Autor Subiect: Potopul mondial din zilele lui Noe  (Citit de 35805 ori)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #90 : Ianuarie 07, 2017, 11:25:19 pm »
Da, David, chiar mă gândesc cum a fost posibil cu elefantul ăsta sirian să fi fost un potop local. Mult mai plauzibil este un potop global.
David, chiar ești un ajutor de nădejde. Ți-a dat Alioșa telefon să intri?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #91 : Ianuarie 07, 2017, 11:32:43 pm »
Te gândești ca nu e nevoie sa ne batem capul cu elefanții pt ca era local, de parca elefanții ar fi existat si atunci doar in doua zone pe tot globul. Gresit evident, in trecut elefanții, leii, etc, aveau arii mult mai largi de răspândire, si existau in locuri in care azi e de neconceput sa existe.

Acuma poate ca prin "potop" local tu înțelegi o zona mica de tot, o "localitate", poate satu-n care locuia Noe? :) Poate la Noe-n sat nu existau elefanți, deci iată ca potopul a fost local, QED!

Realitatea ramane: nu exista nici un text in Geneza care sa vorbească de un potop local. E o invenție a fanilor bibliei pt a scăpa biblia de situația penibila in care e povestea asta cu potopul.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #92 : Ianuarie 07, 2017, 11:37:35 pm »
Si culmea, elefantul sirian trăia si pe teritoriul Turciei, si stim noi unde e muntele Ararat :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #93 : Ianuarie 07, 2017, 11:49:21 pm »
Citat
Realitatea ramane: nu exista nici un text in Geneza care sa vorbească de un potop local. E o invenție a fanilor bibliei pt a scăpa biblia de situația penibila in care e povestea asta cu potopul.

Și Josephus a vorbit despre potop ca fiind local, deci nu este o invenție a fanilor Bibliei.

Recapitulare:

Nu există texte care să arate că potopul fusese local. Dacă vi se pare că există vreun verset care să arate asta este pentru că:

- Cain a fost primul om care a ajuns pe lună (Iata ca Tu ma izgonesti azi de pe fata pamantului)
- Iabal a fost primul inventator care are brevetul pentru 2 invenții: șederea în corturi și păzirea animalelor. (tatal celor ce locuiesc in corturi si pazesc vitele)

Va urma (sau nu):
- Munții pe care nu i-a văzut porumbelul, făceau parte din pământ sau nu? (Geneza 8:5,9)
- Au supraviețuit nefilimii potopului?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #94 : Ianuarie 08, 2017, 12:05:58 am »
Da desigur, Josephus nu era un fan al bibliei, hahaha (si nu, Josephus nu a vorbit de un potop local).

Citat
Nu există texte care să arate că potopul fusese local. Dacă vi se pare că există vreun verset care să arate asta este pentru că:

- Cain a fost primul om care a ajuns pe lună (Iata ca Tu ma izgonesti azi de pe fata pamantului)
Cain n-are nimic cu potopul, si "să devin un pribeag, un rătăcitor pe pământ", esti primul om care numeste pamantul luna. Esti un fel de Columb :)

Citat
Iabal a fost primul inventator care are brevetul pentru 2 invenții: șederea în corturi și păzirea animalelor. (tatal celor ce locuiesc in corturi si pazesc vitele)
Da asta e tare, cica Cain e stramosul tuturor celor care locuiesc in corturi si au vite, si al celor care canta si la lira si la fluier, dar nu al celor care canta doar la fluier, sau care traiesc doar corturi fara sa aiba vite, sau au doar vite dar nu traiesc in corturi. E total logic.

Va urma sau nu: raspunsul la intrebarea la care Hatelogic nu a putut raspunde desi i s-a pus de nenumarate ori, si aberatii cu nefilimi. De elefantul care i-a inchis gura s-ar putea sa nu mai auzim de la el :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #95 : Ianuarie 09, 2017, 10:24:16 am »
Citat
De elefantul care i-a inchis gura s-ar putea sa nu mai auzim de la el :)

Nu mă provoca!

OK, hai să ridicăm încă o problemă:

„Pământul” de la potop cuprindea râurile și mările?

Geneza 8:13, 14 -   In anul sase sute unu, in luna intai, in ziua intai a lunii, apele secasera pe pamant. Noe a ridicat invelitoarea corabiei: s-a uitat si iata ca fata pamantului se uscase. In luna a doua, in a douazeci si saptea zi a lunii, pamantul era uscat de tot.

Recapitulare:

Nu există texte care să arate că potopul fusese local. Dacă vi se pare că există vreun verset care să arate asta este pentru că:

- Cain a fost primul om care a ajuns pe lună (Iata ca Tu ma izgonesti azi de pe fata pamantului)
- Iabal a fost primul inventator care are brevetul pentru 2 invenții: șederea în corturi și păzirea animalelor. (tatal celor ce locuiesc in corturi si pazesc vitele)
- Nefilimii, supraviețuitorii potopului, sunt aberații (Da, i-am văzut acolo pe nefilimi, pe fiii lui Anac, care sunt dintre nefilimi)

Va urma (sau nu):
- Munții pe care nu i-a văzut porumbelul, făceau parte din pământ sau nu? (Geneza 8:5,9)
- „Pământul” de la potop cuprindea râurile și mările?
« Ultima Modificare: Ianuarie 09, 2017, 10:26:14 am de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #96 : Ianuarie 09, 2017, 02:32:08 pm »
 ;D ;D ;D Iar ai avut coșmar cu elefanți? Altfel nu înțeleg legătura dintre ce ai citat și ce ai comentat!?
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #97 : Ianuarie 09, 2017, 08:13:26 pm »
Răspundeți singur la intrebare daca poti: de unde si ce anume au băut Noe si familia lui dupa potop? Hai sa vad cum te trăsnește logica :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #98 : Ianuarie 09, 2017, 10:36:04 pm »
Citat
de unde
Înțeleg că omul moare după câteva zile dacă nu bea apă, dar nu înțeleg care e legătura?!

Citat
ce anume au băut Noe si familia lui dupa potop?
Să nu-mi spui că te gândeai la vin. Nu cunosc bine istoria, dar cred că americanii încă nu inventaseră Coca Cola. Chiar îl compătimesc pe Noe, să trăiești atâta și nici măcar o dată să nu simți gustul de Coca Cola.  :'( :'(

Citat
;D ;D ;D Iar ai avut coșmar cu elefanți? Altfel nu înțeleg legătura dintre ce ai citat și ce ai comentat!?
Geneza 9:9,10 - Iata, Eu fac un legamant cu voi si cu samanta voastra care va veni dupa voi; cu toate vietuitoarele care sunt cu voi, atat pasarile, cat si vitele si toate fiarele de pe pamant care sunt cu voi; cu toate cele care au iesit din corabie si cu orice alte dobitoace de pe pamant.

Mai vrei?
<a href="https://youtu.be/BM4bEcGIGXM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtu.be/BM4bEcGIGXM</a>

Recapitulare:

Nu există texte care să arate că potopul fusese local. Dacă vi se pare că există vreun verset care să arate asta este pentru că:

- Cain a fost primul om care a ajuns pe lună (Iata ca Tu ma izgonesti azi de pe fata pamantului)
- Iabal a fost primul inventator care are brevetul pentru 2 invenții: șederea în corturi și păzirea animalelor. (tatal celor ce locuiesc in corturi si pazesc vitele)
- Nefilimii, supraviețuitorii potopului, sunt aberații (Da, i-am văzut acolo pe nefilimi, pe fiii lui Anac, care sunt dintre nefilimi)

Va urma (sau nu):
- Munții pe care nu i-a văzut porumbelul, făceau parte din pământ sau nu? (Geneza 8:5,9)
- „Pământul” de la potop cuprindea râurile și mările?
« Ultima Modificare: Ianuarie 09, 2017, 10:43:29 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #99 : Ianuarie 09, 2017, 11:02:06 pm »
Lovelogic@: Tu mai știi ce postezi? Cred că ești cam confuz....  vezi postul tău #95..
    Acolo ai citat Gen.9:9,10? Ce tot sari de la o idee la alta, din verset în verset? Nu poți duce o idee până la capăt? Să mă ierte penticostalii, dar modul tău de argumentare seamănă cu al lor.

https://youtu.be/b1xnyzm7iQk
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #100 : Ianuarie 09, 2017, 11:47:19 pm »
Acesta e Lovelogic discutând despre potop local,  elefanți, Cain, corturi, Noe, pământ, porumbel, Coca-Cola, nefilimi, etc.  :o :o :o:

https://youtu.be/GGkg5ytaXlA
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #101 : Ianuarie 10, 2017, 12:07:17 am »
Citat
Înțeleg că omul moare după câteva zile dacă nu bea apă, dar nu înțeleg care e legătura?!
Pai ai citat ca fata pamântului se uscase, ca pamantul se uscase de tot chiar. Logic deci ca trebuie sa intrebam ce a băut atunci Noe si familia in asemenea condiții?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #102 : Februarie 26, 2017, 04:36:04 pm »
 1. Dacă D-zeu dorea distrugerea celor răi de ce nu i-a distrus într-un mod mai simplu cum a făcut-o în alte dăți: "foc din cer", etc., nu să aducă un potop devastator peste pământ?!
 2. Ce vină aveau animalele (păsări, mamifere, reptile, etc.)?!
 3. În straturile geologice se vede clar o anumită evoluție de la simplu la complex a ființelor vii, totuși ele apar și dispar brusc. Chiar și în zilele noastre se descoperă forme noi de viață, dar și vechi de milioane de ani. Concluzia este că de fapt e vorba despre "creatie prin evoluție", idee susținută și de unii oameni de știință. Dacă așa stau lucrurile atunci de ce a mai fost nevoie de o arca dacă El putea să recreeze toate formele de viață de pe pământ într-un mod mult mai simplu și mai elegant decât să încerce îngrămădirea lor într-o "ladă din lemn"?!
 4. Potopul global nu avea sens decât dacă: "Flat Earth Theory" https://theflatearthsociety.org/home/ în cazul ăsta e mai logic de acceptat potopul global.
 
 
 P.S.: Nu am citit topicul, e posibil ca unele idei să le repet, în cazul ăsta îmi cer scuze!!
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #103 : Martie 12, 2017, 02:22:47 am »
Exact!
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #104 : Iunie 11, 2017, 11:07:50 pm »
Să înțeleg de aici că potopul nu a fost nici mondial, nici local și că a fost universal?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?