Autor Subiect: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova  (Citit de 13863 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #75 : Martie 28, 2019, 04:51:56 am »
Și ce dacă spune 1 Pe 3:21 așa ceva?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #76 : Martie 28, 2019, 08:45:59 pm »
Citat
Și ce dacă spune 1 Pe 3:21 așa ceva?

Asta e întrebare retorică sau trebuie să răspund la ea?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #77 : Martie 30, 2019, 04:38:27 am »
De ce să fie retorica? Nu este. Mi-ai dat versetul ala, de ce? Și ce dacă spune el așa ceva? Care-i faza aici?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #78 : Martie 30, 2019, 05:58:44 pm »
Ai dreptate. Nu este retorică. Întrebarea este pusă aiurea.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #79 : Aprilie 03, 2019, 03:29:00 am »
De ce e pusa aiurea, pentru că habar n-ai cum să raspunzi?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #80 : Aprilie 03, 2019, 09:57:59 am »
Ultima dată când am primit această întrebare a fost în clasa I. Un coleg mi-a spus: „Și ce dacă Gigel a luat nota 10?” Nu am știut ce să-i răspund. Și pentru că nu am mai primit-o de atunci, am crezut că e o întrebare puerilă. Dar se pare că nu: dacă o pune savantul David...
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #81 : Aprilie 06, 2019, 07:58:31 pm »
LOL, o paralela perpedinculara :) Asta nu scuza lipsa capacitatii tale de exprimare clara. Eu zic "LOL, se pune problema ca omul să nu aiba constiinta?", tu raspunzi "Păi na, la 1 Petru 3:21 se arată că botezul este mărturia unui cuget curat, care se cere și de la cei credincioși și de la cei necredincioși. (așa cum am văzut la Romani 2)". Crezi ca daca arunci un verset ai rezolvat vreo problema? Dacă ai ceva in cap atunci iti dai seama ca nu arunci vraiste un verset și te astepti de la interlocutor să isi imagineze cum il incadrezi tu și cum il aplici in discutie. Nu taticu, asta e sarcina ta. Dar cum n-am ce să cer de unde nu este, evident ca nu ma pot astepta la mai multe de la desteptaciunea de tine...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #82 : Aprilie 06, 2019, 11:41:07 pm »
Citat
"LOL, se pune problema ca omul să nu aiba constiinta?"
Citat
Crezi ca daca arunci un verset ai rezolvat vreo problema?

Problema asta o ai de rezolvat tu. Tu trebuie să te hotărăști dacă crezi că omul are o conștiință sau nu.

Citat
Nu taticu, asta e sarcina ta.

Nu tăticu, asta e sarcina ta. Fă-ți întâi ordine în gândurile tale vraiște ca să nu mai pui întrebări de genul: „și ce dacă?” atunci când nu mai ai ce să spui.

Nu mai pasa sarcini! Rezolvă-ți problemele că nu mai este nicio mamă lângă tine care să îți dea lăptic.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #83 : Aprilie 06, 2019, 11:56:07 pm »
N-am ce problema să rezolv, eu zic să te hotărăști să citești atent ce scriu - eu n-am pus niciodata la îndoiala existenta conștiinței.

Deci nu taticu, încearcă să-ti faci ordine in creierul ăla vraiște. Un papă lapte de biblie e unul ca tine care suge ca o sugativă tot ce debitează biblia. Poc ai trântit un verset gălușcă pe care n-ai avut de ales decât să-l înghiți, și vrei acum să mi-l pasezi și mie. Te învăț eu Mucuț, când dai un verset, explici cum se aplica discuției și de ce crezi ca se aplica astfel. Papă logică de dialog suflețel, ești subnutrit.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #84 : Aprilie 07, 2019, 10:01:13 pm »
Citat
N-am ce problema să rezolv...

Ba da! Ai o problemă. Nu poți accepta că există și oameni care gândesc altfel. Astfel că încerci să îi obligi pe alții să creadă ce vrei tu.

Ascultă omule! Am avut un corp de guvernare care mi-a dictat ce să cred și m-am săturat. Nu vreau alt corp de guvernare în persoana ta!

Citat
Un papă lapte de biblie e unul ca tine care suge ca o sugativă tot ce debitează biblia.

Am dreptul să cred ce vreau, când vreau și cât vreau, că nu ești corpul meu de guvernare!

Ascultă muritorule! Ești un 0! Peste câțiva ani vei muri și după alți câțiva ți se va duce și pomenirea. Așa că mai scade din aroganța ta!

Citat
Te învăț eu Mucuț, când dai un verset, explici cum se aplica discuției și de ce crezi ca se aplica astfel.

Ești un narcisist pur: deja ai început să dai și reguli despre cum să comentez un verset.

2 Corinteni 3:17 - Domnul este Duh, si unde este Duhul Domnului, acolo este libertate.

Eu vreau să fiu sub Duhul Domnului, așa că am comentat acel verset după stilul meu și nu cum vrei tu. Și cred că ceea ce am avut de spus a fost destul de clar:

la 1 Petru 3:21 se arată că botezul este mărturia unui cuget curat, care se cere și de la cei credincioși și de la cei necredincioși.

Citat
Poc ai trântit un verset gălușcă pe care n-ai avut de ales decât să-l înghiți, și vrei acum să mi-l pasezi și mie.

Nu îl înghit. Eu îl cred. Eu cred în Biblie, tu nu crezi.

Deci, accepți faptul că am dreptul să cred în Biblie sau nu? Îmi dai dreptul ăsta?



Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #85 : Aprilie 11, 2019, 02:10:06 am »
Citat
Ba da! Ai o problemă. Nu poți accepta că există și oameni care gândesc altfel. Astfel că încerci să îi obligi pe alții să creadă ce vrei tu.

Ascultă omule! Am avut un corp de guvernare care mi-a dictat ce să cred și m-am săturat. Nu vreau alt corp de guvernare în persoana ta!
Aiureala completa. Confunzi dictarea cu lipsa argumentelor din partea ta.

Citat
Am dreptul să cred ce vreau, când vreau și cât vreau, că nu ești corpul meu de guvernare!

Ascultă muritorule! Ești un 0! Peste câțiva ani vei muri și după alți câțiva ți se va duce și pomenirea. Așa că mai scade din aroganța ta!
Vai de mine cata indignare :) Și un prost are dreptul să fie prost, și ce-i cu asta? A interzis cineva prostului să gandeasca prostii?
Zero ești tu impreuna cu familia ta, și vei muri fără să vezi nimic din prostiile debitatate de biblie. Intocmai ca orice om.

Citat
Ești un narcisist pur: deja ai început să dai și reguli despre cum să comentez un verset.
Tu clar ai mania persecutiei. Dacă faci o prostie și ești apostrofat, te zburlesti aiurind "eu ma prostesc cum vreeeeeeau!!!". Da' te-a oprit cineva puiut?

Citat
Eu vreau să fiu sub Duhul Domnului, așa că am comentat acel verset după stilul meu și nu cum vrei tu. Și cred că ceea ce am avut de spus a fost destul de clar:
Și eu vreau să ma cred sub obladuirea lui Bill Gates, dar degeaba :) Stilul tau de comentat este prost și lenes. Trantesi un verset ca și crezi ca făcut mare branza. Asta releva impotenta in argumentatie, nu libertate. Oricine e liber să fie aiurea in tramvai.

Citat
Deci, accepți faptul că am dreptul să cred în Biblie sau nu? Îmi dai dreptul ăsta?
LOL, ce aiureala gratuita.

Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #86 : Aprilie 11, 2019, 06:37:29 pm »
Bine CGD (corp de guvernare versiunea David). Am înțeles ce crezi, nu e nevoie să te repeți:

- orice idee cu care nu ești de acord este prostie
- oricine crede altceva decât crezi tu este prost
- comentariile biblice care nu sunt sub patronajul CGD sunt proaste și făcute de leneși
- libertate este exact atunci când înțelegi și îți însușești doctrina CGD (asemănarea cu ideea despre libertate a CG este întâmplătoare)
- este mai bine să mori sub egida CGD decât altfel. (David, cred că îi compătimești mult pe strămoșii noștri, cum au putut să moară proști când puteau să moară deștepți)
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #87 : Aprilie 12, 2019, 05:02:20 am »
Și ti-ai pus numele de "lovelogic" pe forum :D Concluzii idioate, divortate de logica. Se numeste non-sequitur.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #88 : Mai 11, 2019, 03:10:17 pm »
Dacă știi că ideile tale sunt divorțate de logică, atunci nu înțeleg de ce te mai bagi în seamă cu ele.

În fine, eu merg mai departe cu superioritatea Bibiei față de normele martorilor.

20. Isus le-a spus apostolilor că este vai de ei dacă vor poticni pe unul dintre cei mai mici discipoli ai lui. La martori este exact invers: este vai de tine dacă ai îndrăzneala să te poticnești pe un bătrân.

Matei 18:6 - Dar, pentru cine îl poticnește pe unul dintre acești micuți care cred în mine, este de mai mare folos să i se atârne de gât o piatră de moară, ca aceea învârtită de un măgar, și să fie scufundat în largul mării.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #89 : Mai 12, 2019, 08:24:11 am »
Se pare ca ai uitat și cum să citesti in limba romana, sau ceva a pocnit undeva :) Ideile tale n-au nimic in comun cu logica, deci degeaba te bagi in seama. In fine, tu pentru că nu vezi nici cu ochii deschisi, mergi pe superioritatea bibliei față de normele martorilor, care martori n-au nici genocid, nici uciderea propriilor copii arsi pe rug, nici alte monstruozitati biblice. La tine conteaza "poticnirea" :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19