Autor Subiect: Evanghelia  (Citit de 4849 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Evanghelia
« : Octombrie 23, 2011, 04:44:30 pm »
Care este evanghelia ce o predică martorii:
Dumnezeu promite un frumos paradis, în care nu va mai fi: boală, bătrâneţe, sărăcie, suferinţă şi moarte.
Dacă cineva acceptă un studiu Biblic gratuit la domiciliu, va acumula o cunoştinţă exactă prin care va primi viaţa veşnică.
Evanghelia Îl are în centrul atenţiei pe Fiul lui Dumnezeu (Romani 1:1-4). Şi ce a făcut El pentru noi ca să intrăm în Regatul cerurilor.
 Martorii lui Iehova predică o evanghelie în care în centrul atenţiei este regatul lui Dumnezeu. Şi ce trebuie să facă omul ca să beneficieze de binecuvântările regatului.
Care este Evanghelia biblică:
Evanghelia biblică este că Dumnezeu este dragoste (1Ioan 4:8), El iubeşte pe oameni. Însă oamenii sunt păcătoşi (Romani 3:23; 5:8,19), corupţi (Iov 15:16), netrbnici (Romani 3:9-18), atât prin natura care au moştenit-o de la Adam.
Un exerciţiu simplu ne poate face să înţelegem că sunte păcătoşi şi cât de păcătoşi suntem. Cuvântul lui Dumnezeu este o oglindă (Iacov 1.22-25), uitându-ne în el vedem cât suntem de murdari. Nu contează că poate suntem mai buni ca alţii, raportaţi la Cristos şi la legea lui Dumnezeu, noi suntem departe de a fi drepţi.
Să luăm doar câteva porunci: Să nu minţi (Coloseni 3:9)
Câţi dintre noi nu am minţit? Cum se numeşte o persoană care minte? Unde ajung mincinoşii? (Apocalipsa 21:8).
Să nu furi (Exod 20.15; Efeseni 4:28)
Câţi dintre noi nu am furat? Cum se numeşte o persoană care fură? Unde ajung hoţii?
De câte ori am putut face binele şi nu l-am făcut (Iacov 4:17), fiind împiedicaţi de egoism?
Acestea sunt doar câteva exemple care arată că suntem păcătoşi şi vrednici de pedeapsa dreaptă a lui Dumnezeu.
De fapt cine a încălcat o singură poruncă le-a călcat pe toate (Iacov 4:10), astfel noi toţi am încălcat legea lui Dumnezeu în totalitate şi suntem vinovaţi.
Fiind păcătoşi oamenii sunt despărţiţi de Dumnezeu (Isaia 59:1-3), prin natura lor ei sunt sub puterea întunericului, fiind morţi în păcatele şi greşelile lor (Efeseni 2:1-3), ei sunt datorită naturi decăzute cât şi a păcatelor făptuite de ei, vina nu o are doar Adam ci şi noi, căci uneori puteam să ne stăpânim şi nu am făcut-o.
Astfel răscumpărarea trebuie să vizeze atât păcatul lui Adam cât şi păcatele noastre personale. Oamenii care nu s-au împăcat cu Dumnezeu sunt atât copii ai Diavolului (1Ioan 3:8) cât şi vrăşmaşi cu Dumnezeu (Romani 8:7Iacov 4:4). 
Dumnezeu urâşte păcatul, şi are cea mai mare scârbă faţă de el, păcatul este ceva opus naturii şi caracterului lui Dumnezeu.
Cu toate acestea Dumnezeu ne iubeşte pe noi creatura Sa, şi doreşte să ne salveze.
Dragostea Lui Îl îndeamnă să ne ierte, dar dreptatea Lui cere pedeapsă. Dumnezeu nu poate să-şi schimba natura. El nu poate deveni nedrept iertându-ne fără a pedepsi.
De aceea l-a trimis pe Fiul Său în lume, un om perfect care să şi dea viaţa ca preţ de răscumpărare. Pentru ne răscumpăra din păcatul pe care l-am moştenit de la Adam, cât şi din păcătale noastre făcute cu bunăştiinţă, deliberate, uneori din rea voinţă sau din răzvrătire faţă de Dumnezeu (1Petru 2:24 1Ioan 2:1,2; 3:5; 4:10).
Dumnezeu trebuia să ne pedepsească pe noi toţi, pentru călcarea legii Lui bune şi perfecte, păcatul însemnând neascultarea faţă de El.
Dumnezeu în dragostea Lui faţă de noi L-a trimis pe singurul Lui Fiu ca El să poarte păcatele noastre pentru câteva clipe la Golgota şi să fie pedepsit pentru păcatele noastre (Isaia 53:4,5; Evrei 9:28; Galateni 1:4). El a fost despărţit de Dumnezeu când a strigat "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu de ce m-ai părăsit" din cauza păcatelor noastre luate asupra Lui.
În virtutea jertfei de răscumpărare a lui Cristos, Dumnezeu oferă tuturor oamenilor iertarea de păcate, salvarea, viaţa veşnică în dar (Romani 5:12-19; 6:23).
Noi trebuie să apucăm acest dar reacţionând la dragostea lui Dumnezeu, cu pocăinţă [o căinţă profundă, sinceră, o părere de rău pentru păcatele făptuite, şi o întoarcere de la ele la o viaţă guvernată de Cuvântul lui Dumnezeu - Fapte 3:19], cu credinţă în Domnul Isus [nu doar o credinţă că Isus este Fiul lui Dumnezeu, sau că El există, ci o încredere în El în ce priveşte salvarea ta - Ioan 3:36] şi botezându-ne în apă [şi în care murim faţă de lume şi păcat şi înviem cu Cristos la o viaţă nouă, trăită pentru Dumnezeu - Romani 6:2-13, atunci are loc regenerarea (înnoire, sfinţire, curăţirea) făcută de Duhul Sfânt - Tit 3:5; Evrei 10:22; 1Petru 1:2,3].
« Ultima Modificare: Octombrie 23, 2011, 06:09:27 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Evanghelia
« Răspuns #1 : Octombrie 23, 2011, 06:15:22 pm »
Aline fi mai scurt in postari. Incearca sa-ti transmiti gandurile, crezurile prin texte mai scurte. Pe cat posibil, desigur ca nu se poate impune o regula din asta.
Mai bine faci posturi multiple din timp in timp decat sa insiri dictamai poliloghia. 
Mie personal mi-e mult mai greu sa te urmaresc astfel. De fapt nici nu ma apuc sa citesc.  :P

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Evanghelia
« Răspuns #2 : Octombrie 24, 2011, 06:34:32 pm »
Romani 1:16  Căci mie nu mi-e ruşine de Evanghelia lui Hristos; fiindcă ea este puterea lui Dumnezeu pentru mântuirea fiecăruia care crede.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Evanghelia
« Răspuns #3 : Octombrie 24, 2011, 07:04:53 pm »
Căci mie nu mi-e ruşine de Evanghelia lui Hristos
Ok, frumos, de laudat.
Insa reactia ta e ceva de genul "Frunza verde, laba gastii, noi muncim cu drag".  ;D
Aline aveam pretentii. Si nu sunt ironic.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Evanghelia
« Răspuns #4 : Octombrie 24, 2011, 07:11:47 pm »
Voiam să subliniez după cum am şi dat cu bold, că Evanghelia este puterea lui Dumnezeu pentru mântuirea fiecăruia care crede. Şi astfel se merită să afli adevărata Evanghelie. :)
Cuvintele: "Căci mie nu mi-e ruşine de Evanghelia lui Hristos" sunt ale apostolului Pavel.
« Ultima Modificare: Octombrie 24, 2011, 07:14:12 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Evanghelia
« Răspuns #5 : Octombrie 24, 2011, 07:32:46 pm »
Şi astfel se merită să afli adevărata Evanghelie.
Bun dragule, am inteles. Dar nu cazul sa o insiram intr-un forum.
Cine vreasa se familiarizeze cu evanghelia e invitat sa o lectureze dintr-o Biblie..zic eu.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Evanghelia
« Răspuns #6 : Octombrie 24, 2011, 07:54:39 pm »
Problema că mulţi citesc Biblia prin ochelarii unei religii sau a unei evanghelii false, şi niciodată nu vor cunoaşte adevărata Evanghelie dacă nu o vor auzi sau dacă nu îşi va da la o parte prejudecăţile.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Evanghelia
« Răspuns #7 : Octombrie 24, 2011, 08:33:11 pm »
Problema că mulţi citesc Biblia prin ochelarii unei religii
Iar altii citesc Biblia prin ochelari propii. Care-i diferenta ?!

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Evanghelia
« Răspuns #8 : Octombrie 25, 2011, 08:17:20 am »
Dacă ochelarii proprii sunt curaţi, sunt sinceri este OK.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Evanghelia
« Răspuns #9 : Octombrie 25, 2011, 11:43:20 am »
Dacă ochelarii proprii sunt curaţi, sunt sinceri este OK.
Aaa, introducem in ecuatie si faptul ca ochelarii pot fi murdari !
Nu trebuie sa fii intr-o organizatie ca sa ai prejudecati, sau sa te trezesti ti-ai murdarit ochelarii.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Evanghelia
« Răspuns #10 : Octombrie 25, 2011, 01:11:05 pm »
aşa este, însă una este să te păcălească altul şi alta este să te păcăleşti singur ştii că suferi din prostia ta. :)
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Evanghelia
« Răspuns #11 : Octombrie 25, 2011, 02:18:55 pm »
Exact Aline!
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Evanghelia
« Răspuns #12 : Octombrie 25, 2011, 04:26:48 pm »
aşa este, însă una este să te păcălească altul şi alta este să te păcăleşti singur ştii că suferi din prostia ta. :)
E tot aia.  ;D
In materie de indemnuri spirituale ori ca inceraca sa ma insele unul, ori 100 dintr-o organizatie anume, pt mine ii tot aia.
In ambele imprejurari tot tu insuti iti furi caciula. Sau...nu.
Nu am auzit pana acuma ca, cuiva sa i se puna pistolul la tampla pt asi isusi nu's ce doctrine.

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Evanghelia
« Răspuns #13 : Octombrie 25, 2011, 04:37:55 pm »
aşa este, însă una este să te păcălească altul şi alta este să te păcăleşti singur ştii că suferi din prostia ta. :)
E tot aia.  ;D
In materie de indemnuri spirituale ori ca inceraca sa ma insele unul, ori 100 dintr-o organizatie anume, pt mine ii tot aia.
In ambele imprejurari tot tu insuti iti furi caciula. Sau...nu.
Nu am auzit pana acuma ca, cuiva sa i se puna pistolul la tampla pt asi isusi nu's ce doctrine.

Cred ca ai inteles gresit, nu era vorba de FORTAT, ci de INSELAT.
Una e brutala, alta subtila.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Evanghelia
« Răspuns #14 : Octombrie 25, 2011, 07:18:56 pm »
Cred ca ai inteles gresit, nu era vorba de FORTAT, ci de INSELAT.
Una e brutala, alta subtila.
Pai sigur ca nu e vortba de fortat. Tocmai asta am subliniat cand am spus "Nu am auzit pana acuma".
Nu te forteaza nimeni, nu te inseala nimeni. Te inseli singur pt ca nu te informezi suficient. Sau treci pintr-o perioada de zbateri interioare si nu esti atent la detalii.