Autor Subiect: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."  (Citit de 71670 ori)

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
"Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."

Asta ii apartine lui Voltaire. Cat adevar poate sa contina.

Prost am putut fi si eu. Acum ca sunt liber (cel putin eu sunt la comanda sforilor acum si nu 'altcineva', care imi doreste 'binele' ca stie 'mai bine'), imi dau seama cat de ingust am putut fi, cat de arogant si atotstiutor, cat de putine lucruri intelegeam sau eram dispus sa accept. In era post-WTS pentru mine, viata a capatat mai multa logica si ratiune. Are mai mult sens acum, in comparatie cu perioada cand credeam in cai verzi pe pereti (paradis, inviere etc.). Niciodata nu m-am simtit mai linistit si mai fericit ca in ultima vreme.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Felicitari J  :) ,ma bucur pentru trezirea ta din WTS si nu numai  ;) Din pacate multi se trezesc doar din betia WTS si nu au curajul sa mearga mai departe.
Traiesc  aceleasi simtaminte ca tine."  8) Un regret ar fi ca sintem destul de putini cei care am avut curajul sa incepem o viata noua si am reusit sa ne deprogramam. :) 
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Salut J, ma bucur ca mai exista oameni care gândesc :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
J.... ce inseamna pt.tine FERICIREA ?

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Pentru mine, fericirea provine din realizarea progresiva a unui obiectiv semnificativ. Cand faci ceea ce iubesti cu adevarat, vei gasi cu siguranta o multumire profunda. "Scopul vietii este o viata cu scop"

Eu nu am vazut in mijlocul organizatiei oameni cu hobby-uri si pasiuni adevarate, pentru ca nu doar ca nu sunt incurajate, ci sunt descurajate: "ocupa prea mult timp", "te distrage de la lucrurile cu adevarat mai importante", "ai putea petrece mai mult timp in lucrare", "uita-te la x si y cum isi petrec timpul cu folos si ce bucurosi sunt" etc. Astea sunt replicile si reactiile de care eu am avut parte si de care sunt sigur ca si altii au avut parte. Mereu se gaseste cate cineva care sa ti le readuca aminte in mod metodic.

Cei mai tristi si mai neimpliniti oameni pe care ii cunosc sunt cei din interiorul organizatiei pentru ca mereu amana lucrurile pentru viitorul "foarte apropiat" (aka paradis, lumea noua etc.). Si aici nu vorbesc doar de hobby-uri si pasiuni sau lucruri care iti fac placere in viata, ci si despre intemeierea unei familii sau decizia de a avea copii. Cand ma gandesc ca atatia oameni au decis ca o sa isi caute un partener de viata in "noul sistem" sau ca o sa aiba copii in "noul sistem", mi se face mila de atatea vieti irosite pentru ca vor avea parte de o mare dezamagire mai devreme sau mai tarziu. Si aici nu vorbim de cazuri rarisime, ci in fiecare congregatie veti gasi cel putin cateva cupluri sau cativa celibatari care se simt mandri de decizia lor. Unii sa mai si lauda cu asta si insista ca ce decizie inteleapta e. Si cand te gandesti ca o congregatie are undeva la 70-100 de membri, iti dai seama, de fapt, ce des intalnite is astfel de cazuri.

Acum pot sa vad asta. Asa am fost si eu. Eu niciodata nu am simtit 'bucuria' pe care 'ar fi trebuit' sa o simt in lucrare, de exemplu, ci mereu a fost o corvoada si un chin. Esti invatat ca daca nu simti bucurie, atunci clar problema e la tine. Traiam cu impresia ca doar eu aveam astfel de sentimente si ca ceva e in neregula cu mine. Dar toti se confruntau cu astfel de sentimente atat doar ca martorii se pricep foarte bine sa se prefaca, astfel totul pare perfect la prima vedere. Era totul o mare iluzie.

La ultimul congres al organizatiei la care am participat in viata mea, argumentul suprem adus impotriva studiilor superioare era ca "nu iti asigura 100% un loc de munca mai bun".  :o  :-X :o Scuzati-ma, eu o sa aleg intotdeauna un 75%, 50%, 25% sau chiar mai putin, atat timp cat numarul este pozitiv. Intotdeauna. Si un interviu mai fals cu o "sora pionera" care a ales sa nu mearga la facultate in urma cu cativa ani, nu cred ca se putea face. Aaa, si mereu cei care dau sfaturi in astfel de privinte, sunt oameni fara studii superioare, cu o instruire mai mult modesta, ca mai toti batranii de congregatie. Logica perfecta, imbatabila! :o

(brrr...ma trec fiorii cand ma gandesc la cultul in care am crescut)

David, Gabi, va multumesc de cuvinte. Eu as zice ca nu suntem asa de putini cum vor unii sa credem. Eu acum daca stau sa ma gandesc sunt foarte multi pe care i-am cunoscut care in decursul anilor au plecat din organizatie. Despre toti aveam impresia ca au plecat din cele mai ingrozitoare motive. Pentru ca asta se face. Persoana care decide sa nu se mai asocieze cu organizatia, amintirea ei, este ostracizata de membrii ramasi. Atunci cand avem un gol despre o persoana, tindem sa umplem golul respectiv cu propriul scenariu, cu propriile presupuneri si "adevaruri", care sa intareasca iluzia in care traim.
« Ultima Modificare: Mai 18, 2013, 03:22:10 pm de J »

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Da, de obicei semidoctii indemnau impotriva studiilor superioare. Strangeam din dinti cand auzeam la congrese/adunari cum tinerii se mandreau ca nu le vor.

Si-apoi prin anii 90 au inceput sa se tina teme pe la congrese impotriva plecarii in strainatate la lucru. Sa stea toti acasa "unde e nevoia mai mare", si sa o traga de la o zi la alta. Chestia faina a fost ca multi n-au dat doi bani pe sfatul asta, le intra pe-o ureche si le iesea pe cealalta - plecau fara sa stea pe ganduri.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
  Si un interviu mai fals cu o "sora pionera" care a ales sa nu mearga la facultate in urma cu cativa ani, nu cred ca se putea face.

La noi în fosta mea congregaţie era una care a făcut un an de studii şi a abandonat facultatea pentru că  a ales ceva mai bun (adică pionieratul) dar până şi cei din congregaţie şuşoteau că ar fi lăsat facultatea doar de dragul interviurilor viitoare de la congrese. Şi într-adevăr, i s-au luat câteva...

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Este o mare stupizenie ce spui ! Adica ea face pionierat ,cate 70 de ore lunar pt.cateva minute de interviu ???

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Da Marcu da. Pt cateva minute de interviu
Sunt zeci de cazuri de genul asta. pt ca devii vedeta locala.tu nu vezi ca de obicei sunt aceeasi frati si surori carora l-i se iau interviuri la aproape fiecare congres?
in plus eu iti garantez ca peste 50 % din rapoartele cu 70 de ore lunar sunt fictive. Crede-ma stiu exact ce vorbesc!
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
marcu , asculta-l pe artymer ca el stie ce spune . unii aleg si repartitii pentru a deveni vedete , macho sau semizei locali.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Esti AMUZANT !!Cum sa devina un martor vedeta ????

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Este o mare stupizenie ce spui ! Adica ea face pionierat ,cate 70 de ore lunar pt.cateva minute de interviu ???

Este adevărat ceea ce spun. Că este o stupizenie acest tip de comportament şi asta e adevărat. Cel puţin de 12 ani de când o cunosc are doar acest obiectiv: interviurile de la congres.


in plus eu iti garantez ca peste 50 % din rapoartele cu 70 de ore lunar sunt fictive. Crede-ma stiu exact ce vorbesc!


Este exact aşa. Şi nu de puţine ori mi s-a sugerat că şi timpul petrecut în lucrare stradală, chiar dacă nu ai vorbit cu nimeni poate fi raportat, întrucât lumea ştie cine eşti şi ce faci. Şi acest lucru mi se pare anormal.

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
La mine in congregatie, la un moment dat, s-a facut un anunt referitor la rapoarte si anume ca se raporta un numar aproape dublu de reviste date in lucrare fata de numarul total de reviste care veneau in congregatie.

Gen, in congregatie intrau 750 de turnuri + 750 de treziti-va lunar si pe rapoarte, la total reviste apareau raportate 2000-2500 ca fiind date in lucrare in luna respectiva. S-au mai potolot un pic lucrurile imediat dupa aia, dar numarul revistelor raportate ca date in lucrare lunar a ramas mai mare decat totalul revistelor intrate lunar in congregatie.

Ca sa iti dai seama cat de multa atentie se acorda raportului, e suficient sa te uiti la sala atunci cand se face anuntul ca trebuie predate rapoartele, sa vezi cati isi iau atunci foaia de raport si o completeaza pe loc fara a se raporta la niste notite cu activitatea din luna respectiva, ci pur si simplu din minte (mai bine zis din burta  ;D).

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Este adevărat că s-au raportat şi la noi mai multe distribuite decât intrate, dar este posibil să se fi distribuit din stocuri. Eu ştiu pe cineva care avea peste 2000 de reviste acasă şi când mergea în lucrare lua din stoc la grămadă.

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Atunci, in perioada in care au strans respectivele stocuri, ce raportau ?