Autor Subiect: cina  (Citit de 33478 ori)

Offline aciciram

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 18
cina
« : Ianuarie 22, 2012, 05:33:59 pm »
Dragii mei dragi,

Am citit cu mare atentie mesajele voastre,apoi le-am recitit cu gandul sa nu gresesc sensul itelegerii lor,apoi am meditat mult pana sa ma hotarasc sa-mi spun parerea despre ele.

In cele din urma, iata-ma vorbind despre ele.

Cauzele razvratirii voastre(a unora) se pot imparti in doua.

Una ar fi capitala.

Neintelegerea subiectelor doctrinare incepatoare.

 Atunci ma intreb in mod firesc, ce ati cautat la „scaldatoare” ?

Nimic nu v-ar fi inderptatit.

 Cine va examinat? Cu cine ati studiat ?

Ce fel de pregatire ati primit ?

A doua ar fi ca voi (unii dintre voi) cereti cu o mie de ani inainte,ca oamenii sa fie perfecti,lucru absolut imposibil.

Prima cauza vreau sa o abordez: chestiuni de doctrina primara.

M.H. spune intr-o postare ca de mult era nedumerita, de ce nu se impartasesc toti Martorii?

Se poate ajunge la botez, fara sa-ti fie clara aceasta chestiune capitala, pentru un crestin?

Sau cine merge la cer si cine nu?.....si multe altele pe care le-am vazut si pe alte sectiuni.
Cu permisiunea voastra am sa fac referire la Biblie ca sa intelegem problema ,cine ia din cina si cine nu.

ATENTIE: 1 cor.12: 27
 "Voi sunteţi trupul lui Mesia,şi fiecare, în parte, mădularele lui."

Cu trupul lui Christos a vorbit Isus cand a spus:

Tot astfel, după cină, a luat paharul, şi a zis:  1cor.11:25-29

"Acest pahar este legământul cel nou în sângele Meu; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de câte ori veţi bea din el."

Numai cu acestia a facut Christos legamantul cel nou,cu trupul sau,nu cu toti, altfel nu ar fi facut precizarea sa ne cercetam cu privire la trupul sau.

"Pentru că, ori de câte ori mâncaţi din pâinea aceasta şi beţi din paharul acesta, vestiţi moartea Domnului, până va veni El."

"De aceea, oricine mănâncă pâinea aceasta sau bea paharul Domnului în chip nevrednic, va fi vinovat de trupul şi sângele Domnului."

"Fiecare să se cerceteze dar pe sine însuşi, şi aşa să mănânce din pâinea aceasta şi să bea din paharul acesta."

"Căci cine mănâncă şi bea, îşi mănâncă şi bea osânda lui însuşi, dacă nu deosebeşte trupul Domnului."

Clar ca buna ziua, ca se refera la cele doua clase de crestini.

Cine vrea sa o accepte,este bine ,pentru ca asa este scris,cine nu, este liber sa cugete cum vrea el,dar in Biblie asa sta scris.

Stiu ca unii vor zice ca acolo se refera la cei cu pacate grave si ei nu trebuie sa ia cina,dar Biblia spune clar ca" cei ce nu deosebesc trupul lui Christos."

Atat pentru inceput,daca va fi cazul voi reveni,dar v-am aratat o mastra de neintelegere corecta a unor probleme capitale,care firesc se rostogolesc ca un bulgare de zapada si duc in decor.

Oare nu va puneti intrebarea,daca nu cumva sunteti pe punctul de a intra in „gasca” lui Core?

Din dragoste pentru voi am scris acestea,altfel puteam sa tac.

Ceilalti care nu fac parte din trupul lui Christos,se impartasesc si ei dar in mod spiritual,de vreme ce sunt prezenti la comemorare si simbolurile trec prin mana lor, sigur ca D-zeu considera un act potrivit si pentru ei,pe care-l aproba.

Atunci cum s-ar distinge cele doua clase?

Ei, neintelegand aceste lucruri si multe altele,sigur si firesc se ajunge la dezastru spiritual, de unde cu greu te mai poti redresa.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: cina
« Răspuns #1 : Ianuarie 22, 2012, 07:20:08 pm »
Draga aciciram, bine ai venit !sper sa gasesti multe persoane, cu care sa ai un fructuos schimb de idei.
 In principiu se poate discuta orice,depinde de bagajul de informatii si experiente al fiecaruia ,ceea ce este foarte bine.Constitutia Romaniei garanteaza acest drept. (art.29,par.2:libertatea constiintei este garantata;ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc.)Pe tema propusa de tine,REFERITOR LA CINA,si trupul luiCristos, se fac dezbateri de zeci de ani;.exista inca loc destul;pe de alta parte unii care fac parte din trupul lui cristos,vor fii in viata la venirea lui si vor fii schimbati.Cat despre"gasca lui Core",s-a tratat nu demult la sala.unii aleg sa faca parte din aceasta "gasca."este treaba lor.sa nu-i agresam nici macar verbal.;fiecare va da socoteala lui Dumnezeu Romani 14:12...;,inca odata bine ai venit,si multa sanatate!

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: cina
« Răspuns #2 : Ianuarie 22, 2012, 09:11:11 pm »
"De aceea, oricine mănâncă pâinea aceasta sau bea paharul Domnului în chip nevrednic, va fi vinovat de trupul şi sângele Domnului."
"Fiecare să se cerceteze dar pe sine însuşi, şi aşa să mănânce din pâinea aceasta şi să bea din paharul acesta."
"Căci cine mănâncă şi bea, îşi mănâncă şi bea osânda lui însuşi, dacă nu deosebeşte trupul Domnului."
Clar ca buna ziua, ca se refera la cele doua clase de crestini.

Nu e clar ca bună ziua, pentru că în Corint nu existau cele DOUĂ clase de creștini. Deci Pavel nu avea de ce să-i mustre în legătură cu deosebirea trupului Domnului.


Dacă te uiți la context, vei observa că acei creștini obișnuiau să bea vin la locul de adunare înainte de cină, așa încât erau deja beți când venea timpul să bea paharul ceremonial. Fiind beți, nu mai distingeau că era o ceremonie sfântă, mai mult decât mâncare și băutură, nu mai deosebeau în acele simboluri corpul și sângele lui Isus. Bătrânii adunării te pot ajuta să înțelegi corect aceste versete.

Cât despre cele două clase, nimeni nu le contestă. Ceea ce se contestă, pentru că nu corespunde cu modelul biblic, este timpul aparitiei celei de-a doua. Martorii au crezut cândva că necazul cel mare a fost între anii 1914-1918 și au fost convinși că „milioane de oameni care sunt în viață acum (atunci) nu vor muri niciodată”. Oameni maturi. Biblia spune într-adevăr că o mare mulțime va veni din necazul cel mare. În timp însă, lumina a crescut, necazul a fost reexplicat și mutat în viitor, dar nu și mulțimea rezultată din el. Astfel s-a ajuns la situația nebiblică de a avea o mare mulțime ÎNAINTE de necazul cel mare. Lucrurile s-au complicat cu trecerea anilor când acele milioane care au trăit atunci, în loc să nu moară niciodată, s-au stins încet de tot. Deci n-o condamna pe H.M dacă are semne de întrebare.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: cina
« Răspuns #3 : Ianuarie 22, 2012, 09:19:21 pm »

Se poate ajunge la botez, fara sa-ti fie clara aceasta chestiune capitala, pentru un crestin?


Bun venit aciciram!

Vreau să-ţi spun din proprie experienţă că se poate ajunge la botez fără să-ţi fie clare multe chestiuni doctrinare, şi asta numai pentru că metodele de studiu evin din ce în ce mai agresive.
Adică, dacă tu nu ne vrei noi te vrem prin orice metode. În plus, pasul botezului este doar începutul.



Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: cina
« Răspuns #4 : Ianuarie 23, 2012, 04:58:14 am »
Salut Cici, daca-mi dai voie sa-ti prescurtez numele astfel,

Neintelegerea subiectelor doctrinare incepatoare.

 Atunci ma intreb in mod firesc, ce ati cautat la „scaldatoare” ?

Nimic nu v-ar fi inderptatit.

 Cine va examinat? Cu cine ati studiat ?

Ce fel de pregatire ati primit ?

Hai sa-ti explic eu cum stau lucrurile vizavi de dilema asta a ta. Cand oamenii studiaza, de obicei nu sunt experti in biblie. Daca li se arata versetul din corinteni referitor la trupul lui cristos si li se da explicatia care ai dat-o tu, multi care au deja incredere in martori o vor accepta pur si simplu. Sunt convins ca la momentul botezului, oamenii astia de aici aderau la explicatia care ai furnizat-o tu mai sus.

Dar oamenii se mai si desteapta si aprofundeaza biblia cum trece timpul. Mai aud si argumente contra, ocazie care prea rar se iveste in timpul studiului dinainte de botez. Si uite asa incep sa gandeasca altfel.

Sa-ti explic si de ce gresesti in explicatia cu cele doua clase aici. In primul rand te rog sa remarci ca Pavel nu sufla o vorbulitza aici despre doua "clase" de oameni - unii care fac parte din trupul lui cristos, altii care nu fac parte, unii care merg la cer, altii care nu.

In al doilea rand, ai ignorat contextul in totalitate. Contextul arata despre ce era vorba de fapt. Cand se intalneau sa ia cina domnului, fiecare isi aducea propria "paine" si vin, si mancau si beau o cina ordinara cu aceasta paine nedospita si vin. Unii erau beti si altii erau flamanzi pt ca bogatii puteau aduce mai mult, iar saracii mai putin (si deci ramaneau flamanzi).

Citat
"fiecare se grăbeşte să-şi ia cina adusă de el, înaintea altuia; aşa că unul este flămînd, iar altul este beat. Ce? N'aveţi case pentruca să mîncaţi şi să beţi acolo? Sau dispreţuiţi Biserica lui Dumnezeu, şi vreţi să faceţi de ruşine pe cei ce n'au nimic?"

Deci din cina de comemorare ei faceau o cina ordinara, unde mancau pt. ca le era foame, nu pt. ca il comemorau pe Isus. Painea care o mancau o mancau ca orice alta paine fara vreo semnificatie. Dar ei se adunasera acolo pt cina DOMNULUI, nu pt. cina lor. Painea aia trebuia sa fie trupul lui cristos, nu sa o manance pt ca era paine si luau masa! De aceea ei mancau painea DOMNULUI si beau paharul DOMNULUI in chip nevrednic, intr-un mod ordinar. "Deci cine mănîncă şi bea, îşi mănîncă şi bea osînda lui însuşi, dacă nu deosebeşte trupul Domnului de painea obisnuita care o mananci la masa ca sa-ti alungi foamea. "Dacă -i este foame cuiva, să mănînce acasă, pentruca să nu vă adunaţi spre osîndă."

Deci nici vorba de doua clase aici, una care are voie si alta care n-are voie sa se impartaseasca. Mai ales ca parca se zice si in cartile astea ale voastre, ca in secolul I exista doar speranta cereasca. Nici unde in noul testament n-o sa gasesti discutii cu sau despre oameni care aveau o "speranta pamanteasca". Sau vrei sa zici ca in Corint existau deja crestini cu asemenea speranta?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: cina
« Răspuns #5 : Ianuarie 23, 2012, 10:11:11 am »
Aci,

N-o sa ma refer acum la subiectul doctrinar pe care l-ai deschis (apropo, e pe sectiunea gresita a forumului) pentru ca e clar ca daca tu inca crezi interpretarile watchtower data acelor texte biblice, esti inca departe si ai de-ti facut niste teme acasa (a se citit lecturi, cercetari si analize sincere).

Ce ma surprinde e aroganta si inaltimea de la care ne vorbesti. Tipica martorilor. Ca sa nu mai spun si tonul ironic. Ai citit cateva mesaje si gata ne-ai si dat sentinta nu? Suntem un grup de oameni rataciti, apostati, demonizati, exact asa cum iti tot repeta Corpul de Guvernare in publicatii, nu?

Ei bine te inseli dragule. Tu esti un om care in loc sa-si faca singur cercetarile (cam la fel cum faceau crestinii din Bereea) iei de buna si crezi tot ce-ti ofera "sclavul fidel" in ciuda faptului ca tot ce a emis acesta ca si doctrina (proprie, nu cele furate de la alte miscari protestante dinainte) s-a dovedit fals si gresit. Te lasi condus, cum bine spunea cineva "de un mic grup de barbati in varsta care isi dau cu parerea despre Biblie si subiecte de viata si de moarte iar atunci cand descopera ca au gresit nu mai stiu cum sa-si acopere urmele".

De la 1914, pana la cele 2 clase, pana la transfuziile de sange si multe multe alte invataturi si doctrine toate sunt gresite. Ia si fa cateva cercetari atente, citeste cu sinceritate si apoi mai discutam.

Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline regina

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 36
Re: cina
« Răspuns #6 : Ianuarie 23, 2012, 11:03:23 am »
eu zic că dacă asa tratăm pe martori care MAI posteaza pe forum,mare sansa nu o să avem să inţeleagă mare treabă fiindcă descurăjam,parerea mea fiind si eu martor şi înţeleg pe deplin situaţia.

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: cina
« Răspuns #7 : Ianuarie 23, 2012, 01:34:14 pm »
Ok Regina, poate am fost prea ferm in a-i spune lui Aci direct ceea ce cred despre atitudinea lui. Mi se mai intampla asta. Desi tin sa-ti atrag atentia ca nu l-am jignit cu nimic. Doar i-am spus ca are o problema de atitudine. Ne ia de sus. Se crede superior.

Tu cum ai fi procedat? Ce anume din ce i-am spus n-ar fi trebuit sa-i spun?

Sau tu esti de parere ca ar trebui sa folosim "manusi de catifea" ca sa atragem cat mai multi frati pe acest forum? Nu cred ca asta e ceea ce se doreste. Nu ne propunem sa ne facem o alta organizatie, sa racolam membri cum de multe ori ii acuza societatea pe cei care devin "apostati".

Tot ce ne propunem aici e ca oamenii sa fie informati. Sa stie. Sa-si dea la o parte valul pus pe ochii mintii lor de corpul de guvernare. Sa nu mai traiasca intr-un sistem inchis ermetic cum e Coreea de Nord. I-ai vazut pe nord-coreeni cum plangeau si se vaitau la moartea fostului lider? Le parea sincer rau dupa el pt ca credeau ca a facut cine stie ce pentru ei. Dar asta numai pentru ca au fost manipulati si tinuti intr-un sistem de informare complet inchis. Si ei mor de foame. Asa e si organizatia - o Coree de Nord spirituala. N-ar trebui sa ne fie frica de cuvinte. N-ar trebui sa ne fie frica sa spunem lucrurilor pe nume.

Isus si apostolii nu si-au pus "manusi de catifea" cand le-au demascat oamenilor falsitatea si stricaciunea din sistemul religios predominant la acea vreme - sistemul iudaic. Nu. Au spus lucrurilor clar pe nume. Ba chiar mai mult de-atat. Isus nu s-a ferit sa foloseasca expresii precum "pui de vipere". Eu cu mesajul meu cred ca mai am ceva pana acolo, nu crezi?

Ce pot sa zic? Iti inteleg dezamagirea, anumite frustrari care pot sa existe, dar organizatia (si cand spun asta ma refer la liderii ei) a ajuns ceea ce a ajuns: un sistem fariseic condus de oameni care fac sute si mii de reguli ce nu au nimic in comun cu Iehova si Cuvantul Sau. Un sistem care doreste sa-si tina membri complet izolati de orice sursa externa de informatii dandu-le in acelasi timp o atitudine de superioritate si facandu-i sa creada ca ei detin adevarul absolut iar noi restul suntem niste rataciti sortiti pierzaniei.

« Ultima Modificare: Ianuarie 23, 2012, 01:37:58 pm de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: cina
« Răspuns #8 : Ianuarie 23, 2012, 02:38:45 pm »
OK,LAMB.AI PROCEDAT CORECT!FELICITARI!ACICIRAM,TREBUIE SA SE REFORMULEZE.POATE SE NASTE DIN NOU!!!SALUTARI DE LA ILIE!

Offline aciciram

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 18
Re: cina
« Răspuns #9 : Ianuarie 23, 2012, 04:33:23 pm »
Multumesc tuturor pentru urari,apreciez interesul vostru pentru cei ce intra cu voi in dialog si apreciez si stradania voastra pentru ai"trezii"pe toti cei ce doresc acest lucru.

Nu am sa incerc sa raspund acum punctual,pentru ca am incercat si pe o alta sectiune,dar nu se poate discuta prin scris,pentru simplu fapt, ca cel cu care discuti deviaza de la tematica si se duce la ce-l doare pe el.

Ca atare am sa fac cateva consideratii generale si in felul acesta,poate voi atinge si raspunsuri punctuale.

Am fost acuzat ca v-am luat de sus ("caracteristic tuturor martorilor")

Ei bine,nu-mi sta in fire si nu sunt nici pe departe arogant,imi pusesem niste intrebari firesti,pentru niste oameni maturi,care sunt responsabil si gata sa raspunda si la anumite neintelegeri a unora mai "greoi".

Bun ,explicatia cu cina pe care a dat-o Lamb,mi se pare oarecum rezonabila ,dar am sa o aprofundez.

Acum,ca sa destindem putin atmosfera si intrebarea pe care am sa o pun chiar daca la inceput o sa para hilara,totusi este extrem de dramatica pentru toti si de o parte a barierei si de cealalta.

Intrbare este cat se poate de profunda:

Cerm intr-un glas "caderea guvernului" sau parasim guvernul,UNDE NE DUCEM???

Avand cu totii in minte diversitatea argumentelor de pe toate forumurile,toate nemultumirile,cuvinte abjecte adresate acestei organizatii,injurii,acuzatii mai mult sau mai putin adevarate cu foarte putine posibilitati de verificare a acetor spuse,si toate acestea chiar din partea celor care si-au spus candva "crestini Martori".

Aruncati-va o privire pe chat,da nu numai.

Avand in vedere aceste stari de fapt "parasim guvernul" ,cu cine-l inlocuim???

Cu "Calea lui Alin"? Sau cu cine? icotr-o sa o apucam ?

Dati o varianta viabila,solida mai buna decat W.T.S.

Prezentati lumii o alternativa solida ,nu o tineti ascunsa, de pe forum nu am desprins o alternativa,toti va marginiti sa fiti nemultumiti,critici sa clamati ca v-ati saturat ca asa nu se mai poate,dar variante nema.

In Fapte 15 : 14 se spune clar ca D-zeu are un popor care-i poarta numele,care este acela?....acum ma duc si mai fac o baie ca no fi foc,dar aratati, iesiti la rampa si mai vorbim.

Dar va rog sa nu-mi dati un raspus de felul lui Raimon,care a spus ca fiecare poate sa stea la el acasa ca si asa esti mantuit,nu nu vreau un asa raspuns ca nu corespunde cu realitatea biblica.

Nu uitati ca nu stiti cine sunt,apoi va rog sa nu faceti presupuneri,cum a facut Vasile,pentru ca veti gresi.

Sunt unul care priveste fenomenul religios de departe,am avut contacte cu majoritatea cultelor,am studiat si cu unii si cu altii,am studiat profund cu Martorii cu masonii,adventistii ,studenti in Biblie si ramurile lor ,am studiat coranul,cu toate acestea simt cate o data ca habar nu am pe ce lume traiesc d.p.d.v religios.

Totusi la o analiza deosebit de profunda si sincera, inclin sa cred ca Martorii ar fii
mai aproape de Biblie,comparativ cu ceilalti enumerati.

Daca voi aveti o varianta mai strlucitoare,oare eu de ce nu o vad?? Oare chiar sunt orb si eu nu stiu?

Dati-mi raspuns,va rog.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: cina
« Răspuns #10 : Ianuarie 23, 2012, 05:39:11 pm »
Ca ai trecut pe la masoni asta ii vrajala sa ne inpresionezi;a daca ai citit despre ei asta ii alceva.
Ca nu ai dexteritate dupa "experienta "ta vasta sa vezi cine sint Martorii si dupa ce ai citit postarile de pe acest forum si nu te-ai LAMURIT cu martorii ....atunci intradevar ai probleme.Dupa atitea ingrediente normal ca s-a facut o varza in capul tau...apropo era suficient sa ii fi cunoscut pe martori ca sa fi varzuit...
Scuzane pe unii[eu ] ca ne "permitem"un limbaj mai colorat,unii am iesit cu nervii mai sifonati din secta asta smechera,penibila,dictatoriala,perversa,manipulatoare...aa americana cu influente masonice.
Ca zici ca tre sa apartinem undeva asta ii vrajeala ieftina de la MLI preluata.Tu nu-ai decit sa mergi cu  Titanicul tau laudaros care are carena ciuruita.Pina unde crezi ca vei ajunge?
Ai o logica beton ;adica astia nu sint buni dar sint mai buni ca altii de aceia trebe sa-i urmam[cam penibila logica]
A si mai tre. sa fim inregimentati pt.ca doar asa putem fi o turma...de de fraieriti.Nu mersi!
Iti las tie "privilegiul" de a fi sluga al "sclavului"si sa-ti controleze viata cum bine le place.
Si vezi ca ai pacatuit grav ca te-ai ratacit pe un sit apostat. 
De exemplu pt. mine ar fi bine oriunde ,numai la martori nu.NU manipularii,Nu spalarii pe creier,Nu sa-mi controleze mie viata niste penibili cu 8 clase,NU minciunilor,NU invataturilor schimbatoare,NU unei secte americane penibile si dictatoriale NU NU NU ! Mai gasesti pe forum motive. Hai PA! :-*
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ConstantinStancu

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 42
Re: cina
« Răspuns #11 : Ianuarie 23, 2012, 09:39:33 pm »
Aciciram,
După părerea mea se găsesc alternative foarte biblice, cum ar fi:


Isaia 13:6   Gemeţi! căci ziua Domnului este aproape: ea vine ca o pustiire a Celui Atotputernic!
Isaia 13:7   De aceea toate mâinile slăbesc, şi orice inimă omenească se topeşte.
Isaia 13:8   Ei sunt năpădiţi de spaimă; îi apucă chinurile şi durerile; se zvârcolesc ca o femeie în durerile naşterii, se uită unii la alţii încremeniţi; feţele lor sunt roşi ca focul.
Isaia 13:9   Iată, vine ziua Domnului, zi fără milă, zi de mânie şi urgie aprinsă, care va preface tot pământul în pustiu, şi va nimici pe toţi păcătoşii de pe el.
Isaia 13:10 Căci stelele cerurilor şi Orionul nu vor mai străluci; soarele se va întuneca la răsăritul lui, şi luna nu va mai lumina.
Isaia 13:11 Voi pedepsi - zice Domnul - lumea pentru răutatea ei, şi pe cei răi pentru nelegiuirile lor; voi face să înceteze mândria celor trufaşi, şi voi doborî semeţia celor asupritori.
Isaia 13:12 Voi face pe oameni mai rari decât aurul curat, şi mai scumpi decât aurul din Ofir.
Isaia 13:13 Pentru aceasta voi clătina cerurile, şi pământul se va zgudui din temelia lui, de mânia Domnului oştirilor, în ziua mâniei Lui aprinse.
Isaia 13:14 Atunci, ca o căprioară speriată, ca o turmă fără păstor, fiecare se va întoarce la poporul său, fiecare va fugi în ţara lui.


Oare ce înseamnă mai rari decât aurul curat ?
Când și de ce Atunci... fiecare se va întoarce la poporul său ?


Matei 24:11 Se vor scula mulţi prooroci mincinoşi, şi vor înşela pe mulţi.
Matei 24:12 Şi, din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci.
Matei 24:13 Dar cine va răbda până la sfârşit, va fi mântuit.


Oare până la sfârșit va crește sau va scădea dragostea celor mai mulți?


Matei 24:48 Dar dacă este un rob rău, care zice în inima lui: "Stăpânul meu zăboveşte să vină!"
Matei 24:49 Dacă va începe să bată pe tovarăşii lui de slujbă, şi să mănânce şi să bea cu beţivii,
Matei 24:50 stăpânul robului aceluia va veni în ziua în care el nu se aşteaptă, şi în ceasul pe care nu-l ştie,
Matei 24:51 îl va tăia în două, şi soarta lui va fi soarta făţarnicilor; acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.


Deci, există alternativa biblică în care ROBUL FIDEL să devină ROB RĂU? Se pare că da!
Și dacă există această alternativă, oare nu ar fi cazul să avem dreptul să discernem dacă ROBUL a rămas FIDEL sau a devenit ROB RĂU?

Și mai sunt multe argumente biblice în favoarea ideii de transformare a ROBULUI BUN într-un ROB RĂU dar și ce să facem atunci când constatăm acest lucru.

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: cina
« Răspuns #12 : Ianuarie 23, 2012, 10:18:52 pm »
Aci,

N-a spus numaidecat ca tu ca persoana esti arogant. Doar ca martorii adopta aceasta atitudine de superioritate fata de toti ceilalti oameni indiferent ce religie au. Nu-mi spune ca tu nu ai avut discutii cu partenerul de lucrare dupa vreo vizita la un neoprotestant care mai incerca sa va faca fata pe vreo doctrina sau doua.

Discutii de genul: "Saracul omul asta, cunoaste biblia dar o interpreteaza gresit. Ce bine ca noi avem sclavul fidel care ne invata adevarul si ne explica corect Biblia". Eu recuonsc ca aveam frecvent astfel de discutii cu partenerii mei de lucrare cand eram pionier. Oh si ne simteam atat de bine. Ne simteam atat de privilegiati. Cine era ca noi? Cine cunostea doctrinele corecte (numele divin, suflet, iad, trinitate, marea controversa, rascumparare, paradis, etc.)? Intr-un fel nici nu e o vina personala. Organizatia cultiva acest sentiment de certitudine absoluta de supra-incredere care apoi declanseaza o atitudine de superioaritate, sau chiar aroganta.

Stii ce-ti recomand eu apropo de intrebarea ta: "daca parasim organizatia asta unde sa ne ducem"? Ia si citeste cartea Criza (conflictul) Constiintei de Ray Franz. O gasesti pe site-ul nostru la sectiunea Ray Franz.

Ray a fost nepotul lui Frederik Franz fostul presedinte al societatii. Dupa ce a lucrat la mai mult de jumatate din documentatia care sta la baza cartii Perspicacitate, la un sfert din cartea Organizati si multe alte publicatii, dupa ce a facut parte 10 ani din Corpul de Guvernare, Ray Franz a decis sa demisioneze si sa plece din cauza lucrurilor traite si vazute acolo si a mustrarilor de constiinta pe care le avea vazand cum toti fratii sunt invatati sa asculte de niste oameni cu excese de autoritate in loc sa fie indreptati spre Isus si Iehova. In cartea sa el face o prezentare a tuturor "dosarelor fierbinti" si doctrinelor gresite  analizandu-le in lumina Bibliei si oferind dovezi suficient de clare as zice eu.
« Ultima Modificare: Ianuarie 23, 2012, 10:21:57 pm de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline aciciram

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 18
Re: cina
« Răspuns #13 : Ianuarie 23, 2012, 10:38:18 pm »
Pentru Campean.
Cu tot respectul si cu toata umilinta,fara sa am intentia de a te jigni,socoteste-l ca pe un sfat crestinesc .

Ar fi foarte bine daca te-ai duce sa te tratezi,pentru ca tu esti suta la suta bolnav grav.

Se vede de la o posta acest lucru,scrii fara coerenta,cuvinte scrise pe jumatate,nearticulate cu expresii vulgare,injuriose,ai tot timpul de impartit ceva cu toti si cu nimeni.

Imi este mila,te compatimesc si nu faci nici o cinste acestui forum.

Stiu ca in urma acestei postari,vei exploda si vai tuna si fulgera,vei improsca in stanga si dreapta,dar sa stii ca nu-ti voi raspunde,te voi lasa sa mustesti in sos propriu.

Te rog sincer,mergi la medic si te rog iarta-ma pentru sfatul direct,dar apsolut necesar.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: cina
« Răspuns #14 : Ianuarie 23, 2012, 10:50:02 pm »
@ acicicoco stai linistit ,potizice ce vrei si tu dute si bateti coasa cu secta ta cu tot.
Nu putem fi toti atit de echilibrati ca tine ;eu ma simt bine in pielea mea ,iar ce mi-au facut martorii nu puteam sa las sa nu le platesc polita...sa tip cum zicea cineva.Poti sa zici ce vrei,oricum nu mi-am facut un scop in viata s-ai injur in permanenta pe "martori".Nu sintem toti la fel si mai bine vati ocupa unii de comentari interesante nu de atacuri  la persoana ,ca nu duc nicaieri.
Ca mi-au troznit nervii asta este evident si pt mine ,dar sa sti ca cei care ma cunosc ma vad perfect normal.
Am ramas insa cu o alergie cu referire la secta asta americana...si da ma manifest cum se vede[doar in acest context] In rest fiti voi mai buni. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))