Autor Subiect: Comentarii la Turnul de Veghe (9-15 iunie 2014 - Îl vezi pe "Cel nevăzut"?)  (Citit de 18667 ori)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Îl vezi pe cel nevăzut?

1, 2. a) De ce părea Moise să fie în pericol? (Vezi imaginea de la începutul articolului.) b) De ce nu s-a temut Moise de furia regelui?

EGIPTENII îl considerau pe faraon un conducător puternic şi un dumnezeu. În ochii lor, faraonul „depăşea în înţelepciune şi putere toate creaturile pământeşti”, se spune într-o lucrare de referinţă (When Egypt Ruled the East). Pentru a le insufla teamă supuşilor săi, faraonul purta o coroană cu imaginea unei cobre gata să atace. Aceasta le amintea tuturor că duşmanii regelui aveau să fie nimiciţi fără întârziere. Aşadar, să ne imaginăm ce a simţit Moise când Iehova i-a spus: „Vino să te trimit la faraon şi să-l scoţi din Egipt pe poporul meu, pe fiii lui Israel” (Ex. 3:10).

2 Moise s-a dus în Egipt şi a anunţat mesajul lui Dumnezeu, care l-a înfuriat pe faraon. După ce ţara a fost lovită de nouă plăgi, faraonul l-a avertizat pe Moise: „Ai grijă! Să nu încerci să-mi mai vezi faţa, căci în ziua în care-mi vei vedea faţa vei muri” (Ex. 10:28). Înainte să plece, Moise a profeţit că întâiul născut al faraonului avea să moară (Ex. 11:4-8). După aceea, Moise a dat instrucţiuni ca fiecare familie israelită să înjunghie un ied sau un berbec şi să stropească uşorii uşii cu sângele lui. Berbecul era un animal sacru pentru închinătorii zeului egiptean Ra (Ex. 12:5-7). Cum avea să reacţioneze faraonul? Lui Moise nu i-a fost frică. De ce? El a avut credinţă şi a ascultat de Iehova, „fără să se teamă de furia regelui, căci a rămas neclintit, ca şi cum l-ar fi văzut pe Cel nevăzut”. (Citeşte Evrei 11:27, 28.)


Deoarece faraonul era un conducător puternic el le putea insufla frică multor oameni. Când faraonul i-a spus lui Moise: "în ziua în care îmi vei vedea faţa vei muri", Moise era în pericol deoarece el ar mai fi vrut să-i spună ceva lui faraon.

Încă un pericol care îl păştea pe Moise era că unii israeliţi au înjunghiat berbeci (alţii au înjunghiat capre: (Exodul 12:5) . . .Mielul vostru să fie fără defect, un mascul de un an. Puteţi alege dintre berbecii tineri sau dintre capre.), iar berbecul era animal sacru la egipteni şi era o posibilitate ca faraonul să se înfurie, deşi se pare că faraonul nu era prea preocupat de aceasta din cauza celor 9 plăgi pe care le suportase.

(Evrei 11:27, 28) . . .Prin credinţă, el a părăsit Egiptul, fără să se teamă de furia regelui, căci a rămas neclintit, ca şi cum l-ar fi văzut pe Cel nevăzut. 28 Prin credinţă, el ţinuse Paştele şi stropise cu sânge uşorii uşii, pentru ca nimicitorul să nu se atingă de întâii lor născuţi.

Versetele de mai sus arată că el nu s-a temut de furia regelui atunci când a părăsit Egiptul, dar prin extensie putem trage concluzia că nici înainte nu s-a temut.


3. Ce vom analiza cu privire la credinţa lui Moise în „Cel nevăzut”?
3 Este credinţa ta de neclintit, ca şi cum ‘l-ai vedea pe Dumnezeu’? (Mat. 5:8) Pentru ca vederea noastră spirituală să fie clară şi, astfel, să-l putem vedea „pe Cel nevăzut”, să analizăm exemplul lui Moise. Cum l-a ocrotit credinţa în Iehova de frica de oameni? În ce fel a manifestat el credinţă în promisiunile lui Dumnezeu? Cum l-a întărit faptul că îl vedea „pe Cel nevăzut” când el şi poporul său au fost în pericol?


Este bine să avem şi noi credinţă, dar trebuie totuşi să avem în vedere că Moise a primit o misiune specială.

EL NU S-A TEMUT DE „FURIA REGELUI”
4. Cum părea Moise în ochii celor lipsiţi de credinţă?
4 Din perspectiva celor lipsiţi de credinţă, Moise n-avea nicio putere în faţa măreţului faraon. Viaţa şi viitorul lui păreau să fie în mâinile faraonului. Chiar Moise i-a zis lui Iehova: „Cine sunt eu ca să mă duc la faraon şi să-i scot pe fiii lui Israel din Egipt?” (Ex. 3:11). În urmă cu aproximativ 40 de ani, Moise fugise din Egipt ca să nu fie ucis. Probabil că el s-a întrebat: „Oare este înţelept să mă întorc în Egipt şi să risc să-l înfurii pe rege?”.


De ce a fugit Moise?

(Faptele 7:25) 25 El credea că fraţii lui vor înţelege că Dumnezeu îi salva prin mâna lui, dar ei n-au înţeles.
(Faptele 7:28, 29) . . .Doar nu vrei să mă ucizi cum l-ai ucis ieri pe egiptean?» 29 Auzind aceste cuvinte, Moise a fugit şi a locuit ca străin în ţara Madianului, unde i s-au născut doi fii.

Deci Moise a încercat atunci să îi salveze. Mai târziu a înţeles să aibă răbdare, să fie umil şi să aştepte timpul când Iehova va decide să acţioneze.


Va urma
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
5, 6. Ce l-a ajutat pe Moise să se teamă de Iehova, nu de faraon?
5 Înainte ca Moise să se întoarcă în Egipt, Dumnezeu l-a învăţat un principiu foarte important, pe care Moise l-a consemnat mai târziu în cartea Iov: „Teama de Iehova: aceasta este înţelepciunea” (Iov 28:28). Pentru a-l ajuta să dobândească această teamă şi să acţioneze cu înţelepciune, Iehova i-a arătat lui Moise cât de mare este deosebirea dintre oameni şi Dumnezeul Atotputernic. El l-a întrebat: „Cine i-a făcut omului gură sau cine îl face mut sau surd, cu vedere clară sau orb? Nu eu, Iehova?” (Ex. 4:11).

6 Ce a învăţat Moise de aici? Lui Moise nu trebuia să-i fie teamă. El era trimisul lui Iehova. De aceea, Dumnezeu urma să-i dea tot ce avea nevoie pentru a-i transmite faraonului mesajul divin. În plus, faraonul nu avea nicio putere în faţa lui Iehova. La urma urmei, nu era prima oară când slujitorii lui Dumnezeu se aflau în pericol în Egipt. Moise a meditat, probabil, la modul în care Iehova îi ocrotise pe Avraam, pe Iosif şi chiar pe el în timpul domniei altor faraoni (Gen. 12:17-19; 41:14, 39-41; Ex. 1:22–2:10). Având credinţă în Iehova, „Cel nevăzut”, Moise a mers plin de curaj înaintea faraonului şi i-a transmis toate cuvintele pe care i le poruncise Dumnezeu.


Exod 4:11 - De ce i-a spus Iehova aceste cuvinte? Ca să-i arate deosebirea dintre oameni şi Dumnezeu? Să vedem contextul:

(Exodul 4:10) 10 Moise i-a zis atunci lui Iehova: „Iartă-mă, Iehova, dar eu nu sunt un om cu vorbirea uşoară, nici de ieri, nici de alaltăieri, nici măcar de când îi vorbeşti slujitorului tău, căci gura şi limba îmi sunt greoaie“.


7. Cum a ocrotit-o pe o soră credinţa în Iehova?
7 Credinţa în Iehova a ocrotit-o de frica de oameni şi pe o soră din Estonia, pe nume Ella. În 1949, Ella a fost arestată de KGB, iar apoi a fost dezbrăcată şi lăsată sub privirile unor ofiţeri tineri. „M-am simţit umilită, spune ea. Însă, după ce m-am rugat lui Iehova, am simţit multă pace şi linişte.” După aceea, Ella a fost ţinută la izolare trei zile. Ea spune: „Un ofiţer a strigat: «Vom face tot posibilul ca în Estonia să nu-şi mai amintească nimeni de numele Iehova! Tu vei merge într-un lagăr, iar ceilalţi în Siberia!». Apoi, în bătaie de joc, a spus: «Unde este Iehova al tău?»”. Avea Ella să se teamă de oameni sau avea să se încreadă în Iehova? Când a fost interogată, ea le-a spus fără teamă acelor batjocoritori: „M-am gândit foarte mult şi prefer să stau la închisoare şi să-mi păstrez prietenia cu Dumnezeu decât să fiu liberă şi să pierd aprobarea sa”. Pentru Ella, Iehova era la fel de real cum erau oamenii din faţa ei. Credinţa a ajutat-o să-şi păstreze integritatea.


Îmi exprim respectul pentru astfel de persoane!

8, 9. a) Care este antidotul la frica de oameni? b) La ce ar trebui să te gândeşti când simţi că eşti pe punctul de a ceda fricii de oameni?
8 Credinţa în Iehova te va ajuta şi pe tine să-ţi învingi teama. Dacă autorităţile vor încerca să-ţi interzică să te închini lui Dumnezeu, ar putea părea că viaţa şi viitorul tău sunt în mâinile lor. S-ar putea chiar să te întrebi dacă este înţelept să continui să-i slujeşti lui Iehova şi să-ţi atragi furia autorităţilor. Însă nu uita: Antidotul la frica de oameni este credinţa în Dumnezeu. (Citeşte Proverbele 29:25.) Iehova ne spune că nu avem niciun motiv ‘să ne temem de omul muritor, care va muri, şi de fiul omului, care ajunge ca iarba verde’ (Is. 51:12, 13).

9 Gândeşte-te la Tatăl nostru atotputernic. El îi vede pe toţi cei ce suferă din cauza conducătorilor nedrepţi, are compasiune pentru ei şi îi ajută (Ex. 3:7-10). Chiar dacă va fi nevoie să-ţi aperi credinţa înaintea autorităţilor, ‘nu te îngrijora gândindu-te cum sau ce vei spune, căci ce va trebui să spui ţi se va da în ceasul acela’ (Mat. 10:18-20). Conducătorii umani şi reprezentanţii lor n-au nicio putere în faţa lui Iehova. Dacă îţi întăreşti credinţa acum, îl vei putea vedea pe Iehova ca pe o Persoană reală, care doreşte să te ajute.


(Proverbele 29:25) . . .Frica de oameni întinde o cursă, dar cine se încrede în Iehova va fi ocrotit.

Oamenii din acest verset îi includ şi pe Martori, inclusiv bătrânii.


10. a) Ce instrucţiuni le-a dat Iehova israeliţilor în luna nisan a anului 1513 î.e.n.? b) De ce a ascultat Moise de instrucţiunile lui Dumnezeu?
10 În luna nisan a anului 1513 î.e.n., Iehova le-a spus lui Moise şi lui Aaron să le transmită israeliţilor următoarele instrucţiuni neobişnuite: Să aleagă un berbec sau un ied fără defect, să-l înjunghie şi să stropească uşorii uşii cu sângele lui (Ex. 12:3-7). Cum a reacţionat Moise? Apostolul Pavel a scris: „Prin credinţă, el ţinuse Paştele şi stropise cu sânge uşorii uşii, pentru ca nimicitorul să nu se atingă de întâii lor născuţi” (Evr. 11:28). Moise ştia că promisiunile lui Iehova sunt demne de încredere şi era convins că Iehova îi va ucide pe întâii născuţi ai egiptenilor.


11. De ce i-a avertizat Moise pe ceilalţi israeliţi?
11 Moise îi iubea pe fraţii săi israeliţi. El a ascultat de Iehova şi i-a avertizat pe israeliţii ai căror întâi născuţi se aflau în pericol. El a făcut aceasta chiar dacă fiii săi erau, după cât se pare, în Madian, departe de „nimicitorul” (Ex. 18:1-6).* Biblia spune: „Moise i-a chemat imediat pe toţi bătrânii lui Israel şi le-a zis: . . . «Înjunghiaţi animalele pentru jertfa pascală»” (Ex. 12:21).


12. Ce mesaj important ne-a poruncit Iehova să predicăm?
12 Sub îndrumarea îngerilor, slujitorii lui Iehova transmit în prezent un mesaj important: „Temeţi-vă de Dumnezeu şi daţi-i glorie, pentru că a sosit ora judecăţii sale! Închinaţi-vă Celui ce a făcut cerul şi pământul, marea şi izvoarele de ape!” (Rev. 14:7). Acum este momentul să anunţăm acest mesaj. Trebuie să-i avertizăm pe semenii noştri să iasă din Babilonul cel Mare, ca ‘să nu primească o parte din plăgile’ acestuia (Rev. 18:4). „Alte oi” li se alătură creştinilor unşi implorându-i pe oamenii înstrăinaţi de Dumnezeu ‘să se împace’ cu el (Ioan 10:16; 2 Cor. 5:20).


Aceasta este aplicarea la faptul ca Moise a transmis poporului mesajul lui Iehova. Mesajul Martorilor este altceva. Este un mesaj pe care ei pretind ca îl transmit celor ce nu sunt "poporul lui Iehova".

"slujitorii lui Iehova" = Martorii lui Iehova, şi nimeni altcineva
Ce dovezi avem că Iehova le-a poruncit slujitorilor săi să predice? În secolul 1 Isus a trimis numai apostolii să predice. (apostol înseamnă  trimis). Apostolul Pavel nu a spus: "Vai de voi dacă nu predicaţi", ci a spus "Vai de mine dacă ...".
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Haha, tot de turn ati ramas lipiti.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Stai liniştit că nu am rămas lipit. Am încercat doar să fac ceva asemănător cu http://www.jehovahs-witness.net/jw/friends/279817/1/Blondies-Comments-You-Will-Not-Hear-at-the-05-11-2014-WT-Study-SELF-SACRIFICE#.U5xest_Hlws.

Obiectivul este de a destrăma pretenţiile WatchTower că articolele lor sunt direct din partea lui Iehova.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Obiectivul meu de a arata ca pretentiile Washtower sunt aiurea au fost realizate de mult taiand copacul de la radacina - aratand ca biblia e gresita iar Isus un profet fals. Daca tai frunzele nu realizezi prea multe.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Argumentele tale ca Isus este un profet fals nu m-au convins. Dacă crezi că ateismul are răspuns la toate, atunci:

Cum s-a nimerit ca viteza de rotaţie a pământului în jurul soarelui să producă o forţă centrifugă exact egală în sens opus cu forţa de gravitaţie a soarelui, făcând astfel ca pământul nici să nu se apropie, nici să nu se îndepărteze de soare?

Vreau să ştiu şi eu cum s-a nimerit să nu fie nici cu a milioana parte mai mare sau mai mică.

Aceeaşi întrebare şi cu privire la celelalte planete din sistemul nostru şi cu privire la lună.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
lovelogic, tu nu vrei sa fi convins, nu ca nu esti convins. Ti-am demontat contra-argumentele unul cate unul si nu ai mai avut ce comenta. Nici macar n-ai indraznit sa le iei pe toate in considerare.

Vizavi de "viteza de rotatie a pamantului", nu stiu cine ti-a spus tie ca pamantul "nici nu se apropie, nici nu se îndepărteaza de soare"? Afirmatia e falsa, orbita pamantului in jurul soarelui nu este circulara, ci eliptica. La periheliu, centrul pamantului este la aprox 0.98329 unitati astronomice (AU), adica 147,098,070 kilometri de centrul soarelui. La afeliu, ea este de aprox 1.01671 AU, adica 152,097,700 kilometri. Pamantul se indeparteaza si se apropie de soare.

Deci atentie alta data la afirmatii.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com

Obiectivul este de a destrăma pretenţiile WatchTower că articolele lor sunt direct din partea lui Iehova.

De multă vreme IEHOVA nu mai vorbeşte acestor oameni. Ce dau ei ca hrană este doar o învăţătură din pântecele lor. Îmi pare bine că vezi şi tu. Ferice de ochii care văd!  :)

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
Argumentele tale ca Isus este un profet fals nu m-au convins.
Pe mine m-au convins.Argumentele pe care le aduce David sint simple si clare.
Incearca sa mai recitesti topicul cu o minte dschisa.
1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Apropo, se potriveste perfect si pentru iehovisti .


Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Ma refeream la distanta constanta.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline J

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2012
  • Mesaje postate: 69
Ma refeream la distanta constanta.

ai zis altceva: "Vreau să ştiu şi eu cum s-a nimerit să nu fie nici cu a milioana parte mai mare sau mai mică."

si dupa cum ti-a aratat David, constanta aia variaza numa' cu vreo 3%. "A milioana parte" ar fi insemnat 0.000001%. "Nici cu" al tau probabil mai adauga cateva zero-uri.

Oricum, argumentul asta pe care l-ai zis tu aici, imi e foarte familiar, il auzeam si eu in copilarie pe la sala, printre martori, la care maximul pe care ei l-au citit in materie de stiinta si univers era cartea aia albastra care explica cum a aparut viata. Enciclopedia lor stintifica  ;D. Oamenii care sunt lenesi intelectual, recurg la varianta asta: ah, dar e asa complicat si complex, clar, trebuie sa existe un 'dumnezeu', si dumnezeul acela e Iehova, e evident.  :o

Si cei din antichitate, nestiind sa explice anumite fenomene naturale, au inventat zei, deh, era cel mai simplu. "Ce-i cu liniile alea albastre care bubuie si tuna de apar pe cer ? Cine le face si de ce?" ta-daaam, si asa a aparut: "Zeus"; "pentru ca am suparat zeii". Evident ca omenirea a ajuns sa cunoasca tot mai indeaproape astfel de fenomene si nu putem decat sa radem la explicatiile oamenilor primitivi. Asa si cu Iehova asta. Doar un alt zeu inventat de oameni intr-un lung sir de zei. Ignoranta nu e o calitate. 

Tindem sa explicam ceva relativ complex prin ceva infinit mai complex, care ridica o infinitate de intrebari si totusi, o luam ca pe o abordare logica, cand nu e deloc logic parcursul ratiunii. Punem responsabilitatea in carca altcuiva si nu mai e nevoie sa gandim noi foarte mult, sa ne batem capul. Universul ? Opera lui Iehova. Ho-pa. Stai putin, tocmai am complicat lucrurile. Si Iehova asta ? Cine ii si de unde vine ? Cum o aparut ? Cand ? etc.
« Ultima Modificare: Iunie 15, 2014, 10:48:35 am de J »

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Ma refeream la distanta constanta.
Pai tocmai asta ti-am spus, ca distanta nu e constanta.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Oricum, argumentul asta pe care l-ai zis tu aici, imi e foarte familiar, il auzeam si eu in copilarie pe la sala, printre martori, la care maximul pe care ei l-au citit in materie de stiinta si univers era cartea aia albastra care explica cum a aparut viata.
Banuiam ca de-acolo de undeva l-a auzit, si nu e de mirare. De obicei martorii inghit orice li se spune in interior.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Argumentele tale ca Isus este un profet fals nu m-au convins.
Pe mine m-au convins.Argumentele pe care le aduce David sint simple si clare.
Incearca sa mai recitesti topicul cu o minte dschisa.

Nu stiam ca te-au convins, ma bucur ca ai o minte deschisa :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19