Autor Subiect: Am o dilemă...  (Citit de 27958 ori)

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #30 : Noiembrie 24, 2011, 04:25:45 pm »
Genul de muzică?
Muzică uşoară. Dar nu sunt cântăreţ profesionist, nu am o voce impecabilă. Dar îmi place să cânt şi mă simt bine când o fac şi, după cât se pare, şi ceilalţi se simt :D
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #31 : Noiembrie 24, 2011, 04:39:46 pm »
:D
Avem ceva în comun.   Eu am cântat muzică populară înainte. Apoi, cântam cu tot dragul cântările regatului. Doar că am fost tare dezamăgită că până şi pe astea le-au schimbat. Sunt foarte vigilenţi. Nici acum nu înţeleg de ce le-au schimbat. Am înţeles că ceva modificări de doctrină. Mi-au fost dragi cele vechi.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #32 : Noiembrie 24, 2011, 05:06:02 pm »
Nu au fost doar schimbările de doctrină din ultimii 25 de ani (justificarea numelui vs. sfinţirea numelui; noua ordine vs. lumea nouă), dar s-a pus mai mult accentul pe supunerea faţă de 'sclav', faţă de bătrâni. Per ansamblu, s-a intensificat mesajul subliminal al textului cântărilor.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #33 : Noiembrie 24, 2011, 05:07:41 pm »
Multam Maria Multani si la voi si copiilor vostrii,si fie ca Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ocroteasca pe viitor....Am o dilema ...nu am abuzat de topicul tau? ;)  :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #34 : Noiembrie 24, 2011, 05:11:51 pm »
Se pare ca sint cel mai guraliv...am facut ,cu asta 224 de postari ::) Se pare ca sint presedintele corpului de guvernare  ;D Pina ma exclud iar astia... :P :-[ :'( :-*
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #35 : Noiembrie 24, 2011, 05:17:49 pm »
Gabi eşti o figură!
Dorel, apropo de cântări am să le citesc să şti. Poate că ai tu dreptate. Când e vorba de aşa ceva sunt în stare de orice.
« Ultima Modificare: Noiembrie 24, 2011, 05:19:29 pm de Cineştiecine »

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #36 : Noiembrie 24, 2011, 05:27:15 pm »
Cinestiecine a spus .
Am decis de luna aceasta să nu mai înaintez nici un raport.

Parerea mea e ca procedand asa nu faci altceva decat sa le dai ''mingea la fileu '' .
Bineinteles ca daca vor vedea ca nu dai raport , te vor cauta si vor incepe hartuiala avand un motiv bun sa te prelucreze din toate punctele de vedere .
Cred ca ar trebui sa fii mai ferma si asa cum a zis si Maria , sa faci o scrisoare simpla in care i-ti spui pasul si ceri sa nu mai fii cautata .

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #37 : Noiembrie 24, 2011, 05:40:04 pm »
Valer , ai dreptate. Numai că nu am curaj.... încă. poate curând. M-or căuta precis că ştiu să sune măcar odată pe lună. Dar tot nu voi înainta raportul. Nu mai vreau. Până atunci gândesc scrisoarea. Nu mai am mult pe-acolo.
Nu mai vreau!

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #38 : Noiembrie 24, 2011, 05:44:54 pm »
@Cinestiecine:
Eu iti propun sa nu mai inaintezi raport de predicare. Joaca-te si tu cu ei cum se joaca si ei cu altii.
Daca te intreaba spune-le ca iti este greu sa tot tii evidenta timpului etc. Si ca ai inteles din Biblie ca primii crestini nu dadeau raport de predicare. Evident iti vor aduce argumentele stiute. Dar tu poti sublinia ca asa este, numai ca nu se dadea raport scris cum facem noi acum. In Biblie se facea totul oral, asemanator felului cum vorbim intre noi cand ne intalnim la Sala Regatului. Retine un lucru: Vorbeste-le respectuos, in felul acesta se vor topi pe interior si nu vor avea motive biblice indiferent cum te-ar prelucra ei. Iti vor spune ca nu crezi in 'sclav'. Tu spune-le ca crezi dar ca ai inteles ca raportul nu este obligatoriu, el avand doar rol statistic. Dar sa nu te scapi ca nu crezi in 'sclav' ca atata le trebuie. Nu le da mingea la fileu ca te ard.
Mai joaca-te si tu cu ei, nu te lasa asa usor. Cazul tau fiind 'greu' va ajunge sa fie gandit de supraveghetor, apoi de Filiala. Nu uita: vorbeste-le respectuos, asta-ti trebuie sa-i dezarmezi. Nu-i contrazice. Citeste-i si tu. Intinde-le nervii. Vei vedea ca poti si tu sa stapanesti situatia. Dar ai nevoie de nerv tare. Il ai?
« Ultima Modificare: Noiembrie 24, 2011, 05:54:47 pm de Oma Desala »

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #39 : Noiembrie 24, 2011, 05:46:38 pm »
PS: Daca vrei sfaturi din manualul batranilor iti pot da pe privat. De vrei contacteaza-ma.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #40 : Noiembrie 24, 2011, 06:29:35 pm »
Oma, mulţumesc mult pentru sfaturi. Îmi vor fi de mare folos.

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #41 : Noiembrie 25, 2011, 03:14:10 am »
oma,cu tot respectul nu crezi ca ai cam exagerat cu sfaturile?....
m-i se par putin rautacioase si nerealiste.stii bine cum stau lucrurile...
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #42 : Noiembrie 25, 2011, 09:27:58 am »
Aș zice că e mai bine să eviți explicațiile, cât și discuțile în contradictoriu. Nu datorezi nimănui nicio explicație.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #43 : Noiembrie 25, 2011, 09:56:58 am »
oma,cu tot respectul nu crezi ca ai cam exagerat cu sfaturile?....
m-i se par putin rautacioase si nerealiste.stii bine cum stau lucrurile...
Eu  nu am simţit sfaturile nici exagerate şi nici puţin răutăcioase, dimpotrivă. Imediat ce am aflat de existenţa acestui forum am venit în graba mare. Am găsit oameni cu dileme ca ale mele, am găsit oameni fericiţi că au ieşit din organizaţie, precum şi oameni frământaţi de speranţa că ar putea schimba ceva. Însuşi faptul că te afli aici denotă o preocupare fie pentru organizaţie fie pentru membrii sau exmembrii ei.
Am găsit pe acest forum mai mult îndemn la fapte bune decât la toate întrunirile congregaţiei, oricum "ar sta lucrurile".
Dar dacă crezi că poţi contibui la zidirea unui rătăcitor (pentru a nu se înţelege altceva, eu), aştept cu dragă inimă şi sfaturile tale.
Chiar aşa, de ce se interpretează mereu lucrurile în cadrul organizaţiei? O fi o meteahnă?
« Ultima Modificare: Noiembrie 25, 2011, 10:03:20 am de Cineştiecine »

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Am o dilemă...
« Răspuns #44 : Noiembrie 25, 2011, 11:50:55 am »
 Am o dilema  ::)  @cineiiacolo azi ce facem de mincare? Ai vreo idee?   ::)  :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))