Autor Subiect: povestea mea  (Citit de 16274 ori)

Offline Timea Andreea

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Nov 2014
  • Mesaje postate: 3
povestea mea
« : Noiembrie 27, 2014, 11:11:04 am »
Ma numeste Timea, am 20 de ani si aceasta este povestea mea...intr-o perioada ceva mai trista a vietii mele parca la momentul potrivit mi-au batut in usa martorii lui iehova si simteam ca Dumnezeu mi-a alinat toate lacrimile si era alturi de mine..parca mi-a trimos ingerii la usa...un an de zile am studiat biblia cu ei, mergeam la sala, eram ft dedicata..dar simteam ca nu pot face schimbarile care se pretindeau sa le fac in viata mea ( sa nu mai am iubit, sa nu mai fumez, sa nu mai.am alti prieteni decat pe ei care oricum nu ma prea chemau nicaieri) si cum nu reuseam sa fac schimbarile respective, ma simteam in inferioritate si parca toate fetele erau mai cuminti si perfecte si eu nu eram demna sa viata asta frumoasa ( asta simteam eu nu ma faceau ei sa simt)...dupa un an, cand deja am inceput sa merg mai rar la sala am cunoscut un baiat cu care am inceput sa ma inteleg bine ( am fost si suntem doar amici) si discutam tot felu de subiecte interesante pana cand i-am spus ca umblu cu martorii lui iehova si astea sunt convingerile mele...mi-a spus ca si el a fost ani de zile si tatal sau a fost batran de congregatie..toata fam lui era de martori..si din cauza ca si-au luat inima in dinti, s-au aventurat pe siteurile "apostate" si au iesit din secta...o fost o perioada dureroasa pt ei...si camd mi-a dat sa citesc si eu acele lucruri..am plans si eu mult..nu mi-a venit sa cred..si am renuntat si eu...punctul culminant al povestii este acesta: am avut la martori o prietena care mi-a fost extrem de draga si e o scumpete de fata..si am tot incercat sa ii trimit articole si sa vb cu ea dar ma ignora foarte tare...vreau sa isi deschida ochii..de ce asa greu sa isi faca curaj sa citeasca pe net niste articole?? Ma doare ft tare...vreau sa o salvez.... acuma nu sunt adepta niciunei religii...eu cred in biblie, in Dumnezeu si in Isus !!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: povestea mea
« Răspuns #1 : Noiembrie 27, 2014, 01:38:36 pm »
Felicitari pentru curajul tau de a parasii aceasta secta abuziva :) Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin aceasta experienta urita cu EI...Toti care am  plecat am ramas dezgustati de acest club "select" de mincinosi ipocriti.E bine ca nu ai ramas prea mult la ei;unii ne-am retras dupa zeci de ani ..irositi..Conteaza f.mult sa te deprogramezi de indoctrinarea la care am fost supusi si vei realiza ca ei sin vrednici de mila.
Ne poti gasi pe multi aici  https://www.facebook.com/groups/exMLI/ daca vrei si ai un cont de facebook.Sintem fiinte sociale si avem nevoie unii de altii.Multi martori is degustati de ce a fost si devenit secta (nu stiau adevarul de sub pres)insa dependenta de secta,turma ,ii face capotivi acolo,neavind curajul sa-i paraseasca....multe implicatii.In special din cauza FRICII >Secta iehovista este "perfecta" ceva ca un partid nazist...dupa ce ajungi sa ii cunosti metodele.Dar dupa ce i-ai parasit, nu mai au putere asupra noastra.Abuzurile din partea lor continua insa..ne evita,nu ne saluta;insa se poate trece peste asta.Eu chiar am o vorba...sint putini,uniti si prosti :D deci nu avem de ce sa ne comparam cu ei.Oricum ,multi vor "obosi " in secta si la timpul lor o vor parasii.

Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Re: povestea mea
« Răspuns #2 : Noiembrie 27, 2014, 06:58:26 pm »
Andreea, bine ai venit. Multumeste-i inca o data baiatului care ti-a deschis ochii.

Religia martorilor e una a aparentelor. Cu cat vrei sa ai un "status mai bun" in organizatie cu atat urmezi regulile lor mai la litera: sa fi vazut la iesirile in predicare, raspunsuri la sala, curatenie la sala (pentru surori e cam maximum de "privilegiu" ce il poti avea; faptul ca nu ati fost inzestrate cu un penis nu va da dreptul la niciun privilegiu, nici macar sa carati microfonul prin sala ca sa nu mai vorbim de stat la statie, contabilitate, teritorii, literatura etc.; in congregatiile prin care am umblat eu am intalnit destule surori mult mai capabile ca multi frati "calificati"; e o religie care vede si trateaza femeia ca pe ceva inferior, de rang secund, ca mai toate religiile de altfel; asta face si biblia pana la urma), sa te asociezi doar cu martorii, fara studii superioare si cariera de success daca se poate si lista poate continua mult si bine.

"Prietena" ta martora te ignora pentru ca asa a fost programata sa faca. Din punctul ei de vedere tu ai o problema care ar putea-o "infecta" si pe ea. In momentul in care tu ai renuntat la religie, practic ai dat o nota negativa la tot ceea ce ea crede, tot ceea ce ii era mai "sfant". Mai mult sau mai putin, ai zis ceva de genul "gata, stop! Eu nu mai pot sa cred asa ceva, sa continui asa, etc." ceea ce vine in contradictie directa cu ceea ce martorii se identifica foarte mult si anume ca ei sunt alesii, ei sunt singura religie adevarata. E greu sa penetrezi sistemul pe care organizatia l-a construit impotriva celor care parasesc religia.

E un cult/secta care isi controleaza membrii in toate aspectele vietii.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: povestea mea
« Răspuns #3 : Noiembrie 27, 2014, 07:42:43 pm »
Scrii foarte frumos J   ;) si adevarat. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Timea Andreea

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Nov 2014
  • Mesaje postate: 3
Re: povestea mea
« Răspuns #4 : Noiembrie 28, 2014, 11:39:26 am »
Multumesc de sprijin... pot sa recunosc ca am un gol in stomac cand ma gandesc la fata aia...imi fac griji pt ea...pt mn nu pt ca stiu sigur ca Dumnezeu mi-a deschis ochii, deci el e prezent in viata mea. In schimb ma doare ca am insistat de cateva ori sa ii arat site-uri "apostate" si o zis sa o las in pace ca e alegerea ei daca nu vrea sa isi umple mintea cu minciuni..ca ea are incredere in Iehova... imi tot fac imaginatii ca atunci cand va veni ziua sfarsitului si Dumnezeu chiar va spune tuturor ca religia aia ii una de nebuni, va veni la mn sa imi spuna ca de ce nu am insistat sa iasa de acolo...dar ii voi spune ca mi-am facut datoria.... parerea mea e ca Dumnezeu nu e atat de suparat pe martori, pe adepti cat e pe cei care conduc organizatia... aia is defapt singurii vinovati...ceilalti saracii is niste oameni care cauta si ei pe Dumnezeu si vor fericire..pt ca la ortodocsi nimeni nu vine la tn sa discute de Dumnezeu, si in biserica popa numa canta... la penticostali nu au materiale de studiu..cred ca pe oameni asta i-a cucerit...sa aiba tot timpu cineva sa le dea mura in gura literatura...sa studieze cu ajutor...pe de alta parte cei care conduc organizatia sunt sigura ca is constienti 100% ca au exagereat si au ajuns ft departe cu aberatiile si le e frica sa nu fie prinsi in orice moment... mi-e foarte mila de cei care is in religia asta...si majoritatea care ies de acolo nu mai stiu ce sa faca cu viata lor o vreme...parca ii trimite cineva din cel mai aglomerat oras direct in sahara.... :( e ft dureros...si cand ii vad asa de fericiti...si nu imi pot da seama pe ce se bazeaza fericirea aia continua... ca Dumnezeu a pregatit o lume mai buna? Da cum sa ai atata minte sa crezi o viata itreaga ca numai daca esti martor esti asigurat la viata aia??? Si eu sincer as innebuni daca ar trebui ca toate cunostiintele.mele sa faca parte din religia asta..sa ma simt aiurea cand sa vb cu orice pers care e de alta religie.... in fine ar mai fi multe de spus...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: povestea mea
« Răspuns #5 : Noiembrie 28, 2014, 08:21:10 pm »
Bună Andreea, şi bun venit pe forum!
Îmi place cum ai încheiat aici:

eu cred in biblie, in Dumnezeu si in Isus !!

Mă bucur că ai scăpat din plasa lor şi ai rămas credincioasă lui Dumnezeu.
Mai poţi să-ţi ajuţi prietena, câtă vreme mai vrea să vorbească cu tine, fi tu însăţi un „site” pentru ea,  :) fă-o să gândească liber.

Offline Timea Andreea

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Nov 2014
  • Mesaje postate: 3
Re: povestea mea
« Răspuns #6 : Noiembrie 29, 2014, 01:52:41 am »
Mi-ar trebui niste tactici..planuri cum sa vorbesc cu ea.. ca si martorii..care isi pregatrsc intrebari si rasp in functie de ce spune interlocutorul:)))

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: povestea mea
« Răspuns #7 : Noiembrie 29, 2014, 12:57:59 pm »
Poţi să începi cu ceea ce ai spus mai înainte:
parerea mea e ca Dumnezeu nu e atat de suparat pe martori, pe adepti cat e pe cei care conduc organizatia... aia is defapt singurii vinovati...ceilalti saracii is niste oameni care cauta si ei pe Dumnezeu si vor fericire..
Exact aşa este, arată-i că Biblia ne anunţă cu mii de ani înainte că aşa ceva se va întâmpla în poporul Domnului în zilele de pe urmă. Cere-i să-ţi explice versetul 12 din Isaia cap.3: „Poporul meu este asuprit de nişte copii, şi-l stăpânesc nişte femei! Poporul meu, cârmuitorii tăi te duc în rătăcire, şi pustiesc calea pe care umbli!”[/u]
Precis că ea va căuta explicaţia în cartea „Profeţia lui Isaia lumină pentru întreaga omenire” (de fapt este un mare întuneric), vezi pe cine numeşte proorocul „poporul meu” şi cine sunt „cârmuitorii”. Felul în care explică martorii este un mare fals, creştinătatea nu a cârmuit şi nu-i cârmuieşte pe martori.  Înţelegi ideea?
Dacă extragem doar câteva versete din începutul acestei profeţii a lui Isaia şi comparăm cu modul în care explică ei, ne dăm seama cât sunt de părtinitori şi că lumina lipseşte cu desăvârşire. De exemplu: Isaia 1:9, 4:3, 8:12, versete în care Israelul este vorbit de bine, în aceste cazuri „Israelul” sunt ei martorii, iar în cazul în care acelaşi popor este mustrat ( Is.3:12, 5:3, 31:6, 9:16) atunci el reprezintă creştinătatea, inchiziţia, cruciadele, clerul. De fapt este un mare fals pentru că IEHOVA mustră prin proorocul Isaia chiar pe poporul Său şi ar face bine să ia seamă şi ei aşa cum a înţeles proorocul Daniel (capitolul 9 de la versetul 4 – 20).

Alte idei ar fi cea cu transfuzia de sânge, venirea lui Isus în anul 1914, cele două turme (mică şi mare),  Armeghedon – sfârşitul lumii şi altele. Te ajut dacă doreşti.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: povestea mea
« Răspuns #8 : Noiembrie 29, 2014, 05:30:41 pm »
Timea - nu asculta de profetul fals Valeriu, el nu e decat un mic Watchtower cu aceleasi tactici.
E bine ca te-ai eliberat de acest cult fals, mai ramane sa te eliberezi de superstitia daunatoare care se numeste Dumnezeu. Nu exista dzeu, nu exista nici o "credinta adevarata", nici diavol. Traieste-ti viata in completa libertate refuzand sa fi prizoniera unor mituri din epoca de piatra.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: povestea mea
« Răspuns #9 : Decembrie 02, 2014, 11:44:03 am »
Timea Andreea, ai înţeles ce zice David!  :)  Simplu şi clar el asta vrea să zică: „Nu-ţi ajuta prietena  să iasă din WTS! Las-o roabă acolo! Tu bine ai făcut c-ai ieşit că le făceai numai probleme.”
Dacă ţi-aş fi cerut să intri într-o altă religie, ar fi avut sens să zică : „Nu-l asculta pe Valeriu.” Nu am cerut aceasta nimănui. La fel i-ar fi zis şi prietenului tău care te-a ajutat să te eliberezi; ş-apoi se dă drept ateu.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: povestea mea
« Răspuns #10 : Decembrie 02, 2014, 03:00:40 pm »
Valeriule - nu-i destul ca sucești scriptura, acum sucești si postările mele? Esti beat cu duhu profet fals? Am spus ce am scris, nu ce bolborosești tu mai sus. Te-ai supărat probabil pt ca te-am descoperit profet fals si mini-watchtower inainte sa te apuci s-o imbrobodesti pe Timea? ;)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: povestea mea
« Răspuns #11 : Decembrie 02, 2014, 05:30:53 pm »
a si sarit vulturul asta de valeriu , gata sa faca adepti.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline george 2

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2014
  • Mesaje postate: 45
Re: povestea mea
« Răspuns #12 : Decembrie 03, 2014, 10:29:37 pm »
Andreea, im pare rau pentru tine. Lumea de astazi nu-ti va aduce statisfactia pe care o cauti. Acesti apostati care au sarit ca vulturii nu fac altceva decat sa te indeparteze si mai mult de Dumnezeu. Singurul popor care te poate ajuta sa obti viata sunt martorii. Gandeste-te la un copac singuratic! El nu va rezista prea mult din cauza intemperiilor. In mod asemanator credinta ta va deveni si mai slaba. Iar acest anturaj te va impinge spe dezastru.
E adevarat, religia martoilor nu este perfecta. Exista multe nedreptati. La fel a fost si in timpul apostolilor. Numai ca, e singura care te conduce spre norme morale, spre speranta vietii vesnice pe care o ofera Biblia.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: povestea mea
« Răspuns #13 : Decembrie 03, 2014, 11:59:05 pm »
Bună Timea. Mă bucur să te cunosc şi aceasta cu atât mai mult cu cât vrei să ajuţi pe alţii.

Martorii lui Iehova este un cult distructiv şi aceasta deoarece are componentele unui cult distructiv. Din acest motiv este mai dificil să ajuţi un membru, dar nu este imposibil.

Unele metode prin care poţi ajuta un membru al cultului sunt:
1.) Construieşte o legătură de încredere. deci dacă vorbeşti despre site-urile "apostate" rezultatul va fi lipsă de încredere
2.) Colectează informaţii despre persoană. Cum gândeşte, ce simte, ce anume din cult îi displace etc. Aşa vei şti cât de îndoctrinată este persoana şi cum o poţi ajuta.
3.) Foloseşte tehnici şi abilităţi pentru a planta seminţe de îndoială cu privire la cult şi de a promova o nouă perspectivă. Acest pas nu trebuie făcut înainte de a trece prin primele 2.

Aceste idei le-am extras din cartea: Combatting Cult Mind Control, a lui Steven Hassan.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: povestea mea
« Răspuns #14 : Decembrie 04, 2014, 01:22:46 am »
Ia uite cum a sărit celălalt iehovist - George 2 - la imbrobodit :) Nu mai asculta de iehovisti Timea, sunt periculoși.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19