Evenimente Legate

  • Comemorarea morții lui Isus 2012: Aprilie 05, 2012

Autor Subiect: Comemorare 2012  (Citit de 44770 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Comemorare 2012
« : Martie 18, 2012, 06:05:29 pm »
Pe 5 aprilie, 'după apusul soarelui' ca avea loc „Comemorarea morții lui Isus”, cea mai imporantă „sărbătoare” pentru Martorii Lui Iehova. Campania „specială” de oferire de invitații va începe luni, 19 martie. Totodată, în luna martie, pionieratul auxiliar este „la ofertă”, ca și anul trecut, cerința fiind de numai 30 de ore, față de 50 de ore în mod normal. Anul trecut au participat în Romania 86,297 de persoane, ceea ce reprezintă mai mult decât dublul numărului de vestitori (39,953).

Comemorarea va fi urmată la sfârșitul săptămânii în care are loc, de cuvântarea biblică „foarte intersantă”, initulată: „Sfârșitul este mai aproape decât credeți”.   :D

Menționați aici dacă ați fost invitați la comemorare (pentru cei care nu se ascociază activ cu martorii) și dacă plănuiți să mergeți.
Puteți dezbate aici și alte impresii legate de comemorare.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #1 : Martie 18, 2012, 06:13:15 pm »
Da sfirsitul lor ca secta :D a fazanilor din colivie. :P
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #2 : Martie 19, 2012, 11:43:17 am »
Apropo de sezonul Comemorării mi s-a atras atenţia asupra unui paragraf dintr-un Turn de veghe recent, datat în viitor, care se referă folosind timpul trecut la evenimente care nu avuseseră încă loc în momentul când s-a redactat articolul. Revista în cauză a apărut la 15 martie, e datată 15 iunie, articolul în cauză va fi studiat la 19 august (în plin sezon de congrese de district), dar redactarea lui nu aş pune-o mai târziu de ianuarie 2012. Urmăriţi aşadar paragraful cu pricina:

Citat din: w12 6/15 pag. 23 par. 14
Să ne gândim la bucuria de care au avut parte atât de mulţi slujitori ai lui Iehova în perioada Comemorării. În luna martie, celor care au dorit să facă pionierat auxiliar li s-a dat posibilitatea să dedice lucrării fie 30, fie 50 de ore (Ps. 110:3). Milioane de vestitori au slujit ca pionieri auxiliari, iar în congregaţiile din întreaga lume a existat un spirit extraordinar. N-ar fi posibil să faci modificări în programul tău astfel încât să slujeşti mai des ca pionier auxiliar? Câtă satisfacţie simţim când putem spune la sfârşitul zilei: „Iehova, am făcut tot ce-am putut în serviciul tău“!

Da, plănuiesc să fiu prezent şi la Comemorare, şi la cuvântarea specială de duminică.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #3 : Martie 19, 2012, 12:02:11 pm »
Mai Cami tu mergi sa tragi un ochi pacolo ca sa vezi ce timpenii mai debiteaza :D..sau sa iti gasesti mireasa credincioasa ,supusa ,cumintica.... si ferbinte  :D probabil. ;) :P
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #4 : Martie 19, 2012, 12:25:04 pm »

Da, plănuiesc să fiu prezent şi la Comemorare, şi la cuvântarea specială de duminică.
Caminante, te invidiez pe undeva. Şi mie mi-ar plăcea să fiu prezentă doar că aş vrea să fiu o muscă să nu mă vadă nimeni .

Da, îmi lipsesc uneori aceste programe dar mă scoate din sărite insistenţa cu care eşti înconjurat la astfel de evenimente, deşi ar trebui să-i înţeleg şi pe oameni. Ei te înconjoară cu întrebări pentru că aşa au învăţat şi nu pentru că aşa simt. :(

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #5 : Martie 19, 2012, 04:59:46 pm »
Nu plănuiesc să merg la nici o comemorare. Intenționez să sărbătoresc Paștile ortodoxe așa cum se cuvine: mănânc ca spartu, beau ca porcu și mă joc pe calculator. Nu merg nici la biserică.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #6 : Martie 19, 2012, 05:09:16 pm »

De două ori am participat la comemorare organizată de WTS, în rest, în fiecare an am „serbat” în familie sau în alte grupuri. Am avut ocazia să asist şi la persoane care s-au împărtăşit din simboale. De fiecare dată, în orice împrejurare,  am comemorat cu seriozitate şi sfinţenie. A fost frumos, un eveniment trist dar întodeauna emoţionant. Toate au un început şi un sfârşit. Şi sărbătoarea Paştelui s-a sfârşit şi tăiere împrejur şi altele. Pentru mine cel puţin, şi comemorarea şi-a ajuns ţinta şi odată cu serbarea din 2011 cred că este o sărbătoare înplinită, Hristos este prezent şi aşa cum a zis îngerul Mariilor: de ce să căutăm pe Cel viu printre cei morţi?

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #7 : Martie 20, 2012, 03:01:26 pm »
Cine s-a tăiat împrejur de paști?

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #8 : Martie 20, 2012, 04:48:15 pm »
Cine s-a tăiat împrejur de paști?
Melu , imprejurul gatului.  :)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #9 : Martie 22, 2012, 10:14:09 pm »
Mânca-i-aş pulpanele cu salată verde în oţet.

Offline dragoneasa

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 14
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #10 : Martie 23, 2012, 09:58:51 am »
"Martorii"sarbatoresc pastele evreilor.In nici un caz cina lui Isus Hristos.
Faptul ca "martorii"sarbatoresc doar "comemorarea",este doar un semn de sarbatoare a victoriei lui Lucifer impotriva Luminii(Isus Hristos).
"Martorii"din acest motiv nu sarbatoresc cel mai important "eveniment"din istoria "crestinismului",fiint o religie iudaica,si considerandul pe Isus Hristos unul de-al lor,un evreu oarecare,nu pun accent pe vindecari si alte miracole facute de Isus."Martorii"fac propaganda organizatiei si doctrinei lor,in nici un caz "lucrarea facuta de Isus Hristos",asa cum spun ei de fapt.
 Lipsa "darurilor Divine"o pun pe seama altor interpretari doctrinare proprii,in incercarea de a ascunde falsitatea si scopul propagandistic al unei organizatii politice-oculte.
 Astfel de organizatii urmaresc doar capitalul financiar pentru ca liderii sa traiasca in lux,si capitalul uman,resursa de manipulare si masa de manevra polic-sociala.
 

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #11 : Martie 23, 2012, 06:03:44 pm »
Citat
Martorii sarbatoresc pastele evreilor?

As vrea sa aflu mai multe argumente care sustin aceasta ipoteza. Nu de alta dar din ce imi amintesc eu evreii sarbatoreau Pastele (iesirea din Egipt) cu un miel fript si ierburi amare iar martorii sarbatoresc cina cu paine nedospita si vin asa cum a facut si Isus cu paine si vinul pe care l-a dat ucenicilor din mana in mana.

Deci chiar m-ai pierdut aici. Daca ai niste argumente in plus mi-ar placea sa le aud.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #12 : Martie 25, 2012, 08:37:49 pm »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #13 : Martie 27, 2012, 08:37:58 am »
Şi pe când mă gândeam eu aşa...că am scăpat, tocmai am fost anunţată că azi voi primi o invitaţie la acest eveniment.
Ca să vezi!

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Comemorare 2012
« Răspuns #14 : Aprilie 02, 2012, 06:29:29 pm »
Încă 3 zile până la Configurarea Morții lui Isus!