Autor Subiect: Potopul mondial din zilele lui Noe  (Citit de 35730 ori)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #30 : Decembrie 29, 2016, 03:42:59 pm »
Citat
Hi! Hi! Hi! Mai sunt argumente care pun potopul global, sau local, sub semnul întrebării.  De exemplu, un elefant face aproximativ 100 kg de caca pe zi (doar halește 225 kg de verdețuri și bea 136 litri de apă la... o singură adăpare).  Bietul Noe și ceilalți 7, trebuie să fi fost foarte ocupați și cu lopătatul de la imensul grajd.

Nu toți din cei ce cred în potop local cred că au urcat și elefanți în arcă, așa că fie ai scris fără să citești comentariile de mai sus, fie ai scris așa ca să te afli în treabă.

Eu cred că a fost un potop local, dar nu cred că au urcat elefanți în arcă, după cum am spus și într-un comentariu puțin mai sus:

Citat
3. Încăpeau şi animalele şi hrana pentru ele în arcă? De exemplu, unui lup îi trebuie în medie o oaie pe săptămână, deci într-un an îi trebuie 52 de oi, iar pentru lup şi lupoaică aproximativ 100 de oi. Dar dacă mai vorbim de tigru, pantera neagră, elefant etc.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #31 : Decembrie 30, 2016, 12:06:27 am »
Dear lovelogic, am observat că esti adeptul disputelor verbale (asta din clinciurile cu David din sub. Fiara prinsă), și când spun asta nu o fac cu intenția de a te ofensa  :).
    Hai să mă las atras în micul tău joc, nu poate fi decât funny, nu-i așa?

1) La citatul pct 3 din postul tău folosești o întrebare...pare a fi retorică, dar... după semnul întrebării încropești un răspuns din care nu rezultă că tu afirmi că elefantulul nu a urcat în arcă (scuzați repetarea, n-am găsit altă rimă) :

”Eu cred că a fost un potop local, dar nu cred că au urcat elefanți în arcă, după cum am spus și într-un comentariu puțin mai sus:”

Citat
3. Încăpeau şi animalele şi hrana pentru ele în arcă? De exemplu, unui lup îi trebuie în medie o oaie pe săptămână, deci într-un an îi trebuie 52 de oi, iar pentru lup şi lupoaică aproximativ 100 de oi. Dar dacă mai vorbim de tigru, pantera neagră, elefant etc.                                                 ”
 
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #32 : Decembrie 30, 2016, 12:16:52 am »
Scuze, am dat drumul la postare mai repede. Continui:

Prin modul acesta de exprimare nu pari a fi sigur că: tigrul, pantera, elefantul, etc au ajuns sau nu pe arcă împreună cu proviziile lor.

Eu doar îndreptam atenția asupra a ceea ce ar fi putut fi o problemă pt cei opt: curățarea excrementelor atâtor animale, pe lângă celelalte activități, din care cele ”spirituale erau pe primul loc”

2) Se pare că tu crezi,până la urmă, că elefanții nu au urcat în arcă (e dreptul tău, ți-l respect și nu încerc să te conving altceva, fiecare crede ce vrea, la urma urmei). Totuși, de dragul democrației, de ce crezi tu că elefantul nu a urcat în arcă?

3) Când te referi la potop local, care este muza ta? De unde îți extragi convingerile și părerile?
      - Din potopul biblic, din epopeea lui Ghilgameș, din alte relatări istorice sau ....?
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #33 : Decembrie 30, 2016, 12:26:39 am »
Ceea ce citezi din Josephus (Chiar şi Josephus, istoricul evreu a vorbit despre potop ca fiind local.
Citez din Antichităţi iudaice: "Sem, Ham şi Iafet, veniţi pe lume cu 100 de ani înaintea potopului au coborât cei dintâi din munţi în câmpie şi s-au hotărât să locuiască acolo, îndemnându-i să le urmeze exemplul şi pe alţii care, din cauza stăruitoarei amintiri a inundaţiilor, se temeau de ţinuturile câmpeneşti şi nu se îndurau să descindă de poe înălţimile lor"(1.4.1).
), nu mi se pare că se referă la ceea ce afirmi.
  O fi considerat Josephus istoric, dar sursă de inspirație n-a avut decât ceea ce s-a transmis din gură în gură(știți și voi cum e cu telefonul fără fir), precum și ceea ce era scris pănă atunci, adică VT, poate și alte scrieri., adică fix pix.

Personal sunt în asentimentul posturilor lui Sceptic, Dragothour,Lucifer, David, etc.

În rest, numai de bine. ::)
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #34 : Decembrie 30, 2016, 01:29:56 am »
Ai dreptul să fii în asentimentul cui vrei. Dar dacă văd ceva deficit de logică, aici intervin eu. Sau nu am voie...
Eu cred că tu ar trebui să faci legătura între potopul local și elefanți că eu nu văd vreo legătură.

Citat
2) Se pare că tu crezi,până la urmă, că elefanții nu au urcat în arcă (e dreptul tău, ți-l respect și nu încerc să te conving altceva, fiecare crede ce vrea, la urma urmei). Totuși, de dragul democrației, de ce crezi tu că elefantul nu a urcat în arcă?

Din motivul pe care l-am spus mai sus.
Sau poate s-a găsit un elefant care a venit din Africa până la Noe deoarece avea chef de o croazieră. Da Aliosa, cred că special pentru tine a facut-o. Ca sa-l pomenești.

Citat
Ceea ce citezi din Josephus (Chiar şi Josephus, istoricul evreu a vorbit despre potop ca fiind local.
Citez din Antichităţi iudaice: "Sem, Ham şi Iafet, veniţi pe lume cu 100 de ani înaintea potopului au coborât cei dintâi din munţi în câmpie şi s-au hotărât să locuiască acolo, îndemnându-i să le urmeze exemplul şi pe alţii care, din cauza stăruitoarei amintiri a inundaţiilor, se temeau de ţinuturile câmpeneşti şi nu se îndurau să descindă de poe înălţimile lor"(1.4.1).), nu mi se pare că se referă la ceea ce afirmi.

Numărul limită de persoane cărora le pot explica copilărește niște lucruri simple este unu. Să te pun pe listă?
« Ultima Modificare: Decembrie 30, 2016, 01:42:27 am de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #35 : Decembrie 30, 2016, 02:28:13 am »
Esti cam limitat daca nu poti explica copilărește doar unei persoane, sa fie din cauza ca esti cam certat cu logica Hatelogic?

Alioșa - Hatelogic a observat ca ce spune biblia despre potop e o prostie, dar e atasat emoțional de ea si încearcă sa o scoată basma curata emițând tot felul de fantezii care mai de care, ajungând sa nege ce spune ea. Logic :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #36 : Decembrie 30, 2016, 08:17:34 am »
David, un big Like!
Lovelogic nu ai răspuns la pct.3)  :-\
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #37 : Decembrie 30, 2016, 10:52:16 pm »
Măi, dar ce a sărit David în ajutorul lui Aliosa. Ce David?! Nu se descurcă singur, nu?

Citat
Esti cam limitat daca nu poti explica copilărește doar unei persoane, sa fie din cauza ca esti cam certat cu logica Hatelogic?

Ți-am zis că nu sunt hater, am făcut o glumă, dar tu nu ai înțeles. Cu partea a doua a cuvântului sunt de acord.

Citat
Alioșa - Hatelogic a observat ca ce spune biblia despre potop e o prostie, dar e atasat emoțional de ea si încearcă sa o scoată basma curata emițând tot felul de fantezii care mai de care, ajungând sa nege ce spune ea. Logic :)

În ce calitate ai vorbit aici: purtător de cuvânt, astrolog sau analist religios?

Oricum, trebuia să muți discuția spre altceva, deoarece știi și tu că nu este nicio legătură între elefanți și potopul local. Poate că Alioșa n-ar ști să devieze o discuție, nu?

Citat
Lovelogic nu ai răspuns la pct.3) 

Nu am răspuns deoarece:

1. Este irelevant
2. Este o întrebare personala
3. Stii deja răspunsul
4. Am crezut că este o întrebare retorică

PS: Apropo David, tu nu aveai ceva de studiat cu Marcu?
« Ultima Modificare: Decembrie 30, 2016, 10:56:22 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #38 : Decembrie 30, 2016, 11:06:39 pm »
E un forum public, ai uitat? Legatura intre elefanti si vreun potop local nu are nici o relevanta de vreme ce biblia vorbeste de un potop global, si noi aici  vorbim de potopul biblic ;)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #39 : Decembrie 30, 2016, 11:48:38 pm »
Lovelogic nu faci pregătiri de revelion? :)

Se pare că nu ai fost atent la școala teocratică...nu prea ști ce e o întrebare retorică ... :o
3) Când te referi la potop local, care este muza ta? De unde îți extragi convingerile și părerile?
      - Din potopul biblic, din epopeea lui Ghilgameș, din alte relatări istorice sau ....?
” - Astea nu sunt întrebări retorice, dar se pare că așa vor rămâne din moment ce nu ești pregătit emoțional să ne faci cunoscute convingerile tale referitoare la acest subiect. Păcat, chiar ar fi fost relevante.

-Ca adept înfocat al teoriei potopului local, poate ne spui dacă crezi că doamne-doamne a avut un rol în acesta?(nu e o intrebare retorică - dacă vei considera însă că și asta este personală, ei bine... las-o retorică, pentru posteritate).

Referitor la elefanți și Noe (văd că asta nu-ți dă pace și te cam agită), uite un link:https://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_elephant

   
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #40 : Decembrie 31, 2016, 12:26:58 am »
Citat
Lovelogic nu faci pregătiri de revelion? :)

Nu mai fac. Pt ca nu mai e palpitant. Era mai palpitant cand era interzis.

Citat
Se pare că nu ai fost atent la școala teocratică...nu prea ști ce e o întrebare retorică ... :o
” 3) Când te referi la potop local, care este muza ta? De unde îți extragi convingerile și părerile?
      - Din potopul biblic, din epopeea lui Ghilgameș, din alte relatări istorice sau ....?” - Astea nu sunt întrebări retorice, dar se pare că așa vor rămâne din moment ce nu ești pregătit emoțional să ne faci cunoscute convingerile tale referitoare la acest subiect. Păcat, chiar ar fi fost relevante.

-Ca adept înfocat al teoriei potopului local, poate ne spui dacă crezi că doamne-doamne a avut un rol în acesta?(nu e o intrebare retorică - dacă vei considera însă că și asta este personală, ei bine... las-o retorică, pentru posteritate).

Auzi, nu mai pune întrebări fără rost. Zi ce ai de spus.
Sau mai așteaptă  un pic, poate o să scrie David răspunsul.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #41 : Decembrie 31, 2016, 06:53:38 am »
Citat
Auzi, nu mai pune întrebări fără rost. Zi ce ai de spus.
A observat ca sta pe o fundatie subreda :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #42 : Decembrie 31, 2016, 09:14:06 am »
Lovelogic văd că îți e greu să ne faci cunoscute unele convingeri ale tale. Pentru cineva care "iubește logica"  și care își exprimă atât de vocal unele opinii, asta pare ciudat. Logic, nu?

Nu eu am ridicat mingea la fileu (sau altfel spus nu eu am ridicat piatra). Tu te-ai legat de niște cuvinte și....  eu ți-am zis că mă las atras în micul tău joc. Ai observat că sunt nou pe forum (nu am mai fost pe niciunul până acum),  și ai sărit la gâtul meu. Învăț din mers regula după care funcționează discuțiile aici, și anume: nu e nicio regulă. Nu e nevoie să-mi scrie David răspunsurile. Asta e mentalitatea wts, când nu ai argumente ataci persoana.  Stai liniștit,  abia mi-am făcut încălzirea.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #43 : Decembrie 31, 2016, 12:45:51 pm »
Citat
Nu e nevoie să-mi scrie David răspunsurile. Asta e mentalitatea wts, când nu ai argumente ataci persoana.  Stai liniștit,  abia mi-am făcut încălzirea.

Ce să-i faci? A ieșit de atâta timp din wts și a rămas cu aceeași mentalitate.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #44 : Decembrie 31, 2016, 12:47:59 pm »
Eu mă refeream la mentalitatea ta.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"