Autor Subiect: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?  (Citit de 4334 ori)

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« : Februarie 02, 2012, 03:12:50 pm »
Cu totii cunoastem pretentia organizatiei ca iubirea existenta intre martori e un semn clar de implinire a cuvintelor lui Isus "prin aceasta vor cunoaste oamenii ca sunteti discipolii mei: daca veti avea iubire intre voi".

In argumentarea acestei idei organizatia da exemple precum ajutorul pe care martorii si-l ofera intre ei in caz de calamitati naturale, cazarea pe care o ofera la congrese, samd. Oare chiar numai in randul martorilor au loc astfel de gesturi nobile? Aici ar trebui sa spunem ca de multe ori exista nemultumiri printre frati, dar in urma rugamintilor, sau micilor sanaje de genul "daca vrei sa fii numit atunci trebuie sa faci asta", ei accepta astfel de gesturi.

Cu siguranta unii din voi stiti de comunitatea CouchSurfing. http://www.couchsurfing.org/
Sunt oameni din toata lumea, de multe proveniente religioase, cu diferite statuturi sociale si care accepta sa cazeze pe gratis persoane care calatoresc. Am cunoscut si eu pe cineva din aceasta comunitate. El a cazat pe gratis straini veniti in Romania, dar si el a fost cazat pe gratis cand a mers in strainatate. Toti acei oameni fac asta voluntar si din placere. Si fara pretentii nerezonabile. De asemenea nu exista o cerinta ca ar trebui sa cazezi nu stiu cati inainte ca tu sa fii cazat sau alte reguli restrictive.

Azi am intalnit in presa un alt exemplu de generozitate din romania chiar. Detalii aici: http://www.evz.ro/detalii/stiri/un-nou-tip-de-lant-uman-niste-necunoscuti-lasa-cadouri-in-spatii-publice-din-timisoara-9645.html

Sunt sigur ca si voi cunoasteti poate alte comunitati/asociatii/oameni care isi exprima generozitatea in mod deschis nu dintr-o motivatie religioasa (sa aratam ca ii iubim pe frati). Daca da, le puteti posta aici.

E un subiect prin care aratam, cred eu, ca pretentia asta de iubire nemaintalnita din interiorul organizatiei nu prea are fundament si ca multi oameni fac gesturi poate chiar mai mari decat martorii.

Ca sa nu mai vorbim de caritate, unde martorii chiar au lacune serioase, iar exemplul lui Isus si al apostolilor e exact contrar politicii organizatiei in aceasta privinta.
« Ultima Modificare: Februarie 02, 2012, 03:22:43 pm de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« Răspuns #1 : Februarie 02, 2012, 03:40:42 pm »

Ca sa nu mai vorbim de caritate, unde martorii chiar au lacune serioase, iar exemplul lui Isus si al apostolilor e exact contrar politicii organizatiei in aceasta privinta.

Eh, ne-ar mai putea scoate la o adica ochii, cu mici si nesemnificative gesturi filantropice sau actiuni umanitare. O Katrina, turnurile gemene, tsunamiul din Japonia, cand pe ici pe colo, pe langa ajutorul oferit in principal fratilor, au ajutat si pe altii.

Insa, se stie si e destul de evidenta atitudinea MI vis-a-vis de astfel de gesturi. Cand aud replica aia, cum ca Isus s-a remarcat si a ramas in istorie doar ca „Invatatorul” imi creste tensiunea.
Este, printre altele, o mare si urata lacuna in religia MI, faptul ca nu stiu sa arate iubire semenilor decat cu Biblia, fara fapte concrete.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« Răspuns #2 : Februarie 02, 2012, 08:23:48 pm »
@Loaza
Si eu imi ziceam deseori ca nu mi se pare ok sa nu fie indemnati,ci dimpotriva se sugereaza ca pe un om si daca il imbraci,asta e doar pe moment.Deci nu se incurajeaza la martori actele filantropice.Dar recent am facut un calcul banal:daca vezi un copilas nevoias si din sentimente umane ii dai sa zic...aprox 0,5 euro.Daca intr-o luna toti martorii lui Iehova din lume fac un gest umanitar de banala suma de 50 de centi...totalul este de aprox. 3,5 milioane de euro.Deci,suma asta,de ce sa nu mearga in cutii?De ce sa nu ingroase conturile WTS?Banuiesc ca e singura explicatie pentru care nu se incurajeaza actele caritabile.
@Lamb
M-am indepartat putin de ideea de baza pe care tu ai amintit-o si anume daca consideram ca martorii sunt identificati prin iubire.Eu personal nu am vazut acolo mai multa iubire decat in alta parte.Nimic prin care sa se evidentieze ca ascultatori mai deosebiti ai Bibliei.Iar in ce priveste actiunile martorilor in perioade critice,sunt cam la fel ca cele ale partidelor politice,adica pentru imagine.Adica daca chiar s-ar vrea a se ajuta fratii nevoiasi,s-ar face o buna organizare in acest sens,s-ar lua initiativa sa se identifice acele persoane.Pe de alta parte,da,am cunoscut persoane deosebite care nu erau martori si care ajuta.Care chiar schimba viata altora.
Despre altele s-a scris sau s-a vorbit la stiri.As aminti aici cazul unui preot de la Valea Screzii,un om care a cules in jur de 328 de orfani,i-a crescut si ii ingrijeste.Le ofera chiar si o zestre cand se casatoresc!

http://stirileprotv.ro/stiri/1-decembrie/1-decembrie-povestea-parintelui-tanase-tata-pentru-328-de-copii.html

Asta zic eu ca e gest cu adevarat de iubire ,sa schimbi in bine viata cuiva,sa-ti pui in mod vizibil amprenta si sa ajuti efectiv!
Chiar si la noi in oras este un om care face asemenea gesturi.La fel pentru copiii orfani in special,dar si pentru unii din familii defavorizate.Stim ca statul ii pune in strada pe orfani la 18 ani.Acest om le ofera o solutie, le da un camin sa nu ajunga pe strada,sa fie delicventi.Le ofera o speranta.Si cred ca sunt multi,multi altii care fac cate ceva pentru oameni aflati in situatii critice,si nu o fac pentru a se bate in piept cu asta,ci cu inima sincera.
Si dintre martori sunt cu siguranta multi cu inima buna, si ei ca indivizi ar ajuta,si unii chiar ajuta pe altii.Dar ca grupare nu sunt incurajati sa faca asemenea gesturi.Nu sunt stimulati nici la nivel emotional,sa simta alaturi de cei ce sufera,ci doar sa le predice...
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« Răspuns #3 : Februarie 03, 2012, 11:41:02 am »
Au si o replica „scripturala” pentru neimplicarea in actiuni umanitare la nivel de Organizatie, si anume ca nu vor sa fie acuzati de fariseism, facand parada de generozitate, exact cum faceau fariseii in trecut.
Dar totodata, cum zici si tu Maria, tot ies la rampa in situatii critice (nu zic ca nu se mobilizeaza in mod natural), dar le si place sa auda cum sunt laudati prin ziare de implicarea pe care au avut-o si se mai lauda si singuri prin publicatii. Deci, tot la fariseism ajungem pana la urma.

In concluzie: Iubirea este un semn de identificare doar pentru fiecare individ in parte, dar nu ca si grupare. In orice grupare sunt persoane si persoane, unii au o iubire autentica, altii o presara cu ipocrizie. Asadar nu suntem mai presus decat altii la acest capitol, avem iubire, dar nu debordam.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« Răspuns #4 : Februarie 03, 2012, 12:50:57 pm »
Mă mănâncă limba cât aş mai vorbi de iubirea din organizaţie dar mi-e teamă de hepatită!

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« Răspuns #5 : Februarie 03, 2012, 02:54:50 pm »
@maria
Ai dreptate. La nivel individual sunt frati cu inclinatii spre caritate dezinteresata. Am exagera daca am spune ca nu e asa. Din pacate pozitia oficiala a organizatiei descurajeaza caritatea spontana, din inima si mai ales fata de oameni din afara organizatiei.

@Cinestiecine
Spune-ne si noua daca ai exemple. Lasa "hepatita". Fara sa dai nume, doar asa la modul general. Relateaza-ne experienta.

Ipocrizia organizatiei in aceasta privinta se vede daca analizam sugestiile de raspuns date in cartea Argumente la "obiectia" (ei zic ca asta e o obiectie, cand de fapt e o chestie de bun simt) "De ce nu ajutaţi la îmbunătăţirea condiţiilor de viaţă din lume?"

Iata ce sugereaza ca raspunsuri:
Aţi putea răspunde: „Înţeleg că vă preocupă bunăstarea societăţii. La fel şi pe mine. Dar ce problemă credeţi că ar trebui să fie rezolvată mai întâi?“ Apoi aţi putea adăuga: „De ce credeţi că acest lucru a devenit atât de necesar? ... Fără îndoială, ar fi foarte bine dacă s-ar acţiona imediat, dar cred că sunteţi de acord că ar fi bine să vedem îmbunătăţiri de durată. Acesta este modul în care privim problema noi, Martorii lui Iehova“. (Explicaţi ce facem ca să-i ajutăm pe oameni să aplice în viaţa lor principiile biblice astfel încât fiecare să rezolve problema de la rădăcină; explicaţi, de asemenea, ce va face Regatul lui Dumnezeu şi cum va rezolva pentru totdeauna problemele întregii omeniri.)
Sau aţi putea spune: (După ce s-au menţionat câteva aspecte din răspunsul precedent . . .) „Unii oameni contribuie cu bani la îmbunătăţirea situaţiei din societate, alţii îşi oferă gratuit serviciile. Martorii lui Iehova fac ambele lucruri. Să vă arăt cum“. Apoi aţi putea adăuga: 1) „Un Martor al lui Iehova trebuie să plătească în mod conştiincios impozitele; în felul acesta, statul primeşte banii necesari pentru diferite servicii“. 2) „Dar nu ne limităm la atât, ci îi căutăm pe oameni la casele lor, oferindu-ne să studiem gratuit Biblia cu ei. Când ajung să cunoască ce spune Biblia, ei învaţă să aplice principiile biblice şi astfel să facă faţă problemelor.“
Altă posibilitate: „Mă bucur că aţi amintit acest lucru. Mulţi oameni nu s-au interesat niciodată ce fac Martorii pentru binele societăţii. Evident, există multe modalităţi de a oferi ajutor!“ Apoi aţi putea adăuga: 1) „Unii fac acest lucru prin fondarea unor aşezăminte: spitale, aziluri de bătrâni, centre de recuperare a toxicomanilor etc. Alţii se oferă voluntar să meargă la domiciliul oamenilor pentru a le da, în măsura posibilităţilor, un ajutor corespunzător. Asta fac Martorii lui Iehova“. 2) „Am observat că există ceva ce îi poate ajuta pe oameni să-şi schimbe complet concepţia despre viaţă, şi anume cunoaşterea adevărurilor biblice cu privire la scopul vieţii şi la viitor.“
O sugestie suplimentară: „Mă bucur că aţi pus această întrebare. Toţi vrem să vedem o îmbunătăţire a condiţiilor de viaţă, nu-i aşa? Dar ce credeţi despre ceea ce a făcut Isus Cristos? Consideraţi că era practică metoda lui de a merge să-i caute pe oameni ca să-i ajute? ... Noi încercăm să urmăm exemplul său“.


Cu alte cuvinte: predicarea e cea mai buna forma de caritate. Sa le vinzi oamenilor iluzii. Paradis spiritual, iubirea crestina si caldura fratilor din organizatie si alte asemenea iluzii. Ca doar organizatia asta este: o corporatie care vinde iluzii. Si le vinde bine. In rest toti banii, tot ce aveti, alte resurse, timp, proprietati, etc. dati-le organizatiei ca ea stie cel mai bine ce sa faca cu ele. FARISEII.
« Ultima Modificare: Februarie 03, 2012, 02:58:28 pm de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« Răspuns #6 : Februarie 03, 2012, 04:11:18 pm »
Vaiii!!! Lamb, dragă, am şi uitat de această "minunată" publicaţie:


Ipocrizia organizatiei in aceasta privinta se vede daca analizam sugestiile de raspuns date in cartea Argumente

La nivel individual sunt frati cu inclinatii spre caritate dezinteresata. Am exagera daca am spune ca nu e asa.

Aceşti fraţi cred că au greşit Organizaţia ...cred că voiau în altă parte!

@Cinestiecine
Spune-ne si noua daca ai exemple. Lasa "hepatita". Fara sa dai nume, doar asa la modul general. Relateaza-ne experienta.


Sincer, nu ştiu pe care să o aleg!
Să mă opresc la una despre o soră cu soţ ortodox, bolnavă de scleroză multiplă în plăci. De-abia au băgat-o în apă la botez.
După, "la revedereeeeeeee!"
Preotul ortodox din localitate văzând situaţia s-a apucat să ajute familia respectivă. Doi copii mici, soţul probleme cu inima...
Odată mă întreabă:
- Ce-i ăla raport?
- De ce?- îl întreb eu...
-Vine odată pe lună unu şi îi cere raportul. Nu ştiu cum îl dă ea că vorbesc destul de aprins unul cu altul...


Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« Răspuns #7 : August 28, 2012, 03:54:03 pm »
Si tot pentru a combate un alt mit manipulatoriu pe care CG il livreaza martorilor, acela ca numai ei se iubesc atat de tare incat se ofera voluntari sa construiasca Sali ale Regatului sau casele fratilor distruse de dezastre naturale, am zis sa postez urmatorul link:
http://www.adevarul.ro/locale/oradea/familie-prabuseasca-primit-locuinta-Habitat_0_683331675.html#

Puteti citi mult mai multe despre aceasta fundatie (ONG) Habitat chiar pe siteul lor: www.habitat.ro

Oamenii aia fac lucruri extraordinare. Caritate pura nu propaganda. Si culmea totul e pe baza de voluntariat si sunt oameni de toate religiile acolo. Deci iata ca pretentia ca "adevarul" si "iubirea" dau nastere unui frumos spirit de voluntariat nu are nici un fundament. Gasesti aceleasi valori si manifestari bazate pe cu totul alte motivatii mult mai altruiste si dezinteresate. Chiar daca WTS ar vrea sa creeze impresia ca are un fel de monopol peste actele de iubire crestina dezinteresata, ideea asta e foarte foarte departe de adevar.
« Ultima Modificare: August 28, 2012, 03:55:50 pm de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline hotziu1

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2012
  • Mesaje postate: 65
Re: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« Răspuns #8 : August 28, 2012, 05:31:52 pm »
cand faci un lucru bun sau ajuti pe cineva nu o faci pentru dumnezeu,o faci pur si simplu pentru tine.si cel mai mare sacrificiu si iubire e cel care-si da viata pentru persoana pe care o iubeste fara sa creada macar in dumnezeu sau in inviere.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Iubirea dintre Martori - cu adevarat semn de identificare?
« Răspuns #9 : Septembrie 10, 2012, 08:51:37 pm »
Dacă martorii se iubesc frăţeşte atunci le pasă unii de alţii chiar dacă se dezasociază de organizaţie.

Este un obicei la evrei ca dacă trece cineva de la judaism ortodox la judaism mesianic sau judaism apostolic sau judaism nazarinean, ş.a., să i se facă un mormânt comemorativ unde membri familiei să meargă şi să plângă căci consideră că a fost "tăiat" literar din poporul Isarel. În realitate este fals, pentru că în mesianism se continuă să se facă parte din poporul Israel, poate să exite tot tacâmul de la sinagogă plus mai e şi Mesia cu evangheliile, scrierile apostolice şi Apocalipsa din care se citeşte în fiecare Sabat şi nu doar se citeşte.

Tot aşa e şi la martori, se susţine că au părtăşie şi se numesc fraţi unul pe altul dar apoi dacă unul nu mai afce parte din acest Israel Spiritual când este văzut pe stradă este ca o fantomă care sperie oamenii, şi de obicei se trece pe cealată parte ca să nu se facă observaţii.
La martori iubirea este ceva cultivat sau învăţat şi repetat...
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)