Martorii Lui Iehova > Doctrină

Martorii lui Iehova și crucea

(1/3) > >>

sceptic:
Martorii lui Iehova susțin insistent că Isus a murit pe un stâlp, spre deosebire de restul creștinătății care susține că el a murit pe cruce. Mai mult, martorii au o adevărată fobie când aud de cruce, privind-o ca un simbol păgân. De ce este acestă învățătură importantă pentru martorii? Care este impactul ei asupra martorului de rând? Țin să menționez că problema nu este dacă creștinii trebuie să se închine crucii/stâlpului ci dacă relatarea biblică vorbește despre un stâlp sau despre o cruce.
Voi ce credeți, care variantă este cea corectă?

Edit:
Interesant este că martori și-au schimbat poziția în anul 1936, adică după anul 1919 când ei susțin că au fost inspectați de Isus și au primit aviz favorabil.
Mai jos aveți niște imagini legate de istoria apariției crucii în publicațiile WTS:

paulg219:

--- Citat din: sceptic din Octombrie 29, 2011, 01:11:22 pm ---Martorii lui Iehova susțin insistent că Isus a murit pe un stâlp, spre deosebire de restul creștinătății care susține că el a murit pe cruce. Mai mult, martorii au o adevărată fobie când aud de cruce, privind-o ca un simbol păgân. De ce este acestă învățătură importantă pentru martorii? Care este impactul ei asupra martorului de rând? Țin să menționez că problema nu este dacă creștinii trebuie să se închine crucii/stâlpului ci dacă relatarea biblică vorbește despre un stâlp sau despre o cruce.
Voi ce credeți, care variantă este cea corectă?

--- Terminare citat ---

Eu cred ca e o problema de alta natura. Pentru a putea contrui o religie de success, trebuie sa fii cat mai diferit. Sa zici ca te inspiri din ACEEASI SURSA(Biblia), dar ca intelegi "CORECT"(crucea, ziua de nastere, diferite activitati sportive etc.).

E o TACTICA.
A fost folosita si de alte culte din romania.
De exemplu tata meu care e crestin dupa evanghelie mi-a povestit ca pe vremea lui(anii 70-80) c-am era pacat sa joci fotbal sau table.!!!
In vremea noastra s-au schimbat lucrurile.

Dar era doar o tactica pentru a te arata mai sfant si mai deosebit si mai INVATAT care restul.

Aceeasi chestie fac si Martorii. Ca sa-si tina membrii deoparte de "Crestinatatea pagana" se fac CAT MAI DIFERITI.

Paul.
Doamne ajuta!

calea:
http://exm.uv.ro/documente/despre_cruce.html

sceptic:

--- Citat ---Eu cred ca e o problema de alta natura. Pentru a putea contrui o religie de success, trebuie sa fii cat mai diferit. Sa zici ca te inspiri din ACEEASI SURSA(Biblia), dar ca intelegi "CORECT"(crucea, ziua de nastere, diferite activitati sportive etc.).

E o TACTICA.
A fost folosita si de alte culte din romania.
De exemplu tata meu care e crestin dupa evanghelie mi-a povestit ca pe vremea lui(anii 70-80) c-am era pacat sa joci fotbal sau table.!!!
In vremea noastra s-au schimbat lucrurile.

Dar era doar o tactica pentru a te arata mai sfant si mai deosebit si mai INVATAT care restul.

Aceeasi chestie fac si Martorii. Ca sa-si tina membrii deoparte de "Crestinatatea pagana" se fac CAT MAI DIFERITI.
--- Terminare citat ---

Îți împărtășesc părerea.

De fapt și astăzi martorii lui Iehova descurajează activitățile extra școlare, cum ar fi diverse sporturi.
Prin anii '70 descurajau șahul sub pretextul că încurajează competiția (vezi g73 3/22).

GABRIELL:
de acord cu voi...Gigi Contra da mai bine iti creaza o  stare de superioritate sa te stii mai diferit ca altii,de acord cu logica voastra e o tactica sectanta[pt.indobitocire]. ;)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă