Autor Subiect: Comentarii la Turnul de Veghe (9-15 iunie 2014 - Îl vezi pe "Cel nevăzut"?)  (Citit de 18680 ori)

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Cum s-a nimerit ca viteza de rotaţie a pământului în jurul soarelui să producă o forţă centrifugă exact egală în sens opus cu forţa de gravitaţie a soarelui, făcând astfel ca pământul nici să nu se apropie, nici să nu se îndepărteze de soare?

Vreau să ştiu şi eu cum s-a nimerit să nu fie nici cu a milioana parte mai mare sau mai mică.

Aceeaşi întrebare şi cu privire la celelalte planete din sistemul nostru şi cu privire la lună.


Gandesti mic. Nu mai suntem in secoul 16.
In imensitatea Universului, orice eveniment are o sansa. Sunt peste o suta de miliarde de galaxii si miliarde de miliarde de sisteme solare. Undeva in Univers, probabil in sute de locuri, se intrunesc exact aceleasi conditii care au facut ca Pamantul sa fie propice vietii. E statistica, nu e nici o minune.
Daca 100 de milioane de persoane joaca la loto cate un bilet, sansele sa se castige premiul cel mare sunt mai mari decat daca joaca doar 1 milion.
Undeva, un alt ganditor ca tine, din alta specie inteligenta ii pune aceeasi intrebare naiva unui alt David: Daca nu exista Marele XYXYLESCU (aia nu au Iehova), cum de planeta noastra se invarte in jurul celor doi sori, fara sa sa prajeasca?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Apreciez raspunsul la obiect care mi l-ai dat (fara sa ataci greselile sau sa faci presupuneri cu privire la sursa gandirii mele). Totusi, mi-e foarte greu sa las totul in mana hazardului. Viata e prea complexa ca sa o pot compara cu o loterie. De foarte multe ori, in univers nu exista "marele premiu". De exemplu, daca un om lasa o piatra in aer, niciodata nu ramane acolo. Daca 1 milion de oameni fac asta, la nimeni nu va ramane piatra in aer; la fel si daca incearca 100 de milioane de oameni. In acest caz, niciodata nu va exista "marele premiu". Desi multe din evenimentele universului au o sansa, eu cred ca sunt multe altele la care sansa este 0.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Oul Dumitru

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 49
Sistemul nostru Solar a fost proiectul la astronomie a doi elevi din clasa a patra de la o scoala din galaxia Andromeda. Deoarece au facut ceva interesant elevii au trecut examenul. Apoi si-au vazut de ale lor si cam asta este. Ca si cum ai face tu un stup iar apoi l-ai lasa aiurea pe camp.
Daca ipoteza asta este cea adevarata? Poti demonstra ca nu e asa?
Cam asa este si povestea Creatiei!
Geneza 3:22 - Apoi Iehova Dumnezeu a zis: „Iată că omul a devenit ca unul dintre noi, cunoscând binele şi răul. Acum, ca nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia şi din rodul pomului vieţii, să mănânce şi să trăiască veşnic . .

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Dacă merge cineva pe câmp şi îmi vede stupul se va gândi: "Există o şansă foarte mică, una la un milion sau la un milion de milioane, ca acest stup să fi apărut de la sine şi fiindcă mi-e foarte greu să cred că cineva ar arunca acest stup aici, eu cred în această posibilitate"?
Faptul că cel ce a găsit stupul nu ştie cine l-a aruncat este o idee diferită.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Banuiesc, cred ,stiu, ca  dintre ultimii ce au mai intrat aici cu comentarii(pe forum) ,au fost convinsi de unii iehovisti ce au rolul sa monitorizeze forumul,sa nu mai scrie..comenteze.
Eu zic ca v-ati cistigat libertatea si nu e cazul sa cedati acest lucru in fata unor parasute iehoviste care urmaresc interesele sectei.
Noi astia mai vechi am obosit :) dar voi aveti poate datoria sa demascati practicile sectei MLI mai departe.
Sigur sinteti liberi sa faceti ce vreti ,doar sa nu va mai lasati manipulati. ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Comentarii la Turnul de Veghe (9-15 iunie 2014 - Îl vezi pe "Cel nevăzut"?)
« Răspuns #20 : Septembrie 09, 2014, 09:01:38 pm »
Desi multe din evenimentele universului au o sansa, eu cred ca sunt multe altele la care sansa este 0.

   De unde stii ca scanteia vietii e un astfel de eveniment? Exista viata pe Pamant. Daca 1.000.000 de persoane lasa o piatra din mana, ea cade in 1.000.000 de cazuri pentru ca asa zice legea atractiei universale. N-am auzit de vreo lege a "imposibilitatii vietii". Existenta virusurilor e o dovada excelenta ca viata arde de dorinta de a aparea si de a supravietui si de a evolua. Virusurile sunt muuult mai diversificate decat plantele si animalele la un loc. Sunt atat de rudimentare incat sunt considerate "organisme la limita regnului viu". Pot sa contamineze organisme unicelulare. Sunt probabil cele mai vechi organisme, fiicele si nepoatele primelor molecule organice mai complexe.
   Ce suntem noi, daca nu un conglomerat, o colonie de organisme unicelulare care traiesc in simbioza? Nu suntem nici pamant, nici spirit, ci o societate complexa de micro-organisme. Nu cred ca aparitia micro-organismelor din regnul mineral, in conditii speciale e un fenomen cu sansa de aparitie 0. Cred ca e rarisim, poate de 1 la 1 miliard. Dar nu e 0.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comentarii la Turnul de Veghe (9-15 iunie 2014 - Îl vezi pe "Cel nevăzut"?)
« Răspuns #21 : Noiembrie 08, 2014, 06:10:59 am »
Citat
Aşadar, să ne imaginăm ce a simţit Moise când Iehova i-a spus: „Vino să te trimit la faraon şi să-l scoţi din Egipt pe poporul meu, pe fiii lui Israel” (Ex. 3:10).
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Bune cugetările. Din păcate, scriitorul a menţionat la Ieşire 9, 3 că se referea la animalele de pe câmp, nu şi la cele din staule. De asemenea, evreii foloseau acelaşi cuvânt şi pentru "toate" şi pentru "orice fel". De exemplu, la Geneza 7:13,14 se spune:
13. În aceeaşi zi au intrat în corabie: Noe, Sem, Ham şi Iafet, fiii lui Noe, nevasta lui Noe şi cele trei neveste ale fiilor lui cu ei: 14. ei, şi toate fiarele cîmpului, după soiul lor, toate vitele după soiul lor, toate tîrîtoarele care se tîrăsc pe pămînt după soiul lor, toate păsările după soiul lor, toate păsărelele, tot ce are aripi.
Aici, toate înseamnă "orice fel".
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Deci sunt bune cugetarile, dar nu sunt bune cugetarile? :)
Din pacate lovelogic n-ai mentionat ca n-ai citit cu atentie versetul. Exod 9:3 spune ca:

iată, mâna Domnului va fi peste turmele tale de pe câmp; peste cai, peste măgari, peste cămile, peste boi şi peste oi, şi anume va fi o ciumă foarte mare.

Deci va fi peste vitele de pe camp, si peste cai, si peste magari si peste camile, si peste etc, nu doar peste cele de pe camp.
De asemenea, sunt locuri in care "toate" pur si simplu inseamna "toate" (cum ar fi trebuit sa zica daca vroia sa zica "toate vitele"?). Daca inlocuim asa cum vrei tu cu "orice fel", atunci tot rezulta moartea oricarui fel de vita.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Alte cugetari.

Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
M-ai uimit cu acestă cugetare. Pesemne că ai uitat doctrina Martorilor despre acea stea.
Iov 38:32 - Poţi tu să faci să iasă constelaţia Mazarot la timpul fixat? Sau poţi tu să conduci constelaţia Aş cu fiii ei?

Am citit de mai multe ori versetul de mai sus ca să fac vreo legătură cu ce mi-ai spus şi nu am găsit vreuna.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Pai da dar cine da doi bani pe doctrina martorilor? De fapt si de drept, nici măcar ei nu cred cu adevarat ca Satan are atata putere încât sa miște sori prin univers, si daca era pana acolo l-ar fi condus pe Irod la copil, nu pe niste vrăjitori. Cam prost Satan cică :)

Iar Cornilescu zice:

Iov 38:32 Tu faci să iasă la vremea lor semnele zodiaculuişi tu cârmuieşti Ursa-Mare cu puii ei?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Alta cugetare :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Bravo, aşa e! Aceasta confirmă încă o dată că evoluţionismul este o pseudoştiinţă.
Referitor la a 2-a afirmaţie ţin să precizez că au fost, totuşi religii care au prezis unele lucruri greşite şi şi-au făcut "mea culpa", aşa că nu este un principiu universal valabil.
« Ultima Modificare: Martie 27, 2015, 02:32:49 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
O pseudostiinta predata in universitati, adoptată de oamenii de stiința si considerată baza biologiei? Lol.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19