Autor Subiect: Apa, o minune a creatiei lui Dumnezeu.  (Citit de 5180 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Apa, o minune a creatiei lui Dumnezeu.
« Răspuns #15 : Noiembrie 20, 2011, 07:04:39 pm »
 HAIOS TARE videouu ;D  APA INTRADEVAR ESTE FANTASTICA.     INSA NU M-AM CONVINS CA AR FI PURTATOARE DE INFORMATIE. DACA AI TRANSFORMATO IN APA DISTILATA NU RAMINE ALCEVA DECIT H2O ;) PAREREA MEA.OMA NU AM STIUT CA STII ATITEA DESPRE HOMEOPATIE ::),DORINTA MEA A FOST DOAR SA VORBESC DE EXPERIENTA MEA POZITIVA REFERITOR LA ACESTE REMEDII.BINEINTELES CA HOMEOPATIA NU ESTE UN PANACEU.... ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Apa, o minune a creatiei lui Dumnezeu.
« Răspuns #16 : Noiembrie 24, 2011, 11:21:41 pm »
Am revăzut jumate din documentar.
Vreau să menționez niște lucruri ce mi-au atras atenția:

03:22 „Nici un savant nu a fost capabil să explice de ce densitatea apei scade sub punctul de îngheț și crește deasupra acestuia”. Fals. „Forma solidă a apei are o densitate mai mică decât a apei lichide, datorită geometriei punților de hidrogen care se formează doar la temperaturi mai joase. [...] Apa proaspătă este cel mai densă la 4 °C.” (via wikipedia)

04:27 „Oamenii de știință nu pot explica de ce apa este singura substanță de planetă ce poate exista în 3 stări: lichidă, solidă și gazoasă”. Fals. În primul rând orice substanță poate exista în toate cele 3 stări, asta dacă le aduci la temperatura necesară. Într-adevăr doar apa există în mod natural în cele 3 stări, dar asta pentru că temperaturile necesare pot exista în mod natural, simultan pe pământ.

04:35 „Oamenii de știință nu pot explica ... De ce are apa cea mai mare tensiune superficială dintre toate lichidele?”. Pentru că nu are. Vezi următorul tabel.

04:39 „Oamenii de știință nu pot explica ... De ce este apa este cel mai puternic solvent de pe planetă?” Evident, apa nu este cel mai puternic solvent.

04:45  „Oamenii de știință nu pot explica ... Cum apa poate să se ridice prin trunchiurile unor copaci gigantici sfidând legea gravitației...”. O întrebare interesantă, pe care însă oamenii de știință o pot explica : este vorba despre vasele conductoare (în eng. capillary tube).

06:07 Otrăvire cu apă (H2O)?  :o

06:19 „O ipoteză fantastică: ... apa are memorie.” Într-adevăr fantastică. Legăturile moleculare din apă lichidă nu se păstrează mai mult de o nanosecundă.

12:35 Apa influențată de sentimente?

17:25 „Apa adoptă toată ura, toată răutatea, stress-ul.” Oare nu o fi apa instrumentul prin care lucrează Satan?  ;D

30:00 'Apă din Venezuela are de 40.000 de ori mai multă „energie” decât cea obișnuită?'  ???

(am abandonat, din lipsă de timp)

În fine, un „documentar” plin de erori, lipsit de valoare de adevăr. Singurul lucru pozitiv pe care pot să-l menționez este tenta ecologică a programului, care este în prezent o necesitate, cu atât mai mare cu cât specia umană crește numeric și abuzează de planeta pe care locuiește.

Provoc pe oricine să reproducă experimentul de la 49:40 (să pună orez în 3 căni: la una să-i zică în fiecare zi 'Mulțumesc', la alta 'Ești un idiot' iar pe cealaltă să o ignore). Dacă rezultatele sunt identice cu ale japonezului o să încerc și eu. ;D
« Ultima Modificare: Noiembrie 24, 2011, 11:23:46 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))