Autor Subiect: Spiritul Sfânt  (Citit de 5067 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Spiritul Sfânt
« Răspuns #15 : Noiembrie 12, 2011, 12:55:19 pm »
Un studiu despre cine este Spiritul Sfânt:
http://calea.uv.ro/documente/duh1.html
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Spiritul Sfânt
« Răspuns #16 : Aprilie 28, 2012, 03:23:35 pm »
Alin, eu chiar te inteleg si apreciez lucrarea ta si este asa cum spui ca exista un singur Dumnezeu si Acela este doar Tatal, dar referitor la concluziile la care ai ajuns privind Duhul Sfant, nu pot sa fiu de acord cu tine.

Tu spui ca “Fiul este superior Duhului Sfânt”, dar cum se face ca pacatul contra Fiului este pardonabil si numai pacatul contra Duhului Sfant nu poate fi iertat nici in veacul acesta, nici in cel viitor ?

Matei 12:31,32 “De aceea vă spun: Orice păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată.
Oricine va vorbi împotriva Fiului omului, va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt, nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.”

Inseamna ca logic, Duhul Sfant este superior Fiului, ceea ce contrazice afirmatia ta.

Pace tie si har!:)

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Spiritul Sfânt
« Răspuns #17 : Aprilie 28, 2012, 11:19:52 pm »
Daca citim...
1Corinteni 2:10-12”Nouă însă, Dumnezeu ni le-a descoperit prin Spiritul Lui; pentru că Spiritul cercetează toate, chiar şi adâncurile lui Dumnezeu. Pentru că, cine dintre oameni ştie cele ale omului; decât spiritul omului, cel ce este în el? Aşa şi pe cele ale lui Dumnezeu, nu le cunoaşte nici unu; decât Spiritul lui Dumnezeu. Dar noi nu am primit spiritul lumii; ci, Spiritul Cel din Dumnezeu; ca să le ştim pe cele dăruite nouă de Dumnezeu”.

...putem observa prin analogie ca Duhul Sfant nu este o persoana distincta de Dumnezeu Tatal, ci este Duhul lui Dumnezeu, al Tatalui la fel cum spiritul/ duhul unui om este suma psihicului (gandire/ simtire/vointa) a unei singure persoane!

Noi toti suntem “eu”-uri, ceea ce inseamna o singura persoana, o singura constiinta de sine.

Asta explica si toate referirile biblice in care Duhul Sfant are insusiri sau reactii tipice unei persoane.Dumnezeu actioneza prin Duhul Sau Cel Sfant intr-o maniera mult superioara fata de cum actioneaza un om la nivelul psihicului sau.(cel putin acum, in veacul acesta)
Eu asa am inteles.
Pace!:)