Autor Subiect: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?  (Citit de 15787 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« : Octombrie 23, 2011, 02:44:30 pm »
După ce ţi-ai dat seama că organizaţia nu este ceea pretinde, şi ieşi afară din ea, pentru că conştiinţa ta nu-ţi mai permite să susţii pasiv sau activ o organizaţie umană.
Ce faci?
Tragic că unii martori au ieşit şi au pierdut şi bruma de credinţă ce o aveau în Dumnezeu, şi au ajuns oamenii cu o comportare lumească poate chiar mai rea decât au avut-o înainte de a fi în organizaţie.
Alţii au intrat într-o altă religie sau grupare. Fie pentru că au consideart-o că reprezintă adevărul, fie doar de dragul de a avea părtăşie sau prieteni, chiar dacă intrarea în aceea grupare a însemnat un compromis, căci nu sunt de acord cu toate învăţăturile acelei grupări.
Alţii au ales să nu se mai asocieze cu nimeni doar să se roage şi să citească Biblia individual.
Alţii se închină lui Dumnezeu împreună cu familia, rude, prieteni, sau cu alţi foşti martori.
Cred că înainte de a alege vreo opţiune, [mă refer la persoanele care mai cred în Dumnezeu şi în Biblie după ce au ieşit din organizaţie] cred că un prim lucru important este să Îl cunoşti pe Dumnezeu, să devii prieten cu El, printr-o relaţie sinceră cu El. Ca viaţa ta de rugăciune şi studiu al Bibliei să devină o reală părtăşie cu El.
Numai în lumina Lui poţi vedea lumina, numai El te poate călăuzi spre voia Lui cea bună plăcută şi desăvârşită.
Dacă noi nu cunoaştem decât informaţii despre Dumnezeu dar nu-L cunoaştem pe El, pentru că nu am relaţionat cu El suficient, putem greşi în luarea unei decizii. Să nu uităm este viaţa veşnică în joc, nu este tot una ce facem din viaţa noastră după ce am ieşit din organizaţie!
Să nu uităm, noi ne-am dedicat prin rugăciune unei persoane, Creatorului, nu unei organizaţii, nici unei lucrări!
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #1 : Octombrie 24, 2011, 10:34:35 pm »
Am putea compara pe Organizatia martorilor lui Iehova cu asta?http://martorii-lui-iehova.ro/2011/09/24/culte-care-exercita-control-asupra-mintii/  eu zic ca multe lucruri din video da.Sau ii putem considera abuzatori spirituali? Eu zic ca da..http://www.rcrwebsite.com/falsere1.htm  sau se incadreaza si aici  http://www.rcrwebsite.com/jwparadi.htm   eu zic ca ......... ;D   sa nu va ambalati nu eu le-am scris.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #2 : Octombrie 25, 2011, 08:22:38 am »
Dar ce sfaturi le-ai da tu dragă cimpean GABRIELL celor ce ies din organizaţie?
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #3 : Octombrie 25, 2011, 04:22:02 pm »
In primul rind sa se bucure ca au iesit,se stie ca esti "prizonier"acolo pt ca este greu sa iei aceasta decizie dupa ani de spalare a creierului.Al doilea sa se bucure de timpul care il vor avea in plus si sa profite de asta ,facind drumetii in natura bucurinduse astfel de creatie..care pot.Stiu ca nu va convine ordinea asta..Sa nu caute in alta parte "ADEVARUL" pt ca nu il vor gasi,ajunge ca s-au fraierit o data.Le este suficienta rugaciunea eventual citirea bibliei si compania celor care le-au ramas aproape,nu au nevoie de niste "ISTETI" care sa le controleze viata si care pina la urma sa-i lase cu o spiritualitate mai rea ca si inainte.Sa fie convinsi ca au facur\t alegerea CORECTA. tra la la..
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #4 : Octombrie 25, 2011, 11:25:03 pm »
Mulți se confruntă cu un șoc atunci când părăsesc organizația. Acesta este probabil unul dintre motivele pentru care experimentează diverse lucruri care le-au fost interzise când erau înăuntru. Reacția martorilor care rămân în organizație poate fi descrisă prin eroarea confirmării – tendința de a căuta și a interpreta informația într-un mod care să confirme percepțiile proprii. Astfel ei spun: „Vezi ce rău ajung cei care-l părăsesc pe Iehova!”.

Așadar le-aș sugera celor care părăsesc organizația să-și ia un moment liber, să-și analizeze viața și să nu facă nimic „nebunesc”. În această perioadă de stress, este de dorit să se evite luarea unor decizii importante. Șocul este mult mai mare pentru cei care au crescut în familii de martori, întrucât toate cunoștințele lor, toți prietenii lor îi vor evita. Această răsturnare a universului poate fi reparată doar în timp. Pentru asta persoana în cauză trebuie să-și aloce timp să studieze, să se descopere pe sine însuși, să cunoască persoane noi, să se implice în activități noi. Evitarea izolării este deasemenea importantă.

Ar fi multe de spus, dar poate cei care au trecut prin asta știu mai multe. Această decizie trebuie bine cântărită și cred că este bine ca o persoană să facă toate aceste demersuri din timp.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #5 : Octombrie 25, 2011, 11:57:00 pm »
mai pe scurt sa se deprogrameze;au fost virusati trebuie un program de devirusare..http://martorii-lui-iehova.ro/2011/09/24/este-greu-sa-schimbi-felul-in-care-vezi-lucrurile/         oricum ar fii trebuie sa treaca un timp pentru a ti-se ridica ceata de pe creier atunci vei vedea ca esti in pielea goala] tu care ai crezut ca esti inbracat.trebuie sa te incurajezi cu altii care au depasit momentu,un lucru e sigur pentru aproape toti vine un moment al "crizei constiintei" cind pur si simplu nu mai pot trai in ipocrizie si minciuna.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #6 : Noiembrie 01, 2011, 04:50:21 pm »
Pentru cei ce mai cred în Dumnezeu şi în Biblie după ce au ieşit, un program bun de devirusare este să citească Biblia şi să o studieze ca şi cum n-ar ştii nimic, ca un copil mic, adică fără prejudecăţi.
Şi de asemenea, să începă să aibă o relaţie personală cu Dumnezeu prin rugăciune, în care să-L implice pe Dumnezeu prin credinţă în viaţa lui, în bucuriile şi necazurile Lui, ca apoi să-l vadă pe Dumnezeu ca fiind prezent, şi activ în circumstanţele vieţii.


Proverbe 3:5  Încrede-te în Domnul din toată inima ta şi nu te bizui pe înţelepciunea ta!
6  Recunoaşte-L în toate căile tale şi El îţi va netezi cărările.
7  Nu te socoti singur înţelept; teme-te de Domnul şi abate-te de la rău!
8  Aceasta va aduce sănătate trupului tău şi răcorire oaselor tale.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Eli

  • Vizitator
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #7 : Noiembrie 01, 2011, 05:07:40 pm »
Dupa ce iesi faci un "dus" :) si oricum n-o sa se duca toate mizeriile pentru unele e nevoie de " interventii chirurgicale".

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #8 : Noiembrie 01, 2011, 07:06:30 pm »
Depinde si de felul in care iesi ... daca ai fost exclus , sau daca te-ai dezasociat , pentru ca daca ai fost exclus intradevar ca simti un soc ,si in acest caz poti fi usor manevrabil , in sensul ca vei face tot ce-ti cer pentru a fi reprimit .
Dar daca te-ai dezasociat , atunci te simti liber ca pasarea cerului si suporti mai usor evitarea tuturor celor apropiati ...asazisi prieteni , insa poti gasi prieteni adevarati care nu-ti conditioneaza prietenia de astfel de aberatii doctrinare .

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #9 : Noiembrie 05, 2011, 07:18:48 pm »
Valer stai linga "institut"? in B.M.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #10 : Noiembrie 06, 2011, 05:42:29 pm »
Valer stai linga "institut"? in B.M.
Nu sunt din B.M ... doar din zona .

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #11 : Noiembrie 08, 2011, 11:51:56 am »
Ce să faci după ce ai plecat din organizaţie:
În primul rând, să nu uiţi că ai patru lucruri absolut sigure pe care te poţi baza indiferent de dezamăgirile provocate de religie, şi anume:
1. Dumnezeu te iubeşte (Ioan 3:16; Romani 5:8);
2. Domnul Isus a murit şi pentru tine (1Corinteni 15:3; 1Petru 2:24,25);
3. Spiritul Sfânt este gata să te călăuzească în tot adevărul (Ioan 16:13)
4. Ai Cuvântul complet al lui Dumnezeu (Psalmul 119:105; Ioan 17:17).

Tu poţi citi şi medita asupra Bibliei, poţi lua chiar mai multe traduceri ale Bibliei, un caiet cu notiţe, să te rogi mult lui Dumnezeu pentru lumină.
În special să citeşti Noul Testament sub rugăciune. NU UITA, tu poţi singur, doar cu ajutorul Spiritului Sfânt să înţelegi Scriptura, după cum se spune în Proverbe 28:5b NW: „…dar cei ce-l caută pe Iehova înţeleg totul”.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #12 : Noiembrie 14, 2011, 09:50:16 pm »
Dar daca te-ai dezasociat , atunci te simti liber ca pasarea cerului si suporti mai usor evitarea tuturor celor apropiati ...

Cred că e cam mult spus-ca pasărea cerului- poate că eşti o pasăre îngrădită într-o colivie frumoasă. Tânjeşti după libertatea de afară, şi ajungi chiar să o obţii. Dar se poate întâmpla odată ieşit, să nu şti ce să faci cu acea libertate.
Ce vei face atunci?
Vei intra din nou spăşit în colivie... poate că nici nu vei ieşi din ea... dar vei fi mereu îngrădit şi nefericit.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #13 : Noiembrie 21, 2011, 07:46:39 pm »
@Cinestiecine
Daca reusesti sa iesi,si daca ai rabdare sa treaca primele luni,care sunt critice,vei deveni cu adevarat libera.si cu cat va trece timpul,iti vei da seama ce alegere buna ai facut iesind.Si ce bine e sa fi liber!
@Alin ,mi-au placut ideile pe care le-ai spus
sugestiile pe care le-ai dat pentru cei care ies.Este adevarat ca poate cand te vezi liber nu sti ce sa faci cu acea libertate,esti tentat sa-ti ocupi mintea cu alceva ca sa uiti prin ce ai trecut si poti sa faci mari greseli.Sugestiile tale sunt bune in aceasta privinta.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ce faci după ce ieşi din organizaţie?
« Răspuns #14 : Martie 05, 2012, 08:24:36 pm »
Cel mai important lucru după ce ieşi din Organizaţie este să ai o relaţie puternică cu Dumnezeu şi să te înrădăcinezi în Cristos.

Am scris un articol în acest sens:

http://exm.uv.ro/documente/unde.html
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.