Autor Subiect: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!  (Citit de 21213 ori)

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #60 : Decembrie 09, 2012, 07:49:34 pm »
Acum,  cum vor putea radia din mintile milioanelor de oameni, carora le-a sadit in ea ca cei 144.000 sunt "Scavul" si vor accepta pe cei 7 pitici? Nu cred ca vor mai reusi si cu aceasta magarie.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #61 : Decembrie 09, 2012, 07:52:21 pm »

Pt. Valer
.
Citat
Dimpotrivă, eu cred că toţi putem şti. Geneza 1:28 


Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, ca, as avea pretentii la cer, as fi foarte, foarte multumita sa raman aici pe pamant, mie imi place pamantul si asa cum este. Daca ma vad intr-un varf de deal nu m-as mai intoarce acasa, asa imi place campul si libertatea. Dar daca ii luam pe cei credinciosi din vechimecare in Evrei capitolul 11 unde zice ca lumea nu era vrednica de ei si citim

Evrei 11:13  În credinţă au murit toţi aceştia, fără să fi căpătat lucrurile făgăduite: ci doar le-au văzut şi le-au urat de bine de departe, mărturisind că Sunt străini şi călători pe pământ.
14  Cei ce vorbesc în felul acesta, arată desluşit că Sunt în căutarea unei patrii.
15  Dacă ar fi avut în vedere pe aceea din care ieşiseră, negreşit că ar fi avut vreme să se întoarcă în ea.
16  Dar doreau o patrie mai bună, adică o patrie cerească. De aceea lui Dumnezeu nu-I este ruşine să Se numească Dumnezeul lor, căci le-a pregătit o cetate.

Deci la inviere se va putea zice tu aici si ti in alta parte. Sa auzim de bine, fara rautate si ranchiuna.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #62 : Decembrie 09, 2012, 09:40:09 pm »
Ce înseamnă o patrie cerească?
Apocalipsa 21:2  „Şi eu am văzut coborându-se din cer de la Dumnezeu, cetatea Sfântă, noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei.”
Nu cumva despre aceasta era vorba?
Avraam într-adevăr a fost călător pe pământ, la propriu vorbind (Evrei 11:8, 9), el nu avea un loc stabil, migra.
(Alice, vezi că „Valer” este un alt user, un alt ortac de-al nostru, eu sunt „valeriu”, ca să nu facem comfuzie)

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #63 : Decembrie 09, 2012, 11:22:24 pm »
Valer, asa au reusit martorii sa prosteasca atata lume, daca tot timpul scoatem versetele din context si le asemana cu ala din apocalips cu ala din Genesa si niciodata nu vom tine cont de timp , la cine se adreseaza scriitorul si lasam versetul la locul lui, si la timpul lui atunci vom ajunge niste oamni liberi in gandire si vom incerca sa gandim cu capul nostru nu cu capetele"scavului , sclav".
Credeam ca cap 11 din Evrei este atat de clar incat nimenea nu poate sa isi permita sa il mutileze, vad ca tu ai avut curajul. Cum poti sa vorbesti altfel decat scrie , "Lui Dumnezeu nu i-a fost rusine sa ii numeasca fii ai lui si le-a pregatit o cetate"
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #64 : Decembrie 10, 2012, 01:03:40 am »
daca tot timpul scoatem versetele din context si le asemana cu ala din apocalips cu ala din Genesa si niciodata nu vom tine cont de timp , la cine se adreseaza scriitorul

Alice, scuze ca ma bag din nou; cum spuneam mai sus, biblia insasi face ceea ce ai descris tu mai sus. Asteptam sa ma intrebi "unde?", asa ca nu am mai apucat sa-ti dau exemple, dar acum ca tot ai scris ce-ai scris mai sus (o chestie cu care sunt perfect de acord cu tine, ai dreptate), uite un exemplu: Evrei 10.
 
Vs 5-7 citeaza Psalm 40
Vs. 12 citeaza Psalm 110
Vs. 16-17 citeaza Ieremia 31 
Vs. 30 citeaza Deut. 32
Vs. 37-38 citeaza Habacuc 2
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #65 : Decembrie 11, 2012, 11:26:52 am »
Core, Datan si Abiram sunt un exemplu, folosit de Corpul de Guvernare ,sa sperie pe cei care nu se supun orbeste conducerii lor. Numeri16:1-35 ca si Evrei 13:17!Sansa ar fi ca milioanele de martori sa vada, ca s-a creat un precedent..."Noul Sclav"(corpul de guvernare),tocmai s-a rasculat contra"vechiului sclav" si i-a luat Locul, printr-o metoda ,care in echivalent politic se traduce cu "lovitura de stat ",sau "puci",ceace tocmai sa intamplat la intrunirea anuala, din 6.oct.2012!!!Deci, pe altii ii sperie ca daca "murmura",sunt ca si Core,Datan si Abiram!Tocmai ce s-au dovedit a fi ei!Desi asemanarea nu este corecta din multe puncte de vedere,fiind folosita ca manipulare sa-i sperie pe martori...Numai ca lumea se schimba cu rapiditate,informatiile circula repede si oamenii s-au mai desteptat un pic.Dovada sunt si eu,care,pana mai ieri inghite-am orice momeala (manipulare )cu undita cu tot!Dar sa argumentez:In cartea btM,(SA DEPUNEM O MARTURIE TEMEINICA...),cap.14,par.14,(pag.113\114, se spune negru pe alb:"In prezent cei aprox.7.000.000 de Martori ai lui Iehova....unitatea lor este in primul rand, rezultatul indrumarilor ferme si clare pe care Isus Cristos,capul congregatiei,le ofera prin "sclavul fidel si prevazator,reprezentat de Corpul de Guvernare..(cartea a fost editata in 2009.)Deci,in 2009, ISUS CRISTOS,(Nici macar nu ii spun DOMNUL.),conducea prin "sclavul fidel"de atunci,(cei peste 12.000), iar Corpul de Guvernare era doar "reprezentant" al acestora!!!Acum, este chiar corpul de guvernare!Deci, in urmatoarele publicatii, se va spune ca ISUS conduce ferm prin Corpul de Guvernare,"noul sclav".Da, "ISUS " AL LOR,(unul mincinos si schimbator ca vremea),conduce "foarte ferm"!!!Bravo voua, "Core Datan si Abiram"!Ce bine a-ti"dat-o in bara".Cine v-a sfatuit sa dati lovitura fostului "Sclav Fidel si Prevazator,ori este un geniu ori este un prost.Numai timpul o va dovedi.Mult succes, in a cladi "viitorul luminos al intregii omeniri"!!!

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #66 : Decembrie 13, 2012, 11:00:17 am »
Citat
Core, Datan si Abiram sunt un exemplu, folosit de Corpul de Guvernare ,sa sperie pe cei care nu se supun orbeste conducerii lor. Numeri16:1-35 ca si Evrei 13:17!Sansa ar fi ca milioanele de martori sa vada, ca s-a creat un precedent..."Noul Sclav"(corpul de guvernare),tocmai s-a rasculat contra"vechiului sclav" si i-a luat Locul, printr-o metoda ,care in echivalent politic se traduce cu "lovitura de stat ",sau "puci",

Din cele 13-14 grupulete rupte din WTS , care ii copiaza exact cu punct si virgula, fiecare grupulet are "sclavul" lui, si daca cineva murmura impotriva acelui "sclav"imediat auzi groaznica sperietoare cu Core, Datan Si Abiram si oamenilor le este frica, inmoaie vocile si intra din nou la hibernare.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #67 : Decembrie 13, 2012, 12:25:05 pm »
Din nefericire,Alice,cei care s-au desprins de WTS,pastreaza multa vreme "patina"indoctrinarii si Manipularii lor...Unii,duc toata viata,pana in mormant,unele tare, legate de "gandirea" WTS!S-a observat aceeasi "boala"si in doctrinele politice totalitare,comuniste si fasciste....Mirosul de "tamaie"sau "naftalina"iese f.greu...Ciuma cand dispare,sta in stare latenta in porci,sobolani...apoi izbucneste iar.La fel "ciuma"spirituala sta in oameni tot in stare latenta,pana apare iar...Dar, El,"ne scapa de"ciuma"si de pustiirile ei,chiar daca o mie cad alaturi...si zece mii la dreapta ta!Ps.91:2,6,7!!!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #68 : Decembrie 13, 2012, 10:10:37 pm »
Din cele 13-14 grupulete rupte din WTS , care ii copiaza exact cu punct si virgula, fiecare grupulet are "sclavul" lui, si daca cineva murmura impotriva acelui "sclav"imediat auzi groaznica sperietoare cu Core, Datan Si Abiram si oamenilor le este frica, inmoaie vocile si intra din nou la hibernare.

Atunci se pare ca grupuletele astea folosesc povestea respectiva in felul in care ea a fost menita a fi folosita. Probabil asta a si vrut scriitorul/scriitorii, sa sperie pe oricine ar fi vrut sa infrunte sau sa uzurpe "conducerea".
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #69 : Decembrie 13, 2012, 10:21:51 pm »
Citat
pastreaza multa vreme "patina"indoctrinarii si manipularii lor

Toate 13-14 grupusoare, nu au problema de doctrina, toti sunt inchinatorii lui Rutherford. Despre Russel majoritatea nu stiu nimic, decat ca a fost milenist si atat. Putini stiu ca pe doctrinele lui a luat fiinta WTS. De fapt aceste grupusoare sunt formate din persoane imbatranite, si eu stiu ce le spun sefii lor, care au tot interesul sa ii tina indoctrinati pana la moarte. Iar sefii lor se barfesc ca la usa cortului unul pe altul pentru a-si tine postul. Ciolanul este mic dar este mai mare decat nimic.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Vai! de necrezut! o altà bombà peste martorii lui Iehova!
« Răspuns #70 : Decembrie 13, 2012, 10:35:44 pm »
Citat
Atunci se pare ca grupuletele astea folosesc povestea respectiva in felul in care ea a fost menita a fi folosita. Probabil asta a si vrut scriitorul/scriitorii, sa sperie pe oricine ar fi vrut sa infrunte sau sa uzurpe "conducerea".

David! cred ca ai dreptate, ele sunt folosite exact pt scopul pentru care au fost facute. Daca WTS nu avea de castigat din nasterea acestor grupulete, foarte usor ii putea opri, nu le dadea voie sa foloseasca literatura lor daca ii defaima in ultimul hal. Chiar Rutherford cand a inventat povestea ca o sperietoare, era convins ca minte si cineva va observa ca toate proroociile lui sunt niste nascociri omenesti, atunci a scos niste versete ca un bau-bau, si a inchis gurile celor care observau cate ceva.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”