Autor Subiect: Datoria unui crestin-Mat22:37,39  (Citit de 23846 ori)

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« : Ianuarie 13, 2012, 12:36:51 pm »
Acest subiect m-a interesat mereu,ce datorie avem ca si crestini.
Atunci cand m-am botezat in religia martorilor,credeam ca aceasta religie ma va apropia mai mult de Dumnezeu.Cu timpul mi-am dat seama ca relatia cu El o putem dezvolta simplu,dar punand suflet.
Isus a spus la Mat22:37,39 "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta,cu tot sufletul tau si cu toata gandirea ta."si "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

S-au facut multe analize pe aceste texte,si nu e cazul sa facem una in plus,dar cred ca daca s-ar aplica in mod practic aceste versete,lumea ar fi mai buna.Asta e esenta crestinismului.Omul care iubeste pe altul,care este capabil de sacrificii pt altul,este un om evoluat.Este un om care seamana lucruri frumoase in jurul lui,care da sens atat vietii lui cat si vietii celor dragi lui.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #1 : Ianuarie 13, 2012, 12:47:13 pm »
Asta e esenta crestinismului.

Maria, ai mare dreptate. Dar uite ca interesele personale si de grup a tuturor asa ziselor religii crestine, au inceput sa primeze in fata esentei.
Cand zic interese includ, fara a ma limita la cele materiale, doctrinare, de putere, etc.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #2 : Ianuarie 13, 2012, 01:04:55 pm »
Corect,CDG
 
Nu am vrut de la prima postare sa intru in aceste detalii,deoarece a spus cineva ca noi in unele mesaje suntem plini de ura la adresa martorilor,ca criticam in loc sa fim ziditori.Intr-un fel recunosc ca i-am dat dreptate,adica scopul mesajelor noastre trebuie sa fie de-a ajuta si nu de-a darama pe nimeni.In ce priveste celalalt aspect,eu cred ca nimeni nu uraste persoanele care sunt martore,ci dimpotriva multi ne sunt dragi,dar practica organizatiei nu o putem accepta.
In alta ordine de idei,forumul se cheama "Forumul Martorii lui Iehova",deci nu putem ignora legatura oricarui subiect cu aceasta religie din care cei mai multi de pe acest forum am facut parte.Dar eu nu incep cu dezbaterile,ci vreau sa spuneti si voi daca credeti ca in perioada cat ati fost MLI sau daca mai sunteti legatura voastra cu Dumnezeu s-a aprofundat.Daca ati trait aceasta iubire descrisa in versetele mentionate.Daca ati simtit-o in jurul vostru.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #3 : Ianuarie 13, 2012, 01:11:29 pm »
deoarece a spus cineva ca noi in unele mesaje suntem plini de ura la adresa martorilor,ca criticam in loc sa fim ziditori

Nu suntem plini de ura, relatam obiectiv doar anumite aspecte, multe dintre ele fiindca ne-au deranjat sau ne-au provocat suferinta.
Criticam? Da. Rational gandind - critica ar trebui sa duca la progres. Uite ca nu si la wts. La wts critica duce la excludere si izolare.

ci vreau sa spuneti si voi daca credeti ca in perioada cat ati fost MLI sau daca mai sunteti legatura voastra cu Dumnezeu s-a aprofundat.Daca ati trait aceasta iubire descrisa in versetele mentionate.Daca ati simtit-o in jurul vostru.

Nu. Daca a fost ceva, a fost plin de zambete false si vorbarie goala.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #4 : Ianuarie 13, 2012, 01:27:40 pm »
Da...
Asa am simtit si eu pe masura ce trecea timpul.La inceput credeam ca am eu o problema,ca poate eu nu am destula iubire frateasca incat sa nu fiu atat de sensibila si sa observ atatea lucruri(stim ca se practica faptul de-a se induce sentimentul de vinovatie pentru orice).Dar pe masura ce trecea timpul imi dadeam seama ca in mijlocul organizatiei nici nu se cultiva iubirea,nu se punea accent pe ea.Nici pe alte calitati care trebuie sa-l reprezinte pe un crestin.Doar concurenta pentru ore,concurenta pentru "functii",critica...Eu nu am auzit atata barfa cat am auzit in organizatie nicaieri.La servici am colege,cele mai multe,dar niciodata nu barfesc atat de mult!
Uneori simteam ca ma seaca de energie faptul ca nu puteam intelege de ce nu se aplica iubirea biblica intre frati.De ce?Dar abia mult mai tarziu am gasit raspunsul.
Organizatia este o firma care lucreaza pentru profit.Si atunci ca in orice firma care se respecta trebuie promovata concurenta  >:(.
Si cum se poate promova concurenta?Avand in vedere ca nu se dau bani,ce li se poate oferi?
Zicea un profesor uneversitar ca unele firme care nu vor sa dea multi bani angajatilor,le dau funtii!Exact asta face si organizatia,iti da functii,cu cat esti mai implicat in predicare cu atat iti da functii mai mari.Pionier auxiliar,pionier regular,pionier special,slujitor auxiliar,batran,betelist,supraveghetor,etc.Si daca detii aceste functii esti considerat spiritual.Daca nu le detii,poti avea tu oricata iubire crestina,ca nu esti spiritual!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #5 : Ianuarie 13, 2012, 01:33:53 pm »
Eu nu am auzit atata barfa cat am auzit in organizatie nicaieri.La servici am colege,cele mai multe,dar niciodata nu barfesc atat de mult!

Mda, stii ce imi spunea maica-mea pe vremuri, cand cochetam doar cu wts (aveam 16-17 ani)?
"Uite-te la ortodocsi, merg la biserica duminica si la inmormantari si alte evenimente cu un singur scop, sa iasa in curtea bisericii sa barfeasca intre ei. Noi mergem la sala sa invatam adevarul."

Ei, cu timpul, mi-am dat seama ca cei mai mari zvonaci si raspandaci sunt in organizatia martorilor. Nu am vazut asa ceva niciunde! Ajungea sa spui o chestie mica mica cuiva si la proxima intrunire la sala, venea un frate sau o sora cu care sa zicem nici nu tineai foarte aproape si isi dadea cu parerea la problema ta (amplificata de vreo 7 ori), care o spusesei celui mai apropiat prieten.

Pfuuuuiiiii. Amintirile....  >:(

CdG

--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #6 : Iunie 06, 2012, 11:31:08 pm »
iata ce declara o persoana sincera; :)(un batrin de congregatie)
An Elder shares his honest opinions;
http://ex-jw.com/elder-shares-honest-opinions

Offline Serv

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 29
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #7 : Februarie 13, 2013, 10:10:33 pm »
Draga Maria si voi dragi cititori. Adevaratii martori si crestini iubesc oricand, iar in necaz devin ca fratii. Cea mai mare lupta pe care o are un om care se consacreaza lui Iehova Dumnezeu o are cu persoana sa insasi. Fiecare persoana, dar individual si nu o congregatie  trebuie sa se lupte cu el insusi pentru a devenii o creatura noua (prin faptul ca isi incepe lupta cu el insusi de a lepada poftele si placerile lui din creatura eche si a face si zice cum a facut si a zis si Domnul Isus Cristos : vin sa fac voia TA Dumnezeule). Dar inceputul este greu dragi scriitori. Stiti vorba aceea, exercitiul este mama invataturii. Iar adevaratii martori sunt liberi. Ei se iubesc si tin unii la altii, se bucura unii cu altii, rad (dar nu un ras fals sau de complezenta), se bucura cand se intalnesc, canta pe strazi cand vestesc ca Imparatia lui Dumnezeu prin Isus Cristos este aproape, discuta cu toti oamenii, se bucura cu cei ce se bucura si plang cu cei ce plang. Asta iti spun Maria pentru ca ei au inteles si aplica in viata lor dovada din 1Ioan 3:18 "Copilaşilor, să nu iubim cu vorba, nici cu limba, ci cu fapta şi cu adevărul". Acele persoane nu sunt departe de nici unul dintre noi, numai sa dorim sa cautam comunitatea Martorilor lui Iehova care sunt liberi si iubesc cu fapta. Va doresc toate  cele bune.

Offline Serv

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 29
Re: Corpul de Guvernare.
« Răspuns #8 : Februarie 13, 2013, 10:28:35 pm »
Draga corpul de guvernare, in primul rand acele persoane care abea asteapta sa spuna pe fratii lui in fata altora nu aplica regula teocratica. Regula teocratica si dumnezeiasca spune clar in revistele cele vechi ale Turnului de Veghere (nu de Veghe cum sunt acum) precum ca: daca fratele tau iti greseste, mustral intre tine si el. Daca nu se indreapta, mai atragei atentia cu blandete ca sa-l castigi. Caci si tu de cate ori gresesti. Oare am iertat noi pe fratii nostri mai mult de cate ne iarta Iehova Dumnezeu pe noi? Iar in rugaciune dragi oameni, cu totii spunem :"iarta-ne greselile noastre CUM si noi iertam celor ce "ne gresesc". Daca nu ierta s-ar putea sa mintim inaintea lui Dumnezeu iar cine minte il are ca tata pe........autorul minciunii in univers Satan Diavolul care spune: " hotarat nu ve-ti muri". Multumim lui Iehova si lui Isus Cristos ca s-au indurat de noi sa mai locuim si sa ne trezim in fiecare dimineata pe creatia lor. De aceea dragi scriitori, iertati-va unii pe altii asa cum si noi cerem la Tatal. Si " iubiti-va unii pe altii asa cum si Eu v-am iubit"......ne-a sfatuit si indemnat Mantuitorul si regele nostru drag Isus Cristos.

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #9 : Februarie 14, 2013, 08:29:57 am »
DRAGA SERVULE,TE ANUNT CA VORBESTI DIN CARTI DEMULT EXPIRATE....
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Eustachie

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 102
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #10 : Februarie 14, 2013, 08:48:39 am »
Cartile au termen de garantie? Interesant!
لَا إِلَّهَ إِلَّا الله مُحَمَّدٌ رَسُولُ الله

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #11 : Februarie 14, 2013, 08:57:31 am »
draga eustachie,sunt convins ca ai inteles ce am vrut sa spun. daca nu ai inteles... mai citeste odata
si da. cartile,prin continutul lor pot fi expirate
vrei exemple sau te-ai prins?!
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Eustachie

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 102
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #12 : Februarie 14, 2013, 09:00:56 am »
Ma uit la semnatura ta si inteleg ca tu ai citit una expirata de gramatica ( ve-ti cunoaste) , fiind foarte veche nu avea si timpul viitor.
لَا إِلَّهَ إِلَّا الله مُحَمَّدٌ رَسُولُ الله

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #13 : Februarie 14, 2013, 09:12:13 am »
AStia ce se tot leaga de gramatica ,sint cam prosti, dar se cred destepti. :-X mucles  ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Eustachie

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 102
Re: Datoria unui crestin-Mat22:37,39
« Răspuns #14 : Februarie 14, 2013, 09:14:00 am »
Ai o musca pe caciula sau ce? Te-am jignit cu ceva?
لَا إِلَّهَ إِلَّا الله مُحَمَّدٌ رَسُولُ الله