Autor Subiect: Bota Ioan  (Citit de 39645 ori)

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Bota Ioan
« Răspuns #30 : Decembrie 16, 2011, 11:20:48 pm »
OK,Vasile!eu sunt inca activ in organizatie,am privilegii,dar am spus lucrurilor pe nume...am tinut o tema in congregatie,redusa de la 45 min.la 30min.un pioner special trimis de filiala in congregatie, ma urmarit cu schita in mina.dupa program m-a intrebat de ce nu amspus nimic de sclav,pentru ca era o idee principala.i-am spus ca atrebuit s-a reduc tema de la45 la30 de minute.sotia mea care ma cunoaste foarte bine, m-a intrebat ce sa-i spuna daca o intreaba .i-am spus:spunei ce-ti dicteaza constiinta.tu stii ca mie nu mi-e frica.cand a ,intrebat-o ,a spus :sotul meu considera ca se practica cultul personalitatii fata de sclav!el face alergie la asa ceva, de pe vremea lui ceausescu!!!(Am facut de doua ori inchisoare pe vremea lui ceausescu <Asa ca nu mi_e frica de oameni)spun adevarul!dupa aceea i_am confirmat< ca asa este>!a ramas cu gura cascata>pana acum nu s_a luat nici o masura contra me_a_dar"mi_au taiat microfonul_de doi ani nu am mai primit conferinta biblica|duminica!!!na_i auzit de asa restrictie pt un batran<dar uite ca se poate!i_ti sta mintea in loc de ce abuzuri sunt capabili>>>

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Bota Ioan
« Răspuns #31 : Decembrie 17, 2011, 12:39:00 am »
Te felicit Ilie!
Si eu am trecut si trec prin experiente asemanatoare cand tin cuvantari publice. Nu este absolut nicio cuvantare in care sa nu fiu urmarit cu schita in mana de altcineva (exceptie fac doar cele tinute in alte localitati, deci in alte congregatii). Dar de fiecare data reusesc sa depasesc obiectiile lor facandu-i sa se simta oarecum vinovati ca nu au prins sensul. De fiecare data cand tin teme am ca obiectiv sa trezesc constiinta fratilor si surorilor prin intrebari retorice si exemple concise.
Am starnit multe suspiciuni ale 'colaboratorilor' mei insa pana acum am reusit sa ma strecor binisor.
Nu mi-e teama decat ca nu as mai putea sa-i ajut pe altii sa se trezeasca, in rest nu-mi pare rau de nimic ce tine de aceasta organizatie umana. Impreuna cu familia mea suntem pregatiti de desprindere. Insa pana atunci mai trebuie sa ne pregatim sufleteste si rudele noastre, care, in treacat fie spus sunt de partea noastra desi inca nu cunosc tot ce stim noi. Avem convingerea ca odata ce ne vom desprinde de organizatie rudele noastre vor fi alaturi de noi. Ne iubesc si ii iubim, au spirit critic fata de organizatie, deci avem sperante mari. Demascarea acestei organizatii trebuie continuata.
Mi-ar face placere sa te cunosc personal Ilie. Imi place stilul tau si acum inteleg ca esti un bun cunoscator al gandirii comuniste, gandire pe care o regasesc de multe ori si in organizatia Martorilor lui Iehova. Pacat ca aceasta organizatie strica reputatia lui Dumnezeu.
Dar judecata lor nu dormiteaza.
« Ultima Modificare: Decembrie 17, 2011, 12:42:31 am de Oma Desala »

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Bota Ioan
« Răspuns #32 : Decembrie 17, 2011, 10:26:02 am »
multumesc mult pt.aprecieri!toti avem nevoie de incurajare.toti cei care doresc reforme adevarate au in general aceiasi" parametrii "spirituali.am urat intotdeauna dictaturile pt.ca i-au deposedat pe oameni de darurile lui dumnezeu:constiinta si liberul arbitru!nu le-a reusit cu toti.unii au fost ca mardoheu cu coloana teapana :nu s-au plecat.ca si cei trei tineri in babilon!insa in org.este acelasi spirit de dictatura si minciuna.de foarte multe ori,folosesc semiadevaruri care tot minciuni sunt sau contrafaceri.in romania au prezentat o istorie mincinoasa a martorilor lui iehova,in anuar.ca si in cartea proclamatorii.biata doamna Anderson!si-a pus mainele in cap cand a vazut proiectul ei si al echipei ciuntit.dar afost isteata. a mai pastrat si ea cateva copii.. ce o mai face?cred ca se simte bine exclusa.la noi in congr. repartizarea batranilor pt. a tine studiul bibliei din cartea "sa depunem o marturie temeinica"o face un pioner special".m-a repartizat sa tin unul din studiile care explica faptele 15.am refuzat,elegant.nu intamplator m-a pus!!!stia el ca am ceva cu sclavul!de fapt ei au publicat aceasta carte cu scop precis:sa legitimeze sclavul si corpul de guvernare!!!multa publicitate proasta care le face un deserviciu urias.o sa ramana in "pielea goala"expusi public.si nu numai ei.stau si altii la coada.deh,baietii se trag exact din corpul de guvernare din sec.1 ca si papa din sf.petru.o fii vreo legatura?noi stim cum priveste domnul Cristos si iehova idolatria.nu va fie frica,daca nu se pocaieste,VTS-EUL PICA!!!

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Bota Ioan
« Răspuns #33 : Decembrie 17, 2011, 10:31:53 am »
SPECIAL pentru tine:si eu doresc sa te intalnesc personal.dumdezeu, si domnul Cristos sa te binecuvanteze impreuna cu familia si toti prietenii tai.1corint.16:22-2!cu drag ,ilie.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Bota Ioan
« Răspuns #34 : Decembrie 17, 2011, 03:02:36 pm »
!!(Am facut de doua ori inchisoare pe vremea lui ceausescu
Ilie , in ce perioada ai fost inchis ? Nu am fost colegi oare ?.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Bota Ioan
« Răspuns #35 : Decembrie 17, 2011, 04:19:12 pm »
in doua perioade: 1982/1983 si 1985/1986,art 98 c.p-legea presei si decr.153/1970.penitenciare:mindresti,focsani;braila ,galati.salut valer.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Bota Ioan
« Răspuns #36 : Decembrie 17, 2011, 07:25:44 pm »
Nu cred ca ne-am intalnit .
Eu am fost in 1975- 77 . si 1981 -83  art. 354 cp si 166 cp .

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Bota Ioan
« Răspuns #37 : Decembrie 19, 2011, 07:51:04 pm »
Nelu m-a rugat să-i postez a trei scrisoare a lui pe forum:

                                                                                                Reghin 20.dec.2011


Către martorii lui Iehova care se întreabă
De ce m-am dezasociat de Organizaţie

                   

                  Dragii mei
   
   Sunt persecutat! Dar acum nu de comunişti ci de religioşi! Pentru că m-am dezasociat, unii martori mă taxează apostat, mă calomniază, mă ocolesc şi mă privesc de parcă s-ar uita prin sticlă. Tovarăşii de drum, de ieri, prigoniţii care se plângeau de abzurile dictaturii – azi, încravataţi şi plini de ifose prigonesc susţinerea Bibliei în favoarea unor învăţături omeneşti, sectare. Nu pot să-mi răspundă întrebărilor şi demascărilor, dar ştiu să insulte!
Nu le este greu deoarece învaţă de la un meseriaş învechit la împroşcat cu defăimări: corpul de guvernare, un cârcotaş irecuperabil care nu recunoaşte niciodată nimănui nici o calitate. El le-a dat model, jignirile din cartea de Organizare pag. 155, par.2: ,,nu mai vrea să fie creştin, respinge credinţa şi abandonează închinarea la Iehova”; par.3: ,,a renunţat la credinţa creştină, alege să li se alăture celor dezaprobaţi de Dumnezeu”.
   Stimaţi cititori! Ce uşor îi judecă pe alţii şi îi condamnă bătrâneii aceia! Încă puţin şi ne numeau nebuni. Exact ca fariseii şi inchizitorii. Nici o clipă nu le trece prin gând că problema este în orgada lor. Ştiu ei câte dezamăgiri şi indignări provocate de ei duc la această hotărâre dureroasă? Nu! Şi nu-i interesează! Dar pretind de parcă ar fi Moise: nu murmuraţi! Deşi ei sunt cu musca pe căciulă. Fiecare om e unic pentru Dumnezeu, dar ei îi amestecă pe toţi într-o oală cu jigniri şi îi aruncă. Nu ştiu ce este în sufletul meu dar declară: ,,nu mai vrea să fie creştin”, chiar aşa? De unde ştiu?
   Dragi cititori, nimic nu e mai departe de adevăr decât această demagogie de încrezuţi: că cine se detaşează de această Organizaţie abandonează credinţa creştină! Organizaţia aceasta şi creştinismul sunt două chestiuni foarte diferite. Organizaţia Martorii lui Iehova nu este tot una cu creştinismul şi nu îl poate confisca ori cât ar dori! Am abandonat Organizaţia Martorilor lui Iehova, nu credinţa creştină! Am abandonat-o tocmai pentru că nu sunt de acord cu modul în care înţelege, practică şi prezintă creştinismul! Cred că îl înţelege greşit, îl practică greşit şi îl prezintă greşit. Cred că modul ei nu este aprobat de Dumnezeu. Despre aceasta este vorba. M-am dezasociat pentru că doresc binecuvântările lui Dumnezeu, dar Organizaţia aceasta s-a îndepartat de voia Sa, deşi se consideră singura religie adevărată.
          Explicaţia e simplă: am ascultat indemnul titlului uneia din revistele ei: m-am trezit!
Şi am constatat ca mi-am investit greşit încrederea, că Organizaţia aceasta se înşeală şi mă înşeală. Şi am ieşit afara din tabara ei la ocara Domnul Cristos – Evr.13:13.
          Organizaţia aceasta a ajuns un sistem rece, birocratic, străin de sinceritatea, căldura, umilinţa, adevărul, libertatea şi simplitatea Evangheliei. Apertenenţi ei sunt intimidaţi să rămână anonimi şi fără personalitate precum fişele dintr-un inventar. Nu au voie să publice. Şi nu au voie să participe la dezbateri publice, pentru că nu rezistă la confruntări. Dar unul dintre defectele cele mai supărătoare al acestei secte e secretomania. Am constatat acest defect şi în cazul meu. Îl povestesc pentru că aşa păţesc toţi care au probleme disciplinare: sunt judecaţi în secret. Pentru că am criticat în cadrul studiului Turnului de Veghe, la Sală, la microfon, că Turnul nu-i spune Domn, Mântuitorului şi am spus că trebuie să ne rugam şi în genunchi - am fost acuzat că am „tendinţe apostate”, am început să fiu suspectat şi urmărit, iar mai târziu, după alte incidente, am fost „judecat” de un „comitet judiciar” compus din 3 persoane. „Judecat” este de fapt spus nepotrivit deoarece eram fără public, numai eu şi ei, în secret, ca la bolşevici! Nu ca în primul secol, pe timpul primilor creştini! Ei judecau în prezenţa congregaţiei şi împrună cu congregaţia. Citez din 1Cor.5:4: „fiind adunaţi laolaltă” şi din 2Cor.2:6: „pedeapsa care i-a fost dată de cei mai mulţi” şi din 1Tim.5:20: „mustră-i înaintea tuturor ca şi ceilalţi sa aibă frică”. Adica cei prezenţi trag foloase educative din disciplinarea ce avea loc în public. Dar Martorii lui Iehova nu beneficiaza de astfel de lecţii, deoarece la ei judecările sunt secrete.
         Ce argumente biblice are Conducerea Organizaţiei să constituie comitete judiciare şi judecări secrete? Niciunul!!! Să arate un singur comitet judiciar şi vreo judecare secretă din Noul Testament!
Nu poate pentru că primii creştini nu făceau judecări în ascuns, erau „transparenţi”.
Deci comitetele judiciare ale Martorilor, cu judecarile lor tainuite, nu au legitimitate biblică! Judecările fără congregaţii le-a început Rutherford ca instrumente de răfuială, necontrolată, contra celor care-l incomodau. Cel judecat nu are garanţii că va fi judecat corect, obiectiv! Deci judecarea martorilor nu se ridică nici măcar la nivelul judecăţilor lumeşti unde prezenţa publicului este liberă.
          Stimaţi cititori, indignarea nu găseşte cuvinte destul de tari să înfiereze această încălcare grosolană a justiţiei de către religie! Cât de bine se potrivesc aici cuvintele Domnului Isus consemnate în Matei 6:23: „Dacă lumina care este în tine este întuneric – cât de mare trebuie să fie întunericul acesta”?! Ce să mai comentăm? Cui nu îi este clar? Lor! „Au ochi, dar nu văd” că aşa ceva nu este uman, cum atunci să fie creştineşte?? Totuşi Corpul de guvernare a inclus abuzul lui Rutherford în Cartea de organizare! Zadarnic! „Scriptura nu poate fi desfiinţată”! Şi ea ne învaţă altfel.
                  În loc de argumente biblice, Cartea de organizare vine cu falsuri! Citim la pagina 153 par.2:
„Când a aflat despre conduita ruşinoasă a unui membru a congregaţiei din Corint, Pavel i-a sfătuit pe bătrâni să-l predea pe un astfel de om lui Satan”. Aceasta frază contine o mare minciună! Pavel nu a scris în cărţile catre corinteni nimic special sau anume bătrânilor, ci s-a adresat întregii congregaţii şi posterităţii. Vedeţi 1Cor.1:1-3 şi 2Cor.1:1. Cine înţelege ce citeşte obsearvă că elita „dirijorilor” din Brooklyn „trage focul la oalele” bătrânilor, poate că are în cap altă carte (vreo apocrifă?). Apoi, pe această temelie mincinoasă, Cartea de organizare zideşte regula judecărilor tainice, la pagina 152 sus: „Corpul de bătrâni va numi un comitet judiciar alcătuit din cel puţin trei bătrâni pentru a rezolva problema”. Acesta este un aranjament nebiblic deoarece rezolvarea acestor cazuri nu e de competenţa lor, ci a congregaţiei! Bătrânii prezidează, dar congregaţia judecă împreună cu ei, nu numai că asistă la dezbateri! Verificaţi, vă rog, la 1Cor. 5:1-5,9-13 si 2Cor. 2:1-11.
          E semnificativ ca multi învinuiţi doresc să fie judecaţi în faţa congregaţiei, dar în Cartea de organizare nu e nici o aluzie la acest drept. Dacă m-ar fi judecat biblic, le-aţi fi auzit învinuirile, mi-aţi fi auzit justificările şi nu i-aţi fi aprobat. Pe când aşa au putut să-şi facă de cap. Şi ar fi vrut chiar să mă arunce ca pe o măsea stricată, dar le-am luat-o înainte cu „surpriza”: scrisoarea de dezasociere.
          Nu mi-am dat seama ce revoltatoare sunt judecările secrete, pâna nu le-am devenit victimă; atunci am simţit cât este de nedrept să fi prada subiectivismului şi răului plac, poate chiar răzbunării unora care sunt şi acuzatori şi judecători, şi congregaţia să nu vadă, să nu audă şi să nu poată să ia atitudine contra posibilelor abuzuri.     
          Conform procedeului, comitetul acela nebiblic a intocmit un proces verbal. Dar el nu a fost citit congregaţiei. Şi chiar daca l-ar fi citit e părtinitor. Şi nu e o stenogramă ca să puteţi vedea că nu au fost corecţi, că sfidau Biblia! Starea lor nu e de invidiat, sunt sigur că au probleme de conştiinţă şi insomnii. Iar la Sală, în loc să spună adevarul, că „Bota s-a dezasociat”, s-a spus un semiadevar: „Bota nu mai e martor al lui Iehova”. Din acel comunicat viclean, ascultatorii nu au aflat şi cealaltă jumătate de adevar; că eu am renunţat.
           De ce s-a anunţat aşa sec: „netransparent”, perfid? Pentru că aşa prevede Cartea de organizare, pag.156, sus. Din cauza ei deşi aveţi DREPTUL SĂ ŞTIŢI ce motive m-au determinat să mă dezasociez şi DORITI SĂ ŞTIŢI, dar nu vi s-a spus şi sunteţi nevoiţi să faceţi presupuneri. Cineva se teme de adevăr şi acela nu sunt eu. De ce trebuie ca o întreagă congregaţie sau chiar mai multe, să facă presupuneri, să şuşotească, când conform Bibliei o congregaţie are dreptul să prticipe efectiv la judecare? Cine iubeşte adevarul e „transparent” şi nu confundă DISCRET cu SECRET! Vi se pare corect că în timp ce Biblia ne spune slabiciunile şi păcatele personajelor ei, chiar regi şi preoţi, de acum 6000, 5000, 4000, 3000 de ani şi de ce au fost excluşi unii acum 2000 de ani - la Sala nu se comunică motivele excluderilor din prezent?? De ce nu se comunică? Pentru că aşa dictează Corpul de guvernare fără bază biblică! Sunteţi deposedaţi de dreptul vostru de partcipare la judecări şi păgubiţi de lecţii preţioase.
           Stimaţi cititori, o regulă de drept, străveche şi fundamentală, proclamată şi în timpul nostru în tribunale spune: „Să auzim şi apărarea!” – Prov.18;17. Tocmai de aceea în Israelul antic astfel de probleme se rezolvau în public, la porţile cetaţilor; iar în Noul Testament cu PARTICIPAREA ACTIVĂ A CONGREGAŢIEI. Nu ca la Martori.
           Dragi cititori, deoarece nu aţi fost prezenţi la judecarea mea, nu aţi auzit argumentele apărării. Pentru ca această Organizaţie nu respectă acest drept, elementar al omului: dreptul la aparare publică, drept dat de Dumnezeu şi asumat în Statutul de funcţionare al Organizaţiei, la legalizare! Nu respectă nici dreptul meu, ca acuzat şi nici dreptul vostru de a cunoaşte direct adevarul despre reputaţia unui asociat. Ni se dispreţuieşte drepturile şi demnitatea! Unde scrie că membrii acelui comitet nelegitim trebuie crezuţi orbeşte? Vi se cere să fiţi creduli ceea ce e un  păcat – Ier.17:5. Organizaţia să nu se mai laude că respectă Biblia şi Drepturile omului fiindcă judecarea secretizată, în absenţa asociaţilor, dovedeşte contrariul.
           Chiar şi acum de când m-am dezasociat, Organizatia continuă să mă persecute deoarece vă interzice să vorbiţi cu mine, ca să nu aflaţi cum explic şi eu situaţia, ce idei şi practici ale Organizatiei le contest şi cu ce argumente. Calomniatorii mă ponegresc nestingheriţi fără ca eu să mă pot apăra. Vi se pare just?
            De aceea am ales aceasta cale, pentru ca să vă informez corect motivele dezasocierii mele. Dar o fac şi din iubire pentru voi, pentru unii este probabil ultimul serviciu spiritual din partea mea. Voi, cei sinceri, sunteţi „publicul ţintă”, nu cei cu creirele spălate, care nu mai gândesc, care sunt roboţi sectari.  Dacă vă surprind dureros, cred că este necesar – la fel ca medicamentele amare, ca înţepătura acului seringii şi ca bisturiul chirurgului: pentru trezire la realitatea dură din jungla sectelor. Adevărul e mereu surprinzător, mereu provocator şi mereu altfel de cum se aşteaptă naivii. - Matei 11:25,26; 1Cor. 1:27-29.
            Sper să nu aruncati scrisorile alăturate, înainte de a le citi – Ioan 7:51; 1Tes. 5:21; 1Tim. 5:21-22. Lecturarea lor s-ar putea să vă, determine să faceţi alţi paşi catre adevărata maturitatea creştină, mult trâmbiţată de elita trufaşă care vă tratează toată viaţa ca pe nişte prunci spirituali.
            Primiţi, vă rog, mărturia unei conştiinţe creştine, loială Tatălui Ceresc şi Domnului Isus Cristos.
           
Dumnezeu să ne binecuvânteze!

                 
                                                  Cu stimă,
                                             
                                                  Nelu Bota.
                                                                                         

P.S. Dacă va vrea Dumnezeu în viitorul apropiat vor urma alte demascări.

                                                Acelaşi Nelu.
« Ultima Modificare: Decembrie 19, 2011, 08:06:17 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Bota Ioan
« Răspuns #38 : Decembrie 19, 2011, 09:41:49 pm »
Draga Nelu,am citit cu interes si cea de a 3-a scrisoare a ta si de fiecare data am acelasi sentiment ca vad un om deosebit si cu mult respect pentru Iehova ,Cristos si Biblie.Cred ca va fi totusi greu pentru multi sa accepte acest punct de vedere al tau spun acest lucru pentru ca nu de mult am trecut si eu prin asa ceva si stiu cum s-au comportat si se comporta si cu familia mea cei pe care i-am gazduit cu drag carora le-am intins masa,carora le-am dat bani imprumut,si pentru care am sarit oricand a fost nevoie.Eu sincer nu-i condamn de loc ,pana la urma fiecare face ce doreste sa faca si isi traieste viata cum crede ca-i mai bine.Sigur ca nu pot fi de acord cu ideea de a fi dispretuiti,pentru ca acest mod de tratament nu este decat un dispret care ni se arata si nicidecum o dovada de iubire cum "mint" ei.Eu cred ca multi vor intelege ceea ce vrem noi sa spunem prin acest forum ,unii vor reflecta atent si vor lua cu timpul deciziile pe care le vor considera potrivite.Vor vedea daca noi suntem cei care mintim,vorbim calomnios,suntem impotriva asa cum spune WTS-ul sau intradevar WTS-ul are deja o problema.Noi nu facem altceva decat sa aratam ca unele invataturi ale lor nu mai stau in picioare si ca modul in care le tot schimba nu poate fi de la Dumnezeu,dar nici nu este o problema atata de mare si nici nu stiu de ce ii deranjeaza de vreme ce chiar ei recunosc deschis aceasta de prin 1980 ca nu sunt inspirati de Iehova ,lucru de altfel intalnit negru pe alb in Brosura "Martorii lui Iehova indeplinesc......la pagina 26 parag.4 -daca nu gresesc si deasemenea in cartea Proclamatorii.
Pe aceasta ma bazez cand spun ca multi din cei sinceri fata de Iehova si Biblie verificand ceea ce spunem noi si dovezile pe care le dam vor putea sa ia decizi bune sa se apropie mai mult de Creator si de Isus Mantutitorul nostru si sa o mai slabeasca cu faptul de a urma pur si simplu oameni.   

Offline regina

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 36
Re: Bota Ioan
« Răspuns #39 : Decembrie 25, 2011, 11:18:57 pm »
Da si eu il  stiu pe nelu bota  il felicit 

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Bota Ioan
« Răspuns #40 : Decembrie 26, 2011, 11:23:28 am »
Da, nelu trebue felicitat si incurajat.excelent, ai spus regina!in duh,mi-am dat seama prin ce trece nelu.toti care au fost hartuiti pina au plecat singuri, s-au au fost dati afara,au urcat drumul golgotei suportand batjocora din partea" fratilor falsi" ,cum a suferit si pavel!2cor.11:26(privind contextul.vers.13-15,erau apostolii mincinosi din corint.)chiar si unii care au slabit spiritual,au comis delicte,si au fost exclusi,sunt victime ale sistemului.cine avea datoria sa-i sai pastoreasca corespunzator?bineinteles ca wts este infailibil, el nu greseste,corpul de guvernare, se trage fix din corpul de guvernare din secolul intai!el nu este de vina ca in fiecare an sunt exclusi si dez asociati aprox.100.000 de martori ,plus vreo 200.000,carora li se aplica mustrare judiciara cu restrictii!!!publicati domnilor in anuar aceste statistici,inclusiv statistici cu pedofili,sinucigasi etc.nu publicati numai marete realizari,recorduri obtinute etc.!!!stim bine ce spirit,promova maretele realizari comuniste si recorduri dupa recorduri...multe erau umflate,stiti bancul cu purceaua care fatase un purcel,s-a raportat fals pe diferite nivele si la ceausescu a ajuns ca afatat 11purcei!si voi stiti ca se mai umfla unele recorduri...nu mai obligati fratii sa lucreze pt. cincinalele voastre!nu de alta dar voi nu sunteti multumiti niciodata.vaduva cu 2 banuti era de mult pusa la colt .nici apostolii n-ar rezista cu voi mai mult de un an.nu stiu daca ar fii acceptat confidentialitea voastre cand exclud o persoana!si nici organizarea excesiva,cu bogatul sau raport de activitate generator de stres si falsitati.doar multi plimba geanta vreo doua ore,si raporteaza,ce?barfa?UN PIONIER SPECIAL>>>Trimis <punea intrebari vrstitorilor ca sa afle niste lucruri>>><mergand cu ei pe teren>la mai multe recorduri!felicitari<NELU BOTA!FII TARE!SPUNE_NE IN CONTINUARE LA CE HARTUIELI ESTI SUPUS!EI NU TE LASA NICI DUPA CE PLECI<AICI ESTE PROBLEMA!SALUTARI DE LA ILIE!

Offline regina

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 36
Re: Bota Ioan
« Răspuns #41 : Decembrie 26, 2011, 12:11:36 pm »
ilie esti si tu martor?asta am observat si eu in predicare mai mult la povesti decit  in interes de regat

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Bota Ioan
« Răspuns #42 : Decembrie 26, 2011, 01:18:02 pm »
Da,inca sunt,dar unul dintre cei mai hartuiti in interior!am explicat situatia mea,in unele dintre mesajele pe care le-am postat.sunt o voce foarte puternica in interiorul org,care s-a radicalizat,duce o politica de indoctrinare intensiva cu uneltele ei.ex.:in 2010,scoala de 2 zile cu batranii, de exemplu un punct din programul zilei a doua era intitulat:incredeti-va in sclavul fidel si prevazator!au spus apostolii domnului vreodata,incredetiva in noi!?slujitorii aux.au facut indoctrinare numai o zi.in 2011,s-a inceput indoctrinarea de 5 zile!a-ti citit bine:cinci zile,si continua in 2011.in km din oct.2011( "serviciul pentru regat.")au fost anuntate urmatoarele scoli de indoctrinare,la pag.4-6:scoala de serviciu teocratic,care se fece de mult,scoala pt.construirea salilor regatului.scoala pentru pionieri;,scoala pt. betelistii nou veniti;scoala pt.batrani si sj. auxiliari;scoala pentru batranii de congregatie;scoala pt.supraveghetorii itineranti si sotiile!?lor;scoala biblica pt necasatoriti;scoala biblica pt.cupluri crestine;scoala biblica galaad;scoala pentru membrii comitetelor de filiala si sotiile lor!?nu ve-ti stii niciodata cum au fost indoctrinati unii dintre ei. este confidential,ca si subsidiul lor!asadar,o colectie uriasa de "bite wts"!!!se pregatesc de un adevarat "razboi"si m-ai numesc uneltele lor si" parghii"poate mai inventeaza si alte scoli.va saluta pe toti, ilie.sanatate!

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Bota Ioan
« Răspuns #43 : Decembrie 26, 2011, 06:22:48 pm »
Salutare Ilie!

Iti recomand prudenta. Vezi sa nu care cumva sa te dileasca WTS Romania.
Ti-am trimis prin PM (Private Messages) adresa mea de Yahoo Messenger. Ma poti contacta la acea adresa.
Eu cred ca si stiu cine esti. As fi bucuros sa constat ca nu m-am inselat atunci cand ne vom cunoaste face-to-face. Repet atat pentru tine cat si pentru toti ceilalti interesati. Betelul din Romania deja monitorizeaza forumul. Deci, shase-shase-shase.


Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Bota Ioan
« Răspuns #44 : Decembrie 26, 2011, 06:35:27 pm »
Multumesc,oma!stiu ca betelul monitorizeaza forumul!si mai stiu ca au sarcina permanenta de la wts!nu mi-e frica ca o sa ma dileasca.doresc, sa-mi cunoasca punctul de vedere,si atit.cand voi considera ca mi-am atins scopul ma opresc .nu o sa-i atac la infinit.sunt gata, ii astept.,sa vedem daca se vor pune cu un nebun!cu simpatie, la toti.ilie.