Autor Subiect: Bota Ioan  (Citit de 39828 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Bota Ioan
« Răspuns #15 : Noiembrie 11, 2011, 10:44:04 pm »
Citat
Am experienta in cunoasterea fratilor si te asigur ca evaluez corect situatia din Organizatie.
Poate tu ai experientele tale insa eu le am pe ale mele.

Nu am vrut să insinuez că nu evaluezi corect organizația. Probabil sunt persoane care ar citi-o cu atenție. M-aș bucura să fie cât mai mulți. Ce vroiam să spun e că martorul de rând nu are capacitatea de a privii la argumentele din ea, fiind deranjat de scrisoarea în sine cât și de tonul direct.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Bota Ioan
« Răspuns #16 : Noiembrie 11, 2011, 11:14:47 pm »
Dau dreptate lui Sceptic si Corpului de Guvernare.
Nu sunt prea multi acei care citesc, dar bine ca sunt cati sunt.

Aline, spunei asa fratelui Ioan Bota:
Sa faca o copie a scrisorii si sa o trimita la Betel in Bucuresti, cu mentiunea 'In atentia Comitetului Filialei'. Il asigur ca scrisoarea va fi citita din scoarta in scoarta. Comitetul Filialei compus din Ion Brenca, Ion Roman, Gabriel Negroiu, Daniele DiNicola si Dumitru Oul o va citi si chiar se vor consulta in legatura cu scrisoarea. Sunt convins ca scrisoarea, desi dura, va starni in inimile lor unele sentimente de amaraciune deoarece si ei stiu ca Nelu Bota are dreptate dar n-au ce sa faca fiindca sunt prinsi cu totul in mrejele Organizatiei. Evident scrisoarea va fi clasata... dar va fi citita inainte. Sa aiba incredere si sa faca acest lucru la indemnul meu.

De asemenea scrisoarea sa fie trimisa la toti cunoscutii fratelui Bota.
Nu mai spun ca fratele Ioan Bota este bine cunoscut si in zona unde locuiesc eu.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Bota Ioan
« Răspuns #17 : Noiembrie 11, 2011, 11:40:27 pm »
Alin, mai spunei, te rog, fr. Ioan Bota ca in interiorul WTS exista o ampla miscare de rezistenta alcatuita din mii de frati si surori care lupta subteran pentru reformarea Organizatiei. Acesti frati risca totul si merg pe muchie de cutit ducand aceasta lupta grea fara sa-si murdareasca mainile si fara sa imite niciuna din practicile Organizatiei. Au fost cazuri cand am fost turnati Organizatiei chiar de unii pe care-i credeam ca sunt de partea noastra. Unii au fost exclusi dar noi nu i-am parasit. Se duce o lupta cinstita pe multiple planuri. Printre cei din Rezistenta se afla supraveghetori de circumscriptie, batrani de congregatie, slujitori auxiliari, pionieri de orice fel etc, ... practic frati si surori din toate 'esaloanele' ca sa ma exprim asa.
Obiectivul urmarit este cel cuprins in versetul unde se spune: 'Unde este spiritul lui Iehova acolo este libertate'.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Bota Ioan
« Răspuns #18 : Noiembrie 12, 2011, 04:55:19 am »
exmartorii ar trebui să fie persoane cu o identitate, reale, publice, pentru a încuraja şi pe alţii să plece de pe Titanic.

Din scrisoare văd două puncte mai importante cu care m-aşi putea identifica dacă eram în locul lui, şi anume: şefia corpului de guvernare care poate părea o formă de robie mascată; şefia cultului M.I. din România în cazul unora pentru care nu mai vor să lupte, care au o atitudine specifică tuturor cultelor din această ţară care după câteva generaţii de lideri nu mai pot înţelege luptele celor persecutaţi de sistemul comunist, mai ales că acum au multe probleme la cine să de-a socoteală în sistemul care se construieşte acum în cadrul Uniunii Europene.

Din păcate mulţi au plecat din organizaţie şi în loc să-l caute pe Dumnezeu, fie au devenit dezinteresate treptat şi au căzut, fie au căutat imediat colaboratori pe care să se poată bizui, şi aici poate au scuză cei care au o formă de persecuţie din sistemul actual.

Dacă numim "Titanic" staulul societăţii, nu consider cunoaşterea datelor unor persoane care au ieşit dintre ei, şi care acum sunt considerate "apostate" de cei din interior, cea mai bună metodă pentru a evita împrăştierea oilor dar poate încuraja persoane care au nemulţumiri de mai mulţi ani şi caută să plece. Trebuie ca aceştia să se orienteze bine ce fac ca să nu ajungă sub controlul altor "şefi" care sunt la rândul lor controlaţi când de unii, când de alţii.

Mesia este cel care poate să umble pe ape şi să potolească furtuna când naufragiaţii se îndreptă direct spre el şi nu spre căpitanii altor corabii sau şefii unor bărcuţe de salvare omeneşti care pe Titanic au luat decizia cine este luat şi cine este lăsat.
« Ultima Modificare: Noiembrie 12, 2011, 05:02:26 am de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Bota Ioan
« Răspuns #19 : Noiembrie 12, 2011, 09:18:32 am »
Cine sint EI *********** astia ,care isi permit sa judece pe oameni;cine sa urce pe TITANIC si cine sa fie lasat jos?Niste penibili,infatuati,sectanti oribili,dezumanizati,lupii turmei,acesti SEFI ai Martorilor.Pentru ei sper sa fie valabile chinurile vesnice in IAD.Nu va speriati vreau doar sa-i trezesc pina nu-i prea tirziu,pentru ei. :-*

Edit: limbaj considerat licențios
« Ultima Modificare: Decembrie 08, 2011, 10:31:45 pm de sceptic »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Bota Ioan
« Răspuns #20 : Noiembrie 12, 2011, 10:25:24 am »
Dau dreptate lui Sceptic si Corpului de Guvernare.
Nu sunt prea multi acei care citesc, dar bine ca sunt cati sunt.

Aline, spunei asa fratelui Ioan Bota:
Sa faca o copie a scrisorii si sa o trimita la Betel in Bucuresti, cu mentiunea 'In atentia Comitetului Filialei'. Il asigur ca scrisoarea va fi citita din scoarta in scoarta. Comitetul Filialei compus din Ion Brenca, Ion Roman, Gabriel Negroiu, Daniele DiNicola si Dumitru Oul o va citi si chiar se vor consulta in legatura cu scrisoarea. Sunt convins ca scrisoarea, desi dura, va starni in inimile lor unele sentimente de amaraciune deoarece si ei stiu ca Nelu Bota are dreptate dar n-au ce sa faca fiindca sunt prinsi cu totul in mrejele Organizatiei. Evident scrisoarea va fi clasata... dar va fi citita inainte. Sa aiba incredere si sa faca acest lucru la indemnul meu.

De asemenea scrisoarea sa fie trimisa la toti cunoscutii fratelui Bota.
Nu mai spun ca fratele Ioan Bota este bine cunoscut si in zona unde locuiesc eu.

Fiti siguri ca cei de la filiala cunosc deja toata situatia lui Nelu Bota , si nu-i necesara trimiterea unei scrisori si acolo .
Bineinteles ca nu vor actiona in  nici un fel pentru ca lor le convine situatia asta in care ei domnesc peste aceasta comunitate de oameni unde taie si spanzura fara ca cineva de pa pamant sa-i poata trage la raspundere , plus ca duc o viata de lux in comparatie cu membri de rand . Chiar daca in inima lor stiu ca Nelu are dreptate , ei isi vor apara privilegiile . Iar in ce priveste ''miscarea de rezistenta '' din interiorul organizatiei ... permiteti-mi sa cred ca e o gluma ....

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Bota Ioan
« Răspuns #21 : Noiembrie 12, 2011, 07:08:27 pm »
M-a impresionat profund scrisoarea acestui om care a slujit organizatia atata timp.Ma bucur nespus ca a putut sa se elibereze.Cu siguranta va trece mult timp pana ii vor trece aceste sentimente de revolta care sunt absolut normale dupa o viata dedicata unui scop ce s-a dovedit o mare minciuna.Dar Dumnezeu este Dumnezeul oricarei mangaieri,si ne ajuta sa mergem mai departe.

Il asteptam sa-si respecte promisiunea si sa vina pe forum! :)     
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Bota Ioan
« Răspuns #22 : Noiembrie 13, 2011, 12:23:25 am »
@Valer:
Nu este gluma.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Bota Ioan
« Răspuns #23 : Noiembrie 13, 2011, 12:19:08 pm »
Înainte de dezascoierea lui Nelu, el a trimis două scrisori la Filială, dar nu a primit nici un răspuns, vă postez în continuare scrisoarea lui către Filială.

Reghin 04 oct. 2011

Dragi fraţi de la Filiala din Bucureşti


Scrisoarea aceasta cu exact acelaşi text v-am mai trimis-o în urmă cu vreo trei luni. Şi nu m-aţi răspuns. Încerc din nou.
   Mă numesc Bota Ioan, domiciliez în judeţul Mureş, oraşul Reghin...
   M-am hotărât să vă scriu deoarece am ajuns teren de luptă între nişte contraziceri serioase privind unele idei ale credinţei noastre Martorii lui Iehova. Vă cer ajutor, vă rog să-mi răspundeţi.
I. Prima nedumerire este despre o chestiune de o importanţă vitală pentru orice creştin: onorarea Salvatorului şi Căpeteniei credinţei creştine, Isus Cristos. Constat că primii creştini, apostolii şi ceilalţi discipoli ai Săi din sec. I, erau mult mai iubitori şi mult mai respectuoşi cu El. Îl avea mult mai des pe buze şi era miezul vestirii lor – 1Corinteni 1:23,24; 2:2. De aceea au fost numiţi creştini.
   Dar ei Îl mai onorau şi în alt mod: Îl numeau Domn şi Domnul nostru. O citire atentă a Noului Testament convinge.
Studiind personal am descoperit nişte fapte uimitoare: că onorarea Sa ca Domn a început încă din Vechiul Testament, cu David – Psalmul 110:1 (Matei 22:41-45). Era Domnul lui David!
Şi pentru Elisabeta era Domn, încă înainte de a fi născut – Luca 1:43!
Aşa L-au anunţat şi îngerii către păstori – Luca 2:11.
Şi repet: la fel se refereau la El şi primii creştini. Câteva dovezi: Ioan 4:1; 20:28; Fapte 2:36; 3:15; 1Cor. 8:6; Filipeni 3:7,8; Efeseni 4:5,6; 1Petru 3:15; Apocalipsa 22:20,21. Limbajul primilor creştini referitor la El era onorant. Pentru că onorarea se vede şi din exprimare şi pentru că Domnul nostru chiar ne învaţă că trebuie să-L onorăm foarte, foarte mult! Ioan 5:23
Dar constat cu regret că onorarea Sa este o mare problemă pentru noi. Suntem deficitari la acest punct. Şi aceasta se vede uşor atât în publicaţii cât şi la programele de la Sală şi la Congrese. În literatura noastră nu este numit Domn, ci Omul Isus Cristos, Isus (în exces), Cristos, Exemplu şi Maestru (ca un guru hindus), Instrument. Este trist că David, Elisabeta, îngerii, şi primii creştini Îl numeau Domn, dar noi nu!
În materialele noastre se repetă mereu că e Rege. Dar din această poziţie deocamdată nu influenţează situaţia de pe pământ. În schimb în materiale nu I se accentuează celelalte roluri din care acţionează de la Înălţare (Matei 28:18-20), anume de Domn, Mântuitor, Mijlocitor, Mare Preot, Păstor excelent, Uşă, Stăpân, Prinţul vieţii, şi a. Aproape totul şi toate sunt raportate numai la Domnul Suveran Iehova. Ni se predă un Isus mai puţin important decât cel din Matei 28:18; Filipeni 3:21; Evrei 1:3, mai puţin implicat, mai puţin onorat şi mai puţin iubit! Mai grav: în unele articole şi studii din Turnuri nu este nici măcar pomenit! Nu apare nici în relatările autobiografice ale misionarilor! Şi, din păcate, şi cântările reflectă acest dezechilibru: din 135 de cântări, numai într-una, nr. 30, e numit Domn! Aceasta este mult prea puţin!
Din cauza acestor desconsiderări oficiale în publicaţiile noastre, fraţii şi surorile nu-I spun Domn Fiului Unic: nici la rugăciuni, discursuri, programe şi conversaţii. Ei şi ele imită limbajul materialelor, în loc să copieze limbajul primilor creştini: Să-I spună: Domn, Stăpân, Păstor, şi a. - Romani 15:4.
Argumentul că noi nu-I spunem Domn deoarece aşa fac celelalte confesiuni e neconsistent pentru că  primii creştini Îi spuneau frecvent Domn.
II. Am descoperit de pe CD-WTS lipsesc ediţiile revistei Treziţi-vă din 1991, luniile februarie-iunie. Care este motivul acestui gol în hrana spirituală? Ele au existat în acel timp, era după căderea dictaturii. Ni se ascunde ceva dubios?
III. Altă chestiune: explicaţiile noastre susţin că fraţii lui Isus din Matei 25 sunt doar cei 144.000. Dar în Matei 12:50, Evrei 2:11,12, citim că toţi creştinii sunt fraţii Săi, evident mai mici. Ce să cred: spusele Domnului şi ale lui Pavel sau explicaţiile Organizaţiei noastre?
IV. Sfinţii din Biblie s-au rugat şi în genunchi. Câteva dovezi: În Psalmul 95:6 se porunceşte aceasta! 2Cronici 6:13; Ezra 9:5; Daniel 6:10; Fapte 20:36; 21:5; Efeseni 3:14; Filipeni 2:10; Apocalipsa 4:9,10. Vedem că există poruncă, dar şi exemple care nu pot fi ignorate. Şi extraordinar: există şi profeţii despre aceasta! Isaia 45:23; Romani 14:11. Dar mai există şi legea instinctivă a bunului simţ  şi a umilinţei puse de Dumnezeu în oameni: în faţa Sa cădem în ţărână!
   În timpul fratelui Russell se obişnuiau rugăciuni în genunchi, dar după moartea lui a dispărut acest bun obicei biblic. Şi nu mai suntem învăţaţi aşa.
Sunt martor al lui Iehova din 1968 şi îi cunosc pe fraţi încă de mai inainte, din copilărie, dar nu am văzut niciodată vreun martor al lui Iehova rugându-se în genunchi! Aceasta arată că ni s-a tocit sensibilitatea şi nu suntem umili. Constat şi mă doare. Greşesc?
Din ce motive biblice s-a renunţat la acest obicei biblic, public şi milenar de umilinţă?
A fost practicat de dinainte de Adam, iar în Apocalipsa vedem că cei din cer se aruncă înaintea Celui care stă pe tron. Şi Domnul Isus s-a rugat în genunchi.
Şi în acest caz, argumentul că alte confesiuni îngenunchează, nu poate fi un motiv să nu ne rugăm în genunchi pentru că este vorba de închinare conform Bibliei şi nu de a proceda contra altor culte.
V. Sfatul apostolului Pavel din 1Timotei 5:23, conform Traducerii Lumii noi, nu poate fi ascultat: cine îl respectă se deshidratează şi se alcoolizează, dacă Timotei l-ar fi aplicat în forma din traducerea noastră, boala lui de stomac s-ar fi agravat.
   Nu cunosc limbi străine şi admit (dacă o fi cazul) că aşa o fi în manuscrise. Dar apostolul Pavel nu dădea sfaturi inaplicabile. Dacă or fi greşit un scrib sau mai mulţi, textul lor nu merită atâta respect superstiţios. Tot apostolul Pavel a mai spus că “litera omoară”... s-a tradus Bogăţie în loc de Mamona, iar aici nu s-a putut ţine cont de logica textului?! Şi ce a rezultat? Un sfat pe care nu îl poate respecta nimeni fără să îşi facă rău.
În ce mă priveşte eu rămân la traducerile Cornilescu, GBV şi Galaction; aşa cum faceţi şi voi: beţi şi apă când sunteţi bolnavi.
Ar trebui revizuit urgent deoarece din cauza lui am trecut prin momente neplăcute, neputându-l apăra în faţa batjocoritorilor.
VI. Altă problemă cu traducerea noastră: din ea au dispărut mai multe cuvinte din fondul lexical al limbii române, mai ales de origine slavă. Au dispărut cuvintele curvie şi preacurvie. Sunt înlocuite cu adulter şi fornicaţie. Şi aceasta dă apă la moară criticilor: “Aţi falsificat Biblia”! “V-aţi făcut Biblie pe placul vostru!” Ce să le răspunzi?
   Dar aspectul cel mai grav al acestei probleme este altul: orice om bine informat ştie că aceste cuvinte fac parte din limbajul corect-politic al lumii necredincioase care luptă din greu să elimine din vocabularul populaţiei cuvintele care au “miros religios”. Eliminarea cuvintelor curvie şi preacurvie e o aliniere la globalizarea politică.
Fiara din Apocalips vrea să nu se mai audă limbajul religios. Vrea limbaj politic. Dar noi suntm religie, nu? Pe noi ne interesează limbajul corect.-biblic, nu? Ce facem? Ne aliniem la prelucrarea politică? Nu mişcăm în “front”?!
Adulter nu va egala niciodată stigmatizantul curvă sau curvar, cuvinte care ard, cuvinte care amintesc despre Dumnezeu şi judecata Sa! Adulter aminteşte de tribunale, nu de Biblie.
Iar cuvântul fornicaţie nu se găseşte în DEX. Şi micşorează şi el încărcătura acuzatoare a Bibliei contra păcatelor! Acesta este efectul acestor cuvinte, un efect cum doreşte lumea! Aceasta dorim şi noi?
Modul în care sunt traduse aceste versete (la fel ca şi cel din 1Timotei, dar mai sunt şi altele) mă surprinde neplăcut, mă dezamăgeşte. Sunt consternat!
VII. Care este baza biblică pentru campania cu invitaţii la Comemorare? Domnul Isus nu i-a invitat decât pe apostoli, deşi El şi apostolii Săi au botezat destui (Ioan 4:1), iar camera (de sus) era foarte încăpătoare: după înălţare s-au adunat acolo aprape 120 de persoane – Fapte 1:15.
   Înţeleg din prezenţa restrânsă la Cină  in aceea seară a lui Isus cu apostolii şi din 1Corinteni cap.11,  dar şi din alte referinţe biblice că prezenţa la sărbătoarea Cinei era un privilegiu sfânt, solemn, frăţesc, intim, la care necreştinii nu erau invitaţi, ca la noi. Greşesc?
VIII. Conform explicaţiilor numai cei 144.000, cu răsplată cerească, au voie să se împărtăşească la Cină din simboluri, iar ceilalţi mulţi (Apocalipsa 7:9), cu speranţă pământească nu.
   Dar în Biblie nu am găsit precizat nici o legătură între destinaţiile răsplăţilor şi împărtăşirea din simboluri. Am găsit doar că Isus ne-a lăsat împărtăşirea ca să putem arăta că recunoaştem importanţa jertfei Sale pentru mântuirea noastră. Şi pentru încă un motiv: pentru menţinerea jertfei Sale şi a importanţei ei în actualitatea oamenilor. Nu are legătură cu locul de răsplată a celor mântuiţi. Luca 22:19; 1Corinteni 11:26.
Explicaţiile materialelor dau ca argument 1Corinteni 11:27-29.
Dar aceste versete se referă la cu totul altceva! Ne spune contextul, adică versetele 20-22 şi 33,34: să nu confunde masa comună frăţească (agape), ţinută de ei înainte de Comemorare, cu Cina Domnului.
Concluzia: Toţi beneficiarii jertfei de pe Golgota au drept să se împărtăşească din simboluri, aşa cum în Vechiul Testament tot poporul avea drept să mănânce din miel şi din azime, chiar şi prozeliţii, nu numai regele, preoţii şi leviţii. Atunci?
IX. Referitor la botez: de ce facem botezuri cu formulă trinitară? (vezi cartea Organizaţi întrebarea nr.31; cartea Cunoştinţa p.176, par.12 şi alte materiale).
   Primii creştini botezau doar într-un singur Nume: Al lui Isus Cristos. Aţi putea să-mi arătaţi un botez cu formulă trinitară în Noul Testament? Matei 28:19 nu este un argument: la nivelul în care vă aflaţi nu se poate să nu ştiţi ceea ce au descoperit şi au publicat cercetătorii manuscriselor încă de la începutul secolului XX: Că Tatăl şi Spiritul nu erau în manuscrisele originale, că sunt interpolări făcute de trinitarieni, că versetul e viciat de apostaţii de atunci.
Traducătorii noştri ar fi trebuit să ţină cont de acele descoperiri care sunt deja istorie.
X. De ce, noi martorii lui Iehova, nu vestim şi chemarea ceresacă? Conform Turnului de Veghe din 1 mai 2007, rubrica Întrebări de la cititori s-a schimbat înţelegerea despre anul 1935 ca dată-limită pentru chemarea cerească; potrivit noii înţelegeri, chemarea cerească este de actualitate şi continuă până în marele necaz.
Sunt sigur că nu vă spun noutăţi. Atunci de ce nu vestim şi chemarea cerească în lucrarea de predicare? Şi de ce nu se vorbeşte despre ea la programele spirituale de la sală şi în reviste? Ar fi un motiv de bucurie şi o speranţă, pentru că nu e de competenţa noastră să alegem cine are parte de ea sau nu. Ea poate fi o posibilitate chiar şi pentru un botezat recent dacă aşa vreau Iehova Dumnezeu şi Domnul Cristos (vezi tâlharul de la răstignire, care nu era discipol).
Iehova Dumnezeu nu a împuternicit pe nici un om să-i aleagă pe cei care merg la cer, ci a păstrat pentru Sine această prerogativă – Romani 14:4; Iacov 4:12.
         XI. De ce surorile nu-şi acoperă capul la întruniri şi în predicare? Apostolul Pavel dă două motive pentru aceasta: pentru recunoaşterea stăpânirii bărbaţilor şi pentru îngeri. Orice explicaţie contrară nu rezistă în faţa clarităţii textului biblic. Îngerii sunt prezenţi permanent. Explicaţiile Societatăţii numesc mărturia şi pionieratul ca fiind profeţie or Pavel a poruncit ca femeile să nu profeţească cu capul descoperit.
Cele care pretind că au ghid Biblia, dar o ascultă capricios se amăgesc crezându-se aprobate. Normele Bibliei nu sunt negociabile şi nu depind de contextul cultural.
         XII. Apostolul Pavel le porunceşte surorilor să tacă la întruniri şi pentru a întări porunca în 1Corinteni 14:37 precizează că aceasta este o poruncă din partea Domnului. Referirea la autoritatea Domnului Isus nu e întâmplătoare şi nu pote fi ignorată.
Pe lângă aceasta în Biblie există o regulă veche: în Israelul antic femeile nu aveau voie să vorbească la întruniri şi Sinagogi, de aceea Pavel aminteşte Legea. Deci nimic nou pentru cine este familiarizat cu Biblia.
Cunosc explicaţiile care permit, dar apostolul Pavel este foarte categoric: nu a prevăzut nici o excepţie şi nu se poate trece peste autoritatea lui şi mai ales peste autoritatea Domnului Isus.
Dar observ, cu neplăcere, că materialele caută argumente anume ca să transforme interdicţia în permisiune.
Am căutat exemple cu femei creştine care să fi vorbit la întruniri în sec I e.n. şi nu am găsit.
Concluzia: această regulă era cunoscută şi respectată. Surorile noastre de ce nu o respectă? Mai mult – unele încalcă şi mai grav porunca răspunzând la Sală cu minipredici şi se folosesc de ocazii ca să le dea sfaturi chiar şi bătrânilor!

   Mă opresc aici dragi fraţi. Aştept cu mult interes răspunsul vostru.
Continui să mă închin lui Iehova Dumnezeu bucuros pentru binecuvântările Sale prezente şi plin de încredere pentru cele viitoare, ca discipol pe urmele Domnului Isus.


   Cu mult respect şi iubire frăţească!

                  Nelu Bota.





P.S. Către cititori
   - O precizare: până la data publicării acestei scrisori pe internet nu am primit nici un răspuns de la Filială, deşi le-am trimis-o de două ori (în vară şi în Octombrie). Dar şi a nu răspunde este un răspuns...
A urmat, normal, dezasocierea mea de Organizaţia Martorii lui Iehova în 07.11.2011.


                  Nelu Bota.
« Ultima Modificare: Noiembrie 18, 2011, 10:25:09 am de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Bota Ioan
« Răspuns #24 : Noiembrie 13, 2011, 01:54:54 pm »
Se vede experienta,"perii carunti";noi cand am ajuns la concluziile la care am ajuns poate nu am avut rabdarea sa le dam atatea argumente,sa explicam in detaliu de ce am ajuns la concluziile la care am ajuns.E drept ca eram hartuiti din multe parti,eram cu nervii la pamant,ajunsesem sa nu dormim noptile de atatea acuzatii mincinoase ce ni s-au adus.Dar era bine de le spuneam in detaliu si in scris ce ne deranjeaza in doctrina.Fata in fata le-a spus sotul meu,si la Betel cand a fost,dar nu era rau sa ramana si ceva scris.Bine,stiu ca rezultatul ar fi fost acelasi.Toata stima acestui frate,acestui om deosebit,care a dat dovada de o verticalitate rar intalnita!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Bota Ioan
« Răspuns #25 : Noiembrie 13, 2011, 10:11:48 pm »
Sunt curios care a fost reactia batranilor de congregatie dupa ce Nelu Bota a trimis prima scrisoare catre Betel. A fost hartuit cumva? Sau batranii nu au fost instiintati de Betel?

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Bota Ioan
« Răspuns #26 : Noiembrie 13, 2011, 10:41:58 pm »
Alin, mai spunei, te rog, fr. Ioan Bota ca in interiorul WTS exista o ampla miscare de rezistenta alcatuita din mii de frati si surori care lupta subteran pentru reformarea Organizatiei. Acesti frati risca totul si merg pe muchie de cutit ducand aceasta lupta grea fara sa-si murdareasca mainile si fara sa imite niciuna din practicile Organizatiei. Au fost cazuri cand am fost turnati Organizatiei chiar de unii pe care-i credeam ca sunt de partea noastra. Unii au fost exclusi dar noi nu i-am parasit. Se duce o lupta cinstita pe multiple planuri. Printre cei din Rezistenta se afla supraveghetori de circumscriptie, batrani de congregatie, slujitori auxiliari, pionieri de orice fel etc, ... practic frati si surori din toate 'esaloanele' ca sa ma exprim asa.
Obiectivul urmarit este cel cuprins in versetul unde se spune: 'Unde este spiritul lui Iehova acolo este libertate'.
@Valer:
Nu este gluma.

Personal, permite-mi să mă îndoiesc de o mișcare de asemenea proporții: „mii de frati si surori”. Principalul motiv pentru care spun asta l-am simțit pe propria-mi piele. În momentul în care cineva nu mai este de acord cu învățăturile „sclavului” survine așa numita „criză a conștiinței” (sau „conflict al conștiinței”) în care individul simte că se compromite din punct de vedere moral dacă continuă să susțină lucruri pe care nu le crede. Și aceast conflict este cu atât mai dificil de mascat în cadrul celor cu privilegii sau celor activi la Sală, în predicare. Orice răspuns, temă, discuție din lucrare în care ți se pretinde să elogiezi ceea ce detești devine un chin sufletesc greu de suportat. Mai devreme sau mai târziu persoana trebuie să rezolve acestă disonanță cognitivă. Unii se dezasociază, alți devin inactivi, alți „slăbesc spiritual”, păcătuiesc și sunt excluși iar alți amână inevitabilul încercând „reformarea organizației” sau sperând la ea. Acestă ultimă variantă este o formă de „târguire” a unei situații greu de acceptat, o agățare de ceva pierdut, o tentativă de a diminua șocul. Din punctul meu de vedere, este doar o amânare a inevitabilului, care se întâlnește în cadrul celora care au multe de pierdut (familie, prieteni) dacă fac o mișcare decisivă. Este de înțeles.

Doar dacă din această mișcare face parte vreun membru al Corpului de Guvernare eventual puteți spera că se va schimba ceva, altfel, zic eu, este doar gândire deziderativă.

Așadar pe scurt, conștiința nu cred că le permite majorității să joace acest joc dublu de „martor reformator”.
« Ultima Modificare: Noiembrie 13, 2011, 11:20:57 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Bota Ioan
« Răspuns #27 : Decembrie 15, 2011, 07:13:08 pm »
Dumnezeu sa te binecuvanteze ,si Isus Cristos sa-ti umple inima de bucurie si veselie.M-a impresionat experienta ta si hotararea pe care ai luat-o.Aceste lucruri nu le pot face decat cei care-l iubesc sincer pe Creator si pe Isus Cristos si care nu traiesc ca niste servili ai unor oameni.Stiu ca este greu si eu am trecut prin asa ceva dar spun sincer si deschis ca nu regret decat ca am pierdut la martori 20 de ani.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Bota Ioan
« Răspuns #28 : Decembrie 15, 2011, 08:12:45 pm »
Nu ai pirdut deloc 20 de ani,vasile h. si nici nelu Bota!din rau izbucneste binele!toti care vor sa traiasca cu evlavie in isus cristos vor fii prigoniti!2 tim.3:12-15.ai obtinut o calificare foarte pretioasa !acum poti vedea lucrurile altfel.poti sa ajuti multe victime ale "noului sistem"WTS.aduti aminte de profetul ilie si cei 7000!cum au demascat pe slujitorii lui baal.si despre sutele de mii de eretici pe care biserica i-a persecutat ,multi fiind arsi pe rug!!!domnul Cristos NE INCURAJEAZA SA-I RAMANEM LOIALI.REV.2:10,26.SUNTEM TOTUSI VINOVATI CA AM PUS BOTULsi am fost manipulati de cristosii mincinosi.sa-i ajutam pe altii sa evite capcana acestor inchizitori si teroristi moderni insemnati cu fierul rosu in cugetul lor.traiasca internetul!ai vazut ce campanii au dus acesti ipocriti contra internetului.acum nu mai ai loc de ei pe internet!au si adrese confidentiale pentru batrani....salutari sincere vasile...

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Bota Ioan
« Răspuns #29 : Decembrie 16, 2011, 05:02:21 pm »
Ai dreptate ,Ilie,trebuie sa ajutam pe cati mai multi sa inteleaga cum stau lucrurile in organizatie.Desi cei mai multi sunt spalati pe creier,totusi unii ajung sa aiba momente cand se indoiesc ca invatatura vine de la Iehova.Este bine sa afle miselia organizatiei wts cat mai multi,atat martori cat si nemartori.