Autor Subiect: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"  (Citit de 5191 ori)

Offline eli11

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 12
AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« : Aprilie 03, 2013, 04:36:36 pm »
In numarul din 15. 07.2013 al revistei turnul de veghe care va fi publicat pe site-ul jw.org in juril datei de 15 aprilie se va dezbate "noua intelegere" cu privire la sclavul fidel si preavazator.

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #1 : Aprilie 03, 2013, 04:40:23 pm »
detaliaza
de unde si ce stii?
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #2 : Aprilie 03, 2013, 04:57:01 pm »
Era si timpul. Oricum, foarte interesanta abordarea la cum au 'raspandit' intelegerea noii intelegeri.

Aceasta 'intelegere' a fost picatura care a umplut paharul pentru mine. Oricum as fi ajuns 'aici', mai devreme sau mai tarziu, doar ca aceasta a facut sa fie mai devreme din fericire. Cred ca pentru fiecare trebuie sa fie ceva care sa il revolte, care sa il faca sa-si cerceteze mai amanuntit religia/credinta/motivele (nu la asta tot indemnau in reviste, pana la urma ?!?) si sa il scoata din zona de confort.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #3 : Aprilie 03, 2013, 08:11:40 pm »
Aceasta 'intelegere' a fost picatura care a umplut paharul pentru mine.
Daca pentru tine inseamna mult aceasta noua intelegere ... sa stii ca vor fi milioane care  si-o vor insusi , si nu vor comenta nimic asupra ei ... dimpotriva o vor aplauda ca fiind o mare binecuvantare care vine de la iehova ...

Offline delaurentis

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mar 2013
  • Mesaje postate: 2
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #4 : Aprilie 03, 2013, 08:42:03 pm »
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/550026_488140221235850_2063964873_n.jpg

aici aveti imaginea cu noua lumina.

http://jwsurvey.org/cedars-blog/new-light-watchtower-magazine-leaked-from-organization-weeks-ahead-of-general-release

asta este articolul cu analiza în engleza a noii lumini. Apărut cu 3 săptămâni înainte ca Turnul de Veghe din 15 Iulie 2013 sa fie disponibil martorilor obișnuiți.

Sunt destui oameni conștiincioși și în conducere încât sa facă lumina "luminoasa"

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #5 : Aprilie 03, 2013, 10:46:40 pm »
Săptămâna viitoare sper să postăm şi o variantă în limba română a articolului. E super fain scris!
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #6 : Aprilie 03, 2013, 11:14:23 pm »
Acum se vede bine că „sclavul” acela rău (care se crede înţelept), începe să bată pe tovarăşii lui de slujbă, şi să mănânce şi să bea cu beţivii… (Matei 24:49)

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #7 : Aprilie 04, 2013, 12:25:38 am »
Aceasta 'intelegere' a fost picatura care a umplut paharul pentru mine.
Daca pentru tine inseamna mult aceasta noua intelegere ... sa stii ca vor fi milioane care  si-o vor insusi , si nu vor comenta nimic asupra ei ... dimpotriva o vor aplauda ca fiind o mare binecuvantare care vine de la iehova ...

Stiu. "E o noua dovada ca sfarsitul e mai aproape / Lumina e tot mai stralucitoare / etc."
Ma duc sa vomit si revin.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #8 : Aprilie 04, 2013, 05:58:37 am »
Acum se vede bine că „sclavul” acela rău (care se crede înţelept), începe să bată pe tovarăşii lui de slujbă, şi să mănânce şi să bea cu beţivii… (Matei 24:49)
Nu se vede deloc asa ceva. Se vede in schimb ca fiecare intelege cum il taie capu', si nu degeaba: pt. ca biblia e varza.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline eli11

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 12
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #9 : Aprilie 04, 2013, 11:20:48 am »
@ Artymer e pe surse ;D , da e sigur, delaurentis a spus cam totul cu postul lui. tare as vrea sa-i mai trezeasca la realitate pe unii treaba asta.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #10 : Aprilie 04, 2013, 11:56:32 am »
Pfoai , l-ati speriat pe artifici , pai daca se duce dreaq WTB&TS cum o sa mai duca el o viata usurica si o sa mai puna patrafirul in cap la zeloasele predicatoare MLI ?
 ;D
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #11 : Aprilie 05, 2013, 05:31:15 pm »
Pfoai , l-ati speriat pe artifici , pai daca se duce dreaq WTB&TS cum o sa mai duca el o viata usurica si o sa mai puna patrafirul in cap la zeloasele predicatoare MLI ?
 ;D

Grivei,tot javra ai ramas asa cum iti e si numele
ce fac eu nu te priveste pe tine
si daca eu am curajul sa spun ce fac si sa imi asum asta nu iti da tie dreptul sa iti bati joc de mine
clar javra?
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #12 : Aprilie 05, 2013, 06:27:56 pm »
Stimabile , numele meu nu este Grivei , Grivei este doar un pseudonim. Ceea ce faci tu ai postat liber si nesilit de nimeni pe chat si din moment ce ai facut-o public atunci ti-ai asumat si riscul de a fi citit de useri . Eu pot ironiza pe oricine face asta, mai ales cand o face din postura in care esti tu. Facand ceea ceea ce ai facut tu si mai ales laudandu-te cu veleitatile tale de macho demonstreaza ca nu esti cu nimic  mai bun decat orice popa blamat in mod public , in mass media , pentru chestii similare? Vezi-ti lungul nasului si inceteaza cu jignirile la adresa mea , fii sigur ca iti pot raspunde pe masura ipocriziei de care dai dovada.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #13 : Aprilie 05, 2013, 06:34:15 pm »
hai ca deviezi de la subiectul in discutie. ia ironizeaza-te pe tine in fata oglinzii si nu iti mai fa tu griji pt altii
prea esti tu cel mai destept si mereu gasesti tu ceva de comentat la toti. poate ar trebui sa iti vezi tu de lungul cozii
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: AVANPREMIERA-Noua "Lumina"
« Răspuns #14 : Aprilie 05, 2013, 07:04:41 pm »
OK , scuze pentru off topic . Sper ca o sa ne povestesti tu in detaliu cum iti reversi "noua lumina" asupra enoriaselor . Poate vei fi atat de bun si ne vei spune cum o accepta si ce spun despre asta. :P
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.