Autor Subiect: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova  (Citit de 25073 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
aS MAI PREZENTA O EXPERIENTA"PERSONALA" UN FILM ARTISTIC DESPRE VIATA IN ORGANIZATIA MARTORII LUI IEHOVA http://filmeog.net/to-verdener-2008/    fOARTE REUSIT FILMUL :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #1 : Noiembrie 07, 2011, 06:33:21 pm »
Gabi, ţi-am mutat mesajul într-un thread separat pentru că filmul reprezintă un subiect de discuţie în sine, având în vedere portretizarea destul de fidelă (sunt mici aspecte ne-la locul lor faţă de cum ne-am obişnuit noi — nu cunosc chestii specifice Danemarcei în ce priveşte practicile Martorilor —, însă per ansamblu e fidelă) pe care o face oamenilor obişnuiţi din organizaţie şi unei congregaţii tipice din Danemarca. Povestea se bazează pe relatarea unei foste Martore, Tabitha, şi vă recomand cu căldură să vizionaţi filmul, după care aştept şi eu observaţii, comentarii.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #2 : Noiembrie 08, 2011, 05:23:15 pm »
filmul ne prezintă două variante, în organizaţie sau în lume, dar realitatea este că există trei variante, cea de-a treia este: creştinismul autentic!

Una este să te dezici de organizaţie şi alta să te dezici de Dumnezeu, în opinia mea, filmul acesta nu este deloc ziditor, el nu pune în locul organizaţiei nimic, decât omul şi ce poate face el.
Acel gol din inima noastră nu-l poate umple nici iubirea dintre doi tineri, nici o carieră laică.
Eclesiastul 3:11  Orice lucru El îl face frumos la vremea lui; a pus în inima lor chiar şi gândul veşniciei, măcar că omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârşit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu.

"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #3 : Noiembrie 08, 2011, 07:05:57 pm »
Filmul este despre o tânără de 17 ani martoră a lui Iehova, care se îndrăgosteşte de un tânăr din lume, ulterior cade în imoralitate, iar în final părăseşte organizaţia.
Dar din păcate şi credinţa în Dumnezeu, ea afirmă spre final că nu va exista nici o zi de judecată, şi că Iehova Dumnezeu nu există.

« Ultima Modificare: Noiembrie 08, 2011, 08:19:21 pm de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #4 : Noiembrie 08, 2011, 08:00:07 pm »
Nu, Alin... Sara nu rămâne nici cu Teis, hotărăşte să-şi reia viaţa de la zero departe de tot trecutul.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #5 : Noiembrie 08, 2011, 08:17:59 pm »
mulţumesc pt. corectare.  :D

Am să modific postarea mea anterioară.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #6 : Noiembrie 10, 2011, 08:07:59 am »
Dragilor,

pe cand sa ma apuc sa vad si eu filmul (fiind plecat in ultimele zile) - a disparut...
Sa fie mana "spionilor"?  ;)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #7 : Noiembrie 10, 2011, 04:50:55 pm »
Eu am acest film descarcat si vizionat de mai multe ori.
Am informatii ca filmul a fost vazut de mai multi Martori activi in organizatie, pe ascuns ...bineinteles.

Eli

  • Vizitator
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #8 : Noiembrie 10, 2011, 04:55:34 pm »
si eu am vazut filmul

Eli

  • Vizitator
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #9 : Noiembrie 10, 2011, 06:00:05 pm »
o situatie clasica, la fel ca ea sunt mii si mii in randul martorilor. Vieti distruse trase la indigo  :(

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #10 : Noiembrie 10, 2011, 10:18:24 pm »
Citat
Dragilor,

pe cand sa ma apuc sa vad si eu filmul (fiind plecat in ultimele zile) - a disparut...
Sa fie mana "spionilor"?  ;)

CdG


To Verdener - Worlds Apart (HD-ENGSUB) 1of8.mp4

Plus de asta, există Pirate Bay ;).
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #11 : Noiembrie 11, 2011, 12:14:06 am »
Tocmai am luat filmul și căutam o subtitrare în română (din obișnuință ;D). N-am putut să nu observ numele lui Dorel Caminante la traducător 8). Chiar mă gândeam, în cazul în care nu găsesc o subtitrare să mă apuc eu de una.

Mulțumim Caminante pentru eforturi.
Meriți o ladă de bere (sau echivalentul în ce-ți place)!

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #12 : Noiembrie 11, 2011, 12:59:55 am »
Subtitrarea am tradus-o din engleză în urmă cu doi ani şi ceva (august 2009), dar m-am confruntat cu subtitrările în alte limbi nordice, care păreau ceva mai exacte. Într-adevăr, nu exista pe atunci subtitrat în română. Efortul nu a fost cine ştie ce, eram în concediu, vara, la bunici ... toate bune şi frumoase! Nu contează ce aş merita eu ... consider însă că telespectatorii merită o redare fidelă a dialogului din film.
Titlul îl română l-am preluat de pe Cinemagia.ro ... şi am văzut o versiune de subtitrare când filmul a fost difuzat pe Cinemax, dar desigur traducătorul nu a prea fost familiarizat cu Martorii.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
« Ultima Modificare: Noiembrie 13, 2011, 09:38:26 am de cimpean GABRIELL »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: To verdener / Lumi paralele - film artistic despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #14 : Noiembrie 13, 2011, 09:40:50 am »
Am gasit o noua adresa a filmului" To Vendever "   Tradusa.  Vizionare placuta :) ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))