Autor Subiect: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?  (Citit de 41598 ori)

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #60 : Ianuarie 04, 2012, 10:05:40 pm »
Dragii nostri,Ilie si tam-tam
Eu vorbesc doar in numele meu,dar eu va spun ca nicidecum nu va judec si nici nu sunt suspicioasa ca inca sunteti in wts.voi stiti ce mai aveti de facut acolo.Dimpotriva,pot spune ca va apreciez sincer,ca intr-adevar sunteti crestini,si asta e cel mai important.Si cinste voua ca reusiti sa faceti lucrare de predicare,dar in acelasi timp sa nu promovati invataturile false ale wts-ului.Succes pe mai departe!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #61 : Ianuarie 04, 2012, 10:08:14 pm »
TAM-TAMA,AI DREPTATE IN MULTE PRIVINTE.de exemplu, eu nu merg in predicare in costum si cravata,ci port pulover!si ma prezint ca si tine: crestin!nu-l predic pe iehova, ci pe domnul cristos, cum a spus tatal:"acesta este fiul meu preaiubit, de el sa ascultati!"si :nu este alt nume,dat oamenilor, in care trebue s-a fim mantuiti!verificati,se poate.dar nu incetati sa-l predicati pe cristos.2 cor.4:5!salutari.ilie.

Offline typ

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 2
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #62 : Ianuarie 31, 2012, 09:45:21 pm »
salutare, cunosc si eu o fata in varsta de vreo 34-35 de ani si e MI, o cunosc de vreo 4 ani dar am inceput sa o cunosc destul de bine si tot a incercat si incearca sa ma traga in organizatie dar nu prea poate pentru ca sunt destul de documentat incat nu ma poate aburi cu invataturile organizatiei americane, dar si eu unrmaresc sa o trag afara din organizatia asta a martorilor pentru ca eu cunosc (dacumentanduma) toate invataturile acestei secte americane.
Vreau sa spun ca aceasta fata sa schimbat de la an la an acuma incep sa nu o mai recunosc deci nu mai este acea persoana pe care am cunoscuto acum 4 ani.
Aacuma a ajuns  sa nu mai aiba timp liber deci merge la munca si cand vine de la munca merge in lucrarea respectiva, cred ca nusi da seama ca ea de fapt este privata total de libertate. Mai rau acuma cred ca se fereste de mine ca sa nu fie vazuta in compania mea pentru ca din cate stiu martorilor tineri le este interzis sa aiba prieteni din afara organizatiei adica de alta religie .
Deci repet eu urmaresc sa o trag din aceasta secta periculoasa adica miam facur rost de niste intrebari conpuse de fosti martori ai lui i.
Mam gandit sa va intreb daca careva m-ati putea ajuta cu ceva intrebari care ar fi bine sa i le pun ca sa o fac sa gandeasca.
Repet eu am formulate vreo 20 de intrebari bazate pe biblie iar 10 intebari sunt formulate da catre fosti iehovisti intrebari care se refera la cele doua reviste turnul de veghe si trezitiva .
V-as fi recunoscator cada m-ati putea ajuta cu ceva intrebari pe care credeti dumneavoastra ca ar fi bine sa i le pun.
SPERANTA MOARE ULTIMA. Multumesc

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #63 : Ianuarie 31, 2012, 10:12:07 pm »
Salutare typ!
Dacă ţi-i dragă cere-o de nevastă să vezi cum reacţionează. Poate-i recomanzi şi filmul http://forum.martorii-lui-iehova.ro/index.php/topic,85.msg874.html#msg874

Offline typ

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 2
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #64 : Ianuarie 31, 2012, 10:38:44 pm »
mie mi draga nu zic ca nu, mai degraba m-ar cere ea de sot dacat eu de sotie, dar mi-a spus ca ea  o sa se csatoreasca numai cu martor deci ca si cum mi-ar fi batut un apropo.
Sanse de a o trezi la realitate eu zic ca sunt pentru ca ea de foarte multe ori facea niste afirmatii iar dupa un timp se contrazicea singura si vroiam sai spun despre cum se contrazice dar nu iam spus si am lasato asa pentru ca mamagandit ca nu tot ce zice este batut in cuie.
DAR ORICUM EU MARTOR A LUI IEHOVA NO SA FIU CAT OI TRAI .

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #65 : Ianuarie 31, 2012, 11:16:53 pm »
Depinde de cât timp este martoră. Dacă au trecut ani buni, o confruntare directă nu va avea efectul dorit. Din păcate, în cazul martorilor rațiunea nu mai are efect, indiferent de calitatea și cantitatea dovezilor. O avalanșa de întrebări ar duce la un șoc emoțional, deci o reacție negativă.

Mai mari șanse ai avea dacă ai accepta să studiezi cu martorii și i-ai pune treptat unele întrebări. Ți-ar fi de folos poate să înțelegi psihologia martorilor (a cultelor în general), pe lângă doctrina lor. Dacă te intereseză, pot să-ți recomand niște cărți despre subiect (în engleză).
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #66 : Februarie 01, 2012, 04:11:44 am »
Salut Typ,
ai putea sa pui cateva intrebari pe baza acestor doua subiecte:

Biblia gresita, sau cuvântul lui Dumnezeu?

Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui

Succes.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #67 : Februarie 01, 2012, 02:38:51 pm »
Poti incerca si sa-i dai sa citeasca capitolele existente pe site-ul la care e atasat acest forum din cartea Criza Constiintei a lui Ray Franz, fost membru in Corpul de Guvernare al Martorilor lui Iehova. Cartea aia ne-a eliberat pe multi. Daca accepta sa o citeasca exista o sansa sa-si dea seama.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #68 : Martie 21, 2012, 03:28:42 pm »
 De sa ramai?Doar sa dai foc salii regatului,construita din bani castigati prin munca de victimele doctrinei religioase.
 Ideal ar fi sa reusim sa recuperam aceste daune intr-un fel sau altul.Este munca noastra,viitorul copiilor nostri.Trebuie sa luptam pentru libertate si independenta fata de astfel de organizatii si indivizi care cauta s aobtina numai profit de pe urma noastra.
 Eu unul cunosc situatii in care s-a comis crima pentru a sterge urmele actiunilor lor.S-a comis crima pentru a pune mana pe propietatile victimei.
 Cei care cunosc mai mult decat atat si le este teama sa spuna asta,ar trebui sa renunte la teama si sa faca public toate informatiile si actiunile ascunse ale organizatiei.
 Sfarsitul acestei organizatii este "aproape"cum le place lor sa spune despre lume.Asa cum a fost randul preotilor pedofili catolici,asa va fi si randul liderilor martorilor lui iehova.
 Le-am dat un ultimatum,sa-mi plateasca daunele,altfel se va ajunge la un scandal mediadic mai cutremurator decat cel declansat in cazul preotilor catolici pedofili.
 Vor plati cu ultima suflare de viata , daca in restul zilelor de le-a ramas nu-si indreapta faptele comise impotriva oamenilor.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #69 : Iunie 22, 2012, 10:05:01 pm »
Cei care ramin in congregatie nu detin un loc mai bun in alta parte si depind  de organizatie  din multe motive nu numai religioase !Si in foarte multe grupruri se intimpla la fel.Influientele din jur isi spun cuvintul si sint mici exceptii sa nu se intimple asa ceva !! :)

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #70 : August 01, 2012, 03:00:07 pm »
A raspunde, dupa mine, la aceasta intrebare -'Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?'- e o chestiune ce trebuie privita din perspectiva fiecarei persoane, adica mai pe inteles cum ii va afecta viata in continuare. De exemplu o persoana care e casatorita si stie ca daca se va duce de langa organizatie o va face sa sufere pe sot/sotie nu cred ca va iesi, va continua sa joace in continuare asa(credeti-ma cunosc in prezent multi care fac asa). Sau ca un alt exemplu, pt. copii care au ambii parinti la martori, daca sa zic asa la 17 ani va dori sa nu mai continue cu martorii, evident acei parinti fanatici il va privi ca pe un muritor la armaghedon si nu vor putea parintii sa il agreeze niciodata. De aceea multi copii inca continua din cauza parintilor sa mearga dupa ei pana vor fi mari, capabili de a se intretine si in final nu vor mai crede in Dumnezeu, implicit in organizatie.
Pentru persoanele puternice care nu mai pot continua cu minciuna la nesfarsit, pun picorul in prag si termina cu organizatia, evident e cel mai dureros. Rezultatu: pierderea prietenilor, a familiei si in final ramai singur (cazul meu).

Offline hotziu1

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2012
  • Mesaje postate: 65
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #71 : August 04, 2012, 09:12:58 am »
ramai singur o perioada scurta, poti deja avea prieteni noi.la scoala,la servici,pe facebook chiar.apoi te vei minuna si tu cat de naivi am fost sa intram in acel joc.succes

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #72 : August 04, 2012, 12:41:51 pm »
corina are mare dreptate, cand ambii parinti, sau in alte cazuri intreaga familie cu unchi matusi verisori catel si purcel fac parte din organizatie ... un tanar ar putea considera coplesitor sa dezamageasca atata lume. pentru ca asta e adevarul ... toti o sa il caracterizeze ca pe un esec total, "un om care si-a ratat viata". de fapt acum vorbesc din experienta  ;D pentru ca asta e situatia mea. am prieteni doar din afara organizatiei, raportul meu e la fel de mincinos ca organizatia lor. n-am mai citit un turn de veghe de ani de zile, nici macar la intruniri, cand il deschid si de multe ori si uit sa mai dau pagina ca sa pastrez macar iluzia ca urmaresc paragrafele  ;) :D
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #73 : August 04, 2012, 01:55:01 pm »
pentru ca asta e situatia mea. am prieteni doar din afara organizatiei, raportul meu e la fel de mincinos ca organizatia lor. n-am mai citit un turn de veghe de ani de zile, nici macar la intruniri, cand il deschid si de multe ori si uit sa mai dau pagina ca sa pastrez macar iluzia ca urmaresc paragrafele  ;) :D
Dupa ceea ce spui ,  e curios ca inca mai esti in organizatie ... cred ca iti faci rau tie , si asta vei simti mai tarziu ... chiar daca acum crezi ca procedand asa salvezi aparentele ... odata tot se va intampla ... cu cat mai repede cu atat mai bine ... boala lunga e moarte sigura .

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #74 : August 04, 2012, 04:58:51 pm »
Dupa ceea ce spui ,  e curios ca inca mai esti in organizatie ... cred ca iti faci rau tie , si asta vei simti mai tarziu ... chiar daca acum crezi ca procedand asa salvezi aparentele ... odata tot se va intampla ... cu cat mai repede cu atat mai bine ... boala lunga e moarte sigura .
merci mult de sfat Valer, am stat si am meditat si eu destul de mult la ideea asta. Si totusi parca inca nu mi-a venit timpul sa plec ... am inceput de mult sa le arat si altora din organizatie erorile si minciunile care le sunt servite drept "hrana spirituala" si strategia asta da roade. ma tem ca daca as renunta nu as ajunge la persoanele la care acum ajung cu usurinta.
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.