Autor Subiect: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?  (Citit de 25400 ori)

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #45 : Iunie 13, 2012, 12:02:43 am »
Legat de Avraam, numele său original este Abram sau Ivrim, de la el vine expresia "a-bramburea" ori "i-brambur" şi denumirea de evrei adică "ha-ivriim".

Avem versetul care arată care este pământul făgăduit în Geneza sau Facerea 15:18: În ziua aceea, Iahve a făcut un legământ cu Avram şi i-a zis: "Seminţei tale dau ţara aceasta, de la râul Egiptului până la râul cel mare, râul Eufrat, [...]".





אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #46 : Iunie 04, 2013, 01:07:30 am »
Abraham este anagrama lui Brahman .Viata vesnica pe pamant?Mai ai loc de martori?
Viata vesnica in cer?Mai e loc de protestanti ?In iad nu ai loc de catolici,si in rai nu ai loc de ortodoxi .Singurele solutii raman misiunile spatiale ale NASA de populare a altor planete,dar fara sa plece cineva cu "carti sfinte" la ei.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #47 : Iunie 04, 2013, 09:22:19 pm »
.Singurele solutii raman misiunile spatiale ale NASA de populare a altor planete,dar fara sa plece cineva cu "carti sfinte" la ei.

Ş-apoi, pe altă planetă tot "în cer" e!  :D

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #48 : Iunie 05, 2013, 04:34:00 am »
Si cei cu capu-n nori sunt tot "in cer" :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #49 : Iunie 30, 2013, 10:45:31 am »
Sigur că încape şi o glumă! Încă nu s-au ocupat toate locurile aici pe pământ, deci nu trebuie să mergem pe alte planete. Cine nu încape poate să-şi facă o plută şi să o ia pe mare. Ori cei ce se cred că-s din maimuţă se pot da pe liane ca Tarzan. Le spun eu când să se dea jos. :)

Pentru cei ce se închină lui IEHOVA, rămâne o cercetare serioasă dacă cei 144000 vor merge în cer sau dacă locul tuturor oamenilor este pe pământ.


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #50 : Iunie 30, 2013, 04:26:50 pm »
Ori cei ce se cred că-s din maimuţă se pot da pe liane ca Tarzan. Le spun eu când să se dea jos. :)
Iar ce cred ca se trag din noroi (ca tine) pot sa se balaceasca cu iehova si Isus in mâl gol-goluti, ca doar tot sunt sot si sotie.

Citat
   
Pentru cei ce se închină lui IEHOVA, rămâne o cercetare serioasă dacă cei 144000 vor merge în cer sau dacă locul tuturor oamenilor este pe pământ.
Nu, pentru ei ramane sa se trezeasca din somnul ratiunii si sa-l vada pe Iehova cum este: un monstru inexistent. Nu sa mediteze la basme cum propui tu mai sus.

Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Viaţa veşnică, pe pământ sau în cer?
« Răspuns #52 : Octombrie 10, 2014, 02:48:46 am »
Alte aberatii de la Calea Ratacita...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19