Autor Subiect: Comentarii la Turnul de Veghe (9-15 iunie 2014 - Îl vezi pe "Cel nevăzut"?)  (Citit de 18672 ori)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
sau mai simplu: ori cauze nelimitate, ori o cauză veşnică.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Aha, e "logic". Atunci e de fapt mai logic ca universul sa fie veșnic. Nu "cineva".
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Bine. E mai logic decât teoria big-bangului. "Ornamentele" universului mă fac să cred că este mai logică existenţa unui Creator.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Pai daca universul e etern nu mai e nevoie de creator, deci pică chestia cu "ornamentele".
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Păi da. Dacă universul este etern, atunci nu a fost creat. Am vrut să spun că ordinea din univers mă face pe mine să cred că mai plauzibilă este existenţa unui Creator decât eternitatea universului. În plus, totul este în schimbare în univers. De exemplu, soarele, cu câteva miliarde de ani în urmă ar fi trebuit să fie la fel de mare cât întregul sistem solar, dacă ar fi ars în ritmul de acum. Iar cu câteva miliarde de miliarde de ani ar fi trebuit să fie cât întreaga galaxie.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Ce te face sa crezi ca "ordinea" (care ordine?) justifica inventarea unui personaj responsabil de aceasta ordine? Cum ai ajuns de la "ordine" la cineva?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19