Autor Subiect: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]  (Citit de 30394 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
 Pentru care aveti probleme cu rinichii recomand -drenor renal-remediu homeopatic,ieftin si ieftin.Remediile HOMEOPATE le-am descoperit de mult si sint foarte bune.Pina nu incerci nu ai de unde sa stii.Tot asa exista -drenor hepatic,renal,biliar-,pentru reumatism[spondiloza],gripa[raceala],.In occident si in Asia sint foarte folosite pt ca nu au contraindicatii,sint eficiente si naturale.Se gasesc sub forma de picuri sau bilute ce se tin sub limba.Relatii gasiti pe internet...cautati"-Remedii homeopate"  SANATATE :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #1 : Noiembrie 17, 2011, 12:57:37 am »
 :)

Fără dorința de a te deziluziona sau de a-ți perturba buna sănătate, vreau să spun că homeopatia este, la fel ca religia Martorii Lui Iehova, o mascaradă.

Pe scurt, aceste „remedii alternative” sunt niște soluții foarte diluate (cu cât mai diluate cu atât mai bine), în care substanța activă este practic inexistentă, adică apă chioară. Testele oarbe au scos în evidență că medimentele homeopate au același efect ca medicamentele placebo.

Oamenii de știință contestă din plin întreaga gamă de remedii alternative: homeopatia, reflexoterapia, acupunctura, biorezonanța, etc. Și o fac asta din lipsa dovezilor care să le susțină eficiența, nu este nicio conspirație a companiilor farmaceutice.

Nu vreau să mă bag în alegerea tratamentului medical al cuiva, nu sunt medic și este până la urmă o chestiune personală, însă recomandarea mea este să verificați de două ori ce tratament alegeți. Mai multă încredere aș avea în cineva care a studiat 8-10 ani medicina (din păcate sunt și astfel de medici care recomandă tratamente alternative, cum este posibil asta, nu știu) decât în diverși indivizi ce promovează remedii, practici suspecte.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Homeopatie
http://ro.wikipedia.org/wiki/Acupunctur%C4%83
http://en.wikipedia.org/wiki/Bioresonance_therapy
http://en.wikipedia.org/wiki/Reflexology

Sănătate!  :)

« Ultima Modificare: Noiembrie 17, 2011, 01:28:50 am de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #2 : Noiembrie 17, 2011, 07:48:46 am »
 

Tratamentul homeopatic poate fi aplicat la tratarea unei mari varietăți de boli:
boli ale pielii, micoze, psoriazis, vitiligo, alergii, astm, infecții repetate, astenie, surmenaj, boli datorate stress-ului, manifestări psihice ca frica, iritabilitatea, etc., tulburări sexuale, probleme digestive, diaree, constipație, migrene, amețeli, nevralgii, probleme după traumatisme, dureri articulare, probleme apărute în timpul sarcinii, lăuziei și alăptării, probleme datorate apariției dinților la sugari și multe altele.[4]

În prezent homeopatia are o largă răspândire pe plan mondial și este practicată în cadru legal, organizat în mod oficial, de către medici cu drept de practică, în 17 țări și în mod curent în peste 80 de țări,[5] iar în România este recunoscută de Ministerul Sănătății și practicată oficial numai de medici cu pregătire postuniversitară de specialitate.[6]                                                                                                              Nu dadeam acest sfat daca nu probam aceste remedii pe mine,si consider ca sint excelente.Cum am cistigat incredere in aceste remedii?....Cumnata mea a fost in Cluj la un doctor care se ocupa si de homeopatie...Ea avea probleme cu greutatea...Dupa tratament a slabit intr-un mod fantastic[dereglare hormonala]...si asa am decis sa aflu mai multe...Eu de exemplu am luat drenor renal si intr-o saptamina am eliminat piatra la rinichi,fara prea mari dureri.Am recomandat acest remediu la fetita unui"batrin"ce avea probleme cu rinichii [ceva cu refluxu anormal] a fost cu ea si prin Germania si nici un rezultat,efectif fetita a inflorit si s-a ingrasat ,nu mai arata ca un copil bolnav.Nu am nici un motiv sa fac reclama acestor remedii,vorbrsc doar din experienta,si sint grozave.Si la lombosciatica la mine au dat rezultate excelente ;ma blochez mult mai rar....Probati de exemplu "BERBERIS"este f.bun si la raceala si la rinichi.Intrebati un Doctor ce parere are despre aceste remedii.Apropo de Acupunctura.La sotia i-a fost afectati nervii trigemeni de la fata-cap,o durere insuportabila .Dupa tri zile de ACE nu a mai duruto de loc,iar remediu alopat nu exista si nu a mai avut probleme de atunci.Pina nu incerci toate ti-se par povesti ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #3 : Noiembrie 17, 2011, 08:27:57 am »
Scuze scepticule dar daca nu ai folosit aceste remedii ma gindesc ca nu te poti pronunta categoric.Ce este trist ca in lumea asta in care traim ,este greu sa "inpui"unele directii,chiar daca ai ajuns personal la concluzia ca sint grozave.Suspiciunea ii una dintre problemele acestui secol,prea multe informatii,prea multe medicatii alternative,pe undeva ii de inteles.Insa sa nu uitam ca in lagarul Comunist cum am fost noi ,am fost privati de multe informatii din afara...Iar acum cu explozia informatiei,sintem dezorientati si nu mai credem in nimic.Ar fi pacat sa dam cu piciorul la tot,pina nu verificam,ar putea depinde chiar viata noastra de asta sau macar confortul acestei vieti.N-ui inportant doar sa traim ,conteaza si calitatea acestui trai. Cu respect  :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #4 : Noiembrie 17, 2011, 08:52:22 am »
Gabriel,sa nu uitam ca noi suntem aici tocmai pentru ca nu am fost de acord sa ni se impuna anumite lucruri,pe care a trebuit sa le acceptam fara a ne pune intrebari.Deci eu zic ca nu-i pacat ca nu putem impune nimanui nimic.Fiecare sa-si foloseasca mintea lui.
In ce priveste remediile mai putin conventionale eu am o parere flexibila,in sensul ca sunt de parere ca reflexoterapia,de exemplu ajuta,dar in acelasi timp nu sunt de acord cu cei care merg doar pe aceste directii atunci cand se impune un tratament serios.
in aceasta privinta am avut o experienta cu o "sora" de la Cluj,medic,Palaghia si nu stiu cum o mai chema.Era foarte activa intr-o afacere de asta de tip piramidal,si ne-a prostit pe cateva ,ca doar deh,era medic.Mare gargara,multi bani pe asazisele medicamente,dar bineanteles nici un efect.Dupa vreo 3-4 luni eu m-am retras,ca am inteles ca e doar o prosteala pe fata.A incercat sa aiba o discutie cu mine,sa-mi explice ea personal ca ma insel.Nu am mai acceptat,ma saturasem.
Eu nu zic ca unele din produsele pe care le promova nu aveau un oarecare efect,erau suplimente alimentare pana la urma,dar nicidecum nu-si justificau pretul f mare,si nici nu faceau asa miracole cum incercau sa le promoveze.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #5 : Noiembrie 17, 2011, 08:54:48 am »
Am uitat sa spun,s-ar fi putut face bani frumosi,dar eu nu am mers niciodata pe astfel de cai,de-a face bani cu orice pret.
« Ultima Modificare: Noiembrie 17, 2011, 06:10:29 pm de H Maria »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #6 : Noiembrie 17, 2011, 09:32:43 am »
Chiar nu vreau sa inpun nimic.Cu homeopatia nu existe "afaceri"de tip piramidal.Am vorbit din proprie experienta referitor la valoarea acestor remedii.De exemplu si la farmaciile obijnuite se gaseste mai nou unele remedii homeopatice.de exemplu pt raceala.[nu mai stiu cum se numeste]L-am probat siu simti o stare de bine in 15 minute.De la Cali Vita am luat si noi ;apa de ploaie si am dat vreo 12 milioane pe un set de "suplimente alimentare]cum zici tu, o fi avind ceva rezultat dar nu justifica pretul.Mai bine iei separat produse romanesti.Poate nu m-am exprimat eu bine.Avantajul acestor remedii homeo este ca sint foarte ieftine si poti zice ca au efect aproape instantaneu 15 min 30 min.Era doar un sfat "fratesc".Bilutele sub 10 lei si picurii care contin mai multe extracte vreo 15 lei,daca vei proba sigur imi vei multumi ;)De exemplu cum stau la pc.am observat ca imi mai intepeneste gitul si ma "curenteaza"la miscari mai bruste;pac picurii sub limba si odata is fres.Cind se schimba vremea iar ,dureri articulare,reomatism...pac sti tu ;DAcum fiecare face ce vrea cu viata lui.Am incercat sa fiu de folos. 8)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #7 : Noiembrie 17, 2011, 09:39:50 am »
Ziceai:"Ce este trist ca in lumea asta in care traim ,este greu sa "inpui"unele directii,chiar daca ai ajuns personal la concluzia ca sint grozave".La asta ma refeream
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #8 : Noiembrie 17, 2011, 09:40:39 am »
Da dar inpui era cu ghilimelele de rigoare ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #9 : Noiembrie 17, 2011, 09:41:26 am »
Da :)
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #10 : Noiembrie 17, 2011, 09:51:45 am »
in aceasta privinta am avut o experienta cu o "sora" de la Cluj,medic,Palaghia si nu stiu cum o mai chema.Era foarte activa intr-o afacere de asta de tip piramidal,si ne-a prostit pe cateva ,ca doar deh,era medic.

Nu vreau să fac "reclamă" nici surorii şi nici produselor dar şi eu am trecut pe acolo. Este o afacere.
Ai face mai bine de-ai creşte o aloe la tine-n ghiveci peste 2-3 ani şi ai consulta o bunicuţă de la ţară. Efectul poate ar fi mai bun şi n-ai scoate $-lăreii...
"Sora" respectivă este o afaceristă în mijlocul organizaţiei.
Mă rog... îmbină utilul cu plăcutul!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #11 : Noiembrie 17, 2011, 11:23:58 am »
Stit care ii smecheria ;)La voi astia tineri vi se rupe....Vedeti voi dupa 40 de ani cum incepi sa scirtii din toate incheieturile si cum dupa 40 de ani nu prea exista om fara vreo boala cronica[si daca vorbim doar despre colesterol[dislipidemie],boala tacuta care tev rezolva cu un AVC,infarct m. tra la la .Asa ca "tinerii nu au cum sa ma inteleaga.Fiecare pe pielea lui invata cel mai bine.SANATATE! :-*
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #12 : Noiembrie 17, 2011, 12:02:48 pm »
Aceste tratamente , inclusiv suplimentele alimentare au efect doar daca le iei in timp indelungat , eu folosesc gemoderivate indicate pentru afectiuni cardiovasculare ,si se pare ca au efect , dar bineinteles pe langa tratamentul medical prescris ....

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #13 : Noiembrie 17, 2011, 12:39:21 pm »
Gemoderivatele acum le-am descoperit si spre surprinderea mea sint foarte bune 13.50 sticluta.Eu iau Rozmarin pt bila lenesa si ficat si maslin pt colesterol ,si am vazut ca ma simt mai bine..Mi-au fost prescrise de med.de familie.Si eu prima data mi-am spus ,cum pot fi zamurile astea bune de ceva ,or fi ca ceaiurile ,insa se pare ca sint mai tari ca ceaiurile. ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sfaturi pentru SANATATEA NOASTRA fizica si psihica[deci nu spirituala]
« Răspuns #14 : Noiembrie 17, 2011, 03:44:58 pm »
@Cinestiecine
 
Ziceai""Sora" respectivă este o afaceristă în mijlocul organizaţiei.
Mă rog... îmbină utilul cu plăcutul! ".Dar la noi la Sighet atat a insistat pe calitatea acestor produse,incat unii nu au apelat la tratament absolut necesar,si in final a fost prea tarziu.Este un caz,o sora,era tanara(cam 33 de ani) si a facut nodul la san.A intalnit-o pe aceasta d-na doctor care a inscris-o si pe ea in afacere si a convins-o ca tratamentele astea fac minuni.Oricum,a taraganat mult cu investigatiile adevarate,tot lua tratamente de la ea de foarte multi bani.Cand in final a facut mamografie,s-a confirmat ca e cancer.A fost operata,dar din pacate nici atunci nu a invatat ceva.Nu a facut chimioterapie dupa operatie.A mers tot pe aceste tratamente de la "sora" de la cluj.Cancerul a revenit,si din pacate sunt vreo 5-6 ani de cand a murit.Familia a fost foarte suparata dupa aceea ca au mers pe mana ei(toti din familie erau martori,parintii,fratii ei si sunt si in prezent).Deci in Sighet ea nu prea mai are cui explica despre aceste leacuri  care,spune ea fac minuni.In asemenea situatii e trist ca egoismul,dorinta de-a face bani e in fata faptului de-a fii om.Mai ales cand esti si medic si sti ce poate insemna taraganarea tratamentului in anumite afectiuni.
« Ultima Modificare: Noiembrie 17, 2011, 03:48:19 pm de H Maria »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit