Autor Subiect: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova  (Citit de 13898 ori)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #15 : Septembrie 27, 2018, 12:10:50 am »
Cred că ar fi interesant și un punct cu redefinirea termenilor (cum ar fi: a fi la adevăr = a fi martor)
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #16 : Septembrie 28, 2018, 11:18:34 pm »
Bine, lovelogic! Tu faci aici ca şi Isus la nunta din Cana (Ioan 2:10), punctele mai principale le laşi la urmă. Sper să le fie de folos, să se trezească, căci „beţi” sunt, dar nu de vin.  :)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #17 : Septembrie 29, 2018, 12:47:11 am »
Mulțumesc, Valeriu!
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #18 : Februarie 13, 2019, 12:43:41 am »
18. În timp ce martorii zic că niciodată lucrurile nu au stat mai rău ca acum, Biblia arată că societatea umană evoluează încontinuu spre mai bine.

Eclesiastul 7:10 -  Nu zice: "Cum se face că zilele de mai înainte erau mai bune decât acestea?", căci nu din înţelepciune întrebi aşa.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #19 : Februarie 13, 2019, 08:35:51 pm »
19. Despre prozelitism: martorii sunt printre cei mai înfocați, Biblia este împotrivă.

Asta este o idee care am observat-o personal la o primă vedere din ce am studiat din Biblie, deci, dacă cineva știe niște versete care contrazic ceea ce am scris, aș fi bucuros să le aflu.

Vechiul Testament: Niciunui neisraelit nu i s-a sugerat că ar trebui să își schimbe zeul la care se închină, și că ar trebui să se închine la Dumnezeul israeliților.

2 Regi 5:17 -  Atunci Naaman a zis: "Fiindca nu vrei sa primesti tu, ingaduie sa se dea robului tau pamant cat pot duce doi catari; caci robul tau nu mai vrea sa mai aduca altor dumnezei nici ardere de tot, nici jertfa, ci va aduce numai Domnului.

Nici lui Naaman nu i s-a cerut să i se închine lui Iehova, deși a fost vindecat. Dorința sa de a i se închina numai lui Iehova a fost din proprie inițiativă.

(am să continui acest punct că nu am avut timp să îl termin)

« Ultima Modificare: Februarie 13, 2019, 08:37:57 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #20 : Februarie 13, 2019, 11:37:11 pm »
1 Regi 11:2,4 - care faceau parte din neamurile despre care Domnul zisese copiilor lui Israel: "Sa nu intrati la ele, si nici ele sa nu intre la voi; caci v-ar intoarce negresit inimile inspre dumnezeii lor." De aceste neamuri s-a alipit Solomon, tarat de iubire.

Cand a imbatranit Solomon, nevestele i-au plecat inima spre alti dumnezei; si inima nu i-a fost in totul a Domnului Dumnezeului sau, cum fusese inima tatalui sau, David.

1 Regi 16:31 - Si, ca si cum ar fi fost putin lucru pentru el sa se dedea la pacatele lui Ieroboam, fiul lui Nebat, a mai luat de nevasta si pe Izabela, fata lui Etbaal, imparatul sidonienilor, si a slujit lui Baal si s-a inchinat inaintea lui.

Atât Izabela, cât și soțiile lui Solomon și-au promovat religia lor, iar în Biblie aceasta este privită ca o seducere, deci ceva negativ.

Profeții care au fost trimiși de Dumnezeu la alte națiuni, au condamnat faptele lor, adică, violența, mândria, opresiunea, nedreptatea etc. și nu închinarea lor.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #21 : Februarie 14, 2019, 01:33:58 am »
Noul Testament:

Matei 23:15 - Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inconjurati marea si pamantul ca sa faceti un tovaras de credinta; si, dupa ce a ajuns tovaras de credinta, faceti din el un fiu al gheenei, de doua ori mai rau decat sunteti voi insiva.

Deci Isus a numit prozelitismul fariseilor ca fiind ipocrizie. Deoarece pretindeau că îi ajută pe oameni, și, în realitate, îi duceau într-o stare mai rea decât înainte.

Despre predicarea apostolilor:

Am citit cartea Faptele și am găsit un singur verset în care a fost abordată o persoană pentru a i se predica.

Faptele 8:29, 30 - Duhul a zis lui Filip: "Du-te si ajunge carul acesta!"
30. Filip a alergat si a auzit pe etiopian citind pe prorocul Isaia. El i-a zis: "Intelegi tu ce citesti?"


Și aceasta a fost o discuție scurtă, nu ca la martori, 1, 2, 3 ani până la botez.

În rest, de zeci de ori se spune că mărturia a fost în public, în sinagogi etc.


Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #22 : Februarie 17, 2019, 08:20:03 pm »
Pe de alta parte, biblia e inferioara normelor iehoviste. Ei nu o să ceara niciodata să iti omori familia, sau copiii, sau să faci genocid, sau să dai apa infectata sotiei, etc.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #23 : Februarie 17, 2019, 10:32:11 pm »
Exemple?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #24 : Februarie 18, 2019, 08:13:28 am »
Nu cunosti exemple din astea? Credeam ca ai zis ca stii biblia.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #25 : Februarie 18, 2019, 12:47:12 pm »
Nu mai bate apa-n piuă: dacă ai exemple, spune-le.

Citat
Credeam ca ai zis ca stii biblia.

Eu nu „credeam” că am zis așa ceva.

Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #26 : Februarie 18, 2019, 05:55:38 pm »
Citat
Ei nu o să ceara niciodata să iti omori familia, sau copiii, sau să faci genocid, sau să dai apa infectata sotiei, etc.

1. Ei sunt o religie mică. Și pe baza asta, pentru a câștiga popularitate, trebuie să înfățișeze în oameni iubitori și binevoitori.
2. Trebuie să se supună legilor. Altfel, liderii lor ar face închisoare.

Părerea mea este că nu știi ce sunt ei în stare să facă dacă nu ar îndeplini aceste două condiții.

Mie nu îmi este greu să îmi imaginez, dacă mă gândesc la ce au făcut ei cu prietenii lor, a se vedea exemplul lui Rutherford-Hitler și Malawi-Mexic, dar ce-ar face cu dușmanii lor dacă ar avea putere?

« Ultima Modificare: Februarie 18, 2019, 06:00:49 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #27 : Februarie 18, 2019, 06:35:03 pm »
Bun, deci normele lor sunt superioare Bibliei din diverse motive, am inteles. Am mai inteles ca nu prea cunosti biblia. Iata câteva exemple:
Uciderea familiei:

Deut 13:6 Dacă fratele tău, fiul mamei tale, sau fiul tău sau fiica ta sau soţia ta, care se odihneşte la pieptul tău sau prietenul tău, pe care îl iubeşti ca pe tine însuţi, te va stârni în secret, spunându-ţi: «Hai să mergem şi să slujim altor dumnezei», zei pe care nu i-ai cunoscut nici tu şi nici părinţii tăi, 7 zei dintre cei ai popoarelor care sunt în jurul tău, în apropierea ta sau mai departe de tine, de la o margine la cealaltă a pământului, 8 să nu accepţi ce-ţi spune şi să nu-l asculţi, să nu-l priveşti cu compătimire şi să nu-l cruţi sau să-l ascunzi, 9 ci să-l omori. Tu să fii primul care se ridică împotriva lui ca să-l omoare şi apoi întregul popor. 10 Să-l ucizi cu pietre

Uciderea copiiilor:
Lev21:9 Dacă fiica unui preot se pângăreşte prostituându-se, ea îşi necinsteşte tatăl; să fie arsă în foc.

Ex 21:17 Cel ce îşi blestemă tatăl sau mama trebuie să fie pedepsit cu moartea.
Isus se plange ca și aceasta parte din lege e desfiintata de traditia omeneasca

Deut 21:18 Dacă un om are un fiu neascultător şi răzvrătit, care nu ascultă de tatăl şi de mama lui şi nu ascultă nici după ce l-au disciplinat, 19 părinţii să-l ducă înaintea celor din sfatul bătrânilor, la poarta cetăţii 20 şi să le spună: «Acest fiu al nostru este neascultător şi răzvrătit! Nu ascultă de noi şi este un risipitor şi un beţiv.» 21 Atunci toţi oamenii din cetatea lui să-l omoare cu pietre. Să nimiciţi astfel răul din mijlocul vostru. Toţi israeliţii vor auzi şi se vor teme.

Genocid:
Deut 2:33 Domnul, Dumnezeul nostru, l-a dat în mâinile noastre; noi l-am lovit de moarte atât pe el, cât şi pe fiii lui şi pe întregul lui popor. 34 Le-am cucerit atunci toate cetăţile şi am distrus[a] tot ce era în ele – bărbaţi, femei şi copii. N-am lăsat nici un supravieţuitor.

Deut 3:3 El l-a dat în mâinile noastre şi pe Og, regele Başanului, împreună cu tot poporul lui. I-am lovit până ce n-a mai rămas nici un supravieţuitor. 4 Am cucerit atunci toate cetăţile, până când n-a mai rămas nici una pe care să n-o fi luat de la ei, din cele şaizeci de cetăţi din tot ţinutul Argobului, din regatul lui Og din Başan. 5 Aceste cetăţi erau fortificate cu ziduri înalte, cu porţi şi zăvoare; pe lângă acestea mai erau şi satele fără ziduri, şi ele numeroase. 6 Noi le-am distrus cu totul[a], aşa cum îi făcusem şi lui Sihon, regele Heşbonului, nimicind bărbaţii, femeile şi copiii din fiecare cetate.

Deut 7:2 când Domnul, Dumnezeul tău, ţi le va da şi le vei învinge, să le nimiceşti[a] cu totul. Să nu închei legământ cu ele şi nici să nu-ţi fie milă de ele.

Deut 7:16 Să distrugeţi toate popoarele pe care Domnul, Dumnezeul vostru, vi le va da. Ochii voştri să nu privească cu milă spre ele şi să nu slujiţi zeilor lor, fiindcă lucrurile acestea vor fi o capcană pentru voi.

De alta religie? Distrusi.
Deut 13:15 atunci să-i ucideţi cu sabia pe toţi locuitorii cetăţii. Să nimiciţi[a] prin sabie toţi oamenii şi animalele care se află în ea

Deut 20:16 Dar în cetăţile acestor neamuri, pe care Domnul, Dumnezeul vostru, vi le dă ca moştenire, să nu lăsaţi nimic în viaţă. 17 Să-i nimiciţi cu totul[a] pe hitiţi, pe amoriţi, pe canaaniţi, pe periziţi, pe hiviţi şi pe iebusiţi, după cum v-a poruncit Domnul, Dumnezeul vostru,

Iosua 10:40 Iosua i-a învins astfel pe toţi regii din întreaga regiune: din zona muntoasă[a], din Neghev, din zona deluroasă[c] şi de la poalele munţilor. Nu a lăsat nici un supravieţuitor, nimicind întreaga populaţie, aşa cum poruncise Domnul, Dumnezeul lui Israel.

1 Sam 15:2 Aşa vorbeşte Domnul Oştirilor: «Îi voi pedepsi pe amalekiţi pentru ceea ce i-au făcut lui Israel, când i s-au împotrivit pe drumul pe care venea din Egipt. 3 Du-te deci şi atacă-i pe amalekiţi; nimiceşte cu desăvârşire[a] tot ceea ce le aparţine! Nu-i cruţa, ci dă la moarte bărbaţii şi femeile, copiii şi sugarii, vitele şi oile, cămilele şi măgarii.»“

Apa infectata sotiei: Numeri 5:11-...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #28 : Februarie 18, 2019, 10:23:44 pm »
Păi na, nu au fost pedepsiți pe degeaba.
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2019, 10:25:16 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #29 : Februarie 23, 2019, 03:55:58 pm »
Ba chiar ca degeaba. Iata deci ca de fapt morala martorilor este superioara bibliei, QED.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19