar Tu eşti un Dumnezeu care Te ascunzi, Tu, Dumnezeul lui Israel, Mântuitorule! 16 Toţi sunt ruşinaţi şi uluiţi, toţi pleacă plini de ocară, făuritorii idolilor. 17 Dar Israel va fi mântuit de Domnul cu o mântuire veşnică. Voi nu veţi fi nici ruşinaţi, nici înfruntaţi în veci. 18 Căci aşa vorbeşte Domnul, Făcătorul cerurilor, singurul Dumnezeu, care a întocmit pământul, l-a făcut şi l-a întărit, l-a făcut nu ca să fie pustiu, ci l-a întocmit ca să fie locuit: „Eu sunt Domnul, şi nu este altul! 19 Eu n-am vorbit în ascuns, într-un colţ întunecos al pământului. Eu n-am zis seminţei lui Iacov: ‘Căutaţi-Mă în zadar!’ Eu, Domnul, spun ce este adevărat, vestesc ce este drept. 20 Strângeţi-vă, veniţi şi apropiaţi-vă împreună, voi, cei scăpaţi dintre neamuri! N-au nicio pricepere cei ce îşi duc idolul de lemn şi cheamă pe un dumnezeu care nu poate să-i mântuiască.

Citat
Idem
Vai de capul tau habarnist...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #57 : Martie 19, 2019, 03:42:14 am »
Citat
Dacă tu nu înțelegi un verset simplu, cum să îți dau unul mai profund?
Zise habarnistul :) Da-mi un verset simplu in care paganii sunt invitati să se boteze. Nu e nevoie de alte prostii.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #58 : Martie 19, 2019, 09:44:13 am »
Citat
Când ai zis? Atunci când ai spus ca păgânii sunt invitați la botez.

Nici asta nu am spus. Din nou mă citezi aiurea.

Și chiar dacă aș fi spus, asta înseamnă că Biblia este adresată tuturor? Eu nu cred asta, dacă tu crezi asta, ai tot dreptul să deduci ce vrei din presupunerile tale.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #59 : Martie 19, 2019, 01:41:07 pm »
Citat
Hopa, s-a enervat fratele, LOL. Scuze, tot uit ca dialoghez cu un habarnist vizavi de biblie. Dacă tu nu stii ca paganii sunt condamnati in biblie pentru ca se inchina la alți zei sau pentru practicile lor religioase, ești cel mai de plans om de pe acest forum. Chiar vrei mura-n gura? Un exemplu:

14 Aşa vorbeşte Domnul: „Câştigurile Egiptului şi negoţul Etiopiei şi ale sabeenilor, oameni de statură înaltă, vor trece la tine şi vor fi ale tale. Popoarele acestea vor merge după tine, vor trece înlănţuite, se vor închina înaintea ta şi-ţi vor zice, rugându-te: ‘Numai la tine Se află Dumnezeu şi nu este alt Dumnezeu afară de El’.” 15 Dar Tu eşti un Dumnezeu care Te ascunzi, Tu, Dumnezeul lui Israel, Mântuitorule! 16 Toţi sunt ruşinaţi şi uluiţi, toţi pleacă plini de ocară, făuritorii idolilor. 17 Dar Israel va fi mântuit de Domnul cu o mântuire veşnică. Voi nu veţi fi nici ruşinaţi, nici înfruntaţi în veci. 18 Căci aşa vorbeşte Domnul, Făcătorul cerurilor, singurul Dumnezeu, care a întocmit pământul, l-a făcut şi l-a întărit, l-a făcut nu ca să fie pustiu, ci l-a întocmit ca să fie locuit: „Eu sunt Domnul, şi nu este altul! 19 Eu n-am vorbit în ascuns, într-un colţ întunecos al pământului. Eu n-am zis seminţei lui Iacov: ‘Căutaţi-Mă în zadar!’ Eu, Domnul, spun ce este adevărat, vestesc ce este drept. 20 Strângeţi-vă, veniţi şi apropiaţi-vă împreună, voi, cei scăpaţi dintre neamuri! N-au nicio pricepere cei ce îşi duc idolul de lemn şi cheamă pe un dumnezeu care nu poate să-i mântuiască.

Mama mia, dar ce știi să scoți din context.
Ia citește și versetul dinaintea acestora:

13. Eu am ridicat pe Cirus, in dreptatea Mea, si voi netezi toate cararile lui. El Imi va zidi iarasi cetatea si va da drumul prinsilor Mei de razboi, fara pret de rascumparare si fara daruri, zice Domnul ostirilor."
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?