Evenimente Legate

  • Comemorarea morții lui Isus 2012: Aprilie 05, 2012

Autor Subiect: Comemorare 2012  (Citit de 44771 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #60 : Aprilie 09, 2012, 05:57:22 am »
Page am inteles foarte bine. A sugera ca oameni care nu-ti impartasesc ideile sunt cei mai nenorociti dintre oameni chiar izvoaste dintr-un complex de superioritate.

Stiu si contextul, si pt. tine de fapt nu e doar pt. cei din corint. Tu l-ai aplicat la timpul prezent, la tine. Deci si la cei care nu-ti impartasesc ideile.

Cristos nu a inviat, si voi intr-adevar il asteptati sa vina. Asa l-au asteptat si bietii aia din primul secol, si au murit toti fara sa-l vada revenit. Dupa cum spuneam, e timpul sa va treziti.

In final, gresesti din nou. Daca iubesti dreptatea si adevarul nu poti trai *cu* dzeu. El e chiar antiteza dreptatii si a adevarului. Sa-ti pomenesc cateva din crimele nedrepte ale acestui dzeu? Ai auzit cum cica l-a omorat pe acel nou-nascut nevinovat?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #61 : Aprilie 09, 2012, 09:48:18 am »
Page am inteles foarte bine. A sugera ca oameni care nu-ti impartasesc ideile sunt cei mai nenorociti dintre oameni chiar izvoaste dintr-un complex de superioritate.

Stiu si contextul, si pt. tine de fapt nu e doar pt. cei din corint. Tu l-ai aplicat la timpul prezent, la tine. Deci si la cei care nu-ti impartasesc ideile.

David, inca odata confirm ca m-ai inteles gresit.:)

Eu intra-adevar am aplicat la mine versetul din 1Corinteni fiindca sunt crestina, dar sa spui ca am sugerat ca cei care nu-mi impartasesc ideile sunt cei mai nenorociti dintre oameni este un neadevar, nici prin gand nu mi-a trecut.
Dupa cum am mai spus, in context este vorba despre invierea mortilor si despre faptul ca unii dintre corintenii crestini au avut indoieli ce priveste invierea.(1Corint. 15:12)

M-am folosit de text ca sa subliniez rolul credintei.
 
Crestinii din primul secol au avut parte de incercari si persecutii mai mari decat alti oameni.In context rationamentul lui Pavel subliniaza pozitia vitala a invierii în doctrina crestina si totodata vrea sa arate ca daca nadejdea in inviere ar fi doar o amagire, atunci cei care au avut parte de suferinte din cauza credintei lor, ar fi fost cu adevarat “cei mai nenorociti dintre toti oamenii”.
Dupa cum vezi, textul se refera la crestini, care ar crede o amagire si nicidecum la alti oameni (necredinciosi).

Pace tie, David.



Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #62 : Aprilie 09, 2012, 10:12:40 am »
Oma ....De curind am iesit dintr-o turma unde oile isi isotesc pastorii abuzatori cu capul plecat si inpovarat.

Eu eram oaia aia care mi-am permis sa ridic capul si sa ma uit in stinga in dreapta...in alte gradini,pentru ca am nasul fin si simt de unde vine duhoarea....

Deci nu din mindrie am zis ca am mot ci pentru ca spre deosebire de unii nu mi-e frica sa gindesc absolut liber,descatusat de povestile cu care am fost indoctrinat de mic...

Interesant cum la Godu tau ii place duhoarea bolii,mortii,avortonilor,celor 300.000 care au pierit nu de mult in tunamii din Indonezia,mortiilor din cele doua razboaie mondiale ai unor popoare crestine...

Da cica ii plac jerfele, mirosul  de friptane;cum se inpaca cu ideea ca la cer se ridica tot felu de mirosuri(putori).

Aiuristic imi pare ca tu ai trecut de la ateism la crestinism,asta in  alta ordine de idei  ;) eu nu sint ateu...


Nu vad nici o diferenta sa ma inchin dumnezeului bibliei sau la un idol cioplit de mine dintr-un bustean;macar pe dumnezeul meu bustean il mai pot fasona cu maceta cind is mai nervos  :D

Decit sa am convingeri aiuristice(gen...sa cred in mos craciun pentru ca toti au psihoza asta) multam prefer sa am convingeri in curs de conturare,macar nu voi fi groaznic dezamagit ca unii.

Nu ma mir ca nu aveti argumente la logica lui David pentru ca va zdrobeste si naveti replici,sinteti exact ca copii aia pe care te chinui sa-i convingi ca nu exista Mos Craciun iar ei nu vor sa renunte la ceea ce cred.

Cei care au crezut altfel de-a lungul istoriei au fost blamati,omoriti,uriti, insa pina la urma omenirea a ajuns la afirmatiile lor.

Dupa" talentul meu pshihologic"  :D  inascut inca esti puternic virusat de contagiosi....
Las ca poate trece;uite eu in citeva luni m-am vindecat de virusi si nu ma mai rog la piticii din capul meu,credema are acelas efect.... :P

In caz ca as putea gresi....n-am omorit pe nimeni(ca si barosanul vostru care isi pune mintea cu noi niste umbre) ex. potopul,sodoma si gomora  ,care ne considera vinovati din nastere pentru o gresala (o papat din mar ) facuta de unu...

Absolut ,ca toata povestea asta crestina nu sta in picioare sii cusuta cu ata alba;ce te poti astepta de la niste pastori (patroni) care se plictiseau si i-a apucat filozofiile existentiale;aveau si ei saracii nevoie de niste raspunsuri si si-leau gasit.Nici nu au banuit ei ce furtuna vor crea....
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #63 : Aprilie 09, 2012, 10:37:26 am »
Ok,David!Problema este ca eu simt si experimentez,in relatia personala cu Dumnezeu
si Domnul Isus Christos.Eu stiu adevarul.Nu folosesc demult "creierul imperfect" si nici
informatiile din sistem care sunt eronate inca din faza "embrionara"...:eu chiar am experimentat
"lepadarea de sine",si Isus are controlul in viata mea.Este un dar,nu pot dovedi,insa lucrurile
"functioneaza".Degeaba este Dumnezeu criticat cu privire la Creatia trecatoare,unde experimentam
binele si  raul...In curand va avea loc o trecere uluitoare!TOATE LUCRURILE vor fi "create din nou".


Universul trecator este doar o "umbra",;adevaratul univers,cel vesnic,realitatea,va veni,"curand",
din punctul de vedere Divin.Mortii,vor invia nesupusi putrezirii,iar alesii vor fi schimbati,creati din
nou,vor primii corpuri vesnice.deci toate lucrurile trec din zona trecatorului in zona vesniciei.
Cum?;doar nu crezi ca totul se rezuma la "stiinta"omeneasca,grevata de imperfectiune...

Mai este ceva:Alin a vrut sa vorbeasca despre unele lucruri asemanatoare,(trairi in Christos),dar a
fost ridiculizat pe forum si a preferat sa nu mai spuna nimic...Cunosc si sunt cunoscut de Duhul sfant.
Si nu imi da voie sa spun anumite lucruri.2 corint.:12:4;revelatia10:4.

Cei duhovnicesti(spirituali) vad altfel lucrurile decat cei firesti.Duhul sfant ii invata,si le "explica" toate.
ei nu mai folosesc etalon uman,ci divin.Duhul cunoaste totul...este net superior gandirii umane si
simturilor umane,extrem de limitate,"animalice",din zona trecatorului.Isus a fost clar:Imparatia mea
nu este de aici.!Stii cine este stapanul Imparatiei de aici?...toti oamenii zac in "cel rau"A venit
cu oferte si pt Isus..".toate ti le voi da tie"...

Cine vrea o imparatie,"aici"sa o pastreze pt.el.va fi tot o imparatie trecatoare,jalnica imitatie a
Imparatiei vesnice ,netrecatoare a lui ISUS.

Cat priveste ce am facut in viata mea,nu a fost nicio dezamagire:Toti ne cheltuim undeva ,intr-un a
anume fel...nu am crezut nicio clipa "o minciuna".Am stat doar un timp intr-un sistem cum au stat si apostolii...apoi am inteles:Nici un sistem religios nu este viabil...Eu unul am terminat-o cu sistemele...
Am fost stramutat in Imparatia dragostei Fiului lui Dumnezeu.Cine nu sa saturat de gandirea umana
si de sistemele imaginate de ea sub influienta satanica este treaba lui...mintea este doar "orbita de
LUX-FEROS...

David suntem pe pozitii diferite,atata tot...vom vedea ce va fii...insa nu gresim daca spunem
ce credem...sper ca avem loc amandoi pe aceasta planeta trecatoare...salutari.



Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #64 : Aprilie 09, 2012, 10:38:01 am »
Gaby,

Nu mai fabrica oameni de paie...
Tu iti imaginezi ca sunt obligat sa dau replica dupa replica?
Nu ma simt obligat sa stau sa scriu pentru fiecare raspunsuri, sa indrum pe fiecare.
In plus niciun argument de pe acest forum nu este in masura sa anuleze existenta lui Dumnezeu.
In schimb observ un lucru evident: limbaj care lasa de dorit.
Uita-te cu atentie la cei care mai au o bruma de credinta in Dumnezeu, acesti oameni macar au un limbaj si o conduita demna. Nu vreau sa spun ca sunt superiori, dar nu pot sa nu remarc acest lucru.
In capul meu sunt o gramada de idei, dar la ce bun sa le expun de vreme ce totul s-ar transforma intr-un efort inutil? A convins David pe Logic sau Logic pe David cu argumentele lor?
Cred ca intelegi cat de inutile sunt aceste eforturi.
In plus tu ai impresia ca Dumnezeu nu este subiectiv, ...mare greseala faci. E dreptul lui. Practic te astepti ca el sa cada in capcana intinsa de tine, aceea ce a-i ainticipa gandurile si conduita, aici noi oamenii facem o mare greseala: comportamentul si gandirea lui Dumnezeu nu pot fi predictibile.
Cum spune si Biblia: El are mila de cine vrea si pedepseste pe cine vrea, evident nu degeaba.
Iar cei care au murit in tsunami au murit din motive clare, ce treaba are Dumnezeu cu asta?
Sa fim seriosi, pierdem timpul cu brasoave?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #65 : Aprilie 09, 2012, 12:39:06 pm »
Mda si io pt.ca-s musculos am s-al bat pe unu namai asa ca alai scleptoman si ios mai tare,si ca asa vreau eu! ;D ;) buna asta.
Scuze de timpul rapit,normal ca nu ajungem nicaieri ,doar traim intr-o realitate aiurista,hranita de prostia umana,hai sa zic necunoastere . ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #66 : Aprilie 09, 2012, 03:20:34 pm »
Pentru toti cei care nu cred in invierea Domnului Isus Hristos!
Prorocul Isaia a profetit cu mult inainte de a se intampla evenimentele…

"5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.
6 Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui, dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor.
7 Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.
8 El a fost luat prin apăsare şi judecată. Dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut că El fusese şters de pe pământul celor vii şi lovit de moarte pentru păcatele poporului meu?
9 Groapa Lui a fost pusă între cei răi, şi mormântul Lui, la un loc cu cel bogat, măcar că nu săvârşise nicio nelegiuire şi nu se găsise niciun vicleşug în gura Lui.
10 Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferinţă… Dar, după ce Îşi va da viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânţă de urmaşi, va trăi multe zile, şi lucrarea Domnului va propăşi în mâinile Lui.
11 Va vedea rodul muncii sufletului Lui şi Se va înviora. Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
12 De aceea, Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, şi va împărţi prada cu cei puternici, pentru că S-a dat pe Sine însuşi la moarte şi a fost pus în numărul celor fărădelege, pentru că a purtat păcatele multora şi S-a rugat pentru cei vinovaţi.”(Isaia 53)

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #67 : Aprilie 09, 2012, 04:03:24 pm »
Da mah bine , stii sa faci copy/paste. Da' care-i spilu ? Ideea topicului era comemorarea mortii lui Isus. Pai a murit . OK. A inviat . OK Martorii cam spun ca ar trebui sa se comemoreze moartea lui pana cand el se va intoarce. Isus s-a intors in 1914 ( asta daca ignorma rahatul 607 bc vs. 586/587 bc ) sau nu ?
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #68 : Aprilie 09, 2012, 09:17:09 pm »


Am mai spus-o si in alta parte. Modul in care sunt prezentate lucrurile post-inviere spune de fapt ca ea nu s-a intampla. Acest inviat Isus nu se arata necredinciosilor si dusmanilor. Ar fi fost un triumf, dusmanii ar fi plecat capul rusinati, ingerii ar fi cantat din ceruri, credinciosii ar fi scos strigate de bucurie si victorie. "Toti dusmanii mei vor fi acoperiti de rusine, si cuprinsi de spaima; intr-o clipa vor da inapoi acoperiti de rusine" (Ps 6:10) Dar nu, invierea si aparitiile au avut toate loc in secret cica. Adica exact ce ar fi zis niste discipoli daca evenimentul nu ar fi avut loc. Daca el nu a avut loc, cei potrivnici nu ar fi primit nici o dovada ca a avut loc. Daca el nu a avut loc atunci nu exista nici o alternativa decat sa se spune ca Isus s-a aratat doar noua. Voi nu meritati sa-l vedeti. Si nu numai ca nu ati putut sa-l vedeti atunci, ci de-acum incolo nici nu mai aveti cum sa-l vedeti (asta ca sa explicam de ce nu e de gasit, de nimeni pe pamant). Pt. ca el nu se mai afla pe pamant. Vezi tu necredinciosule, el s-a urcat la cer, deci nu mai avem nici o sansa sa ti-l aratam.

Ce convenabil :) L-au vazut doar ei, si si-a si luat talpasita de pe planeta. De fapt adevarul e mult mai prozaic. Isus nu a inviat, ci e mort bine mersi undeva in ceva groapa, de aproape 2000 de ani.

Ca dupa conceptia ta ar fi fost potrivit si relevant sa se arate necredinciosilor si dusmanilor nu inseamna ca invierea n-a avut loc.
Epistolele lui Pavel iti par opera unui sarlatan mincinos? Bisericile din epistolele lui sunt fictive?
Sau cum vezi tu crestinismul din timpurile alea: s-a construit totul pe minciuna unor adepti ai lui Isus din Nazaret? Nu vad sensul.

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #69 : Aprilie 09, 2012, 09:23:58 pm »
fratilor,iar ati gresit topicul!
aici era vorba despre comemorare....
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #70 : Aprilie 09, 2012, 09:38:07 pm »
Trebuie sa cred niste povesti pentru ca aparent nu am alta alternativa?Nu mi-se pare corect,logic...
Nu am universitati terminate dar nu sint o simpla oaie dintro turma oarecare;daca vrei sint o oaie cu mot ;)
Ca atare daca aceasta poveste a bibliei in cazul nostru;ca a fost acceptata de mi de oameni nu ma incalzeste de loc.N,ui nici rationala,nici morala,nici tu dovezi;dar trebuie sa crezi pt. ca asa cred miliarde de ...Nu mersi!Prefer sa crap dar eu nu renunt la un rationament logic, pertinent.Nu vreau decit dovezi,iar voi imi ziceti sa am credinta.Poti sa bagi credinta intr-un rezervor de masina?Nu cred iti trebuie benzina!Benzina e ceva palpabil,credinta  ii un fis.



Ceea ce se gaseste in Biblie - luat per ansamblu - nu mi se pare a fi ilogic si irational. Nici nu se compara cu basmele. Dimpotriva, daca totusi cineva ar fi putut inventa asa ceva, ar fi demn de cel mai valoros si de prestigiu premiu care poate exista in materie de literatura, psihologie, filosofie...

Gandeste-te ca Biblia da un sens vietii si e pro viata suta la suta.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #71 : Aprilie 09, 2012, 09:44:07 pm »
Scuze artymer.
Daca nu-i bine ce facem, eu nu mai scriu pe topic in afara subiectului.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #72 : Aprilie 09, 2012, 10:34:38 pm »
Salutari Daniel,ai dreptate:Crestinismul se bazeaza pe fapte autentice!Daca discipolii lui Isus,nu l-ar fi
vazut viu,nici unul nu ar fi continuat predicarea.;erau speriati si confuzi!;dupa aratari repetate
ei sau convins de realitatea invierii...desigur chiar si apostolilor li sau parut basme relatarile femeilor,
care au venit de la mormant unde vazusera si ingerii...Toma a fost convins mai greu,este adevarat...


Isus sa aratat in Galilea,la peste 500 de crestini,conform marturiei lui Pavel...
Au asistat si la inaltare...ulterior Isus sa descoperit lui Pavel si...prin Anania....
Petru a fost eliberat din inchisoare de un inger...lumea nu a vazut aceste
evenimente,deoarece era ostila...sa ne amintim cum sa manifestat cu putin
timp inainte...

Dupa ce sau convins ca Domnul lor a inviat,nici o forta din cer sau de pe pamant
nu sa mai putut opune predicarii...chiar si Imperiul Roman a cedat...vezi...Mircea Eliade,
Petru Culianu...

Incolo,batjocoritorii vor exista pina la sfarsit:2 Petru 3:3:"In zilele cele de apoi,vor veni batjocoritori"..
si :2 Petru 3:4 "unde  este fagaduinta venirii lui?"si vers,9 "Domnul nu intarzie cu fagaduinta sa ,
cum socotesc unii ca e intarziere"...si vers.10:"iar ziua Domnului va veni ca un fur(hot)"...

Din punct de vedere Divin 2000 de ani sunt..."doua zile"....
Pentru omul egoist si rau este o eternitate...credeti ca omenirea a fost "coapta" pana acum,
pt o intalnire cu Isus si "fii luminii"la sfarsitul timpului?...

Maranata! (Domnul nostru vine)...vino doamne Isuse!
Domnul batjocoritorilor  "este mort"...nu va mai veni niciodata...in schimb va pleca!

(versetele citate sunt din traducere ortodoxa) ;sanatate multa si pace dela cel ce
este viu in vecii-vecilor!Revelatia 1:18 "si cel ce sunt viu.am fost mort,si,iata,sunt viu,in vecii vecilor.
,si am cheile mortii"...

 

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #73 : Aprilie 09, 2012, 11:34:51 pm »
Citat
In plus niciun argument de pe acest forum nu este in masura sa anuleze existenta lui Dumnezeu.
Încearcă să aduci argumente care să anuleze în mod categoric existența lui Allah, Vishnu, Shiva sau Zeus. Atunci se vor putea aduce argumente care să anuleze existența oricărui zeu. Doar existența un dumnezeu deist nu poate fi dovedită o imposiblitate.

Citat
Dimpotriva, daca totusi cineva ar fi putut inventa asa ceva, ar fi demn de cel mai valoros si de prestigiu premiu care poate exista in materie de literatura, psihologie, filosofie...

Asta e unul din argumentele folosite de musulmani pentru a-și apăra cartea lor sfântă:

Citat din: Surat Al-'Isra'17:88
Spune: „De s-ar aduna oamenii și djinnii ca să facă [ceva] ca acest Coran, ei nu vor fi în stare să facă [ceva] asemenea lui, chiar dacă își vor fi unul altuia ajutor!”


Sunt curios cum văd creștinii celelalte cărți care se pretind de inspirație divină. Cum explică miracolole din ele, cum explică profețiile din ele, cum explică însăși existența lor.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #74 : Aprilie 10, 2012, 04:05:32 am »
Ca dupa conceptia ta ar fi fost potrivit si relevant sa se arate necredinciosilor si dusmanilor nu inseamna ca invierea n-a avut loc.

Daca invierea nu ar fi avut nu s-ar fi aratat necredinciosilor. Urcarea la cer la fel. Lumea ar continua in aceeasi maniera ca si pana atunci. Deci realitatea inconjuratoare e in acord cu ideea invierii care nu s-a intamplat niciodata.

Citat
Epistolele lui Pavel iti par opera unui sarlatan mincinos? Bisericile din epistolele lui sunt fictive?
Sau cum vezi tu crestinismul din timpurile alea: s-a construit totul pe minciuna unor adepti ai lui Isus din Nazaret? Nu vad sensul.

Daca nu vezi sensul uita-te si in ograda altora. Vrei sa zici ca ingeru Gabriel nu i-a dictat coranu' lui Mohamed? Cum vezi tu vremurile alea, s-a construit totul pe minciuna unor adepti ai lui Mohamed? Da scripturile hinduse cum le vezi? Minciuni ordinare? Etc etc?

Nu, iti spun eu ce s-a intamplat: initial crestinismul avea priza la sarantoci si analfabeti, femei si copii, sclavi si amarati - asta era critica lui Celsus de exemplu. Pavel o spune clar, putini erau "de neam ales", putini erau intelepti. Erau elementele "de rusine" ale lumii. Majoritatea erau ca vai de capul lor. Mai pune la socoteala ca omul antic era credulitatea intruchipata, si gata crestinismul. Li s-a spus ceva frumos, ca vor trai vesnic si ca cineva acolo sus ii iubeste, si le-a placut la nebunie :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19