Autor Subiect: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!  (Citit de 6302 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« : Februarie 07, 2015, 08:26:12 pm »
Daniel 12:6, 7. Unul din ei a zis omului aceluia îmbrăcat în haine de in, care stătea deasupra apelor râului: „Cât va mai fi până la sfârşitul acestor minuni?”
 Şi am auzit pe omul acela îmbrăcat în haine de in, care stătea deasupra apelor râului; el şi-a ridicat spre ceruri mâna dreaptă şi mâna stângă, şi a jurat pe Cel ce trăieşte veşnic, că va mai fi o vreme, două vremuri, şi o jumătate de vreme, şi că toate aceste lucruri se vor sfârşi când puterea poporului Sfânt va fi zdrobită de tot.”

[/u]
Acesta este un alt semn că eliberarea celor ce suspină şi gem din pricina urâciunilor care se săvârşesc în „Ierusalim” (în WTS), este foarte aproape (Ezechiel 9:4).
Că într-adevăr aşa stă treaba acum, că puterea poporului sfânt a ajuns să fie zdrobită de tot, se vede chiar din ultimele publicaţii ale WTS.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #1 : Februarie 09, 2015, 10:09:50 am »
si cine e poporul sfant?
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #2 : Februarie 09, 2015, 12:44:18 pm »
Sfânt – adică curat. Un om sfânt duce o viaţă curată şi mai mult decât atât, aduce lui Dumnezeu o închinare curată. La început, Martorii lui Iehova au adus o astfel de închinare, dar mai târziu, aşa cum ne-au anunţat Scripturile, conducătorii WTS au adus nişte dumnezei noi (Deuteronom 32:17).

Şti şi tu bine că acum martorii  dau mai multă ascultare corpului de guvernare decât lui Dumnezeu. Mai sunt  oameni drepţi în respectiva organizaţie şi ar dori să schimbe în bine unele lucruri, dar n-au nici-o putere.
Aceştia mai au puţin de răbdat, le vine eliberarea!  :) Mai bine zis, se vor elibera! :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #3 : Februarie 15, 2015, 06:22:09 pm »
Ba pe dracu :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #4 : Iulie 08, 2018, 06:45:52 pm »
Jertfa necurmată??? (Dan.12:11; 8:11 şi 11:31).  Ce înseamnă astăzi pentru creştini? Ştie cineva?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #5 : Iulie 08, 2018, 10:08:33 pm »
Nu inseamna mai mult decât o păcăleala, indiferent ce inseamna azi pt crestini.
Se pare că nu prea ai clienți pe-aici, i-am rărit bine de tot :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #6 : Iulie 09, 2018, 11:53:49 pm »
Da, da. Atotsuveranul David, inventatorul moleculelor autoreproducătoare, a reușit să-i rărească pe toți, că din atei, numai pe Alioșa îl mai are pe aici, care mai trage câte-un ochi.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #7 : Iulie 10, 2018, 09:31:25 pm »
Da, se vede de la o posta cum plezneste ciuda din tine :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #8 : Iulie 11, 2018, 01:10:45 pm »
Insist cu întrebarea mea: Ce înseamnă pentru creştinii de astăzi „jertfa necurmată”? A fost aceasta întreruptă sau îndepărtată? Când şi de către cine?

Legat de acest subiect, sunt sigur că nu interesează pe nimeni dintre creştini părerea unui ateu. 

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #9 : Iulie 11, 2018, 03:07:33 pm »
Poți să insisti cât vrei, e o intrebare nesemnificativa. Oare câtor crestini le pasa de părerea unui iehovist? Să nu uitam, iehovistii nici macar nu sunt considerați a fi crestini de majoritatea creștinilor.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #10 : Iulie 13, 2018, 04:56:52 pm »
Citat
Insist cu întrebarea mea: Ce înseamnă pentru creştinii de astăzi „jertfa necurmată”? A fost aceasta întreruptă sau îndepărtată? Când şi de către cine?

Daniel 11:31 - Nişte oşti trimise de el vor veni şi vor spurca Sfântul Locaş, cetăţuia, vor face să înceteze jertfa necurmată şi vor aşeza urâciunea pustiitorului. Va ademeni prin linguşiri pe cei ce rup legământul.

Matei 24:15, 16 -  De aceea, când veţi vedea "urâciunea pustiirii", despre care a vorbit prorocul Daniel, "aşezată în Locul Sfânt" - cine citeşte să înţeleagă! - 16. atunci, cei ce vor fi în Iudeea să fugă la munţi;

Dacă ne uităm în Daniel 11:31, încetarea jertfei necurmate și așezarea urâciunii pustiitorului se vor întâmpla în aceeași perioadă. Isus a arătat că urâciunea pustiitorului urma să existe în secolul 1, ceea ce înseamnă că și jertfa necurmată urma să existe în secolul 1. Nu știu exact la ce se referă, dar cred că are legătură cu încetarea de a aduce jertfe la templu, care a fost distrus în anul 70.

Deci nu cred că înseamnă asta ceva pentru creștinii de astăzi.
« Ultima Modificare: Iulie 13, 2018, 04:59:00 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #11 : Iulie 15, 2018, 12:22:35 am »
Io zic sã ceri pãrerea unui crestin lubrifiat cu spiritu sfânt. Hate logic s-o considera el lubrifiat, dar mai degrabã-i cu spiritu frânt!
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #12 : Iulie 15, 2018, 09:06:46 pm »
Hopa! Încă un profet, care știe cum se consideră alții și starea lor de spirit. Aliosa, poți să ne prezici și viitorul?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #13 : Iulie 16, 2018, 11:59:08 pm »


Dacă ne uităm în Daniel 11:31, încetarea jertfei necurmate și așezarea urâciunii pustiitorului se vor întâmpla în aceeași perioadă. Isus a arătat că urâciunea pustiitorului urma să existe în secolul 1, ceea ce înseamnă că și jertfa necurmată urma să existe în secolul 1. Nu știu exact la ce se referă, dar cred că are legătură cu încetarea de a aduce jertfe la templu, care a fost distrus în anul 70.

Deci nu cred că înseamnă asta ceva pentru creștinii de astăzi.

Nu cred că împlinirea  profeţiei lui Daniel s-ar fi încheiat în anii 70! Ce sens ar mai fi avut ca după anii 70 să ni se repete prin cartea Apocalipsa, ca să avem mărturia a doi sau trei martori, aceleaşi evenimente care urmau să se întâmple? Bineînţeles, văzute  dintr-alt unghi. Însă cred că pentru cei ce au făcut un legământ cu IEHOVA, urmează acum o împlinire deplină a celor două profeţii, şi nu numai a celor două.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #14 : Iulie 17, 2018, 02:50:37 am »
Eu cred că Apocalipsa a fost scrisă înainte de anul 70.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?