Autor Subiect: EZECHIEL  (Citit de 2287 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
EZECHIEL
« : Ianuarie 28, 2019, 04:06:39 pm »
Aştept să apară în limba română explicaţia lui Ezechiel. Cred că sclavul merge tot pe acelaşi principiu ca în cazul profeţiei lui Isaia: când poporul Israel este lăudat sau vorbit de bine sunt ei – martorii lui Iehova, iar când sunt criticaţi , acelaşi popor reprezintă creştinătatea, papalitatea, etc.
Bănuiesc că aşa vor face şi în cazul profeţiei lui Ezechiel: până la capitolul 36, mai precis 2: 3, 4; 3:17; 5:14, 15; 7:3, 8 … şi cap. 34, poporul Israel reprezintă pe oricine altcineva decât pe Martorii lui Iehova, iar de la capitolul 36 şi până la sfârşit, Israelul sunt ei şi uneori chiar sclavul. Câtă făţărnicie!!!
    Aştept explicaţia. Ştie cineva când va apare?  :-\

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: EZECHIEL
« Răspuns #1 : Februarie 05, 2019, 11:26:54 pm »
Eu nu cred că ei se mai agită să scrie cărți. Poate numai atunci când se termină cartea pentru studiul de carte. Dar și atunci găsesc o carte care nu s-a studiat de mult.

Lor le trebuie bani pentru procesele cu pedofilie, pentru rolexuri și apple watch gold edition. Nu își mai risipesc banii pe cărți.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: EZECHIEL
« Răspuns #2 : Februarie 17, 2019, 01:58:43 am »
Da. Au scos cartea despre Ezechiel. O găsești aici:

https://www.jw.org/en/publications/books/pure-worship/

Este în engleză. Cred că nu au tradus-o încă în română.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?