Autor Subiect: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea  (Citit de 22206 ori)

Offline CommonSense

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 11
Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« : Iulie 13, 2013, 11:24:08 am »
Salutare tuturor
Imi cer scuze daca am comis din nepricepere dubla postare
Sunt de formatie inginer, cu doua cursuri post-universitare si angajat in munca cu 30 de ani vechime: nu ma laud, dar o sa vedeti de ce era nevoie sa precizez asta
Din nefericire am facut greseala sa primesc in urma cu mult timp ca membru al familiei un exemplar din aceasta specie a Martorilor lui Iehova
Bineinteles, in ciuda angajamentelor luate initial, ca nu vor fi presiuni pentru cooptarea noastra la ei, a inceput batalia psihica de a ma coopta prin orice mijloace, de la recompense la amenintari
I-am explicat in repetate randuri ca nu am de gand sa ma inscriu la ei si de citit Biblia ma pricep si singur daca am chef, fara sa imi spuna nimeni ca ceea ce scrie nu scrie si ceea ce nu scrie , de fapt scrie
Persoana asta, de cativa ani buni se straduieste sa-mi demonstreze cat de evoluata e ea si cat de nenorocit sunt eu, pe motiv ca are mai multi bani decat mine, si are si apartament (e drept, mostenit de la o ruda careia nu i-a raspuns la salut niciodata si castigat in instantza dupa ani de batai si calomnii cu alte rude mai indepartate) si ca ea e salvata de Iehova si eu sunt un nemernic condamnat la moarte. Orice as spune, deformeaza si interpreteaza ca atac la persoana ei. Acelasi lucru si daca nu spun nimic.
Va dau cateva exemple ale binefacerilor prezentzei sectei in viata mea, prin fiinta respectiva:
- Ma acuza repetat in fata celor ce nu ma cunosc suficient de bine ca sunt un om de nimic, ca sunt prost, ca sunt un intretinut al societatii, ca nu am servici si traiesc in conditii mizere ( sunt angajat si am casa proprietate personala, deci minte cu buna stiinta)
- Ma acuza tot in public, desigur, (mai ales cand nu sunt de fata), ca as fi alcoolic si depravat, cu orientare homosexuala (sunt heterosexual si antialcoolic din copilarie, si vegetarian pe deasupra, iar despre depravare nu poate fi vorba, am valori morale la care tin, desi nu sunt religios)
- Imi cauta cunostintele apropiate si le comunica ca as fi afirmat despre ei lucruri injositoare la adresa lor, doar ca sa ma vada cum imi petrec timpul cu explicatii inutile
-de cate ori vine in vizita primul loc in care se uita este dupa dulapuri, in speranta ca ar gasi praf. (Uneori il las sa se adune special pentru ea, sa se linisteasca: fiecare cauta in jur ceea ce are in suflet)
- O data, cand m-am internat la spital, a discutat cu chirurgul meu si i-a dat un plic cu 1 leu din partea mea - va inchipuiti reactia acestuia, am aflat acest lucru dupa ce m-a operat: mi-a multumit ca acum poate merge la un wc public
+ alte multe activitati zilnice care se inscriu in aceeasi categorie de devianta psihica
Va rog dati-mi un sfat cum sa rezolv problema, altfel decat prin cheltuieli inutile cu procese pe ani de zile, cum se misca la noi justitia, cea legata la ochi si dezlegata la punga.
Mentionez ca pot proba cu martori tot ceea ce afirm si nu am facut postul asta degeaba, voi intenta proces de calomnie si hartuire sexuala, desi nu suport tribunalele. Persoana respectiva e procesomana si stiu ca nu am sanse de izbanda, dar, pt linistea mea, tot o sa fac si asta.
Ma intereseaza daca astia au vreo institutie unde as putea face reclamatie la ei, sa ii bage mintile in cap, asa cum au stiut sa i le rataceasca - e datoria lor fata de societate si fata de Dumnezeu, indiferent de cat de vedete deasupra legii umane si divine se cred. Macar sa o convinga naibii sa ma lase in pace, sa imi pot vedea de viata mea si de munca mea asa cum o vrea Dumnezeu. Desi, banuiesc ca tocmai ei o invatza cum sa se poarte, pt ca imi va mosteni casa dupa ce mor toti ai mei.
Am fost crescut intr-o familie cu valori morale si civilizata, nu am reusit niciodata sa inteleg comportamentul oamenilor cu doua fete si de aceea nu stiu cum sa ma apar, poate se gaseste pe aici cineva sa ma sfatuiasca cum sa reactionez mai bine, si mai ales cum sa scap din conjunctura asta, persoana respectiva e o persoana in varsta si nu ii pot interzice accesul in casa mea si eu am ajuns la limita rabdarii. Acum face eforturi deosebite sa inoculeze copiilor sorei mele ura fata de persoana mea pe motiv ca nu cred in unicul Iehova si voi sfarsi tragic, impreuna cu ei, daca nu se inregimenteaza
Nu scriu aici ca sa defulez nemultumiri, scriu in speranta ca se va gasi cineva sa imi dea un sfat, o idee pe care eu nu o vad acum din cauza supararii continue de ani de zile
- Aviz celor care vor avea ocazia sa primeasca vreodata martori ai lui Iehova in familie: pregatiti-va pentru o viata de cosmar plina de nedreptati, minciuni si atacuri pe la spate, cel mai probabil in numele si cu suportul unei organizatii ce are resurse financiare si informative aproape nelimitate

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #1 : Iulie 13, 2013, 01:28:25 pm »
D-le inginer  : eu sunt martor al lui Iehova.Va rog sa-mi dati numele si localitatea in care domiciliaza martorul acela(sau martora aceea) si va promit ca nu va va mai deranja.Daca puteti dovedi ca v-a calomniat,va rog sa prezentati dovezi,,pt.ca se vor lua masuri .

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #2 : Iulie 13, 2013, 05:16:13 pm »
Salutare CommonSense,

și bine ai venit pe forum, indiferent care este motivul, e bine să fii informat corect despre cei în subiect.
Ca să răspund întrebării topicului, cel mai corect este ambele, cei mai mari farisei și foarte dezaxați.

Am să menționez câteva considerații punctual la cele scrise de tine, apoi despre măsuri vom vorbi pe privat, nu de alta, dar mai sunt fanatici și spioni pe forum (doar e unul liber), gen marcu, care de altfel are rolul de a dezinforma și a minți.

Salutare tuturor
Imi cer scuze daca am comis din nepricepere dubla postare

Până la urmă nu a fost dublă postare, și dacă era, nu era sfărșitul lumii :).

Bineinteles, in ciuda angajamentelor luate initial, ca nu vor fi presiuni pentru cooptarea noastra la ei, a inceput batalia psihica de a ma coopta prin orice mijloace, de la recompense la amenintari

Atenție, așa procedează orice martor, de la primul tract sau revistuță penibilă pe care ți-o înmânează pe stradă. Nu, dom'le, noi nu dorim să îți schimbăm viața sau religia, doar să îți povestim niște baliverne...

Recompensele, oricare ar fi acelea, pălesc după aflarea tuturor implicațiilor.
La amenințări, trebuie să răspundem la fel, că altfel nu înțeleg, sunt prea spălați pe creier de organizația din care fac parte.

Persoana asta, de cativa ani buni se straduieste sa-mi demonstreze cat de evoluata e ea si cat de nenorocit sunt eu,

Da, ai dreptate, sunt foarte infatuați și lăudăroși și, prin faptul că ei se cred deținătorii adevărului absolut, vor permanent să te facă să te simți inferior, doar doar vei veni la ei.

pe motiv ca are mai multi bani decat mine, si are si apartament (e drept, mostenit de la o ruda careia nu i-a raspuns la salut niciodata si castigat in instantza dupa ani de batai si calomnii cu alte rude mai indepartate)

Clasic pentru martorii din România. Cei mai mulți sunt sărăntoci și ne-educați, și printre ei câțiva parveniți prin diverse metode... Ei să vezi atitudine la aceștia...

si ca ea e salvata de Iehova si eu sunt un nemernic condamnat la moarte. Orice as spune, deformeaza si interpreteaza ca atac la persoana ei. Acelasi lucru si daca nu spun nimic.

Așteaptă-te la dezinformări crase de la absolut toți adepții acestei organizații. Este modul prin care ei reușesc să își țină oițele aproape și să propage secta mai departe. Apropo, este o sectă, orice ți-ar spune ei - ai sute de materiale pe forum care vor dovedi asta.

Ma intereseaza daca astia au vreo institutie unde as putea face reclamatie la ei, sa ii bage mintile in cap, asa cum au stiut sa i le rataceasca

Poți încerca în interior, dar cel mai probabil vei deveni ținta "șefuților" ei din congregația locală, așa-numiții bătrâni de congregație, de fapt niște oligofreni ordinari cu 4 clase, care acasă și la servici nu au ce să performeze și își varsă frustrările în "adunare".

persoana respectiva e o persoana in varsta si nu ii pot interzice accesul in casa mea si eu am ajuns la limita rabdarii.

Poți și e vital.

Acum face eforturi deosebite sa inoculeze copiilor sorei mele ura fata de persoana mea pe motiv ca nu cred in unicul Iehova si voi sfarsi tragic, impreuna cu ei, daca nu se inregimenteaza

Acest lucru este foarte periculos. În ultimii ani, au accelerat inocularea și manipularea celor mici, chiar prin materiale special concepute pentru ei, broșurele și DVD-uri cu desene animate.
Atenție mare!

- Aviz celor care vor avea ocazia sa primeasca vreodata martori ai lui Iehova in familie: pregatiti-va pentru o viata de cosmar plina de nedreptati, minciuni si atacuri pe la spate, cel mai probabil in numele si cu suportul unei organizatii ce are resurse financiare si informative aproape nelimitate

Acest lucru trebuie subliniat, ceea ce am și făcut :)
Vorbim pe privat.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #3 : Iulie 13, 2013, 05:18:03 pm »
D-le inginer  : eu sunt martor al lui Iehova.Va rog sa-mi dati numele si localitatea in care domiciliaza martorul acela(sau martora aceea) si va promit ca nu va va mai deranja.Daca puteti dovedi ca v-a calomniat,va rog sa prezentati dovezi,,pt.ca se vor lua masuri .

Uită de asta, CommonSense.

Marcu este identic în fanatism, minciună, infatuare și dezinformare cu persoana care te hărțuiește :)
De fapt, poți să îți dai seama citind inepțiile lui din ultimele posturi.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #4 : Iulie 13, 2013, 05:39:19 pm »
" CAcorpule....lasa omul sa dialogheze.Eu cred ca fabuleaza.Doar daca da amanunte dovedeste contrariul.Si doar daca imi ofera sansa sa fac ceea am promis poate sa constate daca mint sau nu ...Tie ti-e teama ca va constata ca-mi respect cuvantul,nu-i asa ? Mergi si stai la umbra,lasa-i omului libertatea de a face cum doreste el,nu cum vrei tu ,nerusinatule !

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #5 : Iulie 13, 2013, 06:04:56 pm »
" CAcorpule....lasa omul sa dialogheze.

Țucurel fanatic, în nici un caz omul nu dorește să dialogheze cu copia fidelă a persoanei care îl hărțuiește. Ai înțeles? Marș la loc!

Eu cred ca fabuleaza.

Ce îți spuneam, dragă CommonSense... exact ce îți spuneam...

Doar daca da amanunte dovedeste contrariul.

Are. Nu ai tu nevoie de ele. Și nu e singurul caz de pe forum, și nici unicul care l-am rezolvat.

Si doar daca imi ofera sansa sa fac ceea am promis poate sa constate daca mint sau nu ...Tie ti-e teama ca va constata ca-mi respect cuvantul,nu-i asa ?

Șanse să dovedești că ești altceva decât un evreu iehovist mincinos, infatuat și fără cuvânt ai avut destule. Acum s-au epuizat.

Mergi si stai la umbra,lasa-i omului libertatea de a face cum doreste el,nu cum vrei tu ,nerusinatule !

Uite la umbră sunt și acum, puțică mică, și din umbră îmi fac treaba.
Rușine să-ți fie ție pentru încercările de dezinformare și minciunile turnate pe forum. Hai, marș!

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #6 : Iulie 13, 2013, 06:13:15 pm »
Sper ca d-l inginer sa discute cu unul de teapa lui,nu cu taietorul de frunza la caini....Permite-i sa decida domnia sa,nu te baga disperatule in discutie !!! Tu continua-ti navigarea .....prin umbrele prezentului.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #7 : Iulie 13, 2013, 06:43:52 pm »
Stai liniștit istericule, CommonSense va discuta cu unul de teapa lui, nu cu un mincinos penal la care iehovismul e ridicat la grad de viciu.

Țucurel, tu faci exact ceea ce face hărțuitorul lui...
Și degeaba tot încerci aici periaje gen "d-l inginer" și "domnia sa", că știm cu toții cine ești  ;)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #8 : Iulie 13, 2013, 08:24:11 pm »
"ca corpule" tu lasa laptopul si,daca tot mai ajungi la congrese,incearca sa asculti,poate ca inveti sa vorbesti corect ! Acum stai sub acoperis acolo,asa ca iti protejezi tenul.... ;D Eu sunt inginer....iar tu nu ai studii superioare.Indiferent daca sunt sau nu de teapa lui,lasa-l pe om sa decida singur ce face...

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #9 : Iulie 13, 2013, 08:26:09 pm »
Ingineri au fost si fanaticii care s-au izbit de turnurile gemene cu avioanele...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline CommonSense

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 11
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #10 : Iulie 13, 2013, 08:41:44 pm »
Marcu, nu am ce dialoga cu tine, esti la fel de paralel cu realitatea pe cat e bunica ta evreica cu teoria relativitatii, am mai dialogat cu tine o data si mi-ai explicat ce evoluat esti pe motiv ca ai firme si sotie la banca. Oricum, daca o sa fac o reclamatie o sa o fac direct la sediul central al firmei din State, nu la Hunedoara, si o sa atasez si inregistrarile pe care le-am facut, traduse in engleza, laolalta cu declaratiile traduse ale martorilor evenimentelor. Deci, nu te baza pe faptul ca nu te  cunosc, faza cu pozatul in inocent-bine intentionat nu tine decat o data. Te cred ca ai vrea sa stii cine sunt ca sa trimiti armata de vestitori cu biblia in mana sa musamalizeze treaba. Mai asteapta, o sa afli cine sunt cand sunt gata trascrierile dialogurilor inregistrate. Mai am de obtinut cateva declaratii autentificate la notar de la cateva persoane si o sa vezi prima data in viata ta poate, ce inseamna dreptatea, nu te grabi.

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #11 : Iulie 13, 2013, 08:53:40 pm »
Nu am cerut nici o clipa sa -mi spui cine esti tu,ci cine este persoana care te agaseaza. Stiam ca nu-mi vei spune,pt.ca..... nu exista un singur martor al lui Iehova care sa procedeze asa cum pretinzi tu ca s-a intamplat in ce te priveste ......                                                                                                                            Cred ca ai vorbit cu alt Marcu...Eu nu am firme,sunt salariat ...si nu locuiesc in Hunedoara ! Nu bunica mea era evreica,ci bunicul ...etc...etc...Este drept ca,acum cativa ani,mi-a fost sparta parola si a comentat cineva in numele meu pret de 3 luni.Probabil ca ai vorbit cu acel "marcu",nu cu mine !!
Deci,daca vrei sa dovedesti ca ai dreptate,posteaza numele "agresorului" si localitatea,nicidecum numele tau.Eu iti promit ca nu vei fi deranjat in continuare si,mai mult,daca tot ai martori si inregistrari...ce mai poate fi musamalizat ??? Nu trebuie sa ma jignesti,nici sa minti in ce ma priveste,pt.ca nu ti-am facut nimic si ,daca ai o problema cu cineva dintre noi,crede-ma ca te pot ajuta sa scapi de ea.Dupa aceea,in liniste,fa ceea ce doresti ! SUCCES !!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #12 : Iulie 13, 2013, 08:57:29 pm »
nu exista un singur martor al lui Iehova care sa procedeze asa cum pretinzi tu ca s-a intamplat in ce te priveste ......
Deci habar n-ai de situatia cu care se confrunta el, dar stii tu precis ca minte. Bai ce vierme esti.

Citat
Nu trebuie sa ma jignesti,nici sa minti in ce ma priveste,pt.ca nu ti-am facut nimic si ,daca ai o problema cu cineva dintre noi,crede-ma ca te pot ajuta sa scapi de ea.Dupa aceea,in liniste,fa ceea ce doresti ! SUCCES !!
Da, dupa ce il faci mincinos si spui ca fabuleaza spui ca nu i-ai facut nimic. Si dupa aia, "SUCCES"! Ce ipochimen iehovist.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline marcu

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 1.340
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #13 : Iulie 13, 2013, 09:04:55 pm »
Iam spus eu mincinos?Am spus eu ca fabuleaza ??? Este posibil sa inteleaga gresit o insistenta  inutila a cuiva...Nicidecum nu am spus ca minte...De ce minti tu,asa ,evident ??? De ce sariti toti si nu-i permiteti sa raspunda cum si ce doreste ?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Martorii: Farisei sau dezaxati? experienta mea
« Răspuns #14 : Iulie 13, 2013, 09:07:45 pm »
Da, l-ai facut mincinos spunand cum am si citat (chiorule) "nu exista un singur martor al lui Iehova care sa procedeze asa cum pretinzi tu ca s-a intamplat in ce te priveste". La fel, da, i-ai spus ca fabuleaza, si deci cine emite fabulatii e mincinos, in afara de cazul in care il cheama Esop.

Deci esti un mincinos dovedit zilnic.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19