Autor Subiect: Contractul Washtower cu Rand Cam Corporation  (Citit de 4519 ori)

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Contractul Washtower cu Rand Cam Corporation
« Răspuns #1 : Octombrie 31, 2011, 02:36:45 pm »
Nu citisem articolul înainte, dar reacţia mea a fost una dublă: ROFL şi OMG în acelaşi timp. ROFL pentru modul în care a fost redactat articolul şi OMG pentru competenţa unor ziarişti care confundă scopurile siturilor consultate. Cu alte cuvinte, un cititor al articolului care nu a fost familiarizat cu forumul vechi şi nu ştie că acela nu este un forum oficial al Organizaţiei Religioase "Martorii lui Iehova" chiar ar putea ajunge la concluzia că utilizatorii citaţi chiar au acele numiri oficiale: marinaru şi vio16 - membri ai Corpului de Guvernare, valer - slujitor auxiliar, Leontina - supraveghetor de circumscripţie, lamb - bătrân de congregaţie, Neutrino - proclamator nebotezat.
Ca să revin la subiect, discuţia în privinţa contractului Rand Cam s-a dezbătut pe forumul vechi după ce a apăruseră nişte dezvăluiri în acest sens pe JWN. Printre firele de discuţii, acesta este cel pe care l-am regăsit, iar începutul primului post trimite la un alt thread: http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/scandals/189940/1/Rand-Cam-James-McCann-The-Watchtower-Society-And-Their-War-Effort
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Contractul Washtower cu Rand Cam Corporation
« Răspuns #2 : Noiembrie 01, 2011, 07:56:42 am »
Da, articolul respectiv e scris de niste amatori. Ce ma mira este ca la data articolululi forumul vechi nu mai exista. Avea salvate posturile pe PC?

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Contractul Washtower cu Rand Cam Corporation
« Răspuns #3 : Noiembrie 01, 2011, 12:06:51 pm »
Am înţeles din anumite surse că acel articol a fost preluat verbatim din alte surse, care au fost scrise pe vremea când forumul încă era activ bine de tot.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Contractul Washtower cu Rand Cam Corporation
« Răspuns #4 : Noiembrie 15, 2011, 12:08:28 pm »
Stie cineva mai multe despre subiectul acesta?

http://www.ziaristionline.ro/2011/02/25/exclusiv-martorii-lui-iehova-au-pus-mana-pe-arme-sectantii-din-romania-se-revolta-impotriva-turnul-de-veghe-de-la-new-york/

CdG
Sincer, acest articol mi se pare un fel de ghiveci. Luat de ici, de colo, s-ar fi vrut o bombă a presei. Colac peste pupăză au dat de forumul vechi unde se comenta într-o veselie .

De exemplu spun ei: " Marinaru, membru al corpului de Guvernare" practic era nivelul la care ajunsese el datorită multelor postări pe forum. Apoi îl citează pe Valer, pe Leontina, persoane cu adevărat neîndreptăţite de organizaţie.
Mai amintesc ei de Vio16 , Lamb, Neutrino etc (pe mine nu m-au descoperit ;)), ca să sfârşească victorioşi cu Hillary Clinton.
Nu că n-ar fi adevăruri cele mai multe dintre ele dar mie personal nu-mi plac cei din media, care nu-s în stare să gândească un articol.
 

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Contractul Washtower cu Rand Cam Corporation
« Răspuns #5 : Noiembrie 15, 2011, 02:53:33 pm »
Aici si eu sunt de acord,articolul este tras de par.Important este ca Marinaru e membru al corpului de guvernare:))))))))))).Dar dincolo de gluma,dincolo de orice ni s-a intamplat la martori nu poti sa nu consideri articolul o mare prostie si pe cine l-a scris un diletant.Dar in ce priveste comentariul postat de Valer pe vechiul site,aici Valer avea dreptate.Si la noi in Congregatii veneau "frati capabili" si tineau niste teme,ca mai ca-ti luau banii din buzunar.Plus in congregatii erau atatea teme legate numai de bani,ca nu s-au strans suficienti.Tot timpul se faceau "rezolutii" in congregatie,sa se mai adune nu stiu cati bani.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Contractul Washtower cu Rand Cam Corporation
« Răspuns #6 : Noiembrie 15, 2011, 02:59:31 pm »
Tineti minte piesa lui Abba: "Money, money money; Must be funny, in the rich men world"  ;)
CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Contractul Washtower cu Rand Cam Corporation
« Răspuns #7 : Ianuarie 10, 2012, 03:30:54 pm »
Pentru ca tot se face referire la forumul vechi. Pentru cei care nu stiati inca, exista site-uri care tin o arhiva a internetului. Un astfel de site, unde gasim un snapshot cu vechiul forum este urmatorul:
http://web.archive.org/web/20100125083810/http://forum.martorii.ro/
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Contractul Washtower cu Rand Cam Corporation
« Răspuns #8 : Ianuarie 10, 2012, 03:38:57 pm »
The Wayback Machine is having problems...
Am incercat si cu alte ocazii si acelasi mesaj.