Autor Subiect: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova  (Citit de 25074 ori)

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #15 : Noiembrie 14, 2011, 09:59:59 am »
Gabi, ai gasit-o dar nu ai postat-o :)

Prin bunavointa lui Oma, am primit filmul intreg in format AVI cu subtitrare. Daca il vreti careva, vi-l incarc cu placere.

Cele bune sa se adune!

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #16 : Noiembrie 14, 2011, 10:23:07 am »
Am postato uitate mai atent :P
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #18 : Noiembrie 15, 2011, 11:00:52 am »
Azi am mai văzut acest film odată. Doar cântările nu le-am cunoscut. În rest, maniera era identică. Eram cu cineva. O colegă pe care am invitat-o să vizionăm împreună acest film. Cu toate că nu i-am dat nici un detaliu, a concluzionat: " Tare mult trebuie să te fi rănit aceşti omeni pe tine"!

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #19 : Noiembrie 15, 2011, 11:21:09 am »
De problema cu cântările m-am lovit şi eu când am tradus filmul. După câteva cercetări mi-am dat seama că atât cântările, cât şi publicaţiile au fost produse special pentru film, probabil că drepturile de autor deţinute de organizaţie nu le-a permis producătorilor să folosească ceva autentic. Deşi de exemplu unele coperte de reviste seamănă cu cele originale, vei vedea că sigla turnului este modificată, plus că revista Treziţi-vă! capătă un titlu complet diferit. Modificări apar şi la cartea Ascultă de Marele Învăţător unde pe lângă faptul că ilustraţiile nu sunt 100% ca cele din cartea originală, textul care apare acolo pare să fie un pasaj din cartea biblică Revelaţia.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #20 : Noiembrie 15, 2011, 11:25:19 am »
Modificări apar şi la cartea Ascultă de Marele Învăţător unde pe lângă faptul că ilustraţiile nu sunt 100% ca cele din cartea originală, textul care apare acolo pare să fie un pasaj din cartea biblică Revelaţia.
Acest lucru l-am sesizat şi eu.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #21 : Noiembrie 15, 2011, 01:44:11 pm »
AVERTISMENT
Oricine se uită la acest film o face pe propria răspundere!!!

Eu personal nu recomand acest film, aceea tânără în final şi-a pierdut credinţa şi în Dumnezeu nu doar în religia martorii, acest film nu este deloc ziditor pentru cei ce cred în Dumnezeu şi în Biblie.
Am postat acest post pentru că am primit un e-mail chiar de la cineva care l-am invitat pe forum şi care nu a fost zidit de film.


Şi nu cred că acest film va zidi pe vreun martor, exmartor, etc. filmul nu are nici o finalitate bună în sensul Biblic.

Acest post reflectă convingerea personală a userului calea.
« Ultima Modificare: Noiembrie 15, 2011, 01:46:36 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Eli

  • Vizitator
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #22 : Noiembrie 15, 2011, 01:50:36 pm »
Depinde ce intelegi tu prin zidire, daca intelegi ingradirea individului intre niste norme rigide, asa cum fac si martorii, atunci nu filmul nu zideste.dar alfel pentru cineva lipsit de fanatism si open minded, este chiar o experienta folositoare. alinule aminteste-ti ca in biblie, la care tu faci referire asa des, sunt si exemple de genul ASA NU.  ;)

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #23 : Noiembrie 15, 2011, 02:06:24 pm »
ASA NU.  ;)

Da, filmul constituie o buna ilustrare pentru ce ai spus tu mai sus Eli.
Si mie, personal, mi se pare excelent sa fie vizionat de cei care ar dori sa faca pasul intrarii in organizatie.
Pentru cei care inca sunt parte sau pentru cei care au iesit din organizatie filmul reprezinta o confirmare a unui adevar dureros.

Nu trebuie sa ne legam neaparat de final, regizorul trebuia sa faca un final si a ales sa fie unul mai neutru (personal mie imi plac filmele care nu se termina in tipicul hollywood-ian, cu "happy end" - experienta de viata de invata ca situatiile respective nu sunt realistice). Continutul filmului insa este ceea ce ii da relevanta.

Just my two cents, cum zic nenorocitii de americani :)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #24 : Noiembrie 15, 2011, 02:17:31 pm »
Dragă Eli acest film promovează: imoralitatea, ateismul, când aceea tânără afirmă că nu mai crede în Iehova Dumnezeu, şi că nu mai crede într-o zi de judecată, aceasta nu este o problemă de religie sau de îngrădire într-o organizaţie, asta însemnă ateism, însemnă a repinge elementele fundamentale ale Bibliei şi ale creştinismului.

Îţi asumi răspunderea dragă Eli, dacă cineva se uită la film şi îşi pierde credinţa în Dumnezeu?

Marcu 9:42  Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare.
« Ultima Modificare: Noiembrie 15, 2011, 02:20:57 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #25 : Noiembrie 15, 2011, 02:23:01 pm »

Îţi asumi răspunderea dragă Eli, dacă cineva se uită la film şi îşi pierde credinţa în Dumnezeu?

Aline, este doar un film... Iar fondul important si mesajul transmis nu este nici fornicatia, nici pierderea credintei. Cate filme cu persoane care comit fornicatie si nu au credinta deloc vedem permanent? Si ne fac acestea sa ne pierdem credinta?

Daca cineva vede filmul si apoi exact din aceasta cauza isi pierde credinta in Dumnezeu, inseamna ca nu a inteles nimic niciodata si isi pierdea oricum credinta la un moment dat, dintr-un nimic...

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #26 : Noiembrie 15, 2011, 02:28:20 pm »
Dragă CdG, Sfânta Scriptură ne învaţă:

1 Corinteni 10:31  Deci, fie că mâncaţi, fie că beţi, fie că faceţi altceva: să faceţi totul pentru slava lui Dumnezeu.
32  Să nu fiţi pricină de păcătuire nici pentru Iudei, nici pentru Greci, nici pentru Biserica lui Dumnezeu.
33  După cum mă silesc şi eu în toate lucrurile să plac tuturor, căutând nu folosul meu, ci al celor mai mulţi, ca să fie mântuiţi.

Efeseni 5:3  Curvia sau orice altfel de necurăţie sau lăcomia de avere, nici să nu fie pomenite între voi, aşa cum se cuvine unor sfinţi.
4  Să nu se audă nici cuvinte porcoase, nici vorbe nechibzuite, nici glume proaste, care nu sunt cuviincioase; ci mai de grabă cuvinte de mulţumire.
5  Căci ştiţi bine că nici un curvar, nici un stricat, nici un lacom de avere, care este un închinător la idoli, n-are parte de moştenire în Împărăţia lui Hristos şi a lui Dumnezeu.
6  Nimeni să nu vă înşele cu vorbe deşerte; căci din pricina acestor lucruri vine mânia lui Dumnezeu peste oamenii neascultători.
7  Să nu vă întovărăşiţi, deci, deloc cu ei.
8  Odinioară eraţi întuneric; dar acum sunteţi lumină în Domnul. Umblaţi, deci, ca nişte copii ai luminii.
9  Căci roada luminii stă în orice bunătate, în neprihănire şi în adevăr.
10  Cercetaţi ce este plăcut înaintea Domnului,
11  şi nu luaţi deloc parte la lucrările neroditoare ale întunericului, ba încă mai de grabă osândiţi-le.
12  Căci e ruşine numai să spunem ce fac ei în ascuns.
13  Dar toate aceste lucruri, când sunt osândite de lumină, sunt date la iveală; pentru că ceea ce scoate totul la iveală, este lumina.

Efeseni 4:17  Iată, deci, ce vă spun şi mărturisesc eu în Domnul: să nu mai trăiţi cum trăiesc păgânii, în deşertăciunea gândurilor lor,
18  având mintea întunecată, fiind străini de viaţa lui Dumnezeu, din pricina neştiinţei în care se află în urma împietririi inimii lor.
19  Ei şi-au pierdut orice pic de simţire, s-au dedat la desfrânare şi săvârşesc cu lăcomie orice fel de necurăţie.
20  Dar voi n-aţi învăţat aşa pe Hristos;
21  dacă, cel puţin, L-aţi ascultat şi dacă, potrivit adevărului care este în Isus, aţi fost învăţaţi,
22  cu privire la felul vostru de viaţă din trecut, să vă dezbrăcaţi de omul cel vechi care se strică după poftele înşelătoare;
23  şi să vă înnoiţi în duhul minţii voastre,
24  şi să vă îmbrăcaţi în omul cel nou, făcut după chipul lui Dumnezeu, de o neprihănire şi sfinţenie pe care o dă adevărul.


Efeseni 4:29  Nici un cuvânt stricat să nu vă iasă din gură; ci unul bun, pentru zidire, după cum e nevoie, ca să dea har celor ce-l aud.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Eli

  • Vizitator
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #27 : Noiembrie 15, 2011, 02:32:06 pm »
@Calea Am spus deja pe foru da o mai spun de cate ori e nevoie o propozitie simpla: Nu-mi plac fanaticii!  >:(

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #28 : Noiembrie 15, 2011, 09:58:15 pm »
AVERTISMENT
Oricine se uită la acest film o face pe propria răspundere!!!

Eu personal nu recomand acest film, aceea tânără în final şi-a pierdut credinţa şi în Dumnezeu nu doar în religia martorii, acest film nu este deloc ziditor pentru cei ce cred în Dumnezeu şi în Biblie.
Am postat acest post pentru că am primit un e-mail chiar de la cineva care l-am invitat pe forum şi care nu a fost zidit de film.


Şi nu cred că acest film va zidi pe vreun martor, exmartor, etc. filmul nu are nici o finalitate bună în sensul Biblic.

Acest post reflectă convingerea personală a userului calea.
Dragă Eli acest film promovează: imoralitatea, ateismul, când aceea tânără afirmă că nu mai crede în Iehova Dumnezeu, şi că nu mai crede într-o zi de judecată, aceasta nu este o problemă de religie sau de îngrădire într-o organizaţie, asta însemnă ateism, însemnă a repinge elementele fundamentale ale Bibliei şi ale creştinismului.

Îţi asumi răspunderea dragă Eli, dacă cineva se uită la film şi îşi pierde credinţa în Dumnezeu?

Marcu 9:42  Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare.

Nimeni nu obligă pe nimeni să se uite la film.
Am observat că ai repetat cuvantul ateism și expresii ce îl descriu. Fiecare este liber să creadă ce dorește. Faptul că mulți care au fost martori ajung atei nu este un lucru nou sau surpinzător (vezi forumul JWN). Mai mult, țările nordice dețin recordurile la numărul de atei și agnostici din lume dar și pe cele în materie de prosperitate și calitate a vieții. Filmul pur și simplu arată un posibil deznodământ al unei tinere care părăsește organizația.

Dacă simpla vizionare a unui film îl face pe cineva ateu, atunci mâine el se face ortodox pentru că vede Ostrov , poimâine musulman pentru că vede The Message și apoi martor pentru că vede: Martorii lui Iehova — Organizaţia care poartă acest nume. De fapt faptul de a vedea un film despre persoane cu care nu ești de acord te poate ajuta să vezi lucrurile dintr-o altă perspectivă, să ai mai multă compasiune și respect pentru diversitate.

Legat de imoralitate. Biblia este de departe o carte cu mult mai multă imoralitate decât apare în acest film. Acest film este inocent pe lângă „cartea sfântă”, imoralitatea fiind una implicită. Filmul nu 'promovează imoralitatea', ci doar spune o poveste. După criteriul ăsta Biblia promovează incestul, violul și adulterul, ceea ce nu cred că susții.


Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #29 : Noiembrie 16, 2011, 08:20:22 am »
Sceptic +1
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))