Autor Subiect: NASCUTI CU CRAVATA  (Citit de 2350 ori)

Eli

  • Vizitator
NASCUTI CU CRAVATA
« : Decembrie 15, 2011, 12:33:14 pm »
Nascuti cu cravata!

  Ma refer la copii martorilor care,  saracii,  nu sarbatoresc craciunul deoarece aceasta este o sarbatore pagana si falsa, mincinoasa. Dar marorii sau mai bine zis sclavul  ce invata?
Iata un exemlu citat din revista Trezitiva din decembrie 2011 pag 27:

 “Ce vei face daca la o reuniune ceva te deranjeaza?
„Am un plan de rezerva. Cand merg la reuniuni, ımi sun ıntotdeauna parintii ca sa le spun la ce ora ajung acasa. Cand vorbim, ei ma ıntreaba daca totul merge bine. Daca raspunsul meu e Nu,pentru ei acesta e un indiciu ca trebuie sa-mi reaminteasca ce treburi am de facut acasa. Dupa ce terminam de vorbit, le spun prietenilor ca parintii vor sa ajung mai devreme acasa si ca trebuie sa plec.“ (Therese)”

Mi s-a intors stomacul pe dos cand am citit asta pentru ca mi-am dat seama ca de fapt asa suntem indemnati sa ne crestem copii intr-o deplina falsitate, sa nu-si sustina punctul de vedere , maii bine sa, jmechereasca, sa gaseasca scuze penibile. Scopul scuza mijloacele daca sclavul o cere. Cum, daca acolo, la o reuniune intre frati, sau ma rog intre tineri copii ai fratilor, se intampla ceva in neregula, se bea in exces sau se consuma droguri sau vezi un comportament immoral, nu ar trebui sa ai curajul sa le spui in fata prietenilor tai lucrul asta? Ce fel de prieteni, ce fel de oameni, ne invatam copii sa fie?  Falsi, Falsi, Falsi, Perfizi si de conjunctura!
 Articole ca acesta ma fac sa inteleg mai bine de ce in congregatii, poate nu in toate dar in multe, domneste o atmosfera atat de apasator de falsa o spoiala de iubire, plina de zoaie, de barfa, de lovituri pe la spate, de cine mi-s eu, de nepotisme, si alte lucruri mult mai false si mai rele decat faptul de a-ti amintii de nasterea lui Cristos, chiar daca nu avem certificatul Lui de nastere si chiar daca data nu e una corecta.
 Scuzati-ma dar m-am enervate tare si trebuia sa ma descarc cumva.  :)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: NASCUTI CU CRAVATA
« Răspuns #1 : Decembrie 15, 2011, 12:44:03 pm »
Da cu zbiciu ELI....Te sustinem ;) :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: NASCUTI CU CRAVATA
« Răspuns #2 : Decembrie 15, 2011, 12:46:34 pm »
Bine ai facu  :)!Ai dreptate in totalitate cu ce spui...Si noi eram foarte dupa litera legii,nu ne abateam.Copilul meu nici nu si-a pus saracul problema sa faca anumite lucruri.Acuma este clasa a 5-a si s-a inscris in corul scolii.A fost dorinta lui.A venit intr-o zi si mi-a spus ca vrea sa cante cu corul si colinde El a spus profesoarei ca vrea si la colinde.Cred ca nu era sigur de ce vom zice.I-am spus:daca asa ai crezut,e ok.Il tot intrebam dupa ce venea de la scoala cum e.Acuma deja s-a plictisit.Nu i se mai pare interesant.A renuntat,dar si asta el singur a decis-o.Inainte ne tot gandeam cum sa-l facem sa inteleaga unele lucruri.Cum zic revistele,sa-l facem, sa ia singur decizii,dar in realitate cum sa le manipulam sentimentele.Este strigator la cer cum se procedeaza cu copilasii!!!!!!!!!!
« Ultima Modificare: Decembrie 15, 2011, 12:48:16 pm de H Maria »
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: NASCUTI CU CRAVATA
« Răspuns #3 : Decembrie 15, 2011, 01:33:43 pm »
Sunt atât de bucuroasă când văd părinţi responsabili care sunt alături de copii lor!
Este într-adevăr strigător la cer cum acest "sclav" vrea sclavi la rândul său. Şi vrea să-i înveţe încă din faşă cu diferite comportamente. Dar imediat ce cresc, fac diferenţa între ceea ce sunt şi ceea ce ar vrea să fie. Apoi, când le cresc aripile, se înfruptă din fructul oprit pe ascuns, apare frica, resentimentele sentimentele negative, şi de la aste până la afecţiuni afective nu este decât un pas.
Nu spun că este valabil pentru toţi, dar cunosc mulţi în situaţia aceasta. :(

Eli

  • Vizitator
Re: NASCUTI CU CRAVATA
« Răspuns #4 : Decembrie 15, 2011, 02:22:06 pm »
Da din pacate foarte putini vad ca acest tip de educatie este nociv pentru copii, si nu produce adulti responsabili si de succes. Marea majoritate a martorilor au, din pacate, o educatie sub medie (asa vrea sclavu) si din cauza asta nu realizeaza ca sunt manipulati si cresc copii defecti :(

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: NASCUTI CU CRAVATA
« Răspuns #5 : Decembrie 15, 2011, 02:44:42 pm »
Un caz:o familie cu doi copii.terminasera liceul(baiat si fata)la ultimele congrese au avut demonstratii,spunand ca nu opteaza pt.studii superioare!!!anul acesta baiatul a fost exclus.(banuiti pt.ce motive.)nu era mai bine sa mearga la facultate?parintii erau foarte mindrii de ei!!!cine a gresit?

Eli

  • Vizitator
Re: NASCUTI CU CRAVATA
« Răspuns #6 : Decembrie 15, 2011, 02:47:30 pm »
Da cred ca-mi dau seama de ce-o fost exclus, probabil s-o apucat de studiat anatomia si fiziologia omului cu lectii practice :)