Autor Subiect: De toate....pentru noi.  (Citit de 154962 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
De toate....pentru noi.
« : Decembrie 28, 2011, 12:10:45 pm »
De pe forumul vechi.....Va trebuie America ?no na :D

N-am prea scris deloc despre marea si minunata, cea mai beton si ca lumea tara din lume pentru ca nu prea stiam ce sa zic. La inceput a fost socul, si apoi frustrarea, apoi dezgustul, apoi am asteptat sa vad, poate ma insel si acum mailul asta.

Deci, la noi in America, unde totul este cald si bine si frumos... ehe as vrea eu. Ma tot gandesc ce sa va zic despre fundul asta de lume? Si cu ce sa incep? Ca sunt atat de multe.

Pai in primul rand sa incepem cu distractia americana: "FUN". Pai nu trecu mult, o zi doua, de cand am ajuns aici si tot aud reclame, in taxi, la radio, la tv, cu tot felul de chestii, toate ducand la aceeasi idee, idee pe care o desprind dintr-un mare si important ghid turistic despre/din San Francisco: "and... What can be more fun than shopping?"

Deci citind eu ghidul acesta si incercand sa gasesc ceva "fun" sau macar interesant de facut prin San Francisco... asta era top of the list. Doamne si ce m-am excitat la gandul de ore de cumparaturi in diverse magazine ale patratului uniunii (Union Square).

Da' oricum, radio si tv, si net nu contenesc sa iti aduca aminte ca" shopping is so fun". Hai sa zicem ca e reclama, acceptabil. Asta pana cand vezi americanii in actiune. Dupa cum zicea cineva (roman plecat in state, stabilit aici de 10 ani): americanii sunt ca lacustele.

Si asa e. Dupa promotiile de sarbatori magazinele au rafturi goale, mai nimic nu mai gasesti, ca a trecut valul de lacuste. Si cumparara frate tot, da tot. Am zis sa incerc si eu. In primul rand: magazinele sunt, sa zicem ... nici cat jumate dintr-un magazin mediu european? Dar, marimea nu conteaza nu?

Dar calitatea? Doamne daca nu m-am invartit de mi-au iesit ochii si mi s-a facut parul maciuca. Calitatea produselor americane, toate facute pe vapor, undeva in apele internationale sau langa taiwan sau china... e EXECRABILA.

Si iarasi, am zis sa ma abtin, ca poate nu am nimerit eu in magazine care trebe, nu am cautat suficient... ce stiu eu. Dar nu, este o stare generala: haine de cel mai prost gust ever to be shown to me icon_smile.gif), chestii electrice pe care le folosesti de doua ori si apoi le arunci la gunoi ca s-au stricat si tot asa.

A si macar de ar fi ieftine, pe masura calitatii. Dar dai la bani de te usca. Oricum lacustele cumpara tot.

Hai sa va povestesc cum functioneaza telefonia mobila aici. Pai in primul si in primul rand: platesti si ce dai si ce primesti. Prima oara cand mi-a zis asta la dealer, am ras, am crezut ca glumeste. Dar si ea a zambit ironic si a zis ca da, noi europenii si asiaticii avem altfel sistemul. Deci, daca suni, platesti, daca esti sunat si raspunzi, platesti. Daca trimiti mesaj, platesti, daca primesti mesaj (si nu prea ai cum sa refuzi), guess what? Iar platesti. Si da, trist, dar nu glumesc.

Dar cea mai tare faza a telefoniei mobile americane: in timp ce suni (adica telefonul suna) si alalalt inca nu a raspuns. Guess what? Deja PLATESTI. Ca cica e air time sau nu mai stiu ce. Ihi. Deci cand vb cu Denisa, platesc ca vb cu Denisa, si ea plateste ca a raspuns, deci ajung sa platesc de doua ori ca vb cu ea. Cum toti fac asa, si mai mult, li se pare chiar normal, tac si inghit.

Anyway, sa mergem mai departe. Aici in the most advanced country on the earth (si apropos, toti americanii chiar cred asta), exista notiunea de credit history. Adica te inregistreaza la plati. Daca platesti curentul la timp, daca platesti mobilul la timp, daca platesti chiria, etc etc. Si daca le platesti pe toate la timp, ai credit history bun. Daca ai omis vreuna, sau ai intarziat (nu conteaza si 5 min), devii dubios. Si mai mult, cum trebuie sa platesti prin posta (cec), daca nu ajunge cecul la timp (nu conteaza ca nu e vina ta) tot aia-i! Ei fie, poti sa zici ca e acceptabil, dar daca vii in alta tara (overseas cum zic astia)... nu ai nici un credit history, nu? Si cine spera ca asta inseamna ca e bine icon_smile.gif) (prezumptia de nevinovatie? hello?) Well, e la fel de rau ca unu care nu si-a platit ever facturile, singura diferenta este ca tu poti sa iti construiesti credit history (in vreo doi ani), iar ala cu bad credit nu mai scapa ever.

De fapt, asta ramane asa ca un stigmat asupra intregii sale vieti, ca a uitat sa plateasca o factura. Ba mai mult, caz real: unu voia sa divorteze de sotia sa ca el avea credit history foarte bun si ea il avea dubios, ori prin mariaj isi asocia numele lui cu credit history-ul ei, deci ii scadea lui scorul. Iar ea era disperata, ca nu stia ce sa faca sa nu divorteze ala de ea.

Un nou taram de explorat pentru telenovele.

Oricum, noi cum nu avem nici o istorie americana, nici de credit nici de alta natura, suntem cei mai suspecti oameni on earth icon_smile.gif) Si cand am vrut sa ne luam mobile (cu abonament, that is), trebuia sa platim un deposit de 500$ per telefon. Adica 1000$, pe care ii vezi inapoi intr-un an daca esti cuminte si iti platesti la timp toate facturile. Daca amani vreuna, risti sa ii pierzi pe toti icon_smile.gif Si nu primesti dobanda pe anul ala!

Si depozitul este raspunsul la toate. Ca sa stai in chirie fara istorie de credit, platesti depozit (ca daca nu le platesti chiria?). Ca sa ai curent in chiria in care stai, platesti depozit, ca daca nu platesti curentul? Si
pentru toate serviciile platesti depozit.

Ca sa nu mai zic ca daca vrei sa faci imprumut (pentru masina de ex. Ca aici nu poti sa mergi pe jos nici sa iti iei painea, ca e 3 miles away), bineinteles ca platesti o dobanda frenetica si in caz ca nu ai platit rata
lunara pana la minutul x al ultimei zile, in 5 min. vine nenea sa iti ridice masina din fata casei. Si nu-i gluma. Adica eu tot rad pe aici, dar nu-i rasul meu.

Cum faci credit history? Pai te imprumuti de la banca din banii tai si platesti bancii dobanda (varianta pe scurt). Adica deschizi un cont de credit card la banca, pe care il garantezi cu 500$ blocati in banca. Apoi
cheltui de pe credit card in limita celor 500$ si lunar iti vine factura cu cat ai cheltuit + dobanda bancii. Lunar o platesti la timp, ca orice alta factura icon_smile.gif Si asa construiesti credit history. Dureaza un an sau doi.

Dar america este o tara a tuturor posibilitatilor si a oamenilor liberi. De revelion, neavand ce face (in mare parte), am pus si noi niste muzica. Din pacate, vecinul nostru nu a fost de acord si ne-a batut in perete de mai avea putin si se darama (casele aici se construiesc din cartoane, chestii prefabricate in caz ca nu stiati. Si costa. Vecinii (toata familia) voiau sa doarma. (In caz ca va intrebati, nu sunt un caz singular, multi stau acasa si dorm de rev, pe aici).

Si cum in contractul de chirie scrie clar ca dupa ora 10 nu ai voie sa faci nici pas, si revul e pe la 12 noaptea. Ne-am conformat. Am dat muzica in surdina si ne-am zis un la multi ani in soapta.

Dar macar de-ar fi asta totul. Cateva zile dupa ce ne-am luat aparat foto digital (o sa trimit in viitor si niste poze), a iesit si Denisa pe afara sa fotografieze imprejurimile si pe unde stam. Numai ca un alt vecin a sarit la ea si a tipat (la propriu, chiar a tipat) ca "ii invadeaza his privacy", si Denisa speriata si cu coada intre picioare a inchis aparatul si a intrat in casa.

Si cum la astia chestiile astea nu sunt de gluma, taci si te conformezi. Ce se poate intampla daca dai muzica prea tare? Vecinul suna la 911, te trezesti cu politia la usa si primesti citatie la tribunal pentru urmatoarea saptamana. Orice vecin poate sa iti faca asta... si o si fac, daca prind momentul.

Asa ca incerci sa respiri si sa nu deranjezi pe nimeni prin existenta ta. Ca si daca te uiti mai lung la cineva, s-ar putea sa te dea in judecata ca l-ai hartuit. Si nici asta nu e o gluma, am primit training dupa ce m-am angajat.

Deci esti liber sa faci ce vrei atata timp cat nu deranjezi pe nimeni si cum orice ai face (in afara de banal) deranjeaza pe cineva, esti liber sa faci nimic.

Sa mai vb putin de mentalitatea ameriana: zambeste oricarui strain, intreaba" how are you?" cand vezi un om, nu raspunde niciodata altceva decat "fine" la intrebarea de mai sus (nici asta nu e o gluma), exista doar america si "the rest of the world" care oricum nu conteaza... si sa nu indrazniti vreodata sa afirmati ca altundeva in lume, ceva se face mai bine decat in US. Am avut oroarea de a-mi fi scapat o mica sugestie in acea directie.

A, mai era o chestie funny. Ca oricum sunt inapoiati mai cu toate chestiile pe aici, le-am zis ca aveam un telefon mobil care ma tinea 11-14 zile, cand mi l-am luat. Si ca asta ma intereseaza cel mai mult, sa ma tina cat mai mult bateria. Si mi s-a raspuns: wow, il ai la tine? poti sa ni-l arati? am auzit ca in Europa aveti tehnologie mai avansata decat aici la mobile. Asta ma tine 3 zile (e cel mai tare de pe piata).

Oricum pe aici nu sunt decat LG si nu mai stiu ce (inca vreo doua marci). Celelalte nu au voie pe piata, nu stiu din ce motive. Banuiesc ca libertatea pietei.

In rest? Ce sa va mai spun de pe aici? Eventual doar ca sunt ca niste robotei. Muncesc si muncesc si muncesc, si se mai duc din cand in cand acasa. Si am colegi care imi povestesc cat de entuziasti sunt sa munceasca la nu stiu ce feature, sau altul zise acu ceva vreme: "this will keep me busy this weekend" si mi-a tras un zambet. La care i-am tras si eu un zambet inapoi si gata. Unde "this" era ceva de munca bineinteles (dar nu era neaparat o cerinta la munca ci era o gaselnita pe care voia el sa o faca, pt binele comun). Sunt de acord ca din cand in cand mai gasesti cate ceva entuziasm si in munca (desi eu nu prea, in ultima vreme), dar la ei e obicei, nu exceptie.

Familia este ca o afacere. Ea in masina ei, pleaca de dimineata, el in masina lui pleaca de dimineata. Se intalnesc seara la cina (daca munca permite) si discuta "afacerile" de familie, la 10 stingerea. Si a doua zi de la capat.

Craciunul este despre cadouri si shopping (so FUUUN), si nici o mentiune despre aspectul crestin (nasterea Domnului)... cum s-ar putea asa ceva? Este politic incorect. Evreii nu cred in Iisus, si nici budustii si alti
cativa... deci nimeni nu poate sa impuna religia lui altora, deci nimeni nu poate sa pomeneasca despre asa ceva, ca daca ar pomeni, ar fi o incercare de a-ti impune religia, of course.

A si e o mizerie pe strazi si prin gari si transportul in comun (care oricum e mai mult lipsa) e de un jeg, de cateodata mi se facea pielea gainii gandindu-ma ca o sa stau pe scaunul ala in tren, sau mai stiu eu.
Cersetori sunt garla. Oameni prost platiti sunt si mai multi.

A si am uitat, eu sunt in cea mai frumoasa zona din state, iar San Francisco este cel mai frumos oras din state. Mi se aduce aminte asta... foarte des.

A si mai e un banc, pe care l-am auzit de la un indian: "The only culture in america is agriculture." Am ras... trist, dar am ras. Denisa a mers fericita la cea mai mare librarie din Standford shopping center (standford nu?) care era plina cu:" How to lose weight in 20 days" si "How to live longer", si nimic altceva.

Incerc sa scriu ceva de bine de pe aici, dar nu gasesc nimic. Ma opresc aici la reflectia mea asupra culturii si civilizatiei americane (care e lipsa) ca v-am umflat capul destul.

Si cum stiu ca majoritatea romanilor considera asa o realizare a pleca" dincolo", si cum majoritatea celor plecati au fazele alea de doi bani ca nu s-ar mai intoarce niciodata si se dau de parca ar fi toti buricii
pamantului. Am vrut sa va trimit o poveste mai putin spusa si auzita de pe aici de peste hotare. Si acum ma gandesc ca acasa sunt multe lucruri mult mai importante si mult mai bune decat viata asta pointless si plina doar de munca pe care o duc romanii americanizati de aici (ca am intalnit destui si nici unul, "vai doamne" nu s-ar mai intoarce in rahatul din romania). Eu cred, acum mai mult decat inainte, ca acasa in rahatul din romania, esti/poti sa fii mult mai ferice decat aici. :
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #1 : Decembrie 28, 2011, 05:46:11 pm »
Acest comentariu ;"De pe forumul vechi.....Va trebuie America ?"in descrierea lui apare experienta unei persoane care nu cunoaste realitatea si principiul real de viata a celor stabiliti in acest stat.Din prisma intelegerii lui inteleg comentariul,dar aceasta persoana nu a ajuns sa descopere si partea mai interesanta si cu o fatada si cu o expunere mai imbietoare.Un astfel de comentariu poate sa scrie si un american care este limitat la buget si poate sa vada doar asemenea locuri ca cele descrise aici.Lumea de azi se imparte in chiteva clase si categorii si pe baza puterii financiare si a conectiilor se dezvaluie lucrurile lumii si societatii in care traim.Intradevar  intreaga lume este mereu intr-o schimbare ,modernizare  pe care nu prea multi o percep si altii sint in lipsuri ,in neajunsuri si o viata plina de greutati ;(portiunile cu o astfel de viata sint peste tot) saracie si bogatie ;bogat si sarac mereu au fost si putini ajung sa guste din viata imbelsugata si locurile frumoase ale acestei planete!!Dar indiferent in ce mediu si societate ne gasim ,trebuie sa stim sa ne incadram ,sa ne simtim bine si sa ne bucuram de abilitatile ce  le detinem !Si sa stim sa comunicam si sa simtim cu cei din jur.Toate acestea sint descrise pe paginile SFINTELE SCRIPTURI ,dar putini sint care  le apreciaza si doresc sa le foloseasca dupa cum sint scrise;Iosua 1 cu 8 ;psalmul 1 .... deci sa nu uitam mesajul din 2 Timotei 3 cu 16 la 17  si prin puterea intelepciunii divine sa ne bucuram de posibilitatile pe care ajungem sa le detinem in puterea in care ne gasim .

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #2 : Decembrie 28, 2011, 09:26:09 pm »
@Vio acum stiu ca te-ai americanizat,dar din ce scria cel de pe forumul vechi, plus cultura mea generala ,se pare ca la noi in Romania este mai multa libertate decit in Patria democratiei.Acolo munca de dimineata pina seara,ca un robotel  si nu mai reusesti sa te bucuri de viata asta,plus relatiile umane mai reci.Am o cunostinta care lucra pe tir ani de zile,tirul era casa lui;si se droga cu asa zisa albinuta un drog care te ajuta sa nu mai dormi si sa sofezi zeci de ore in continu.Deci au ajuns un fel de sclavi ai muncii.Plus politia foarte stricta si pe faza care amendeaza pe banda rulanta...legi stricte.Acum tu sa ne spui ca tu te-ai facut american ;) sa mai stim si noi astia din "provincie"care ii pulsul in tara tuturor posibilitatilor,asa ca fapt divers.Noi astia profanii am ramas totusi cu imaginea holiwoodiana[cred gresit scris] pe care o vedem in filme si care pare fascinanta.Sa ne spui tu daca vrei ce si cum pe acoloo.Mersi :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #3 : Decembrie 28, 2011, 10:39:31 pm »
Cred că e un sâmbure de adevăr în lanul de revoltă.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #4 : Decembrie 29, 2011, 12:27:50 am »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #5 : Decembrie 29, 2011, 01:19:27 am »
"GABRIELL"pentru fiecare experienta vietii este diferita si modul de supravetuire diferit!Din punctul meu de vedere inteleg si cunosc realitatea mesajului care-l scrii ,fiinca am trecut prin anumite faze si circumstante si cunosc foarte bine si viata din Romania fiinca am colindat-o fiinca asa a fost sa fie si este o tara mica care usor se poate vizita si cunoaste relieful,traditia si structura fiecarui judet.Norocul meu a fost sa nu fiu ca cel de  pe tir si sa cunosc foarte multi soferi care acum pe timp de criza nu detin doar un tir ci de la 2,3,4,...10 si intr-un timp foarte scurt.Si nici sa nu stie sa-si traiasca viata !Ci dimpotriva se simte bine ,mai chinta si la vioara sa faca pe altii fericiti si are timp si de vacante !!!Doar trebuie sa fii inteligent ,sa stii sa comunici si in abilitatile care le detii sa stii cu cine te asociezi!!!Binenteles nu toti ghindesc la fel si unii sar din aratura in groapa!!!Mai este si un proverb ;Spunemi cine esti ,sa-ti spun ceea ce esti!!Iar in Matei 7 cu 12. este scris;"Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel;.."Unii uita de acest principiu si astfel in viata intimpina greutati si le este greu sa prospere si sa stie pentru ce traiesc.Anul trecut am fost in vizita in Romania si am avut ocazia sa-mi revad fostii prieteni ,cunoscuti si chiar sa -i admir pe unii care au reusit sa se descurce si sa prospere in afacerile deschise ,dar am ramas surprins exact despre ce tu ai explicat despre unele locuri de aicisi situatii de aici;Multi au prosperat si au  pierdut afectiunea si cugetu sincer (moral)si au devenit fiinte foarte reci ,uitind de puterea de afectiune si chiar de o comunicare sincera!!!Multi azi nici nu mai cunosc zilele alea pline de veselie si afectiunea chind din o piine fiecare rupea o bucata si dintr-un pahar de apa de izvor beau 3-4 si ce se construia se facea prin ajutorare ,fara sa te ghindesti doar la un chistig ,doar al tau aparte!!!Se fac case mari ,dar acum imprejmuite de garduri inalte si singuri se ingradesc ca la puscarie  si abea daca i-si dau un salut rece ,iar la bloc abea se mai saluta!!!Am ramas surprins sa vad aceste schimari care in anii regimului trecut nu le am intilnit si ori unde m-am oprit primirea ospitaliera era de alta natura dechit ceea prezenta de azi .Sint obijnuit cu asa ceva fiinca si aici in cele mai multe locuri persista ,dar unde ma gasesc si locuesc ,cu chit ca sintem din tari diferite si religii diferite ne simtim ca o familie si in cele mai mici neajunsuri ne ajutam ,comunicam si ne respectam !Avem seara timp sa ne intilnim si sa ne savuram cafeaua,ceaiul si o prajiturica impreuna ,iar vara sa inchidem strada si sa ne intindem mesele cu mancarurile gustoase si sa ne simtim bine .Poate pentru unii sint vise si daca doriti puteti sa va convingeti din pozele postate pe  facebook daca doriti sa intelegeti despre ce scriu !Nu o fac pentru a ma lauda si sa-mi fac o reclama ci o fac pentru a intelege ca si daca am plecat din Romania cu miinele goale si fara resurse financiare ,daca doresti poti sa te realizezi ,poti sa duci o viata confortabila si sa te bucuri de acelas fel de viata din copilarie daca doresti sa-ti pastrezi balansat constiinta morala si caracterul de persoana exemplara.Azi tehnologia ne face descrierea si nu merita noi sa ne caracterizam .prin ori ce accesare  si cu putere de conectie si relatii totul se descopera .Chiar si ceea ce azi multi nu cred !Si daca nu mergem in pas cu aceasta tehnologie o sa ne fie greu in viata si o sa ajungem sa cunoastem lucruri mai putine.Deci cine doreste sa devenim prieteni si pe facebook poate sa ma acceseze sub numele de viorel chis.Nu doresc sa fiu sub puterea anonimatului si nici nu doresc sa injosesc pe cineva sau sa-l denigrez ,ci doresc sa ma pastrez cum sint si tot odata si celui din jurul meu ii doresc acelas lucru ,iar daca ajunge cineva sa ma raneasca se raneste pe el singur,fiinca roata se invirte si eu in principiul cuvintului scris in Scriptura am incercat sa supravetuiesc si sa fac bine celui care era si este linga mine;Luca 6;"31. Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel. "Deci Gabriel in viata trebuie sa stim sa ne incadram si sa stim cum sa ne mentinem la abilitatea ce o detinem si alaturi cu cei din jur sa ne bucuram si sa comunicam.Eu inteleg frustrarile tale si este nevoie de o mare reabilitare ,dar aceasta se poate face doar prin anumite programe de reeducare exact ca la un calculator care a ajuns infectat si trebuie sa-l aduci din nou la starea de functionare inainte de a fi infectat(virusat).Nu este usor si nici nu se poate face fara anumite resurse !Iar despre Legi sa nu uitam ca ele afecteaza pe cei care le incalca sau si pe noi ne pot afecta daca sintem indusi in vre-o incalcare a legii sau o afacere ce nu se incadreaza cu codul legistlaliv sau juridic.Viata este foarte complexsa si unii nu se confrunta cu astfel de probleme dupa cum nu se confrunta nici in grupurile religioase in care se gasesc si merg cum merge valul.Iar pentru unii care doresc sa-si schimbe cursul vietii si nu sint bine echipati pentru transformare se intilnesc cu frustrare ,nemultumire si dezamagire indiferent unde ajung si ce ajung.Deci sa nu uitam ca omul sfinteste locul prin propria sa personalitate ,dar in acelas rind el i-l poate si distruge!Depinde de mentalitate!!!!Mult succes deplin in toate si un an nou plin de binecuvintari alaturi de toti cei dragi!!!


Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #6 : Decembrie 29, 2011, 02:28:04 am »
"GABRIELL"videoclipul postat de tine reprezinta adevar despre care nu trebuie sa te sperii !Aceasta tehnologie si acest control deja a aparut si in Romania ,iar cipul cu datele informative i-l detii deja pe pasaportul romanesc si le vei detine si pe cartea de identitate,de sanatate si multe altele ,pe linga cipul pe care-l vei purta sub piele poate pe una din miini .Eu nu sint surprins de aceasta tehnologie fiinca deja am un implant  prin care sint foarte multe date puse si controlate mereu .Acum si voi in puterea tehnologiei ajungeti la fel ,doar in un decalaj de chitiva ani  in anumite domenii ,dar in altele sinteti chiar mai sofisticati in dotari!!!Deci nu te panica deloc la ceea ce vei vedea de acum inainte ,trebuie doar sa ne perfectionam si noi sa ne stim folosi de aceste lucruri dupa cum altii se folosesc de noi !!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #7 : Ianuarie 01, 2012, 11:06:30 am »
Sa fie LUMINA.Simplu si economic.Doar o gaura in acoperis si un pet. :)



Bringing light to the poor, one liter at a time Video Reuters
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #8 : Ianuarie 05, 2012, 03:26:44 am »
Iata "GABRIELL "o pagina in care se explica ceea ce nu demult am scris cu privire la folosirea cipului ;
"Implanturile cu microcipuri, supravegherea şi controlul oamenilor prin tehnologia RFID sunt deja o realitate"

http://www.ne-cenzurat.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=27644:nu-vreau-s-fiu-un-numr&catid=1:dezvaluiri&Itemid=7

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #9 : Ianuarie 05, 2012, 12:44:58 pm »
Mersi Vio16@ Util si lincu cu adresa ziarului  NECENZURAT,nu stiam de el.Tu din Cicago ai aflat de acest ziar si eu nu  ;) Eu rasfoiesc acest ziar  http://www.emaramures.ro/Stiri/stiri.aspx    Nu ma preocupa foarte tare treaba cu inplantatul cipurilor,insa nu trebuie nici neglijat acest lucru.Daca as vrea sa fug de aceasta inregimentare care ne asteapta imi fac o hruba in pamint in padurea socrilor mei si ma ocup si eu de gainarii ca vulpea   :D :D In orce caz sintem actori  in cea mai interesanta parte a istoriei omenirii insa nu am primit scenariul dinainte :(  Am facut reclama forumului in acest ziar,cum sti aici in maramu ii pepiniera martorilor.Insa cum zicea Oma odata multi dar de slaba calitate[cred ca se gindea la mine....Pe mine  Oma m-a "recuperat" de pe un sit unde ii cam injuram pe martori,el m-a mai potolit.@Apropo Ilie acum citeva luni am ramas si eu cu gura cascata cind am aflat ca in sinul organizatiei exista o REZISTENTA{apostati activi care ii sapa] cu scopul de a schimba lucrurile in org.Cit de spre "gura inchisa "la mine e o chestie involuntara nu stiu nici eu  cind mi-se aprind beculetele si ii iau pe astia in suturi.Oricum mai las si pe altii sa se exprime,unii chiar au lucruri interesante de spus.Eu is tipul ala de morosan pasnic si blind pina sint calcat repetat pe coada, ca apoi vezi urgiile uraganului.Asa ca astia, spalatii pe creier de la mine din congregatie nici nu s-au asteptat ei la reactia mea sa-i bestelesc pe toate saiturile.Unde dai si unde crapa.Sincer vreu s-ai uit,m-am simtit superior ca fak parte dint-un "popor ales",acum ma simt superior ca nu sint sluga lor spalata pe creier,un robotel telecomandat de aceasta corporatie Americana[stim unde ii telecomanda].Asa zisele mele injurii la adresa lor au fost de fapt manifestarea dispretului meu fata de aceasta masinarie diabolica o.m.l.i. care produce numai victime.Victime sint si cei din interior si cei care sint afara.Sintem victime a altor  victime.Cu ce am inceput si unde am ajuns :o 8) ;) :) Sanatate la toti.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #10 : Ianuarie 06, 2012, 06:13:22 am »
Gabriel sincer sa fiu si eu le rasfoiesc ,le citesc si mai particip cu chite un comentariu sau subiect ;
http://www.ne-cenzurat.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=22597:descoperiri-shocante&catid=1:dezvaluiri&Itemid=7
Viata mereu este incercata si unii ajung la anumite discutii tocmai din cauza pretentiilor care se expun si in mod diplomat se doreste ca cei lesne increzatori sa fie manipulati si de pe spatele lor si a statului sa se obtina un confort al vietii si personalitatii dupa cum subiectul releva ceea ce am scris.Deci indiferent unde vei merge  si cu cine te vei asocia trebuie sa intelegi ce risc i-ti asumi si trebuie si sa intelegi in ce capcane poti sa fii atras.eu am trecut prin multe si astfel ajung de multe ori sa scriu ce scriu !Si o scriu din experienta destul de trista si chiar ciudata a vietii pe care am ajuns sa o traiesc in mijlocul acestor lupi rapitori ;Faptele ap.20 cu 28 la 32!!Dar nu uita ca este cineva care ne ridica chind cadem si ajungem sfisiati .Si eu cred in acest lucru si sincer pot doar sa multumesc lui DUMNEZEU -TATAL SI DOMNULUI ISUS HRISTOS indiferent ce se vorbeste si discuta de unii si altii !Faptele ne califica si descalifica !Oratoria si carisma stii din partea cui se doreste sa se expuna?Citeste matei capitolul 23 si vei intelege. Este mesajul DOMNULUI ISUS  si merita cunoscut !

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #11 : Ianuarie 08, 2012, 09:46:47 pm »
MESAJ.....Nu Gindi bre ca Doaree!




DELIRIC 1 & SILENT STRIKE - Demoncratie
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #12 : Ianuarie 09, 2012, 02:28:30 pm »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #13 : Ianuarie 12, 2012, 10:50:59 pm »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De toate....pentru noi.
« Răspuns #14 : Ianuarie 14, 2012, 11:27:34 pm »
cINESTIE CINE CE LUCRII AICI? ;D :D :)



Conversation with a Jehovah's Witness Elder.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))