Autor Subiect: Ce parere aveti de Betelisti in general?  (Citit de 10204 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce parere aveti de Betelisti in general?
« Răspuns #15 : Iunie 18, 2013, 04:30:17 pm »
Exact cum spuneam, ucide cat poți si apoi "te caiesti", esti curat. Noroc ca justiția umană nu comite astfel de tampenii, ar fi haos.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce parere aveti de Betelisti in general?
« Răspuns #16 : Iunie 19, 2013, 01:17:42 am »
Gabriell: iar nu participi la SCOALA.....Se scrie SA-L nicidecum s-al .....

David: pt.ca Dumnezeu nu este ca tine,inclusiv un tiran poate gasi iertare daca SE CAIESTE IN MOD SINCER !
Ia te uita cine vorbește, unul cu apostoli analfabeti si frați semi.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Ce parere aveti de Betelisti in general?
« Răspuns #17 : Iunie 19, 2013, 09:03:10 am »
Nu spune nimeni ca esti curat.Poti sa fii,dar poti sa fii si batran si sa mori ca pacatos,ajungand in Gheena ! Ce spun eu este ca nici un om nu are dreptul de a decide despre alt om daca este sau nu salvat ! Nu avem dreptul de judecata asupra altora...Acele comitete judiciare iau masuri DE INDREPTARE,care nu-ti rapesc dreptul la mantuire .Nu batranii ti-o dau,nu ei ti-o pot lua.Ei trebuie sa vegheze ca adunarea (congregatia) sa fie curata...Atat !

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Ce parere aveti de Betelisti in general?
« Răspuns #18 : Decembrie 02, 2016, 06:37:03 pm »
Nu am cunoscut mulți beteliști,  dar știu că se pune presiune pe tineri să meargă la betel. Presiune simt și părinții tinerilor, mai ales dacă au și ceva privilegii, pentru a-i trimite acolo. Știu caz din familie de bătrân, care a spus fiului care termina liceul: ori te duci la muncă, ori te duci la betel (ăsta-i liber arbitru).
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"