Autor Subiect: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?  (Citit de 41727 ori)

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #75 : August 05, 2012, 11:03:24 am »
si nu te-a dat nimeni pe goarna pana acum ?
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #76 : August 05, 2012, 02:37:23 pm »
am tot avut probleme, da nimic serios inca ... oricum am acumultat ceva bile negre la batrani.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #78 : Februarie 26, 2013, 05:15:57 pm »
Aici e suma clara a tehnicilor de manipulare ale organizatiei! si desi se prezinta totul atat de limpede si obiectiv ... nu cred ca ar reusi sa faca macar un martor bine indoctrinat sa se gandeasca de doua ori la ce face . Pacat ca suntem asa de imaturi si rataciti si "saraci in duh". Eu inca regret pentru timpul pierdut intre ei si mi-e ciuda pe toate "pacatele" pe care nu le-am facut.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #79 : Iulie 15, 2013, 11:50:23 am »
Marcus: si eu regret TIMPUL PIERDUT IN AFARA LOR !!!

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #80 : Iulie 15, 2013, 07:58:38 pm »
Marcus: si eu regret TIMPUL PIERDUT IN AFARA LOR !!!
marcule, tu mi-esti drag... poate pentru ca ma regasesc asa de bine in felul tau de a fi. stiu prea bine ca ani buni dupa ce m-am botezat am avut un sentiment de siguranta si de multumire de sine, ca doar eram atat de convins ca sunt pe calea cea buna si nici un rau nu mi se poate intampla vreodata, ca doar "daca dumnezeu este cu noi cine poate fi impotriva noastra?". da marcu, credeam cu o tarie de neclintit ca gasisem adevarul absolut, abia asteptam sa vad toate binecuvantarile care trebuiau sa curga in viitor.
acum stiu ca nu poti intelege ce motive de regret as putea sa am... dar fiecare pe calea lui. mult succes pe calea ta marcu
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #81 : Iulie 15, 2013, 11:04:07 pm »
Aaaa... tu asta cautai?ADEVARUL ABSOLUT ??? Dragul meu: daca-l gaseai,ce faceai cu el? Unde incapea? In imperfectiunea ta nu era posibil.Nici in imperfectiunea mea...doar ca eu nu caut asa ceva !! Inca  il mai cauti??? Acum serios: tu ai cautat o himera,o inchipuire,un ideal.Ce ai gasit?Un popor imperfect,alcatuit din oameni imperfecti,care nu detin "adevaruri absolute" ......Desi este cel mai bun popor din lume,NU ESTE INSA "ABSOLUT" ... Binecuvantarile curg deja de acum.Eu,dupa o copilarie in care am fost educat ca martor,am "navigat" cam peste tot....Echilibrul l-am gasit aici,in acest popor al lui Iehova.Popor pe care l-am criticat mai bine de 20 de ani atat din pozitie de sceptic,cat si de apostat ! Regret,dar merg inainte cu bucurie !

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #82 : Iulie 16, 2013, 07:52:18 pm »
Aaaa... tu asta cautai?ADEVARUL ABSOLUT ??? Dragul meu: daca-l gaseai,ce faceai cu el? Unde incapea?
nu caut adevarul absolut, caut maleabilitate, flexibilitate, caut un loc unde sa pot trai linistit ca pot sa fac o greseala, pot sa invat ceva pe pielea mea fara sa fiu asaltat cu o avalansa de sfaturi si avertizari. niciodata nu iti cunost adevaratul caracter decat atunci cand ai puterea si libertatea de a face toate pacatele, de a incalca toate normele si principiile si totusi nu o faci, si asta nu de frica cuiva, ci din tarie morala. vreau o ideologie care sa nu incerce prin orice efort sa ma preseze in tiparul ei. nu vreau sa fiu controlat, manipulat, cu sute de asa-zise indemnuri. vreau sa caut eu adevarul, sa inteleg eu, vreau sa il cunosc pe dumnezeu personal prin intermediul lui isus cristos, nu printr-un surogat de contrabanda care se vrea a fi sclavul fidel.
pentru voi isus e mort? sau e prea departe? el singur e canalul de comunicare intre noi si dumnezeu, de ce am eu nevoie de "vitelul asta de aur" cand biblia spune "si viata vesnica este aceasta : sa te cunoasca pe tine, singurul dumnezeu adevarat si pe isus cristos pe care l-ai trimis tu" si mentionez, sa te cunoasca nicidecum (sa acumuleze cunostinta). acestea doua nu sunt sinonime! a acumula cunostinta e ceva impersonal, e ca si cum ai invata o poezie.... e ca si cum eu as acumula toate informatiile despre brad pit, inaltime, culoarea ochilor, data nasterii, toate trasaturile de caracter si planurile sale de viitor, pot chiar sa incep sa il imit, sa calc pe urmele lui, dar marcu, inseamna asta oare ca il cunosc eu pe brad pit???? tot asa e cu dumnezeu si cristos, nu vreau sa aflu "adevarul absolut despre ei" ci vreau sa am o relatie personala cu ei, nu printr-un server de proxi defect.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #83 : Iulie 18, 2013, 12:10:16 am »
Maecus:ce vrei tu este,biblic vorbind,o utopie !

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #84 : Iulie 18, 2013, 01:30:14 am »
Lol, e nebiblic deci o utopie. Daca e biblic, e utopie :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #85 : Iulie 20, 2013, 09:16:36 am »
Maecus:ce vrei tu este,biblic vorbind,o utopie !
utopie sau nu, asta simt ca ma caracterizeaza. daca dumnezeu m-a creat dupa chipul si asemanarea lui, este normal sa tind spre perfectiune si cunoastere. Dumnezeu m-a creat sa ma supun lui, doar lui, din cauza pacatului mostenit trebuie sa ma supun si lui isus cristos domnul meu ca rascumparator si mediator intre mine si tatal. dar nicaieri in codul meu genetic dumnezeu nu a pus faptul ca trebuie sa ma supun unor oameni. "cine vrea sa fie mare intre voi acela trebuie sa fie sclavul vostru", asa a zis isus, deci sclavul vostru fidel, daca ar urma scripturile si invatatura lui cristos ar trebui sa se supuna cerintelor noastre, nu viceversa.
dumnezeu tatal s-a folosit de pastori si indrumatori umani, dar asta pana cand l-a trimis pe fiul sau. dupa aceea, supunerea noastra se datoreaza doar lui, pentru ca el este viu in cer, si activ.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #86 : Iulie 21, 2013, 08:24:43 pm »
Serios,Marcus ??? Cui ii spune Isus : PASTE OILE MELE ???

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #87 : Iulie 21, 2013, 08:33:42 pm »
Serios,Marcus ??? Cui ii spune Isus : PASTE OILE MELE ???
lui petru, unul dintre discipolii sai, un om care a trait in prezenta fiului lui dumnezeu si a avut ocazia sa absoarba adevarul nediluat de imperfectiune. un om, care prin puterea spiritului sfant arata clar ca este imputernicit de cristos. dupa moartea apostolilor si venirea marii apostazii, dupa ce fiecare a rupt cate o bucata din adevarul lui cristos si a fugit cu ea cladind pe ea o alta religie, fiecarui crestin ii revenea responsabilitatea sa ramana treaz, sa pastreze evanghelia pe care au predicat-o apostolii. in prezent nimeni nu poate arata clar actiunea spiritului. "dupa faptele lor ii veti cunoaste", stiu, totusi veniti si spuneti ca oamenii sunt imperfecti si e imposibil sa nu greseasca. atunci ce ne facem cu semnul de identificare lasat de isus?
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #88 : Iulie 22, 2013, 07:52:04 pm »
Acel semn este IUBIREA ! Cauta SEMNUL ...si-l vei gasi !!

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #89 : Iulie 23, 2013, 04:19:30 pm »
Acel semn este IUBIREA ! Cauta SEMNUL ...si-l vei gasi !!
bun raspun marcule, bun... imi place. dar stii ca nu se poate sa fim de acord ca iubirea adevarate se gaseste in aceasta adunare ce isi spune martorii lui iehova. e o iubire motivata de frica si de interes personal. toti cei care sunt aici iubesc doar ca sa scape cu viata peste armaghedon... asta e ca si cum te-ai face frate cu dracu pana treci puntea. tot ce se face aici in materie de fapte bune se face de frica mortii.
in schimb iata de ce a venit isus. 15 şi să-i elibereze pe toţi cei care, de teama morţii, au fost supuşi sclaviei toată viaţa
daca a venit sa ne elibereze de teama de moarte de ce se pretinde de la noi sa ne temem de moarte la armaghedon??
daca faci lucruri pune si iubesti doar din obligatie, sau de frica acestea nu au nici o valoare in ochii mei, si nici in ai lui dumnezeu. asa ca oricat ati face parada de motivatie corecta, nimic nu e sincer la voi totul se reduce la groaza cu care asteptati armaghedonul. si toata lumea trebuie sa stie asta.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.