Autor Subiect: Am fost vizitat  (Citit de 3677 ori)

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Am fost vizitat
« : Decembrie 31, 2011, 04:59:40 pm »
Am fost vizitat de 2 bătrâni în data de 30 decembrie. Mi-au cerut o întrevedere în 27 şi le-am acordat-o. Ştim toţi scopul acestor vizite. Au vrut să înceapă discuţia cu un citat din Biblie. Le-am spus că nu mai cred în Dumnezeu, nici în Scripturi şi că am devenit ateu declarat inclusiv la recensământ. Au pus Biblia la loc, au încercat să discute subiecte spirituale fără ea, le-am respins pe toate cu câteva argumente ştiinţifice. Cred că le-au intrat explicaţiile pe o ureche şi au ieşit pe cealaltă. În fine, s-au scuzat şi au plecat. Totul a durat cam 10 minute.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #1 : Decembrie 31, 2011, 05:32:32 pm »
Ce si-or fi zis ei dupa ce au plecat ...?.
Asa ajung toti cei ce parasesc organizatia ... satan ii atrage de partea lui ... ;D
si vor fi distrusi in marele necaz ce este foarte aproape ... :o

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #2 : Ianuarie 02, 2012, 01:59:32 pm »
Normal că s-au auto-iluzionat ei cu ceva. Satan a fost sigur pomenit şi el.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #3 : Ianuarie 02, 2012, 11:11:38 pm »
Probabil se apropia venirea supraveghetorului de circumscripție și trebuiau bifate niște vizite.

Oricum argumentele, dovezile ştiinţifice nu-și au locul în religiile fundamentaliste. Dacă sunt incontestabile, ele nu sunt decât teste de credință, iar cei care le acceptă au fost amăgiți de șarpele cel vechi, Satan zis și Diavolul. Acesta din urmă este cunoscut ca o ființă care plasează fosile de hominizi, dinozauri, etc. pentru a-i induce în eroare pe adevărații credincioși.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #4 : Ianuarie 02, 2012, 11:17:18 pm »
Satan . . . este cunoscut ca o ființă care plasează fosile de hominizi, dinozauri, etc. pentru a-i induce în eroare pe adevărații credincioși.
BIG ROFL!!! =)))))))))))))))))))))))))))))
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #5 : Ianuarie 11, 2012, 05:13:47 pm »
E o cerinta pe care CG le-o impune batranilor: sa ii viziteze pe cei exclusi o data pe an sa vada daca n-ar dori sa se intoarca. De aia au venit probabil la tine.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #6 : Ianuarie 11, 2012, 06:33:30 pm »
Eu am fost vizitat in urma cu 2 luni de doi "baieti in gri"cu costume si cravata ,ca sa ma convinga de gresala pe care am facut-o prin faptul ca am tinut si tin la ideile mele ,idei care nu mai bat cu ale lor.Am fost rezonabil,nu i-am refuzat,pentru ca ii cunosc de mult si sincer am ramas in relatii bune cu unii dintre ei.Am observat ca oricat ii streseaza Wts-ul cu faptul ca nu trebuie sa ne salute ,sau sa vorbeasca cu noi,sincer va spun ca in ceea ce ma priveste ,cu mine multi vorbesc si chiar ma saluta asta vizibil ,iar prin mess o gramada.Asa ca eu propun wts-ului sa schimbe  asta pentru ca mai tarziu vom reusi sa o schimbam noi si le va fi mai greu.de asta spun ca unele idei nu le mai tin,asta arata ca martorii au inteles care sunt lucrurile in care trebuie sa se teama de Creator si atunci tin la ele cu sfintenie ,iar in ceea ce vad clar ca sunt numai directive wts ,nu se mai tem si oricum nu le respecta ,decat daca sunt de fata cu altii si se tem de ei sa nu-i toarne si nici decum de Creator.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #7 : Ianuarie 11, 2012, 07:52:43 pm »
draga vasile,suntem cetateni europeni,avem drepturi constitutionale,vor fii obligati sa le respecte si wts. din ce in ce mai mult.daca nu ne asculta,nu pot rezolva nimic.multi frati,vad lucrurile alt fel...daca nu suntem de acord cu doctrine ca:1914,generatia,144.000,1935,invierea bisericii de la 1919...deja la unele au facut un pas inapoi...pot garanta ei ca au explicatia corecta? de ce trateaza ca apostati s-au eretici pe unii martori si le distrug demnitatea?ei nu sau rupt de doctrina lui russel?nu sunt sectanti,si apostati ca s-au rupt de acea doctrina?din studentii.bibliei, au devenit martorii lui iehova.poate i-si schimba sigla in martorii lui iehova, ...si martorii lui isus!asa apar in argumente ,editia noua.zic ei:suntem si martorii lui isus.decat sa tot spuna ca...lumina merge crescand...mai bine si-ar cere scuze pt.erori!deja s-au prins multi de acest mod de manipulare...pana la urma si papa a recunoscut erorile bisericii catolice.modul rigid de comportare fata de cei care au si pareri diferite,este contra productiv pentru ei.mai devreme, sau mai tarziu,vor fi obligati sa-si schimbe atitudinea.sunt milioane de crestini care vor fii salvati pe baza jertfei lui isus,indiferent de doctrinele de mai sus, la care tin ca orbu de bata!vezi conditiile puse de dumnezeu in ioan 3:16,35,36 si 1ioan5:11-13.scrie, undeva ca daca n-ai inteles,sau daca nu esti de acord,cu "explicatiile"de mai sus, incalci legea divina?s-o lase mai moale cu pretentiile ,ca o sa se faca de ras!lumea nu mai este la nivelul anilor ..19130-4o.asa ca...

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #8 : Ianuarie 11, 2012, 08:11:52 pm »
Acesta din urmă este cunoscut ca o ființă care plasează fosile de hominizi, dinozauri, etc.

Asta e o idee invechita, au inceput sa se revizuiasca. Vezi Treziti-va din noiembrie 2011, la Lumea in obiectiv, o rubrica despre omul de Neanderthal, cu cata usurinta il accepta. Sunt dovezi incontestabile ale hominizilor, pe care nu le mai pot ascunde. Oamenii au acces la mult mai multe informatii, nu mai pot fi dusi cu zaharelul.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #9 : Martie 18, 2012, 11:02:20 am »
E o cerinta pe care CG le-o impune batranilor: sa ii viziteze pe cei exclusi o data pe an sa vada daca n-ar dori sa se intoarca. De aia au venit probabil la tine.

Yuhuu ! Testing , testing ! Do you remember me viejo ? Forum nou , oameni vechi. Lambule , eu habar nu am daca am fost exclus sau nu . Poate ca m-au exclus . Eu m-am dezasociat . Nu am primit nici o tidula din partea lor si nici nu m-a vizitat nimeni de fo 6 ani incoace. E drept , nu am mai locuit in tara in acesti 6 ani insa cred ca nu era greu de aflat ca as fi venit in vacanta in Romania , din moment ce locuiesc la vreo 200 de metri de "Sala regatului" ( fosta sala a regatului , cica ar fi vandut-o ) , iar unul dintre batrani sta la vreo 100 de metri de mine. :D
« Ultima Modificare: Martie 18, 2012, 11:09:19 am de Grivei »
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Am fost vizitat
« Răspuns #10 : Martie 18, 2012, 12:12:07 pm »
Heeei Grivei!
Bine ne-am regăsit!!!!