Autor Subiect: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?  (Citit de 41600 ori)

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #30 : Noiembrie 15, 2011, 10:43:04 am »
Îmi zicea cineva foarte apropiat, că indiferent cât de buni prieteni cred eu că aş avea în organizaţie, nici unul nu m-ar cunoaşte de-aş părăsi-o!

Din pacate, Cineştiecine, cunoastem foarte bine aceasta atitudine total nescripturala si lipsita de respect si iubire crestina pe care cei din organizatie sunt manipulati sa o adopte.
Dar vei vedea ca totusi, sunt si prieteni adevarati care nu iti vor intoarce spatele (eu am avut exemple).

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #31 : Noiembrie 15, 2011, 10:46:15 am »
Cu siguranta asa este!
Noi am avu foarte multi prieteni,sau mai degraba asazisi prieteni,cu care ieseam, cu care ne petreceam weeck_endurile,pe care chiar credeam ca puteam conta la o adica.Dar in momentul cand nu am mai fost martori nu au mai existat prieteni.Este adevarat ca pe ascuns si acum multi ne suna,unii chiar isi asuma riscul de-a vorbi cu noi si pe strada(desi eu prefer sa evit,sa nu-i pun pe ei in situatii dificile,pentru ca inteleg urmarile).Dar cei care chiar se pretindeau prieteni pot spune ca nu au fost alaturi de noi.Deci daca ai alege sa parasesti organizatia,trebuie sa-ti asumi acest risc.Dar sa sti ca trece si asta,iti faci noi prieteni,si,vorba aia,"nu mor caii cand vor cainii".Totusi,eu pot spune ca nu mai permit cuiva sa se apropie foarte mult de mine,nu mai vreau prieteni foarte intimi,pentru ca nu mai am incredere,si nu mai vreau sa sufar daca mi-as pune iar toata increderea in cineva,si mi-ar fi iar inselata increderea.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #32 : Noiembrie 15, 2011, 10:57:05 am »
Oamenii dezamăgesc mereu. Mi-am dorit prieteni. Când am venit aici am crezut că e atât de multă iubire, sinceritate, loialitate!
Din păcate am ajuns la concluzia că trăiesc un teatru de păpuşi, unde membrii congregaţiei sunt păpuşele iar alţii trag sforile şi te joacă cum vor ei.
Uneori mă simt singură, alteori mă simt sufocată de "prieteni". Niciodată nu pot zice : Acum e bine. Ori în ce situaţie ori cu ei ori fără ei nu mi-e bine.

Eli

  • Vizitator
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #33 : Noiembrie 15, 2011, 11:02:24 am »
bine ati venit in BuratinOrganizatia lui Brooklyn  8)!

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #34 : Noiembrie 15, 2011, 11:02:38 am »
Da,la prima vedere e foarte multa iubire!Dar in realitate nu este asa.Prima impresie,zambetul ala de pe fata oamenilor de ordine,la primire,este doar o atribuitie pe care o au.Bine,nu putem generaliza,sunt multi oameni cu bun simt si acolo,dar cei cu adevarat sinceri pana la urma inteleg ca una se zice si alta se face.
si da,membrii congregatiei sunt niste papusele care se conformeaza "sforilor" trase de altii.Cand nu te mai conformezi,locul tau nu mai e acolo.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #35 : Noiembrie 15, 2011, 11:05:58 am »
Cum poti sa zici asta...Martorii se declara cei mai fericiti :o ;D :)         @cinestiecine
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #36 : Noiembrie 15, 2011, 11:13:21 am »
Cum poti sa zici asta...Martorii se declara cei mai fericiti :o ;D :)         @cinestiecine
Da!
Poporul fericit al unui Dumnezeu fericit!
Chiar aşa! Acel paradis spiritual este doar lucrătură ieftină. Până şi zâmbetele le împrăştii la comandă . " zâmbiţi laaarg"! " zâmbiţi călduros"! " Întâmpinaţi-l cu un zâmbet"! Până la urmă te trezeşti cu un zâmbet atârnat de faţă şi nu şti de ce te dor obrajii!!!
Mai rău că la urmă te doare sufletul fără nicio indicaţie.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #37 : Noiembrie 15, 2011, 11:18:02 am »
Ma tem ca cei [la mine unul] care iti ramin prieteni sint cei pusi sa te traga de limba care apoi sa dea raportul,sa fie trecut la dosar.Degeaba le plac dosarele stiu ei de ce >:(  Vor sa stie ce planuri ai,daca mai poti fi recuperat etc.S.R.I. mic copil pe linga nenorocitii astia. :-*
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #38 : Noiembrie 15, 2011, 11:27:10 am »
Toate sint conditionate.Daca esti executant ascultator esti iubit.Daca comentezi esti privit urit.Daca ii parasesti esti considerat mai rau ca un criminal.Ce mai ,secta americana oribila perfecta!  @cinestiecine
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #39 : Noiembrie 15, 2011, 11:30:50 am »
Ma tem ca cei [la mine unul] care iti ramin prieteni sint cei pusi sa te traga de limba
Se prea poate. Am simţit ochii sfredelitori de multe ori... Iscoade în toată regula.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #40 : Decembrie 20, 2011, 12:12:51 pm »
Dacă după ce ai devenit conştient de învăţăturile greşite din Organizaţie, după ce ţi-ai dat seama că Organizaţia nu este ceea ce pretinde, a rămâne în ea înseamnă a îi da gir, chiar dacă doar că eşti membru acolo fără a te mai implica, chiar dacă eşti inactiv, se vor lăuda cu "trupul vostru" (Galateni 6:13), se vor lăda cu numărul mare de martori în care sunt incluşi şi inactivi, vei da apă la moară propagandei şi trufiei WTS.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #41 : Decembrie 20, 2011, 02:16:57 pm »
Te salut cu multa placere,simpatie si dragoste,Calea!sunt unul din vizitatorii fideli ai sit-eului tau,Calea crestina si am o deosebita apreciere pt. ce faci tu.succes in continuare!totusi,doresc sa comentez putin punctul tau de vedere prin care ii culpabilizezi pe cei care nu parasesc imediat organizatia.spiritul lui ISUS,NE RECOMANDA SA DEMASCAM,apostolii mincinosi:vezi rev.2:2,3.presupunind ca organizatia este asemenea cu congregatia din laodicea,vers.17:" ticalos,nenorocit,sarac,orb si gol",totusi, Domnul Cristos o sfatuieste sa cumpere de la el,vers.18:"aur,haine albe,doftorie pt.ochi,"si ii spune vers.19:" sa se pocaiasca"si ii face si o frumoasa promisiune.vers.20,21.Domnul nu desfiinteaza aceasta congr.(cum face wts,cu congr. care nu-i convin.)vezi cazul de la cluj si altele.misiunea crestinilor este ,sa spuna adevarul si sa demaste minciuna!despre mine pot sa-ti spun ca sunt batran de congregatie de peste 30 de ani,am fost si pe vremea comunistilor intre ciocanul dictaturii si nicovala vts.am facut si de doua ori inchisoare impreuna cu un grup de frati care i-mi sunt si prieteni.am fost la LINIE cum se spune.am avut probleme cu org.mi se spunea ca sunt prea zelos.i-ti dai seama,ca fratii care colaborau cu securitatea ma loveau,pe partea cealalta ma loveau autoritatile.i-ti dai seama ce prosti eram,noi chiar credeam ca org.era curata!!!da de unde!ea la tolerat pe savu gabor, care era serv de tara securist sadea,si avea o structura de informatori de sus pana jos!multi frati au fosti inchisi din cauza lui savu,si ai lui!si asta cu binecuvantarea mamei din brrooklyn!!!si cand te gandesti ca in anuar,mint cu nerusinare,spunind ca citez"savu gabor a avut oarecare insarcinari"."poate din partea vts.)dragul meu,am traity o drama,daca spuneam atunci adevarul la frati,ii poticneam pe multi!am ales sa ramin in org.s-o demasc din interior,ceace am facut cu consecventa.am scris la filiala mereu dar ei nu raspund. si ei sunt victime.!am fost anchetat recent de suprav.de district si circ.cu privire la opinia mea in leg. cu 1914,cu generatia, cu cei 144000,cu impartasirea din simboluri la cina,etc,deocamdata nu m-au dat afara,asa ca ii las pe ei sa se demaste pina la capat.eu i-ti respect opinia ta, dar nu poti tu sa le spui la frati ce sa faca!si nici sa ii culpabilizezi.stai linistit,ca daca wts merge tot asa ,va cadea intr-o prapastie,cu trenul globalizarii in care s-a urcat,cu tot.ca si in congreg. din sardes ,care era moarta spiritual,exista si in organizatie cativa care vor umbla cu domnul imbracati in alb!dupa cum exista si in celelalte culte!deci, lasa pe fiecare sa aleaga!de altfel cei care vor sa iasa ,sunt liberi sa o faca!altii, au ratiuni sa lupte din interior pina sunt dati afara de wts!eu am ales aceasta cale.eu te felicit ca ai iesit!dar nu vreau ca altii sa iasa ca le-am zis eu s-au tu!daca suntem radicali ca si wts.sa nu ne confunde altii cu ei.numai wts spune la alti ce sa faca sica e singura solutie!asa ca dragul meu alin,fii rezonabil si flexibil ca si Domnul nostru.lasai pe toti sa judece in functe de constiinta lor si de liber arbitru.sper sa nu te superi pe mine!cu simpatie Ilie.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #42 : Decembrie 20, 2011, 05:22:18 pm »
Atunci cand pleci tu din organizatie , avand motive bine intemeiate ,produci in adunare un regret la multi frati , insa daca ii provoci sa te excluda , atunci le dai o mare satisfactie batranilor ... pentru ca te vor umili inainte de excludere .
Unii care pleaca cauta sa evite tocmai aceasta umilinta .

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #43 : Decembrie 20, 2011, 06:24:51 pm »
Pentru mesajul si comentariile lui"ilie",pot doar sa ti apreciez zelul si indelunga rabdare de a lupta pentru "ADEVAR" ,dar doresc sa-ti spun ca prea multe nu se vor schimba in interiorul acestei organizatii fiinca este prea mare ,puternica si expunerea a ajuns sa fie ca ceea de la Vatican .Sincer sa fiu ,multi cred ca prin sacrificiul ce-l fac o sa ajunga la mari schimbari ,dar se  inseala dupa cum multi care inca azi pentru sustinerea organizatiei sint in puscarii ,in persecutii si cei din cadrul filialei doar  ii expun ca un exemplu in scrierile ce le tiparesc ,dar familiile lor sint in suferinte si neajunsuri.Sa nu uitam ca si Domnul Isus Hristos in viata de persoana umana a lasat un exemplu in implinirea poruncii Tatalui Ceresc ,in zelul pentru slujire si lupta pentru "ADEVAR" si prin scrierile SFINTELOR SCRIPTURI " ce descoperim?A putut sa schimbe sistemul religios?Nici El si nici ucenicii!!Fiinca sa nu uitam din ce cauza exzista si cine de fapt i-l promoveaza si dezvolta?Subiectul este prea complex si chiar daca sintem in prezenta acestui sistem si ne traim viata de zi cu zi ;sa nu uitam scopul pentru care exzistam si ce se poate face ca sa nu mai fim robii acestui sistem chiar daca sintem inconjurati si condusi prin fele de fel de grupuri religioase.Sa luam exemplul Domnului Isus  si al ucenicilor si lupta noastra sa fie pentru aceiasi CREDINTA DE ACELAS PRET CU A UCENICILOR SI ALATURI DE CREDINTA SA NU UITAM SA ADAUGAM CE ESTE SCRIS;2 Petru capitolul 1;"5. De aceea, dati-va si voi toate silintele ca sa uniti cu credinta voastra fapta; cu fapta, cunostinta; 6. cu cunostinta, infranarea; cu infranarea, rabdarea; cu rabdarea, evlavia; 7. cu evlavia, dragostea de frati; cu dragostea de frati, iubirea de oameni. 8. Caci, daca aveti din belsug aceste lucruri in voi, ele nu va vor lasa sa fiti nici lenesi, nici neroditori in ce priveste deplina cunostinta a Domnului nostru Isus Hristos. "
Mesajul este simplu si pe inteles ,dar se vede ca nu este inca cunoscut si implinit si astfel in personalitatea multora nu exzista ,chiar daca este filozofie si multa invatatura.Dar sa nu uitam ce este scris in urmatoul  verset;". Dar cine nu are aceste lucruri este orb, umbla cu ochii inchisi si a uitat ca a fost curatat de vechile lui pacate. "
Asadar sa nu ne miram ce se intimpla si ce intilnim !!!Si sa ne pastram alegerea si chemarea fiinca  in versetul 11 ce gasim scris?Sa citim si sa meditam asupra celor scrise;"11. In adevar, in chipul acesta vi se va da din belsug intrare in Imparatia vesnica a Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos. "Credem si intelegem acest mesaj?Cei care cred ce este scris si percep mesajul sint fericiti si nici nu sint pshihic deranjati ca sint izolati,exclusi din unele organizatii sau grupuri .Acestea se intimpla temporar in acest sistem pentru ca ei sa -si poata pastra scopul si profitul financiar ,material si cel de robire personala!Si cei care nu cunoasc aceste lucruri sint de fapt cei care sufera pe nedrept si le este furata libertatea si personalitatea dupa cum le este la mercenari si la cei din cadrul armatei care i-si dedica viata pentru ceea ce nu cunosc si nu stiu si altii profita din plin si duc o viata de lux ,confort si ceea ce uniipot sa vada si sa perceapa.Lucrurile sint foarte bine descrise in Biblie cu privire la toate acestea ,dar putini sint ca cei din Bereea si de aceea  sa nu ne intristam de tot ce se intimpla.Deci pastrati-va credinta de acelas pret cu a ucenicilor si nu uitati in viata pentru ce va sacrificati si pentru cine ajungeti de traiti>Fiinca in Matei capitolul 25 cu 31 la 46 ce gasim scris?






Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #44 : Decembrie 20, 2011, 07:48:24 pm »
Corect,valer!respect punctul tau de vedere!probabil,unii evita umilinta si pleaca singuri!altii, stiu ce va urma si asteapta sa fie umiliti,adica dati afara de slugile loiale ale wts!cei care lupta din interior stiu si ei ce ii asteapta.eu discut cu multi frati,problemele exact asa cum le comentez pe forum.consider ca ii pot ajuta mai mult asa.daca voi fi dat afara,sanatate!dar,am satisfactia ca cei mai multi cunosc despre ce este vorba.cum am zis:fiecare,are constiinta si liberul arbitru pleaca atunci cand doreste.eu ii inteleg pe toti care au fost dati afara de wts,s-au care au plecat singuri.ii felicit!!dar ,corect este sa fim tratati la fel de ei asa  cum ii tratam noi. noi, cei care inca suntem in org. nu vom face niciodata presiuni ca cei ce au plecat,sa se intoarca inapoi .este alegerea lor!!deci nici ei sa nu faca presiuni asupra noastra sa plecam din org.ficare stie cand sa plece.dar daca unii actioneaza ca si wts.dogmatic,fac un mare deserviciu,forumului.descurajeaza,atat vizitatorii cit si pe unii care sunt membrii,dar inca nu au decis sa plece.cum respecta ei constinta si liberul arbitru,de care fac atata caz cand este vorba de wts?s-au au standarde duble ca si wts?unii care se exprima dur pe forum,trebuie sa pastreze totusi,echilibru!