Autor Subiect: O experienta a lui E.S  (Citit de 14540 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
O experienta a lui E.S
« : Octombrie 27, 2011, 10:31:04 pm »

Am avut noroc sa ies din organizatie datorita logodnicului meu care avea alte cautari religioase. Dar drumul nu a fost usor. Deoarece am fost crescuta de mica in aceasta religie, nascuta si crescuta in aceasta religie. Parintii, bunicii (din ambele parti) matusi, verisori, toti sunt martori. TOTI. Asa ca pentru mine pana la varsta de 6 ani (cand am intrat la scoala) nici nu am stiut ca exista si alte religii. Am aflat cand parintii mi-au spus ca nu trebuie sa ma fac soim al patriei, si apoi pionier. Moment penibil in fata clasei, cu invatatoarea care astepta sa-i zic MOTIVUL pentru care nu ma fac soim. Eu: tacere (desi tata ma instruise ce sa zic). Rusine..efectiv ma blocasem. Inghetasem. Au stat o ora toti uitandu-se la mine, eu langa scaunul invatatoarei, sa zic de ce. Nu am putut sa scot O VORBA. Asta a fost primul impact cu ”lumea”. Acum, cand ma uit inapoi, si vad o fetita mica, de 6 ani, cu rusinea si fria in san mi se face inima mica. Ma rog, nu a parut sa ma traumatizeze f tare momentele astea. Am crescut edcata frumos, fara certuri in casa, fara injuraturi, fara probleme pe care la altii le auzeam. Am 5 frati, nu ma mandream f tare cu asta la scoala, dar acasa imi placea mediul in care cresteam. Cand eram mica imi era rusine cateodata de familia mea numeroasa, dar apoi am inceput sa fiu mai sigura pe mine (dupa clasa a 8-a) si sa ma mandresc cu ce am. Am ajuns la liceu. O fata crescuta frumos, cu ‘gasca’ acasa, vesela, jucausa, f dinamica. Au inceput jocurile de liceu, cu prietenii nevinovate cu baieti, pe care le ascundeam de parinti. Ma stresam daca mergeam de mana cu vreun baiat pe strada sa nu ma intalnesc cu vreun martor care sa ma parasca parintilor (mai ales ca eram cunoscuti in oras, tata fiind batran de congregatie). Minteam daca vroiam sa merg la vreo petrecere ca dorm la colega mea. Trebuia sa mint ca sa am o viata normala de liceu. Nu faceam nimic grav, aveam constiinta impacata, inca credeam in invataturile care veneau de acolo, dar nu puteam sa respect 100% ce ziceau ei. A trecut si liceul. Am cunoscut apoi iubirea. M-am indragostit. Dupa 2 saptamani ne-am logodit. Dupa cateva luni candam hotarat sa-i spun mamei ca am un prieten, si ca nu este martor al lui iehova a devenit grava situatia. M-a pus sa aleg intre familie (dumnezeu, organizatie) si logodnic. Am ales: bineinteles, iubirea. Mi-a zis ca trebuie sa plec din casa (aveam 18 ani). Am plecat fara prea multe probleme. Am mers la batranii de congregatie si le-am zis ca m-am logodit cu un ‘barbat din lume’ si ca am hotarat ca ies din organizatie (autoexcludere, sau cum se numeste?). Mama nu mi-a vorbit doi ani de zile.
In timpul asta, eu m-am casatorit. Doi ani de zile am crezut in continuare in invatatura pe care o primisem in copilarie. Stiam ca e adevarat, dar ca nu pot sa fac ceea ce trebuie. Nu acum..mai incolo ziceam. Bineinteles ca traiam cu vinovatia si frica in san. Cand s-au daramat blocurile gemene in America imi era teama sa nu vina Armaghedonul. L-am sunat pe tata sa-l intreb, si mi-a zis ca sunt semnele din urma. Stiu ca am avut nopti intregi cand nu puteam sa dorm de frica si spaima ca se darama lumea. Sotul meu era pe o alta cale spirituala, timp de doi ani de zile am discutat de f putine ori pe tema spirituala. Imi era FRICA sa vorbesc cu el, imi era frica sa nu-l supar pe Dumnezeu. Sa nu creada ca vreau sa-l parasesc de tot. Imi era frica pentru ca ceea ce credea sotul meu era mai mult bazat pe Budhism. Varianta lui era f diferita de a mea, tot ce zicea imi parea strain si ciudat, desi, recunosc mi se parea fascinant, si mai dragut. ii ziceam tot timpul, da varianta ta e mai draguta, doar ca NU E ASA. Foarte destept si foarte iubitor, ma lasa in pace, chiar ma incuraja sa ma duc la programe daca asta imi da pace si liniste. Cu cat ma incuraja mai tare cu atat nu vroiam sa ma intorc. Nu vroiam nici o actiune nici pro nici contra. Vroiam sa stau (desi stateam cu frica). El in timpul asta, fara sa stiu a citit si cartile pe care i le mai dadea tata (de la martori) dar citea si pe internet impotria martorilor. Nu mi-a zis niciodata despre asta, nimic. Totul s-a intamplat intr-o noapte. Tot universul meu s-a daramat in momentul in care mi-am pus primul semn de intrebare. Am mers la culcare iar el a ramans pe internet. Nu puteam sa dorm, iar cand m-am intors in camera de zi, il vad pe internet. Citea despre Yoga…ceea ce facea el. Ii interzisesem (de frica) sa citeasca in casa despre asta. Am inceput sa tip la el, iar el a inceput sa imi zica prima data ce a citit despre martori. Eu in acesti doi ani m-am rugat, am uitat sa zic. Asta era singurul lucru pe care il faceam. Ma rugam. Ma rugam mai ales pentru el sa-si dea seama ca nu este adevarata calea lui, apoi am inceput sa zic..asa, in paranteza, sau eu…sa imi dau eu seama care este adevarul. Ideea era ca nu putea fi doua cai atat de diferite adevarate. Ma rugam din suflet, simteam ca am o relatie foarte apropiata cu Dumnezeu. Ma rugam ca unui parinte, ca unui prieten. De multe ori ma rugam pana dadeam in plans, de nevoia stringenta de a afla. Ma rugam pentru semne. Apoi ma rugam pentru intelepciune, sa inteleg semnele, sa le vad. Totul pana in seara respectiva, cand pentru prima data…dupa crize am inceput sa plang f tare si el a inceput sa-mi zica (pe fundal) ce citise. Pentru prima oara il ascultam ce zice. Nu mai aveam forta sa ripostez, eu ma consumam…al el imi povestea. Stiu ca mi-a zis multe, inclusiv ca mormantul celui care a infiintat religia (Rusell) are mormantul intr-un centru masonic, ca este in forma de tringhi, ca are ochiul masonic pe mormant (de ce??). Si atunci s-a facut click-ul. De fapt, a aparut intrebarea: si daca e asa? Daca tot ce am crezut eu NU E ADEVARAT? In 30 de minute nu mai eram martora. Asta a fost eliberarea mea. Multumesc lui Dumnezeu ca s-a intamplat!!! Sunt constienta ca multi nu reusesc sa se desprinda cat sunt in viata. De multe ori ma intreb daca parintii mei ar accepta vreodata asta. Nu cred. Nu stiu daca vor. Am intrebat-o pe mama o data daca ar fi sa afle ca religia ei nu este adevarata, ar vrea sa afle? Mi-a zis ca NU. Mi-a spus ca este foarte multumita cu viata ei de acolo, cu fratii si suroriile de acolo, cu anturaju, cu invatatura..cu tot. Ce sa-i mai zic?
Timp de un an am comunicat cu ea doar prin intermediul scrisorilor (desi stateam in acelasi oras) cu versete din biblie, incercam sa ii dovedesc si sa ii arat ca teoria martorilor nu sta in picioare. Ca pur si simplu ignora anumite pasaje din biblie. Multe. Tot ce facea era sa citeasca si apoi sa imi scrie si ea…sa imi dovedeasca tot cu biblia ca de fapt ala este adevarul. Mi-am dat seama ca este inutil. Era un consum foarte mare de nergie (si timp) pentru a incerca sa ii transmit ceva ce ea nu vroia sa auda. M-am lasat.
Asta e povestea mea. Asta s-a intamplat acum 10 ani.
De curand un prieten drag mine a ajuns in punctul in care eram eu acum 10 ani. Si-a dat seama ca a fost ‘fraierit’, ca a trait 30 de ani intr-o lume virtuala. Falsa. Asta m-a determinat si pe mine acum sa ma uit, sa citesc si sa scriu povestea mea.
Dar, astazi mi-am dat seama ca directia asta nu e buna. Nu trebuie sa imi consum energia afland ceea ce stiu deja. Important este sa imi pun atentia pe lucruri pozitive. Sa ma ocup de evolutia mea spirituala, si a familiei mele. De ce sa vorbesc de rau, acnd pot sa fiu de partea cealalta? Fiecare isi da seama pentru el la momentul potrivit. Acum 10 ani a fost al meu, acum este al prietenului meu, al vostru a fost atunci cand a trebuit sa fie. Haideti sa ne concentram sa aducem bine si frumos in jurul nostru!!! Sa evoluam ca fiinte umane, sa incercam sa fim mai aproape de Dumnezeu si asta se va vedea. Asta vor simti oamenii din familia noastra, prietenii nostrii, rudele, tanti care vinde paine la magazin. Sa fim lumina in lume!!! Sa ne folosim energia pozitiv. Dupa cateva ore de citit comentarii si marturii ma durea capul. Am simtit ca ma implic din nou, ca ma enervez. Am vrut sa ma implic si mai tare. Sa fac un site, sa scriu, sa incerc sa scot cat mai multi oameni din Organizatie. Dar apoi, m-am oprit. Nu cred ca merita efortul acesta. Poate sunt egoista. Dar simt ca un mai mare impact l-as avea in lume daca as fi eu BINE, daca exemplul meu personal ar fi cel care ar depune marturie despre ADEVAR. Nu exista cred organizatie adevarata. Toate formele de religii sunt facute de oameni, pentru oameni. Ele nu pit fi perfecte sau adevarate. este prea mult subiectivism la baza, nu are cum altfel. Oricare din ele, daca ajungi la un nivel spiritual…te poate frustra. Tu poti depasi orice nivel. Cred foarte tare acum in rugaciune si in rezonanta. Cred ca daca esti om pozitiv si bun, atragi lucruri pozitive si benefice catre tine. Vezi filmul The Secret, si alte asemanatoare (what the bleep do we know).
In final, suntem ceea ce vrem sa fim. daca vrem mai mult, putem mai mult.
Numai frumos…colorat, si minunat!!!
Răspunde
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #1 : Octombrie 28, 2011, 01:34:46 pm »
Dragă cimpean GABRIELL, poţi să Îl descri pe Dumnezeu la care te rogi? Seamănă cu cel din Biblie, care sunt diferenţele şi asemănările eventual.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #2 : Octombrie 28, 2011, 02:25:09 pm »
Experienta pe care am expuso nu-mi apartine insa ma declar fan al doamnei E.S cu care am avut un scurt dialog pe net ,si care nu mai doreste sa posteze si care nu mai doreste sasi aminteasca de aceasta experienta[oribila] as completa eu.Dumnezeul "meu" este Dumnezeul bibliei sau asta ma chinui sa cred,insa este cert ca nu il inteleg.Nu inteleg de ce sta pasibil la suferinta a miliarde de oameni,de ce isi pune mintea cu noi care sintem un sac de carne [minunat],nu vreau sa accept povestea cretina cu Adam si Eva cu alte cuvinte nu este nici o logica in ceea ce se intimpla.Povestile bibliei s-ar putea sa fie doar niste legende onorabile dar copilaresti dupa cum spunea Enstein.Eu sint un produs al organizatiei[culturale MLI]Ei mi-au distrus "spiritualitatea"si cit o aveam,nu prea multa in orce caz.A fost cam tare cafeaua  ,dar asa gindesc.Ce am in gusa sin capusa,Ascult toate parerile oamenilor dar nu am sa mai cad intr-o capcana cum am cazut cit timp am fost la MLI.Ei mi-au zdruncinat credinta iar acum sint purtat de vint.Dar in orce caz ma simt mai bine cu o constiinta inpacata ,ca locul meu nu estre intre niste farsori,infatuati,fanatici,rataciti[totusi baieti buni majoritatea]dar nu in adevar.Nu cred ca exista vreo religie aprobata de Dumnezeu.Daca Dumnezeu va trebui sa aleaga va alege pe cei cu o inima buna.Desi vreau sa cred ca toti mai avem o sansa.Toti va trebui sa ajungem la perfectiune si abia apoi sa fim incercati ca si Adam,asta in cazul ca povestea biblica e adevarata.Hai PA>
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #4 : Octombrie 31, 2011, 03:31:57 am »
Experienta pe care am expuso nu-mi apartine insa ma declar fan al doamnei E.S cu care am avut un scurt dialog pe net ,si care nu mai doreste sa posteze si care nu mai doreste sasi aminteasca de aceasta experienta[oribila] as completa eu.Dumnezeul "meu" este Dumnezeul bibliei sau asta ma chinui sa cred,insa este cert ca nu il inteleg.Nu inteleg de ce sta pasibil la suferinta a miliarde de oameni,de ce isi pune mintea cu noi care sintem un sac de carne [minunat],nu vreau sa accept povestea cretina cu Adam si Eva cu alte cuvinte nu este nici o logica in ceea ce se intimpla.Povestile bibliei s-ar putea sa fie doar niste legende onorabile dar copilaresti dupa cum spunea Enstein.Eu sint un produs al organizatiei[culturale MLI]Ei mi-au distrus "spiritualitatea"si cit o aveam,nu prea multa in orce caz.A fost cam tare cafeaua  ,dar asa gindesc.Ce am in gusa sin capusa,Ascult toate parerile oamenilor dar nu am sa mai cad intr-o capcana cum am cazut cit timp am fost la MLI.Ei mi-au zdruncinat credinta iar acum sint purtat de vint.Dar in orce caz ma simt mai bine cu o constiinta inpacata ,ca locul meu nu estre intre niste farsori,infatuati,fanatici,rataciti[totusi baieti buni majoritatea]dar nu in adevar.Nu cred ca exista vreo religie aprobata de Dumnezeu.Daca Dumnezeu va trebui sa aleaga va alege pe cei cu o inima buna.Desi vreau sa cred ca toti mai avem o sansa.Toti va trebui sa ajungem la perfectiune si abia apoi sa fim incercati ca si Adam,asta in cazul ca povestea biblica e adevarata.Hai PA>
Cuvintele de mai sus sunt ale tale sau ale doamnei respective, E.S. ?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #5 : Octombrie 31, 2011, 07:55:02 am »
Ale mele ale lui nenea Gabriell ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #6 : Octombrie 31, 2011, 12:04:29 pm »
Ale mele ale lui nenea Gabriell ;)
Am intrebat ca mi-a atras atentia afirmatia cum ca povestea cu Adam si Eva e cretina.
Pai, ce-ti veni ?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #7 : Octombrie 31, 2011, 04:58:35 pm »
Pai chiar daca ma consider un "crestin" uite pur si simplu nu-mi place povastea cu Adam si Eva. Are prea multe lacune.UNu cei doi desi erau"perfecti"nu aveau experienta de viata pt a alege intre bine si rau,cunoastere bla bla.Dupa povestea biblica reiese ca timpul a fost scurt ei inca nici nu apucasera sa aiba copii.Trei Dumnezeu unde era ce pazea de ce nu si-a aparat experimentul...Trebuia sa puna acolo un inger de incredere.Diavolu atunci a devenit Satan din Gradina Eden? Intreb nu stiu;dar nu cred.Patru. De ce Dumnezeu ia lasat sa mai procreieze stiind ce are sa urmeze....Cum se inpaca asta ca dumnezeul "iubirii"sa fie de acord cu acest genocid  inpotriva oamenilor de atita amar de ani.Cinci.Daca Dumnezeu este atotputernic de ce nu a gasit alta solutie,trebuia sa ma ia consilier pe mine ;D :) :) Tot ce am spus aici este foarte logic si dupa cum vedeti ,nu-mi este frica sa gindesc cu voce tare. ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #8 : Noiembrie 01, 2011, 12:46:00 am »
@Gabriell:
Ai grija cum vorbesti cand il introduci pe Dumnezeu in ecuatie fratioare. Ce-ti spun eu rog frumos sa nu fie luata drept ofensa. Eu stiu ca ai suferit mult din cauza unor Martori, dar ce vina are Dumnezeu ca nu te-a luat pe tine consilierul lui? Daca as fi de fata cu tine chiar ca te-as 'urechea' putin.
Iti spun: Gandeste-te de mii de ori inainte de a te opri la o idee.

Cu aceiasi iubire pentru tine,
Oma Desala
« Ultima Modificare: Noiembrie 01, 2011, 12:49:13 am de Oma Desala »

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #9 : Noiembrie 01, 2011, 07:53:07 am »
Tre sa recunosc ca nu in fiecare zi gindesc atit de transant.asa cum ai sesizat sint ranit adinc si probabil caut vinovatii.Dumnezeu ar fi ultimul pe care as vrea sa ma razbun,dar poate vreau sa il provoc ,ca prea mult a suferit omenirea si inca mai sufera ,PINA CIND?Minunata mea sotie a facut depresie din cauza martorilor,tu crezi ca o astfel de rana o pot baga sub pres?Mersi de urechiare ,nu ma supara nici un KO din partea ta                        Cu stima Gaby. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #10 : Noiembrie 01, 2011, 08:19:54 am »
@ Gabriell
Nu ca iti iau neaparat apararea, dar iti inteleg sentimentele. Been there, done that. Inca ii caut :)

@ Oma Desala
Multi dintre cei care suntem pe forum avem rani adanci create de aceasta organizatie si poate mai mult de oamenii din interiorul ei. Sentimentele provocate de acestea nu trec in 2 zile, saptamani, luni sau ani.
Poate unii am pierdut o familie cand am intrat sau cand am iesit din organizatie, poate unii am lasat acolo o buna parte din viata noastra si din energia noastra, dedicandu-ne ani de-a randul unor idealuri care ne-au dezamagit apoi, s.a.m.d.

Cred ca printre scopurile acestui forum este si sa ne ajutam reciproc.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #11 : Noiembrie 01, 2011, 02:21:01 pm »
Cred ca printre scopurile acestui forum este si sa ne ajutam reciproc.

Subscriu categoric!
În funcţie de dedicarea şi convingerea cu care foştii Martori erau implicaţi în activităţile organizaţiei, în funcţie de personalitatea lor, de atitudinile lor, ba chiar de modul şi viteza cu care au luat legătura cu ceea ce au considerat mult timp ca fiind "adevărul", efectul impactului cu realitatea din spatele "adevărului" ori cu adevărul de dincolo de "adevăr" poate avea intensităţi diferite. Multora le este într-adevăr greu să îşi reia viaţa, alţii au renunţat la tot în favoarea organizaţiei şi rămân fără resurse, alţii ajung într-o stare de dilemă neştiind încotro să îndrepte. Toţi aceştia au nevoie de ajutor şi sunt de părere că indirect se pot ajuta şi reciproc.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #12 : Noiembrie 01, 2011, 04:40:18 pm »
Aşa este nu Dumnezeu ne-a făcut rău ci nişte oameni.

Dar trebuie să înţelegi Ema, căci uneori exmartorii sunt ca un "tăciune scos din foc".
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Eli

  • Vizitator
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #13 : Noiembrie 01, 2011, 04:51:44 pm »
adica negri si afumati :) ?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #14 : Noiembrie 01, 2011, 07:22:56 pm »
Mersi baieti nu ma asteptam sa-mi sariti in "ajutor",Oma a vrut sa ma mustre cu iubire,IUBIRE pe care eu nu am mai simtito in ultimii ani la martori.Daca ati observat Oma emana IUBIRE intoate postarile sale.Totul se ivirte in jurul iubirii care este profetit ca se va raci in timpul din urma.Bietii oameni fac jocul Satanei de aceea nu pot pune in practica acest principiu simplu IUBIREA si ar fi atit de simplu.Chiar eram curios cum veti reactiona la "bolunziile"mele.Uite daca am fost mustrat cu iubire ma simt mai incurajat si mai determinat sa nu gresesc. :)     
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #15 : Noiembrie 01, 2011, 07:40:33 pm »
Focul reprezintă încercările de tot felul. Adică exmartorii au trecut prin focul încercărilor, fie prin necazurile făcute de unii martori, bătrâni, fie prin lupte mari ale conştiinţei, nu cred că a plecat cineva fără durere, dacă nu pentru organizaţie, pentru prieteni ce i-ai lăsat, sau familia care a răsmas acolo.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #16 : Noiembrie 01, 2011, 10:07:40 pm »
nu Dumnezeu ne-a făcut rău ci nişte oameni.


Asa este. Nu Dumnezeu ne-a facut rau - El este un Dumnezeu al iubirii.

Usurinta de a fi confuz in aceste cazuri este insa atunci cand ti se face rau de catre o organizatie si membrii ei care se considera a fi organizatia Lui si de catre oameni care se considera alesii Lui.
De accea, de multe ori cei care sufera / au suferit de pe urma martorilor si a organizatiei cad pe panta invinovatirii lui Dumnezeu. Pe cat de gresit este insa acest lucru, pe atat de important trebuie sa consideram ca aceste persoane au intr-adevar nevoie de ajutorul nostru. Si acest forum este perfect pentru asa ceva.

Unde sa se duca cei debusolati sa isi planga ranile si sa caute lamuriri? La corpul de batrani al congregatiei care tocmai i-a respins sau nu a fost in stare sa ii ofere alinare? Cel mai probabil daca fac asta si inca sunt in cadrul congregational se vor alege cu un comitet judiciar. Cata iubire emana un astfel de aranjament "teocratic" ?! Raspunsul il stiti cu siguranta.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline es

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 1
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #17 : Noiembrie 10, 2011, 12:13:27 am »
Sunt Es.
Am vazut ca ai postat experienta mea. Foarte bine, am auzit ca s-a facut acest forum si chiar vroiam sa intru sa o postez. Gabriel...este acelasi Calin, de pe celalalt site?...eram curioasa.
Numai bine.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #18 : Noiembrie 10, 2011, 01:07:40 am »
Bine ai venit Es,

Vreau să spun că mi-a plăcut experiența ta și mă bucur să te văd pe forum.
Toate cele bune, 
:)
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #19 : Noiembrie 10, 2011, 07:45:56 am »
Bine ai venit pe forum dragă Es :)
Dragă Es Gabriel din câte am înţeles eu este din Baia Mare, acel Călin de pe vechiul forum era din Cluj, şi din câte ştiu s-a reîntors în Organizaţie.
« Ultima Modificare: Noiembrie 10, 2011, 07:59:01 am de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #20 : Noiembrie 10, 2011, 07:58:27 am »
Welcome ES,

si ne bucuram ca totusi ai decis sa vii cu noi aici pe forum, desi initial intelesesem ca nu ai vrea sa participi.
Aici e "the place to be".

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #21 : Noiembrie 10, 2011, 10:29:49 am »
Es Intra te rog pe mesu meu...si bine ai venit pe forum! :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: O experienta a lui E.S
« Răspuns #22 : Noiembrie 10, 2011, 04:48:10 pm »
Welcome Es!

Ma bucur ca te-am regasit, chiar ma gandeam ca nu vei mai lua legatura cu noi.
Marturia ta m-a facut sa plang pentru ca te inteleg atat de mult...
Sper ca acest forum sa te edifice si mai mult asupra identitatii WTS si sa contribui alaturi de noi si de multi altii care nu sunt pe acest forum la reformarea WTS. Se fac multe eforturi in acest sens.

Fii binecuvantata impreuna cu sotul tau!