Autor Subiect: Babilonul cel mare  (Citit de 43262 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #165 : Aprilie 05, 2016, 04:16:35 am »
Ok, hai ca raspund tot eu. Stim ca unele versete (sute zici tu) se refera la semintiile lui Israel pt ca spun ele insele asta: "semintiile lui Israel", sau ca o spune contextul insusi.

Nu e cazul Matei 24:30 si Apoc 1:7. Nu ai nici un fundament biblic sa afirmi ca "semintiile pamantului" se refera la semintiile lui Israel. Daca e s-o luam asa cum e scris (altfel trebuie sa demonstrezi ca nu trebuie s-o luam cum e scris), atunci Isus se refera la semintiile pamantului, nu a Israelului.

Te-am intrebat daca afirmi ca nu exista in biblie versete in care semințiile nu sunt evreiești? Ai studiat amănunțit? Lipsa raspunsului sugereaza ca ai cautat si ai si gasit semintii neevreiesti. Daca nu, atunci uite ca am cautat eu pt tine:

Substantivul "semintie/semintii" ("fule" in greaca) in Matei 24:30, Apoc 1:7 si in aceste versete din Septuaginta:

Gen 10:5, 18, 20, 31, 32; 12:3; 24:4, 38, 40, 41; 28:14; 36:40; Psa 72:17; Prov 14:34.

Amos 3:2

Numai pe voi vă cunosc
    dintre toate clanurile pământului;
de aceea vă voi şi pedepsi
    pentru toate fărădelegile voastre.

Zaharia 14:17-18

17 Iar dacă vreuna din neamurile pământului nu se va duce la Ierusalim să se închine Împăratului, Domnul Oştirilor, atunci peste ei nu va cădea ploaie. 18 Dacă clanul Egiptului nu se va duce şi nu va intra în Ierusalim, atunci nu va mai cădea ploaia peste el, ci va fi lovit de molima cu care va lovi Domnul toate neamurile care nu vor veni să celebreze Sărbătoarea Corturilor.

Isaia 19:13

Prinţii din Ţoan au înnebunit,
    conducătorii din Nof[a] s-au înşelat,
iar căpeteniile triburilor sale
    au dus Egiptul în rătăcire.

Ezechiel 20:32

32 Voi ziceţi: ‘Vrem să fim ca neamurile, ca triburile celorlalte ţări, şi să slujim lemnului şi pietrei!’ Ceea ce voi aveţi însă în minte nu se va întâmpla niciodată!

Daniel 3:7

7 Astfel, când au auzit sunetul trâmbiţei, al flautului, al ţiterei, al lirei, al psalterionului şi a tot felul de alte instrumente muzicale, toate popoarele, neamurile şi oamenii de toate limbile s-au prosternat şi s-au închinat statuii de aur, ridicate de împăratul Nebucadneţar.

29 De aceea dau poruncă ca orice om din orice popor, din orice neam sau de orice limbă ar fi, care va vorbi de rău despre Dumnezeul lui Şadrak, al lui Meşak şi al lui Abed-Nego, să fie făcut bucăţi, iar casa lui să fie prefăcută într-un morman de gunoi, pentru că nu există un alt dumnezeu care să poată izbăvi în felul acesta.“

Daniel 4:1; 5:19; 6:25; 7:14.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #166 : Aprilie 05, 2016, 08:49:28 pm »
Da, interesant. Deci, din Isaia 19:13, și Egiptul a avut triburi. Mulțumesc pentru idee.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #167 : Aprilie 06, 2016, 10:27:24 pm »
(Matei 24:30) . . .Atunci va apărea în cer semnul Fiului omului şi atunci toate triburile pământului se vor bate în piept tânguindu-se şi îl vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere şi cu mare glorie. . .

Cuvântul pentru "pământ" este "ges", care este tradus, pământ, sol, ţară.

Acelaşi cuvânt îl găsim şi în Faptele 7:3

(Faptele 7:3) 3 şi i-a zis: «Ieşi din ţara ta şi dintre rudele tale şi vino în ţara pe care ţi-o voi arăta». . .



Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #168 : Aprilie 06, 2016, 11:11:50 pm »
Deci atunci revenim la intrebarea inițială:

Unde in biblie se mai folosește expresia asta "semințiile pamântului" pt semințiile lui Israel? Cum ar fi zis Isus daca ar fi vrut chiar sa se refere la semințiile pamântului si nu ale Israelului?

Care e expresia paralela folosită de Luca pt "semințiile pamântului"?

Si apoi te contrazici cu ce ai spus inainte. Inițial ai zis ca semințiile pamântului se referă la semințiile Israelului pt ca evreii au fost răspândiți pe tot pământul. Deci pamantul e tot pamantul.

Apoi ai zis ca nu, nu e vorba de tot pamantul ci numai de o anumită zona a planetei, cum e cazul in Isaia 13 ("pamant" acolo inseamna "teritoriul tării" conform dicționarului). Reiese de aici ca tu de fapt vrei sa iasă "semințiile lui Israel" cu orice preț.

Deci cum e pana la urma?

Te-am intrebat de unde stim ca in Isaia 13 trebuie luat sensul de "teritoriul tării" al cuvântului pamant?

De ce e locală venirea lui Isus pe nori, doar in Israel? E un mântuitor local sau universal? Stiai ca existau crestini si evrei in afara Israelului? Pt ei de ce sa nu vina cu norii? Daca Apoc 1:7 se referă doar la teritoriul Israelului, inseamna ca si restul evenimentelor din Apocalips se referă doar la Israel, nu?

Daca o generație intreaga de evrei si crestini au vazut venirea lui Isus pe nori, unde sunt izvoarele istorice care consemnează acest eveniment grandios?

Deci care e pana la urma fundamentul pe care se bazează ideea ta ca Isus trebuia sa vina cu norii doar deasupra teritoriului Israelului?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline george 2

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2014
  • Mesaje postate: 45
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #169 : Aprilie 07, 2016, 03:56:56 pm »
LOl

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #170 : Aprilie 07, 2016, 08:47:43 pm »
Citat
Unde in biblie se mai folosește expresia asta "semințiile pamântului" pt semințiile lui Israel? Cum ar fi zis Isus daca ar fi vrut chiar sa se refere la semințiile pamântului si nu ale Israelului?

Expresia este doar de 2 ori în Biblie, în Matei și Revelația.

Citat
Si apoi te contrazici cu ce ai spus inainte. Inițial ai zis ca semințiile pamântului se referă la semințiile Israelului pt ca evreii au fost răspândiți pe tot pământul. Deci pamantul e tot pamantul.

Apoi ai zis ca nu, nu e vorba de tot pamantul ci numai de o anumită zona a planetei, cum e cazul in Isaia 13 ("pamant" acolo inseamna "teritoriul tării" conform dicționarului). Reiese de aici ca tu de fapt vrei sa iasă "semințiile lui Israel" cu orice preț.

Deci cum e pana la urma?

Eu nu pretind că am adevărul. Cercetez Biblia, dar nu cu regularitate, uneori trec luni de zile fără să o analizez, așa că nu sunt un exeget al Bibliei. Multe din ideile pe care le am din Biblie sunt greșite, de aceea ajung uneori să mă contrazic. Asta nu are importanță. Eu ți-am scris pentru că iubesc Biblia și vreau ca și alții să vadă cât de prețioasă este.

Da. Vreau să iasă cu orice preț semințiile lui Israel până când am motiv să le părăsesc. Deocamdată, nu.

Citat
De ce e locală venirea lui Isus pe nori, doar in Israel? E un mântuitor local sau universal? Stiai ca existau crestini si evrei in afara Israelului? Pt ei de ce sa nu vina cu norii? Daca Apoc 1:7 se referă doar la teritoriul Israelului, inseamna ca si restul evenimentelor din Apocalips se referă doar la Israel, nu?

Venirea lui Isus pe nori nu a fost pentru mântuire, ci pentru judecata Israelului. Dacă citim atent versetul, venirea pe nori nu era un semn de bun augur. Acel lucru are legătură și cu restul oamenilor, deoarece acel eveniment a reprezentat sfârșitul sistemului iudaic și începutul sistemului nou.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #171 : Aprilie 08, 2016, 04:03:11 am »
Citat
Citat
Unde in biblie se mai folosește expresia asta "semințiile pamântului" pt semințiile lui Israel? Cum ar fi zis Isus daca ar fi vrut chiar sa se refere la semințiile pamântului si nu ale Israelului?
Expresia este doar de 2 ori în Biblie, în Matei și Revelația.
Expresia NU apare doar de 2 ori în biblie (în Matei și Revelația). Ea mai apare si in Gen 12:3

Îi voi binecuvânta pe cei ce te vor binecuvânta, dar îl voi blestema pe cel ce te va blestema. Prin tine vor fi binecuvântate toate familiile pamantului ("semintiile pamantului", "fulai tes ges") !“

Ezechiel 20:32

Voi ziceţi: ‘Vrem să fim ca neamurile, ca triburile celorlalte ţări ("semintiile pamantului", "fulai tes ges"), şi să slujim lemnului şi pietrei!’ Ceea ce voi aveţi însă în minte nu se va întâmpla niciodată!

Deci nu exista nici un loc in bibiie unde se mai folosește expresia "semințiile pamântului" pt semințiile lui Israel, esti lipsit de orice fundament biblic.

Si ce indica faptul ca ai refuzat sa raspunzi de nenumarate ori la intrebarea "Cum ar fi zis Isus daca ar fi vrut chiar sa se refere la semințiile pamântului si nu ale Israelului?"? Ca iti dai seama ca raspunsul este "semintiile pamantului", adica exact cum scrie. Fapt ce evident nu iti convine.

O alta intrebare des evitata de tine este: Care e expresia paralela folosită de Luca pt "semințiile pamântului"? Stii raspunsul, nu? Expresia este "natiuni". Un alt fapt care confirma ca nu e vorba de semintiile Israelului.

Citat
Multe din ideile pe care le am din Biblie sunt greșite, de aceea ajung uneori să mă contrazic. Asta nu are importanță.
Asa e, multe din ideile pe care crezi ca le ai din Biblie sunt greșite, printre care faptul ca semintiile pamantului nu se refera la natiuni, si faptul ca Isus ar fi venit in secolul 1.

Citat
Da. Vreau să iasă cu orice preț semințiile lui Israel până când am motiv să le părăsesc.
Asta arata ca de fapt tu nu esti in cautarea adevarului. Tu de fapt vrei sa-ti confirmi prejudecatile, nu sa accepti realitatea. Este ilogic.

Citat
Venirea lui Isus pe nori nu a fost pentru mântuire, ci pentru judecata Israelului. Dacă citim atent versetul, venirea pe nori nu era un semn de bun augur. Acel lucru are legătură și cu restul oamenilor, deoarece acel eveniment a reprezentat sfârșitul sistemului iudaic și începutul sistemului nou.
Dpdv biblic asta e gresit, e doar cum vrei tu sa fie:

Luca 21:24 Când vor începe să se întâmple aceste lucruri, îndreptaţi-vă şi ridicaţi-vă capetele, pentru că răscumpărarea voastră se apropie!

Evr 9:28 Se va arăta a doua oară, nu în legătură cu păcatul, ci pentru a-i mântui pe cei care-L aşteaptă cu nerăbdare.

1 Tes 4:15 Vă spunem prin Cuvântul Domnului că noi, cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nicidecum nu o vom lua înaintea celor ce au adormit. 16 Căci Domnul Însuşi, la un strigăt de poruncă, la sunetul vocii arhanghelului şi la sunetul trâmbiţei lui Dumnezeu, Se va coborî din cer şi, mai întâi, vor învia cei morţi în Cristos, 17 apoi noi, cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi împreună cu ei în nori, ca să-L întâlnim pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi întotdeauna cu Domnul.

Daca o generație intreaga de evrei si crestini au vazut venirea lui Isus pe nori, unde sunt izvoarele istorice care consemnează acest eveniment grandios?

Deci care e pana la urma fundamentul pe care se bazează ideea ta ca Isus trebuia sa vina cu norii doar deasupra teritoriului Israelului?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #172 : Aprilie 10, 2016, 01:32:04 pm »
Citat
Expresia NU apare doar de 2 ori în biblie (în Matei și Revelația). Ea mai apare si in Gen 12:3

Îi voi binecuvânta pe cei ce te vor binecuvânta, dar îl voi blestema pe cel ce te va blestema. Prin tine vor fi binecuvântate toate familiile pamantului ("semintiile pamantului", "fulai tes ges") !“

Ezechiel 20:32

Voi ziceţi: ‘Vrem să fim ca neamurile, ca triburile celorlalte ţări ("semintiile pamantului", "fulai tes ges"), şi să slujim lemnului şi pietrei!’ Ceea ce voi aveţi însă în minte nu se va întâmpla niciodată!

Deci nu exista nici un loc in bibiie unde se mai folosește expresia "semințiile pamântului" pt semințiile lui Israel, esti lipsit de orice fundament biblic.

1. Deci, o dată "ges" este folosit pentru pământ şi o dată pentru ţară. Pentru mine este suficient. De ce ar trebui să caut în Biblie exact expresia care ai spus-o tu, când pot găsi cuvântul?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #173 : Aprilie 10, 2016, 04:55:06 pm »
E clar ca nu ai studiat atent chestiunea si nu poti explica de ce alegi un anumit sens al cuvantului (si de aceea nu poti raspunde sau adresa celelate chestiuni conexe), adica e o preferinta personala a ta, nu are nimic de a face cu realitatea textului. Nu exista nici un fundament biblic pt "semintiile tarii", ba dimpotriva, exista fundamente biblice pt semintiile natiunilor.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #174 : Ianuarie 05, 2017, 11:49:57 am »
Cineva mă întreabă: Dacă WTS a retras toate explicaţiile profetice pe care le-a avut, se mai poate spune că sunt robi în „Babilon”?

Bineînţeles că tot robi în Babilon sunt, şi acest lucru este valabil atât pentru WTS cât şi pentru celelalte grupări de Martori ai lui Iehova, deoarece ei au retras acele false explicaţii profetice pentru că le creau probleme, dar nu le-au înlocuit cu altele corecte. Pe lângă aceasta, ei mai cred în falsul sfârşit al lumii, falsa turmă mică, falsele 3 sau 4 învieri, anul 1914, şi multe altele. O altă problemă care-i face pe mai departe robi, este că cei mai mulţi refuză să gândească liber, gândeşte altcineva în locul lor.




Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Babilonul cel mare
« Răspuns #175 : Ianuarie 06, 2017, 04:03:24 am »
Asa cum ti-ai retras si falsa explicaţie profetica? Hahaha.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19