Autor Subiect: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?  (Citit de 41598 ori)

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« : Noiembrie 01, 2011, 10:37:44 am »
@Oma si ceilalti

mut aici citat din postul tau si de fapt deschid un topic cu intrebarea de mai sus, fiindca m-a macinat o vreme si pe mine. Din fericire poate, pasii facuti de batranii din congregatia mea mi-au usurat plecarea prin sentimentele de scarba provocate...

Sa pregatesc o cuvantare pe care s-o sustin de la amvon? Vrei sa fiu exclus... pentru asta :o? Daca noi nu discutam aici, atunci unde?

Care ar fi motivele pentru care sa ramai in organizatie, chiar si dupa ce prin dezvoltare personala te-ai lamurit cum stau lucrurile cu ea?
Care ar fi motivele sa taci atunci cand constiinta si ratiunea iti spun sa vorbesti clar si raspicat?
( aici e clar daca raspunzi cu da la prima :) )

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #1 : Noiembrie 01, 2011, 11:04:49 am »
Care ar fi motivele pentru care sa ramai in organizatie, chiar si dupa ce prin dezvoltare personala te-ai lamurit cum stau lucrurile cu ea?
Care ar fi motivele sa taci atunci cand constiinta si ratiunea iti spun sa vorbesti clar si raspicat?
( aici e clar daca raspunzi cu da la prima :) )

CdG

Familia si ruperea de familie. Sunt unii care sunt de 3-4 generatii martori si ar pierde pentru ani buni legatura cu bunicii, mamele, matusele, verii si altii.

Paul.
Doamne ajuta!

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #2 : Noiembrie 01, 2011, 12:37:00 pm »

Familia si ruperea de familie.

Multumesc Paul pentru primul motiv.
Spune-mi egoist, dar de dragul unor membrii ai familiei care sunt orbiti, sa raman in troaca porcilor? Desi e drept ca plecand si lasandu-i acolo, si mai vulnerabili, ii indepartezi si adancesti mai rau.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #3 : Noiembrie 01, 2011, 12:46:07 pm »
dar de dragul unor membrii ai familiei care sunt orbiti, sa raman in troaca porcilor?

Asta e una din problemele la care se raspunde in functie de constiinta fiecaruia.
Sunt unii care raman, sunt altii care pleaca, fiecare cum simte.
Problema cu martorii lui Iehova e ca ei prin religie sunt indemnati sa faca asta.

Eu cand in 2006 am parasit biserica crestin dupa evanghelie in care am fost crescut si in 2010 am devenit ortodox. Pe ai mei tot acest proces i-a durut, dar la biserica unde au mers li s-a zis sa continua sa ma iubeasca si sa ma accepte asa cum sunt. Iar preotul meu, care imi era duhovnic, deasemenea mi-a dat PORUNCA: sa nu te rupi de familie.

Ei bine la martorii lui Iehova rareori spre deloc se intampla asa.
Si atunci sunt multi care i-au calea martorului inactiv si incearca sa-si scoata si familia de acolo, unii reusesc, altii nu.

Inca un lucru: nu e toarca cu porci, daca e vorba de familia ta. Fratele tau(ipotetic vorbind) sa fie cel mai mare drogat si te-ai duce dupa el sa-l scoti si din strafundul iadului.

Paul.
Doamne ajuta!

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #4 : Noiembrie 01, 2011, 12:51:26 pm »

Fratele tau(ipotetic vorbind) sa fie cel mai mare drogat si te-ai duce dupa el sa-l scoti si din strafundul iadului.

Paul.
Doamne ajuta!

Da, Paul, te duci sa-l scoti - de acord. Faci acelasi lucru pentru orice persoana pe care o iubesti, deci teoretic pentru oricine.
Insa asta nu inseamna ca trebuie sa te duci dupa el si sa ramai acolo, complacandu-te cu situatia.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #5 : Noiembrie 01, 2011, 01:09:43 pm »

Da, Paul, te duci sa-l scoti - de acord. Faci acelasi lucru pentru orice persoana pe care o iubesti, deci teoretic pentru oricine.
Insa asta nu inseamna ca trebuie sa te duci dupa el si sa ramai acolo, complacandu-te cu situatia.

CdG

Cu privire la a te complace: sunt de acord cu tine.
NU trebuie niciodata sa te complaci.

Eli

  • Vizitator
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #6 : Noiembrie 02, 2011, 10:55:25 am »
"Care ar fi motivele pentru care sa ramai in organizatie, chiar si dupa ce prin dezvoltare personala te-ai lamurit cum stau lucrurile cu ea?
Care ar fi motivele sa taci atunci cand constiinta si ratiunea iti spun sa vorbesti clar si raspicat?"
Pai eu cred ca singurul motiv valid ar fi acela de a reforma organizatia din interior. Cu cat mai multi oameni cu gandire libera exista in interior cu atat mai posibila devine o astfel de reformare.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #7 : Noiembrie 02, 2011, 11:02:01 am »
Pai eu cred ca singurul motiv valid ar fi acela de a reforma organizatia din interior. Cu cat mai multi oameni cu gandire libera exista in interior cu atat mai posibila devine o astfel de reformare.

Eli, iti inteleg si iti respect parerea.
Dar:
1. Chiar crezi ca este posibila o reforma in organizatie, de la nivelul de jos, al "oitelor"?
2. Cate persoane cu rationamentul acesta crezi ca mai gasesti? (unul dintr-o mie, unul din zece mii?)
3. Crezi ca merita efortul?

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #8 : Noiembrie 02, 2011, 01:49:37 pm »
Este imposibilă o reformă în organizaţie de jos în sus, apoi să nu uităm avertismentul Scripturii: Proverbe 6:27  Poate cineva să ia foc în sân, fără să i se aprindă hainele?
Faptul că mergi la întruniri şi citeşti literatura WTS te va influenţa conştient sau inconştient, tu poate crezi că eşti liber, dar eşti influenţat mai mult decât îţi închipui.
Nimeni nu se poate ridica deasupra unui sistem în cadrul sistemului, decât atunci când iasă din el.
De altfel, dacă mergi în lucrare cum mai te lasă conştiinţa să mai dai literatură care conţine învăţături în care nu mai crezi?
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Eli

  • Vizitator
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #9 : Noiembrie 02, 2011, 02:58:23 pm »
@Cdg interesante intrebarile tale din pacate stau prost cu timpul dar o sa-ti raspund punctual mai pe seara

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #10 : Noiembrie 02, 2011, 03:44:47 pm »
@Eli

Dupa cum ai observat din activitatea mea pe forum si eu azi sunt putin cam prins. Reluam, nu intra zilele in sac :)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Eli

  • Vizitator
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #11 : Noiembrie 03, 2011, 08:04:09 pm »
@ CDG in sfarsit reusesc sa-ti raspund

1. Nu, nu cred ca este posibila o reforma facuta cu oite :) ne trebuie LEI de altfel am mai si spus aici pe forum catreaba cu reforma mi se pare ok ca ideal, deocamdata cel putin ramane un ideal. Nu veau insa sa spun ca este imposibil in viitor.
2. mie imi place sa cred ca exista oameni inteligenti si cu gandire libera inauntru, printre ei chiar si cativa prieteni de-ai, nu am abordat inca subiectul asta cu ei pentru ca vreau sa fiu bine pregatit cand o voi face. procente nu pot sa-ti dau dar e clar ca marea masa behaie la semnal :)
3. asta e cel mai greu de spus si de cantarit. dupa ce ti-au furat  jumatate din viata merita sa te zbati? sa reformezi ce? pentru cine?

 Te rog scuza-mi ezprimarea putin coerenta sunt cam rupt am avut o zi grea.


Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #12 : Noiembrie 12, 2011, 01:01:38 pm »
În W 1/3 1995 p.3 se spune (în articol se vorbeşte de Biserica Catolică, însă voi aplica principiul la martorii lui Iehova): „De ce să o abandonăm? Avem altceva de ales? Ştiu că religia mea este greşită în multe privinţe, dar sper că se va schimba. Nu voi renunţa la serviciul meu util în cadrul bisericii. O altă soluţie ar fi separarea de această biserică (organizaţie) din cauza defectelor ei şi din iubire pentru valori mai înalte şi poate pentru a fi creştini mai autentici.”
Iată un sfat bun, alege mai bine să pleci spre o viaţă creştină mai autentică, spre o relaţie liberă cu Dumnezeu, negâtuită de reguli omeneşti din Organizaţie.
Ai unde să mergi, alege să alergi şi să cazi în braţele Celui care este CALEA, ADEVĂRUL şi VIAŢA (Ioan 14:6), în braţele Celui care a spus: „…pe cel care vine la mine nicidecum nu-l voi alunga.” (Ioan 15:10 NW).
Nu este vorba de a căuta o grupare, ci a căuta o persoană, un cap (1Corinteni 11:3), o uşă (Ioan 10:2,7), un Mijlocitor (1Timotei 2:5), un prieten (Ioan 15:15), un frate (Matei 12:49,50), o persoană despre care cei 12 apostoli au spus: „Doamne” I-a răspuns Simon Petru „la cine să ne ducem? Tu (o persoană nu o organizaţie) ai cuvintele vieţii veşnice. Şi noi am crezut şi am ajuns la cunoştinţa că Tu eşti Hristosul, Sfântul lui Dumnezeu” (Ioan 6:68,69 BC).

"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #13 : Noiembrie 12, 2011, 11:47:55 pm »
Dragilor,

Eu, impreuna cu multi altii nu parasim Organizatia deoarece avem persoane iubite care fara protectia noastra ar deveni fanatici. Noi cunoastem gandirea WTS, nu ne mai poate influenta, am dezvoltat imunitate la ideile lor. In schimb ii ajutam pe multi sa inteleaga ce inseamna libertatea crestina. Unii devin liberi in sens spiritual chiar in interiorul WTS. Suna ciudat? Absolut deloc.
Desi neoficial nu mai facem parte din WTS preferam sa ramanem pentru a contribui la trezirea a cat mai multor Martori la realitate. Am primit multe multumiri din partea multor frati si surori ca le-am spus lucruri pe care nu le stiau despre Organizatie.

Deci preferam sa mai ramanem.
Cand corabia s-o scufunda avem barcile deja pregatite.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Sa ramai sau sa nu ramai in organizatie?
« Răspuns #14 : Noiembrie 14, 2011, 04:54:52 pm »


Deci preferam sa mai ramanem.
Cand corabia s-o scufunda avem barcile deja pregatite.

Bună ziua!
Vreau şi eu o barcă... sau măcar un colac de salvare .