Autor Subiect: incinerare, apa sfintita  (Citit de 18039 ori)

Gavroche

  • Vizitator
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #15 : Februarie 12, 2013, 08:07:56 am »
uau , cuvinte ofensatoare & limbaj indecent ?! asta e ceva ce ar trebui remarcat de musiu Lamb , cel care explica tuturor despre cum descrie Ray Franz standardele duble din WTB&TS. bineinteles ca Lamb nu este Ray Franz , el are mereu pergatite mai multe unitati de masura. :)
hai , numa' bine si la vara cald!

dilema12

  • Vizitator
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #16 : Februarie 12, 2013, 09:53:19 am »
Gavroche sau Grivei,

Am si eu o observatie personala dat fiind ca postezi pe subiectul deschis de mine.

Tu chiar nu vezi ca ai o problema? Chiar nu intelegi ca toti ceilalti useri de pe forum si-au dat seama ca ai o problema si de asta te ignora? Sau cei care iti raspund o fac pt a-ti spune acelasi lucru: ca ai o problema. E o problema legata de anger management si de limbaj obscen.

Lamb nu-si face decat datoria in calitate de moderator. Intreaba pe oricare dintre noi si o sa vezi ca daca am fi fost moderator, toti am fi ales sa-ti stergem postarile insultatoare si obscene. Rezolva-ti problema ta in privinta asta, invata sa te abtii si sunt sigura ca Lamb nu iti va mai sterge postarile.

Cat despre citatele tale de pe forumul softpedia, tu chiar crezi ca noi suntem copii de gradinita? Din vreo 10 oameni care postau acolo toti au apreciat ce a zis Lamb, pt ca vrei, nu vrei, el cunoaste doctrina martorilor si stie sa explice unde e corecta si unde e gresita. Legat de postul ala in care e insultat si acolo stii ce cred eu? Tot tu l-ai pus si acolo pt ca e limbajul tau caracteristic. Si acum vii aici sa ne spui ca, wow, ai mai gasit pe unu care sa-l insulte pe Lamb? Cand de fapt erai tot tu? Crezi ca iti tine? Crezi ca daca ne consideri copii de gradinita chiar asa si suntem?

Dupa cum vezi, nu te-am insultat ci doar ti-am spus sincer ce cred. Tu ai o problema de anger management. Daca vrei sa intelegi si sa "take care of it" bine, daca nu, ma intreb si eu unde o sa ajungi in final, pt ca deja credibilitatea printre cei de pe forum ti-ai facut-o praf. Am vazut cu toti ce poti ca sa zic asa.

Ma astept ca acum sa-mi raspunzi si mie in stilu-ti characteristic, dar hai sa-ti spun ceva: daca o sa faci asa, daca o sa-mi raspunzi tot cu insulte si obscenitati atunci n-o sa faci decat sa confirmi ceea ce se vorbeste despre tine si problema ta de anger management.

Gavroche

  • Vizitator
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #17 : Februarie 12, 2013, 10:12:24 am »
@dilema12
Topicul a fost deschis de dilema1212 , user inregitrat al acestui forum. dilema12 este cineva care posteaza ca vizitator ( user neinregistrat ) . :) so , cine esti matale ? dilema1212=dilema12 ? :)
"Legat de postul ala in care e insultat si acolo stii ce cred eu? Tot tu l-ai pus si acolo pt ca e limbajul tau caracteristic."
Gresit.
 

,,Eu sunt Cel ce sunt"

  • Vizitator
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #18 : Februarie 14, 2013, 11:40:51 pm »
Am citit in mare parte ceea ce s-a postat vis a vis de incinerare si apa sfintita.
O sa tratez din punct de vedere ortodox ambele probleme care au fost puse:
1. Incinerare. Aceasta practica are in vedere arderea trupului omului sau animalului din diverse motive.
a. arderea involuntara- apare atunci cand trupul este ars fara dorinta subiectului (explozii etc.)
b. arderea voluntar- apare atunci cand o persoana este arsa conform vointei sale:
- sinucidere- cand isi arde de viu trupul, adica cand are viata in el, este insufletit.
- ardere dupa moarte- cand dispune printr-un act de ultima vointa asupra trupului sau.
Incinerarea este interzisa de BOR deoarece trupul este de o valoare incomensurabila. El este creatia lui Dumnezeu, care a suflat viata in el. Valoarea sa trebuie pretuita. Practica incinerarii este pagana, practica utilizata la popoarele idolatre, pe cand crestinii au avut ca practica inmormantarea si anume asezarea trupului in pamant, unde se va descompune si va intra in combinatia materiei universale. Deci, omul este un Univers, atunci cand moare dispare o identitate unica, neinlocuibila. Modelul suprem al crestinului este Iisus Hristos, care a fost asezat in mormant si nu ars. In ceea ce priveste invierea trupurilor, (la judecata Universala), acestea vor invia si ca incinerate, dar vor fi judecate dupa liberul arbitru al vietii pamantesti pe care fiecare il avem. Astept alte intrebari, si fie ca sa fiu luminat in a va raspunde.
In ceea ce priveste subiectul care a creat principalele intrebari, si anume Sergiu Nicolaescu, trebuie sa recunosc ca este un actor si regizor al carui nume va fi pe buzele multor generatii. Tot respectul pentru munca lui. Concluzia la care am ajuns in urma studiului asupra vietii si caracterului sau, este ca aceasta personalitate avea o iubire foarte mare de sine si un iubitor al lucrurilor materiale (marea). Dorinta sa a fost aceasta pentru ca nimeni sa nu vada transfigurarea fetei sale dupa moarte, ci ca toti sa il aiba in memorie ca acea persoana zambitoare si verticala. Dar prin decizia sa verticalitatea sa strambat, deoarece iese in evidenta partea negativa egoismul, egocentrismul, care l-a inchs in sine in ceea ce priveste aspectul sau fizic.

2. Apa sfintita
Pe acest subiect nu inteleg de ce se pun intrebari. Experimentul poate sa il faca fiecare, si veti vedea, ca aceasta rezista foarte mult timp, fata de apa normala, cum spunea cineva ,,din santuri". Eu n-am vazut apa in santuri sa aiba un miros frumos si sa nu se strice dupa un timp, dar biologic natura actioneaza. Experimentul faceti-l, de exemplu de Boboteaza: intr-o sticla apa sfintita de la Biserica, iar in alta zi, ulterioara apa de la robinet, veti vedea mminunea. Cea de la robinet in cel putin o saptamana va mirosi, iar cea sfintita va trece ani si gustul va fi mai sfant (acelasi). De ce? Duhul Sfant iubitii mei. Bineinteles ca vasul in care o pastrati sa fie curat si nu cu urme de alte substante sau reziduri. Multi spun ca sunt ioni de argint, altii busuioc, altii vrajitorii...toate acestea vorbe. DOAR MANA PREOTULUI SI RUGACIUNEA o sfinteste. Incercati si veti afla. Faceti Sfestanie si vedeti.
Sper ca sa fiu de folos, lasati incercarea de convertire la alta religie deoparte si sustine-ti adevarul, despre care mult s-a vorbit. Cercetati si  veti afla! Multumesc!

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #19 : Februarie 14, 2013, 11:48:42 pm »
dumnezeule mareeeeeeeeeeeeeee
de unde le scoti
dupa o tura de ras referitor la sergiu nicolaescu,parca ai fi copilul lui asa de bine iti dai cu presupusul,a urmat o tura de luat cu mainile de cap
tu chiar crezi aberatiile cu apa sfintita?
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

,,Eu sunt Cel ce sunt

  • Vizitator
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #20 : Februarie 14, 2013, 11:54:14 pm »
Cred pentru ca am asa ceva de mai bine de 5 ani si nici o schimbare. Daca nu vrei adevar nu cerceta si ramai inchis , opac.

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #21 : Februarie 15, 2013, 12:15:43 am »
eu sunt inchis,opac?
tu te auzi ce aberezi?
auzi,"gustul apei va deveni mai sfant"
e bine ca exista oameni ca voi ca asa au si psihiatrii de muncaau copii de crescut
succes cu popii tai si cu apa ta sfintita!
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #22 : Februarie 15, 2013, 02:10:23 am »
Damn Hiccups!!!  ;D ;D
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #23 : Februarie 15, 2013, 02:34:55 am »
Am citit in mare parte ceea ce s-a postat vis a vis de incinerare si apa sfintita.

Uite dom'le ca insusi DUMNEZEU posteaza pe forumul nostru! Fugiiiiiiiiiiiiiiti!
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #24 : Februarie 15, 2013, 08:16:13 am »
Unele posturi merită citite doar aşa, ca amuzament. Cel ce eşti, eşti. De-a binelea ;))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #25 : Februarie 15, 2013, 08:34:25 am »
Incinerarea este interzisa de BOR deoarece trupul este de o valoare incomensurabila.

Ce-i aia BOR, cel ce esti? Bălăceala Organizată a Retardaților?

DOAR MANA PREOTULUI SI RUGACIUNEA o sfinteste

Asta-i cea mai tare - care mână? Aia pe care o bagă sub fustele enoriașelor cuvioase sau cealaltă, cu care se masturbează în fața copiilor nevinovați?

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #26 : Februarie 15, 2013, 09:06:40 am »

Ce-i aia BOR, cel ce esti? Bălăceala Organizată a Retardaților?

Asta-i cea mai tare - care mână? Aia pe care o bagă sub fustele enoriașelor cuvioase sau cealaltă, cu care se masturbează în fața copiilor nevinovați?


Sunt sigur ca nu se refera la BOR si preoti - varianta prezentata de tine. Atunci, de unde apetenta de a-ti bate joc in asa hal?

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #27 : Februarie 15, 2013, 09:11:18 am »
Dar ia spune, la ce se referă? Citește puțin încă o dată postul și apoi vei realiza că se referă la ce am spus eu...

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

,,Eu sunt Cel ce sunt"

  • Vizitator
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #28 : Februarie 15, 2013, 01:29:24 pm »
Omul cu adevarat este limitat. Dar ce am citit aici peste masura. Am folosit sensul de <<sfanta>> pentru apa, aratand purificarea si trecerea ei intr-o stare diferita- dovedit stiintific.
In ceea ce priveste BOR- Biserica Ortodoxa Romana. Eu nu am atacat credinta voastra, voi ati facut-o. Asta e diferenta dintre un crestin si un martor. Oare ce inseamna mator?
Explicatia mea este ceva mai inalta pentru orice intelegere, pentru limita unora, dar in ceea ce priveste apa sfintita, nu puteti sa spuneti nimic pt ca este clar ceea ce se intampla. Numai daca nu experimentezi atunci vorbesti fara dovezi.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: incinerare, apa sfintita
« Răspuns #29 : Februarie 15, 2013, 02:11:42 pm »
Dar ia spune, la ce se referă? Citește puțin încă o dată postul și apoi vei realiza că se referă la ce am spus eu...

CdG

Nu. Varianta lui de BOR si preoti difera de-a ta.